Etherfields (Michał Oracz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 22 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: nanautzin »

Dako pisze: 17 sie 2023, 19:49
nanautzin pisze: 17 sie 2023, 19:38 Chciałbym zamówić matę z układem poziomym, bo pionowa plansza to pomyłka w moim odczuciu. Czy miałby ktoś poratować plikiem do poziomej, żeby wysłać do playmat?
Wydaje mi się, że nie musisz nic wysyłać bo wystarczy do nich napisać, że chcesz złożyć zamówienie.
Już takie robili więc plik mają.
https://www.playmats.pl/1_8_realizacje.html
Niestety otrzymałem odpowiedź, że muszę podesłać im własny plik i nie mogą skorzystać z tego, który ktoś im już podsyłał ;)
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Dako »

nanautzin pisze: 17 sie 2023, 23:18
Dako pisze: 17 sie 2023, 19:49
nanautzin pisze: 17 sie 2023, 19:38 Chciałbym zamówić matę z układem poziomym, bo pionowa plansza to pomyłka w moim odczuciu. Czy miałby ktoś poratować plikiem do poziomej, żeby wysłać do playmat?
Wydaje mi się, że nie musisz nic wysyłać bo wystarczy do nich napisać, że chcesz złożyć zamówienie.
Już takie robili więc plik mają.
https://www.playmats.pl/1_8_realizacje.html
Niestety otrzymałem odpowiedź, że muszę podesłać im własny plik i nie mogą skorzystać z tego, który ktoś im już podsyłał ;)
Dziwne. Kiedyś mieli ją ogólnie dostępną w sprzedaży na etsy.pl obecnie niestety już nie widzę.
W każdym razie wysyłam Ci na PW link do tego co w swoim archiwum dyskowym znalazłem ;)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: arturmarek »

Wyjechaliśmy z żoną i dziećmi na 3 tygodnie do domu nad jeziorem i stwierdziliśmy, że będziemy wieczorami grali w Etherfields. Wydaje się, że gra wymaga sporo miejsca i, przede wszystkim zaangażowania, więc czekaliśmy na taki czas, gdzie nie będziemy musieli wstawać rano itp., tylko spokojnie pogramy.

Od razu korzystałem z instrukcji 2.0, obejrzałem filmik Asi z On Table (świetny materiał), miałem świadomość, że będę napotykał momenty "niepewne regułowo", ale przeważnie w koopach, szczególnie kampanijnych, mi to nie przeszkadza, gram na czuja i tak "uważam za stosowne".

No, ale trochę się od gry odbiłem. Udało nam się rozegrać 4 scenariusze, jeden powtarzając, czyli w sumie 5 długich sesji. 2-osobowo, z żoną. Trochę losowych przemyśleń:

Zacznę od elementu, który spowodował odbicie. W sumie w grze nie ma wielu niedomówień jeśli chodzi o reguły, ale jest ich tak dużo i tak szybko się przeplatają, że łatwo się pogubić w sposób bardzo bolesny, kilka przykładów (moim zdaniem to żaden spoiler, ale zakrywam na bardziej wrażliwych):
Spoiler:
W każdym z tych przykładów to moja, nie gry wina, że źle zagrałem, co nie zmienia faktu, że mi to popsuło rozgrywkę.

Z tych kilku snów, które rozegraliśmy, każdy był OK, każdy był inny, ale nie miałem efektu wow.

Podoba mi czysto mechanicznie. Nie lubię typowych deckbuilderów, gdzie co rundę ciągnę do limitu i w praktyce zagrywam co rundę 5 losowych kart. Tutaj dociągamy 4, a limit jest 6, a dodatkowo nie opłaca się zagrywać kart dla samego zagrania, bo przetasowanie stosu kart odrzuconych nie jest "za darmo". Oprócz tego mamy karty zablokowane, które jeszcze ciężej przywrócić do talii. Same efekty kart początkowych i tych kilku, które dobraliśmy w sklepie nie były zbyt ciekawe, w 90% zagrywaliśmy karty za symbole.

Obsługi gry jest mega dużo. Co chwilę przenosimy się z mapy drzemki, na mapę snu z mapy snu do konkretnego snu. W międzyczasie szukamy kart i kafli o konkretnych numerach, tasujemy talię za talią, dokładamy karty, usuwamy karty i tak w kółko. Komponenty gry są bardzo ładne i w sumie na wszystko jest miejsce, więc to może być nawet dla niektórych plusem-fizyczne obcowanie z grą.

Podsumowując, gra ląduje u mnie w planszówkowym czyśćcu - na razie odłożyłem na półkę, ale nie wystawiłem na sprzedaż. Jeśli w przeciągu jakiegoś półrocza nie wróci na stół to raczej wyleci.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 968
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: krecilapka »

Zwróciłeś uwagę na bardzo ważny aspekt tej gry. Zarówno przygotowanie jak i zakończenie snu, trzeba odczytać w skupieniu, powoli.
Łatwo o pominięcie zapisu, numeru czy czegoś takiego co po prostu zblokuje grę.
W emocjach gdy chce się jak najszybciej rozpocząć grę lub też na końcu, przeżywając rozgrywkę łatwo o taki błąd. Temu tytułowi mogłaby bardzo pomóc aplikacja dbająca o setup, posiadane karty bram itd. Gra mogłaby wtedy bardzo ułatwić zmagania z obsługą :-).
Sixshot
Posty: 220
Rejestracja: 16 lis 2022, 20:37
Has thanked: 29 times
Been thanked: 17 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Sixshot »

My gramy z żoną w postawie tj bez wersji 2.0 i zaczyna nam powoli przeszkadzać motyw ,że pomiędzy snami jest dość sporo drzemek ,które w sumie nic nie wnoszą prócz farmy etheru i bycia przeszkadzajką. Zaczyna to powoli wkurzać i nudzić. Tym bardziej że niektóre drzemki nie mają opcji wybawienia, abo co gorsza nie taki efekt się oczekiwało ;)... Kolejna sprawa to fakt że coraz więcej snów zawsze się powtarza ..i oby tylko raz
Jako że nie mamy dużo czasu na granie ( średnio raz w miesiącu 2-3h) to zaczęliśmy trochę oszukiwać tj raz jak przez zły wybór miał się sen powtórzyć po 2h gry to stwierdziliśmy że sorry ale tak się nie bawimy . ..zaczynamy się zastanawiać czy by sobie nie zrobić tzw.home-made rules 2.0 o po prostu nie olewać drzemek albo robić tylko 1-2 losowe pomiędzy snami tak jak to się ma w oryginalnej wersji 2.0 ... O ile klimat i podstawowe mechaniki są super o tyle jednak masa powtarzalnych drzemek i powracanie do tych samych snów są męczące i jednak na minus .
Awatar użytkownika
Lukas2
Posty: 2
Rejestracja: 02 sty 2018, 19:06
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Lukas2 »

W Etherfields 2.0 jest tryb "ciągłego snu" sam nie próbowałem, ale możecie sprawdzić. Chyba jest na stronie Awaken Realms do sprawdzenia w instrukcji 2.0
Sixshot
Posty: 220
Rejestracja: 16 lis 2022, 20:37
Has thanked: 29 times
Been thanked: 17 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Sixshot »

z tego co widziałem i czytałem to wersja 2.0 sprowadza sie do mniejszej mapki swiata snu oraz ,ze wchodzac na portal do snu ma sie wybor tj albo wchodzi sie do snu ,a jak sie niema kluczy to za 1 drzemke jest 1 klucz ..czy jakos tak. dla mnie drzemki w małej ilosci było nawet spoko ..ale nie ze 8-9 drzemek pomiedzy snami.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: kuleczka91 »

Sixshot pisze: 05 wrz 2023, 22:26 Jako że nie mamy dużo czasu na granie ( średnio raz w miesiącu 2-3h) to zaczęliśmy trochę oszukiwać tj raz jak przez zły wybór miał się sen powtórzyć po 2h gry to stwierdziliśmy że sorry ale tak się nie bawimy . ..zaczynamy się zastanawiać czy by sobie nie zrobić tzw.home-made rules 2.0 o po prostu nie olewać drzemek albo robić tylko 1-2 losowe pomiędzy snami tak jak to się ma w oryginalnej wersji 2.0 ... O ile klimat i podstawowe mechaniki są super o tyle jednak masa powtarzalnych drzemek i powracanie do tych samych snów są męczące i jednak na minus .
My też po pewnym czasie zaczęliśmy oszukiwać w grze. Olaliśmy totalnie drzemki, bo zaczęło nas to wpieniać. Robienie w kółko tego samego było mega nudne. Lecieliśmy pokolei ze snami. W niektórych jak nam wyszło, że sen miałby się zakończyć porażką to wybieraliśmy drugą ścieżkę, bo nie mieliśmy ochoty marnować kolejnego czasu na to samo. Jeden sen totalnie olałam, taki z układaniem fotografii. Podejrzewam, że czasu by mi brakło na poprawne ułożenie tego jak nawet na sucho miałam problem 😂. My dobrnęliśmy do końca pierwszej kampanii gdzie zakończenie było jakimś śmiesznym żartem twórcy gry i nawet nie ruszyliśmy drugiej części. Popchnęliśmy to w cholerę i nawet za nią nie tęsknimy :)
FretkaFantastyczna
Posty: 110
Rejestracja: 08 lip 2023, 12:31
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: FretkaFantastyczna »

krecilapka pisze: 04 wrz 2023, 21:58 Zwróciłeś uwagę na bardzo ważny aspekt tej gry. Zarówno przygotowanie jak i zakończenie snu, trzeba odczytać w skupieniu, powoli.
Łatwo o pominięcie zapisu, numeru czy czegoś takiego co po prostu zblokuje grę.
W emocjach gdy chce się jak najszybciej rozpocząć grę lub też na końcu, przeżywając rozgrywkę łatwo o taki błąd. Temu tytułowi mogłaby bardzo pomóc aplikacja dbająca o setup, posiadane karty bram itd. Gra mogłaby wtedy bardzo ułatwić zmagania z obsługą :-).
Mnie chyba jedynie udało się pominąć elementy, które utrudniały grę, na przykład nie wyciągnąć karty, która dokładała kolejne reguły itp. Chyba tak, żeby zablokować sobie sen to nie kojarzę, ale fakt, przygotowanie i zakończenie snu to spory element wymagający skupienia. Zdarzało mi się odpisywać ludziom, którym brakowało bram, bo czasem z dwóch wzięli jedną, albo nie zauważyli w jakimś zakończeniu tego zdania.

W ogóle w tej grze niemal każde słowo ma znaczenie.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: wirusman »

Możecie mi pomóc i napisać pod jakim numerem znajdują się przedmioty do zakupu w sklepie po pierwszym śnie. Nie wyciągałem przedmiotów od razu i nie pamiętam pod jakim numerem są :)
RaistlinJedyny
Posty: 50
Rejestracja: 06 wrz 2010, 19:39
Lokalizacja: Morze Spokoju
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: RaistlinJedyny »

Czy w kampanię Grobowej Wiedźmy można zagrać na mapie Świata Snu w wersji 1.0? W instrukcji jest napisane żeby grać w wersji 2.0 i zastanawiam się co teraz skoro ja mam Etherfieldsa w wersji 1.0 :roll:
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

W Grobową Wiedźmę trzeba grać na mapie 2.0
Spoiler:
RaistlinJedyny
Posty: 50
Rejestracja: 06 wrz 2010, 19:39
Lokalizacja: Morze Spokoju
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: RaistlinJedyny »

Shodan pisze: 15 wrz 2023, 18:14 W Grobową Wiedźmę trzeba grać na mapie 2.0
Spoiler:
No świetnie. A jest jakiś tajny sposób na uzyskanie kart mapy w wersji 2.0 bez kupna całego Etherfieldsa ponownie?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: japanczyk »

RaistlinJedyny pisze: 15 wrz 2023, 20:10
Shodan pisze: 15 wrz 2023, 18:14 W Grobową Wiedźmę trzeba grać na mapie 2.0
Spoiler:
No świetnie. A jest jakiś tajny sposób na uzyskanie kart mapy w wersji 2.0 bez kupna całego Etherfieldsa ponownie?
Napisz do AR
FretkaFantastyczna
Posty: 110
Rejestracja: 08 lip 2023, 12:31
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: FretkaFantastyczna »

RaistlinJedyny pisze: 15 wrz 2023, 20:10
Shodan pisze: 15 wrz 2023, 18:14 W Grobową Wiedźmę trzeba grać na mapie 2.0
Spoiler:
No świetnie. A jest jakiś tajny sposób na uzyskanie kart mapy w wersji 2.0 bez kupna całego Etherfieldsa ponownie?
Ściągnąć i wydrukować, ja tak zrobiłam zanim druga fala do mnie doszła
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 387 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Gribbler »

Nie wiecie może, czy w pudełku ze stretch goalami jest w środku koperta z instrukcją 2.0 i uaktualnionymi kartami? Wykaz komponentów na pudełku podaje, że tak, ale kiedy przyszła druga fala tę kopertę miałem osobno luzem w kartonie. Czy to znaczy, że drugi egzemplarz jest i tak w zafoliowanym pudełku ze stretch goalami?
FretkaFantastyczna
Posty: 110
Rejestracja: 08 lip 2023, 12:31
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: FretkaFantastyczna »

Gribbler pisze: 18 wrz 2023, 15:28 Nie wiecie może, czy w pudełku ze stretch goalami jest w środku koperta z instrukcją 2.0 i uaktualnionymi kartami? Wykaz komponentów na pudełku podaje, że tak, ale kiedy przyszła druga fala tę kopertę miałem osobno luzem w kartonie. Czy to znaczy, że drugi egzemplarz jest i tak w zafoliowanym pudełku ze stretch goalami?
Dla wspierających koperta była osobno w kartonie, nie widzę też powodu, by miała być włożona do pudełka ze stretch golami
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 387 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Gribbler »

FretkaFantastyczna pisze: 18 wrz 2023, 16:09 Dla wspierających koperta była osobno w kartonie, nie widzę też powodu, by miała być włożona do pudełka ze stretch golami
Dlaczego jest więc na nim wymieniona jako "zawartość"? Czyli jak ktoś kupi sobie same stretch goale do gry ze sklepu, to nie będzie miał aktualizacji 2.0?
FretkaFantastyczna
Posty: 110
Rejestracja: 08 lip 2023, 12:31
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: FretkaFantastyczna »

Gribbler pisze: 18 wrz 2023, 16:31
FretkaFantastyczna pisze: 18 wrz 2023, 16:09 Dla wspierających koperta była osobno w kartonie, nie widzę też powodu, by miała być włożona do pudełka ze stretch golami
Dlaczego jest więc na nim wymieniona jako "zawartość"? Czyli jak ktoś kupi sobie same stretch goale do gry ze sklepu, to nie będzie miał aktualizacji 2.0?
Na pudełku tak napisali czy jest gdzieś wymienione na stronie?
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 387 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Gribbler »

FretkaFantastyczna pisze: 19 wrz 2023, 11:10
Gribbler pisze: 18 wrz 2023, 16:31
FretkaFantastyczna pisze: 18 wrz 2023, 16:09 Dla wspierających koperta była osobno w kartonie, nie widzę też powodu, by miała być włożona do pudełka ze stretch golami
Dlaczego jest więc na nim wymieniona jako "zawartość"? Czyli jak ktoś kupi sobie same stretch goale do gry ze sklepu, to nie będzie miał aktualizacji 2.0?
Na pudełku tak napisali czy jest gdzieś wymienione na stronie?
Z tyłu na pudełku w sekcji "zawartość". Oprócz rzeczy takich jak liczba kart, figurek, żetonów itd. jest również instrukcja 2.0 wraz z dodatkowymi kartami.
FretkaFantastyczna
Posty: 110
Rejestracja: 08 lip 2023, 12:31
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: FretkaFantastyczna »

Dobre, nie zwróciłam wcześniej na to uwagi. Uznałabym, że koperta się należy do każdego pudełka SG, ale wydaje mi się, że jest pakowana osobno. Podejrzewam, że może to wynikać z ograniczeń produkcyjnych.
PlutoMaris
Posty: 1
Rejestracja: 28 sie 2020, 15:22
Been thanked: 1 time

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: PlutoMaris »

Zgłoście się do sklepu, gdzie kupiliście stretch goalsy. Ta koperta jest osobno i np.: aleplanszowki zapomniały jej dodać do zamówienia.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Wosho »

Czy robil ktos reset pierwszej kampaniii?
Jakis czas temu przeszlismy kilka snow i chcialbym wrocic do gry od poczatku jako ze 2.0 przyszlo, czy wystarczy jesli poukladam male i duze karty w kolejnosci?
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Ardel12 »

Wosho pisze: 12 sty 2024, 12:14 Czy robil ktos reset pierwszej kampaniii?
Jakis czas temu przeszlismy kilka snow i chcialbym wrocic do gry od poczatku jako ze 2.0 przyszlo, czy wystarczy jesli poukladam male i duze karty w kolejnosci?
Dokładnie tak, poukładaj je w kolejności i gra zresetowana. Na stronie wydawcy jest do znalezienia rozpiska kart, bo wiele ma różną liczbę kart jak i zaczynają/kończą się z inną numeracją albo pomijają jakieś literki, więc czase można mieć ździwienie czy czasem wszystko mamy :) ale spokojnie, ot widać tak im wyszło.
Awatar użytkownika
grymir
Posty: 701
Rejestracja: 04 lis 2008, 22:21
Lokalizacja: Wodzisław Śl / Gołkowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: grymir »

Zakupiłem używaną grę i są tam cztery talie sekretnego trybu dwie w opakowaniach oryginalnych z numerkami 1, 3 a dwie talie mam w woreczkach strunowych bez numerków. Czy ta numeracja jest ważna ?
Tak wiele gier a tak mało czasu
ODPOWIEDZ