Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Abizaas pisze: 18 lut 2023, 20:48
Miszon pisze: 18 lut 2023, 20:35 dwuosobowa jest sporo gorsza od normalnej granej na 2 osoby.
Właśnie takiej informacji szukałem, dzięki!
Jest też 5 razy szybsza i ze 3 razy prostsza.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: dave8 »

Nie jest też gorsza. Wiele osób uważa że lepsza.
Po prostu to dwie różne gry.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Abizaas »

Doczytałem trochę na forum bgg i opinie są takie, że mała dwuosobowa Agricola to wersja FAMILY&FRIENDLY bez jedzenia zwierzątek i ciasnoty czyli ja bym to ujął jako STRASZNA NUDA. Ale sam nie grałem, musiałbym samodzielnie przetestować ale szkoda mi kasy na kupowanie jakiejś okrojonej wersji Agricoli.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Mała Agricola w big boxie to rewelacyjny worker placement na 30 minut.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Abizaas »

warlock pisze: 19 lut 2023, 12:28 Mała Agricola w big boxie to rewelacyjny worker placement na 30 minut.
Czy jest na tyle różna od dużej Agricoli żeby posiadać obie?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Mała Agricola to tak naprawdę dłuższy filler, te gry wyciągasz w zupelnie innych sytuacjach. Duża Agricola to ciężkie euro (z dodatkami i przy grze z draftem to dla mnie mózgożer totalny i jeden z bardziej strategicznych eurosów - planujesz rozgrywkę już na etapie wyboru ręki) i główne danie wieczoru. A ta dwuowobóweczka to świetna pozycja do pokombinowania jak masz mniej czasu na granie.

Chyba że nie lubisz lżejszych gier, to wtedy odpuść. Dla mnie to jedna z najlepszych gier dla par.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomb »

To ja jeszcze domieszam swoje zdanie - duża Agricola to świetna gra na dwóch, ale jeszcze lepiej działa na 3 osoby.

Dużą Agricolę trzeba znać, legenda! A małą można, ale nie trzeba.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Arius »

tomb pisze: 19 lut 2023, 12:50 To ja jeszcze domieszam swoje zdanie - duża Agricola to świetna gra na dwóch, ale jeszcze lepiej działa na 3 osoby.

Dużą Agricolę trzeba znać, legenda! A małą można, ale nie trzeba.
Tia. Poznałem. Grafiki szpetne. Zagrać zagram, ale tak jak lubię draft, tak tutaj draftowanie niezbalansowanych kart. Meh.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomb »

Ale ta gra nie za grafiki i nie za draft jest ceniona. Sorry, ale LOL
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Arius »

tomb pisze: 19 lut 2023, 15:27 Ale ta gra nie za grafiki i nie za draft jest ceniona. Sorry, ale LOL
Nie wątpię, ale nie zmienia to faktu, że te aspekty mnie zniechęcają do tego tytułu.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Abizaas »

Ja przyznam że na początku planszówkowej przygody mocno mnie zniechęciły karty. Po poznaniu 100 kolejnych tytułów gram w Agricolę bardzo chętnie bo to solidne euro z zmiennością wprowadzaną przez początkowe rozdanie kart. Jest ich sporo więc przed pierwszym ruchem potrzebujemy parę minut na przyswojenie informacji - ale dalej pozostaje nam idealne interaktywne euro.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Abizaas »

Mam pytanko - czy Talia Graczy pasuje do nowej Revised Edition? Wiem że Bubu i Arti pasują, co jednak z Talią Graczy? Wg bgg ten dodatek nie został wydany dla Revised Edition.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

Abizaas pisze: 21 lut 2023, 19:59 Mam pytanko - czy Talia Graczy pasuje do nowej Revised Edition? Wiem że Bubu i Arti pasują, co jednak z Talią Graczy? Wg bgg ten dodatek nie został wydany dla Revised Edition.
Pewno chodzi o nazewnictwo pól akcji. Pewno można się domyśleć o którą akcję chodzi, ale jest to jakaś komplikacja.
Uranopolis
Posty: 49
Rejestracja: 18 gru 2017, 18:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Uranopolis »

Abizaas pisze: 21 lut 2023, 19:59 Mam pytanko - czy Talia Graczy pasuje do nowej Revised Edition? Wiem że Bubu i Arti pasują, co jednak z Talią Graczy? Wg bgg ten dodatek nie został wydany dla Revised Edition.
Jeśli znasz grę to nie ma problemu, trochę inna grafika i inne nazwy niektórych akcji ale ogólnie spokojnie można grać, przez jakiś czas grałem też starym Torfowiskiem i było ok.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Abizaas »

Ostatnio mamy świetnie bawimy się przy Agricoli, za niedługo pęknie nam 20 rozgrywek. Chciałem więc powoli wprowadzać Torfowisko więc pytanko - czy macie insert do Agricoli / Torfowiska lub inne rozwiązanie do przechowywania?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Abizaas »

Muszę przyznać że Agricola ma specjalne miejsce w moim serduszku. W mojej przygodzie z planszówkami spotkałem się z Agricolą dość szybko, ale jako gracz Terraformacji Marsa uznałem, że start z 14 kartami na ręce to przesada i przeładowywanie gracza informacjami - utrzymywałem tę opinię dość długo. Jeszcze w tym roku narzekałem, że ciągłe karmienie jest monotonne. Coś jednak sprawia że wracamy do Agricoli regularnie a ona podoba nam się coraz bardziej, zamiast zaczynać nudzić. Różnorodne karty startowe sprawiają że każda rozgrywka jest inna, a to że są losowe - można je draftować, a same karty zazwyczaj nie mają zbyt silnych efektów (może poza paroma drobnymi wyjątkami). Wymuszenie karmienia pracowników sprawia, że gracze muszą bardzo ostrożnie planować swoje ruchy, a z coraz to kolejnymi partiami widzę nowe kreatywne sposoby na wykarmianie swojej rodziny. Osobiście ostatnio wypróbowałem dwa piece - przy każdym pieczeniu chleba mogłem zdobywać 13 sztuk jedzenia za 3 zboża, co pozwoliło mi grać chciwie w innych aspektach, gdy pozostali gracze walczyli o przetrwanie. Kiedyś oceniałem Agricolę jako "takie sobie" euro, potem ją doceniłem za elegancję i regrywalność, aktualnie oceniam ją na 9/10 i najprawdopodobniej znajdzie się w moim top 10 na koniec roku, a kto wie co będzie jak ogramy Torfowisko - bo póki co graliśmy tylko w podstawkę.

Agricola jest niedoceniana wśród nowoczesnych tytułów - stara i narysowana przez Klemensa, ale też bardzo ciasna, interaktywna i brutalna. Za parę lat nadal będzie lśnić wśród nowych euro o których zapomnimy parę miesięcy od premiery.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: kisiel365 »

Nic tylko czekać na wersje deluxe z grafiką od toola w kolorach różu i zieleni za $150+ z KSa
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Irka »

Abizaas pisze: 27 lut 2023, 19:50Chciałem więc powoli wprowadzać Torfowisko więc pytanko - czy macie insert do Agricoli / Torfowiska lub inne rozwiązanie do przechowywania?
Znalazłeś coś? Ja w końcu stwierdziłam, że praktycznie wszystko (oprócz kart) fajnie mieści się w geekboxach. Nie pamiętam, czy całość weszła mi do postawki, nie mam tej gry u siebie, ale jakby coś, to mogę potem dać znać.
Te pudełeczka dobrze się sprawdzają też kiedy nie jestem pewna, czy gra mi się spodoba na dłuższą metę, czy będzie dodatek, itd. Więc wychodzi dość ekonomicznie i ekologicznie.

Z Agricolą też spotkałam się na początku hobby i szybko stwierdziłam, że w taką graficznie "przaśną" i stresującą zagłodzeniem rodziny grę nie będę się angażować. Po kilkudziesięciu różnych grach zaczynam rozumieć, o co chodzi z tą elegancją. I ona występuje chyba częściej właśnie w tych w starszych (albo: takie właśnie się ostały na rynku czy w dyskusjach). Więc planuję drugie podejście.

A grafika Klemensa na szczęście tutaj bardzo mi pasuje. Chociaż może jakieś różowe prosiaki by się przydały... ;)
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bardopondo »

Abizaas pisze: 23 sie 2023, 18:38 Muszę przyznać że Agricola ma specjalne miejsce w moim serduszku.
Witaj w naszej małej Arce Uwego. Wiedziałem, że się tu kiedyś znajdziesz. Po dniach sądu, gdy już spłynie cały ten plastik, my wciąż będziemy się dobrze bawić z tymi 14 kartami na ręku....
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Abizaas »

Irka pisze: 23 sie 2023, 23:50
Abizaas pisze: 27 lut 2023, 19:50Chciałem więc powoli wprowadzać Torfowisko więc pytanko - czy macie insert do Agricoli / Torfowiska lub inne rozwiązanie do przechowywania?
Znalazłeś coś? Ja w końcu stwierdziłam, że praktycznie wszystko (oprócz kart) fajnie mieści się w geekboxach. Nie pamiętam, czy całość weszła mi do postawki, nie mam tej gry u siebie, ale jakby coś, to mogę potem dać znać.
Te pudełeczka dobrze się sprawdzają też kiedy nie jestem pewna, czy gra mi się spodoba na dłuższą metę, czy będzie dodatek, itd. Więc wychodzi dość ekonomicznie i ekologicznie.
Niestety nie mieszczę wszystkiego w pudełku od podstawki po zakoszulkowaniu kart - gdyby nie te łóżka z Torfowiska to być może by dało radę. Jako że w woreczkach nie mieszczę wszystkiego do pudełka to planuje popakować to w geekboxy i rozdzielić na dwa pudełka.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Janusz_Wykidajlo
Posty: 54
Rejestracja: 11 kwie 2022, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 216 times
Been thanked: 39 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Janusz_Wykidajlo »

Irka pisze: 23 sie 2023, 23:50
Abizaas pisze: 27 lut 2023, 19:50Chciałem więc powoli wprowadzać Torfowisko więc pytanko - czy macie insert do Agricoli / Torfowiska lub inne rozwiązanie do przechowywania?
Znalazłeś coś? Ja w końcu stwierdziłam, że praktycznie wszystko (oprócz kart) fajnie mieści się w geekboxach. Nie pamiętam, czy całość weszła mi do postawki, nie mam tej gry u siebie, ale jakby coś, to mogę potem dać znać.
Te pudełeczka dobrze się sprawdzają też kiedy nie jestem pewna, czy gra mi się spodoba na dłuższą metę, czy będzie dodatek, itd. Więc wychodzi dość ekonomicznie i ekologicznie.

Z Agricolą też spotkałam się na początku hobby i szybko stwierdziłam, że w taką graficznie "przaśną" i stresującą zagłodzeniem rodziny grę nie będę się angażować. Po kilkudziesięciu różnych grach zaczynam rozumieć, o co chodzi z tą elegancją. I ona występuje chyba częściej właśnie w tych w starszych (albo: takie właśnie się ostały na rynku czy w dyskusjach). Więc planuję drugie podejście.

A grafika Klemensa na szczęście tutaj bardzo mi pasuje. Chociaż może jakieś różowe prosiaki by się przydały... ;)
W sumie mam ten sam problem. Póki co do podstawki (revised) mieści mi się wszystko poza elementami z Torfowiska i rozszerzenia na 5-6 graczy. Talia Artifex, Bubulcus i Talia Graczy jak na razie znajduje się w pudle od rozszerzenia na 5-6 graczy...
Możesz podzielić się jakich konkretnie geekboxów używasz?

Rosenberg i grafiki Klemensa to doskonałe połączenie <3 żeby było ciekawiej - Agricola to pierwsza gra, która wprowadziła mnie w świat planszówek :)
Rabaty: portal = 6%, planszostrefa = 10%, planszomania = 10%, 3trolle = 2%.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Abizaas »

Znalazłem coś takiego, mieści Torfowisko i podstawke w jedno pudło ale cena tragiczna, chyba że ktoś nam wydrukuje w PL masowo (w internecie są dostępne pliki):
https://www.etsy.com/pl/listing/1417791 ... ch_click=1

Zdjęcie w spojlerze.
Spoiler:
Co do geekboxów, używam tych pudełeczek:
https://mepel.pl/pudelka-na-elementy-geekbox

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: szymuss »

warlock pisze: 19 lut 2023, 12:46 Mała Agricola to tak naprawdę dłuższy filler, te gry wyciągasz w zupelnie innych sytuacjach. Duża Agricola to ciężkie euro (z dodatkami i przy grze z draftem to dla mnie mózgożer totalny i jeden z bardziej strategicznych eurosów - planujesz rozgrywkę już na etapie wyboru ręki) i główne danie wieczoru. A ta dwuowobóweczka to świetna pozycja do pokombinowania jak masz mniej czasu na granie.

Chyba że nie lubisz lżejszych gier, to wtedy odpuść. Dla mnie to jedna z najlepszych gier dla par.
yyy w starej wersji 1 była opcja draft, bo ja nie znalazłem.. Chyba ,że znowu z tyłka home rules?:) Hmm ja mam 1 wersję + torfowisko i dla mnie cała zabawa polega na tym ,że na podstawie tego co wylosujesz tworzysz plan na rozgrywkę ,a nie robisz draft pod najlepsze combo:) pzdr;)
Noidea
Posty: 78
Rejestracja: 21 lut 2017, 16:53
Has thanked: 107 times
Been thanked: 18 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Noidea »

szymuss pisze: 07 wrz 2023, 22:54 yyy w starej wersji 1 była opcja draft, bo ja nie znalazłem.. Chyba ,że znowu z tyłka home rules?:) Hmm ja mam 1 wersję + torfowisko i dla mnie cała zabawa polega na tym ,że na podstawie tego co wylosujesz tworzysz plan na rozgrywkę ,a nie robisz draft pod najlepsze combo:) pzdr;)
To, że ty nie masz o czymś pojęcia nie jest jednoznaczne z byciem home rule. Suplement do instrukcji Revised Edition:
Po publikacji pierwotnej wersji gry Agricola powstało wiele wariantów gry, szczególnie takich, zmieniających początek
rozgrywki. Poniżej przedstawiamy wybrane warianty.
Draft
Wariant z użyciem draftu powstał najwcześniej. Zapoczątkowany przez Stephana Valkyser, szybko stał się popularny.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

szymuss pisze: 07 wrz 2023, 22:54
warlock pisze: 19 lut 2023, 12:46 Mała Agricola to tak naprawdę dłuższy filler, te gry wyciągasz w zupelnie innych sytuacjach. Duża Agricola to ciężkie euro (z dodatkami i przy grze z draftem to dla mnie mózgożer totalny i jeden z bardziej strategicznych eurosów - planujesz rozgrywkę już na etapie wyboru ręki) i główne danie wieczoru. A ta dwuowobóweczka to świetna pozycja do pokombinowania jak masz mniej czasu na granie.

Chyba że nie lubisz lżejszych gier, to wtedy odpuść. Dla mnie to jedna z najlepszych gier dla par.
yyy w starej wersji 1 była opcja draft, bo ja nie znalazłem.. Chyba ,że znowu z tyłka home rules?:) Hmm ja mam 1 wersję + torfowisko i dla mnie cała zabawa polega na tym ,że na podstawie tego co wylosujesz tworzysz plan na rozgrywkę ,a nie robisz draft pod najlepsze combo:) pzdr;)
Angielska 1. edycja opisany pełny draft w instrukcji, polska nie miała ;).
ODPOWIEDZ