Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: RUNner »

Tak, podtrzymuję. Gdybym miał z czegoś zrezygnować to byłby to Once Upon a full moon. Serio, po 3 partiach chyba już nie wrócę do tej przygody. Nawet zaczynam się przekonywać do Terror at station 2981, ale pewnie dlatego, że uwielbiam The Thing :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Archmikel
Posty: 11
Rejestracja: 24 maja 2022, 20:17
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Archmikel »

Zdecydowałem się na pakiet science fiction. Into the void i Panic at station 2891 zamówione :)
Awatar użytkownika
SoloGram
Posty: 89
Rejestracja: 28 kwie 2021, 11:27
Has thanked: 46 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: SoloGram »

Jeżeli ktoś miałby ochotę zobaczyć pełną rozgrywkę w Final Girl, ja i Charlie polecamy się.
Zapraszam na rozgrywki w gry planszowe solo:
SoloGram na YouTube
SoloGram na Facebook
SoloGram
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: kurdzio »

Wygląda na to że Final Girl będzie moją pierwszą grą solo, zobaczymy czy siądzie :)

Na początek planuję kupić dwa filmy - co polecacie oprócz Horroru w Szczęśliwej Przystani?
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Archmikel
Posty: 11
Rejestracja: 24 maja 2022, 20:17
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Archmikel »

Gram od niedawna. Horror w przystani sobie darowałem z racji na brak specjalnych zasad. Zacząłem od Carnage at Carnival. Wybrałem to ze względu na postać Geppetto i ładną planszę. Jest nieźle, ale potem spróbowałem z Knock at the door i jest dużo ciekawiej. Poza tym mam za sobą 2 rozgrywki w Madness in the dark. Pierwsze odczucia dość dobre ale to za mało żeby wyrobić sobie zdanie. Niemniej jednak ogólnie gra mi się na tyle spodobała że dokupiłem kolejne 2 części. Największą zaletą tej gry jest to że mogę w nią zagrać w środku tygodnia jak mam np. godzinkę wolnego i nie mam z kim zagrać. Nie jest prostacka i napiszę to ponownie. Strasznie wciąga. Nawet jak przegram a zdaża się to na razie bardzo często mam ochotę zagrać natychmiast kolejny raz.

Przy okazji, czy ktoś ma te scenariusze do 2 serii, są ciekawe? Czy ktoś grał w Terror from the grave i może coś napisać czy warto mieć ten dodatek?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: kurdzio »

kurdzio pisze: 18 sie 2023, 13:08 Na początek planuję kupić dwa filmy - co polecacie oprócz Horroru w Szczęśliwej Przystani?
Na BGG jest ankieta z ulubionymi filmami graczy, moje wątpliwości rozwiała :)
https://boardgamegeek.com/thread/307765 ... ature-film
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Jdn
Posty: 289
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Jdn »

kurdzio pisze: 29 sie 2023, 11:46
kurdzio pisze: 18 sie 2023, 13:08 Na początek planuję kupić dwa filmy - co polecacie oprócz Horroru w Szczęśliwej Przystani?
Na BGG jest ankieta z ulubionymi filmami graczy, moje wątpliwości rozwiała :)
https://boardgamegeek.com/thread/307765 ... ature-film
Pierwszy sezon wypada kiepsko :/
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: kurdzio »

Jdn pisze: 29 sie 2023, 15:01
kurdzio pisze: 29 sie 2023, 11:46
kurdzio pisze: 18 sie 2023, 13:08 Na początek planuję kupić dwa filmy - co polecacie oprócz Horroru w Szczęśliwej Przystani?
Na BGG jest ankieta z ulubionymi filmami graczy, moje wątpliwości rozwiała :)
https://boardgamegeek.com/thread/307765 ... ature-film
Pierwszy sezon wypada kiepsko :/
To daje tylko ogólny przekaz jak podobają się poszczególne filmy, dalej jest to mocno subiektywne i nie wyciągałbym tak daleko idących wniosków :) Dla mnie ta ankieta jest o tyle przydatna, bo nie kupuję pełnego zestawu a na początek 1-2 filmy, zobaczymy czy się spodoba.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Odi »

Jdn pisze: 29 sie 2023, 15:01 Pierwszy sezon wypada kiepsko :/
Wszyscy, którzy recenzują FG albo robią rankingi filmów zawsze podkreślają, że tak naprawdę lubią wszystkie odsłony, i wszystkie są dobre.

Chyba RELATYWNIE najgorzej zawsze oceniane były Grove i ptaki, i to się potwierdza również w ankiecie, zaskakuje natomiast taka ocena Poltergeista (Manor), który najczęściej plasował się w rankingach raczej wysoko i oceniany był jako bardzo interesujący, odmienny niż reszta.

Tym niemniej nie byłoby II sezonu, gdyby pierwszy nie był kozacki, prawda? Po prostu w drugim doszły jeszcze lepsze filmy, ale pierwszy też jest super.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: DarkSide »

Wieści wspieraczkowe:
Drodzy,

Dziś przychodzimy z wyczekiwaną informacją! Po dłuższym czasie oczekiwania otrzymaliśmy finalną datę odbioru gier z fabryki.

Gry będą dla nas gotowe do odbioru od 25.09. Cały proces transportu (załadunek, sama podróż morska oraz procedura celna w Polsce) zajmuje w sumie około dwóch miesięcy. Możemy w takim razie prognozować, że gry dotrą do naszego magazynu pod koniec listopada, a na początku grudnia będziemy mogli rozsyłać je do Was. Sama premiera sklepowa gry będzie mieć miejsce po wysyłce do wspierających. Tak kształtuje się planowany harmonogram:

Koniec września - gry gotowe do odbioru

Październik / listopad - transport

Początek grudnia - wysyłka do wspierających

Jeszcze raz bardzo przepraszamy za opóźnienia. Niestety nie wszystkie elementy procesu są w pełni zależne od nas, a czas, jaki założyliśmy na nieprzewidziane wypadki, okazał się niewystarczający. Na szczęście przed nami już ostatnia prosta, a Wasze gry są już prawie gotowe!

Na dziś to wszystko! Mamy nadzieję, że kiedy będziemy pisać następną aktualizację, to Final Girl będzie już bezpiecznie w drodze do Was :)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 198
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 7 times
Been thanked: 88 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Padre »

Długo się wstrzymywałem, ale miłość do horrorów zwyciężyła i zaopatrzyłem się w Final Girl. Zagrałem kilka partii w dwa scenariusze i... no, sflaczało.

Jako produkt: super. Tematyka: super. Gra sama w sobie: eeee...

Recenzje i wypowiedzi w Internetsach sprzedawały mi tę grę jako "doświadczenie", pomysłowy produkt i "generator opowieści" z zaskakującymi zwrotami akcji, wydarzeniami nawiązującymi do filmowych horrorów i wysokim poziomem trudności. Co się sprawdziło to trudność rozgrywki i opakowanie gry. Tak, jest ciężko i owszem, fajne te pudełeczka.

Tylko gra taka sobie.

Gier solo doświadczam na dwa sposoby: jako opowieści albo jako łamigłówki. FG obiecuje trochę tego i owego, ale mi nie dostarczyło nic. Być może to moja przypadłość, ale nie widzę w FG historii, bo zasłania mi ją losowy dociąg kart i rzuty kostkami. Partie potrafią zapadać w pamięć, ale w taki sam sposób można wyturlać sobie historyjkę Story Cubesami albo wygenerować kartami do Dixit. Nie czuć tu ręki "reżysera", częściowo dlatego, że gra jest dość modułowa, a częściowo dlatego, że jest to gra solo. W ten sposób ani nie opowiesz spójnej historii, ani nie podeprzesz się inwencją i charakterem żywego przeciwnika.

Przykład: moja wygrana z Poltergeistem wzięła się z tego, że szybko dociągnąłem kluczową kartę z jednej z talii, a karty Terroru akurat kazały duchowi siedzieć na strychu i - za przeproszeniem - pierdzieć w stołek. Moje przegrane wzięły się z tego, że kluczowa karta nijak nie chciała się objawić, za to duch dociągał serie kart generujących wpiernicz. Akurat tam gdzie stałem. Można z tego ulepić historyjkę? Tak. Brałem w niej aktywny udział? Raczej czułem się jak statysta pominięty w napisach końcowych.

Wszystko byłoby ok gdyby gra była interesującą zagadką. Dla mnie nie jest. Po prostu centralny mechanizm kupowania kart, zagrywania kart i rzucania kostkami nie jest zajmujący. Tam są decyzje, gra nie gra się sama. Tam są nawet strategie: ryzykować czy inwestować w przerzuty kostek, przeć do celu scenariusza czy najpierw wzmacniać się przedmiotami i ratowanymi NPCami? W moim odczuciu jakość tych decyzji i samej zagadki jest po prostu przeciętna, a niewybaczalnym grzechem FG jest to, że udana rozgrywka nie sprawia, że czuję się cwany. "Nic nie gra, tylko farci".

Bardzo chciałem pokochać tę grę, ale nie potrafię. To nie jest ciekawa łamigłówka. To nie są emocjonujące historie. Ale produkt fajny, tutaj szacunek.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: BOLLO »

A ja dziś się dowiedziałem że rusza przedsprzedaż Polskiej wersji więc się zainteresowałem i jestem w lekkim szoku.
Nie spotkałem się jeszcze z produktem który jest "niekompletny" już na etapie zamówienia. Core Box to nie jest "gra podstawowa" i wymaga zakupienia jakiegoś filmu co podwaja cenę całej zabawy. Wiem jaki był tego zamysł i ja to rozumiem....ale jako konsument wewnętrznie się nie zgadzam na to aby kupować osobno kineskop i obudowę. Chciałbym mieć jednak core set w którego od razu mogę zagrać i dopiero później późnej jak mi się spodoba to pakować się w dodatki. Tak działa zresztą bardzo wiele gier które mają jedynie zanęcić mnie rozgrywką tylko po to abym wszedł w to po całości (X-wing, DiceThrone, Destinies, Android NEtrunner...). Tutaj kupując podstawę mam żetony i inne akcesoria potrzebne do rozegrania gry której defakto nie mam.....muszę dokupić.

Mój zapał tym samym znacząco opadł czy chcę wspierać i próbować produkt w takiej formie.
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 985
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 619 times
Been thanked: 541 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Irr3versible »

Dziękujemy za spostrzeżenia...
A teraz wyobraź sobie, że dzięki temu rozwiązaniu możesz wybrać film najbardziej klimatyczny (dla Ciebie). O ile dobrze pamiętam, podobnie był skonstruowany pierwszy KS - wsparcie core box plus jeden film do wyboru.

Jeśli Tobie się takie rozwianie nie podoba, znajdą się tacy którzy są bardzo zadowoleni. Bo i dlaczego mieliby zapłacić za film #1 gdyby chcieli zagrać w film #3 (aka corebox bundle plus dodatek).

Choć zakładam, że to Twój problem z podejmowaniem decyzji. Juz w wielu tematach przez miesiące szukałeś powodów by coś kupić lub nie. Jeśli nie potrafisz podjąć samodzielnie decyzji i wziąść za to odpowiedzialność, poczytaj opinię innych. Jeśli nadal są problemy z decyzją, to odpuść. Nic się nie stanie jak nie zagrasz.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2320
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Galatolol »

Nie no, akurat ten model dystrybucyjny jest nietypowy i warto podkreślić, jak on wygląda.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Ardel12 »

Galatolol pisze: 20 gru 2023, 15:55 Nie no, akurat ten model dystrybucyjny jest nietypowy i warto podkreślić, jak on wygląda.
Warto podkreślić, że sama podstawka jest niewystarczająca i potrzebny jest nam dodatek(czytnik to podstawka, dodatek to film)

ALE

BOLLO tutaj marudzisz o niczym. Co Ci zmienia, że masz zabulić za pełną podstawkę te 200zł czy masz to rozdzielone i masz opcję wyboru jak wskazał Irr3versible? W sumie jedyny problem jaki może wystąpić faktycznie to sprzedaż wszystkich dodatków i pozostanie w sklepach samych podstawek(choć wystarczy by jeden z dodatków wydrukowano w liczbie podstawek, ale może tak się nie opyla i każdy jest druknięty nie wiem w 50% nakładzie podstawki).
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: _leigam_ »

Wg mnie to akurat wyglada na calkiem fajny model dystrybucji pod warnkiem ze kolejne sezony wykorzystuja ten sam core i w pudelkach nie wieje wiatr, bo wtedy calosc zajmie niepotrzebnie mnostwo miejsca na polkach.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: tomb »

Możliwe, że wydzielając core box, nieco zawyżony został łączny koszt minimalny, jaki trzeba zapłacić, ale to bez znaczenia, bo i tak nie ma wersji podstawki z włączonym do niej dodatkiem. Za to jest niepowtarzalna okazja wybrać sobie przygodę na start, nie będąc skazanym na scenariusz wybrany przez twórców (jak np. w kooperacyjnych lcg). To spora zaleta.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
venomik
Posty: 542
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 252 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: venomik »

Bollo, a jakbyś zareagował na model dystrybucji, gdzie twórcy przygotowują 10 różnych wersji podstawki - wybierasz sobie wersję jaką chcesz i do niej dokupujesz dodatki jakie chcesz? Czy to nie byłby wtedy bardzo fajny ukłon w stronę gracza i oddanie mu decyzyjności co chciałby mieć?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: seki »

Ja wolę mieć wybór. Co prawda kupiłem wszystko ale rozumiem i doceniam ten model dystrybucji. A kolejne sezony też mają oddzielna podstawkę czy ta z pierwszego sezonu pasuje do kolejnych?
Pandzisko
Posty: 33
Rejestracja: 03 sty 2023, 16:35
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Pandzisko »

seki pisze: 20 gru 2023, 16:53 A kolejne sezony też mają oddzielna podstawkę czy ta z pierwszego sezonu pasuje do kolejnych?
Jedna podstawka do wszystkich sezonów. W drugim sezonie był Box of Props, który upgradował część komponentów oraz dodał nowe karty i kości.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Mr_Fisq »

ja czekam na przedsprzedaże w sklepach, bo na razie to wersja angielska jest o 30PLN tańsza (pisze o "kasetach") i to nie licząc rabatów.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: anonim »

Ardel12 pisze: 20 gru 2023, 16:07 BOLLO tutaj marudzisz o niczym. Co Ci zmienia, że masz zabulić za pełną podstawkę te 200zł czy masz to rozdzielone i masz opcję wyboru jak wskazał Irr3versible?
Podstawka kosztuje 120zł, film 120zł czyli przy podstawce i jednym filmie w środku, 40zł zostało by mi w kieszeni a może cena była by jeszcze niższa. Jestem pewny że jak by jeden film był razem z podstawką to całoś była by tańsza niż jak jest teraz, dodatkowo 1 pudełko zajmowało by na półce mniej miejsca niż dwa a nawet jak by zajmowało tyle samo miejsca to wygodniej sięgać 1 pudełko niż dwa. Wybór nadal mam bo zostaje jeszcze 4 filmy i więcej kasy w kieszeni. Ja akurat popieram Bollo też nie podoba mi się ta dystrubucja. Nie podoba mi się też to że mimo że każdy film jest osobno to wszystkie figurki są w jednym pudełku i tu już wyboru nie mam: albo wszystko albo nic.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Miszon »

O proszę, też nie wiedziałem, że w podstawce nie ma właściwej gry, tylko żetony, instrukcja itp.!
No to faktycznie - też skreślam grę z listy.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Ayaram »

Dla mnie to taki LCG. Sam Core Set + 1 film jest barbarzyńsko drogi w porównaniu do tego co oferuje i pewnie znudzi się po tygodniu. Dopiero jak się wyda naprawdę sporo (strzelam, że to uczucie się pojawi dopiero przy 2gim sezonie) robi się tego ogrom i powoduje efekt wow.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:25 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ