(Katowice) Planszówki w Spodku 2023 - Post Ogólny

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
emoprzemoc
Posty: 85
Rejestracja: 19 sty 2020, 20:53
Lokalizacja: Katowice LGT
Has thanked: 728 times
Been thanked: 208 times

Re: (Katowice) Planszówki w Spodku 2023 - Post Ogólny

Post autor: emoprzemoc »

Apos pisze: 14 wrz 2023, 11:34 Rozgrywki w lokalach nie dodają 0.5 do poziomu complexity z mojego doświadczenia.
Organizujemy dwa spotkania tygodniowo na centrum naszego miasta w pubach i gramy zwykle w ciężkie gry (w tym tygodniu Brass Birmingham, Food Chain Magnate, Kanban EV, Clash of Cultures czy Age of Innovation). Gracze przychodzą do nas bo wiedzą, że gospodarz stolika zawsze wytłumaczy grę i szybko oraz sprawnie rozegrają partyjkę. Jak już, to ten poziom spada :wink:.
Bazuję na własnym doświadczeniu, sporym dyskomforcie związanym z masami ludzi w bliskiej odległości (dlatego nawet nie próbuję osobiście siadać do prezentacji gier u wydawców, raczej tylko zerknąć na czyjeś zmagania) i, nazwijmy to wprost, upośledzeniach kognitywnych, i odnoszę się przede wszystkim do próby poznania nowej gry bez wcześniejszego przygotowania. Parę razy jednak zdarzyło mi się tak wziąć coś gdzieś z półki od czapy, z wiarą w jakieś tam własne ogranie, podejście do czytania instrukcji i orientacyjną wiedzę o grze, czyli spodziewana trudność gry, długość instrukcji, jakość napisania tejże. Zgiełk innych ludzi potrafił sprawić, że każde zdanie nawet tak prostej i zwięzłej instrukcji jak ta z trzeciego Azula czytałem 4 razy i wciąż czułem, że tylko latam wzrokiem o literkach. ;) Rzadko mi się zdarza, że to ktoś mi tłumaczy grę, a w takich publicznych warunkach było to tylko raz, ale tu się zgodzę, istotnie jest prościej, i stąd
W/g mnie było za mało Zielonych koszulek, animatorów od wydawców, aby tłumaczyli gry trudniejsze niż 2.X w skali BGG na płycie. Po wytłumaczeniu nawet zasad, nowi gracze zostawali pozostawieni sami sobie, a trakcie gry pojawiały się nowe pytania.
pod tymi słowami mogę się zdecydowanie podpisać. Doceniam wkład osób w wypożyczalni w polecajkach + jestem świadom, że zawsze się koniec końców okaże, że osób do pomocy z tłumaczeniem i rozjaśnianiem zasad jest za mało, nawet angażując bliźnich grających. Ale no, jakiś większy udział osób z wydawnictw to imo element konieczny na przyszłość.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: (Katowice) Planszówki w Spodku 2023 - Post Ogólny

Post autor: ave.crux »

Apos pisze: 14 wrz 2023, 11:34 W/g mnie było za mało Zielonych koszulek, animatorów od wydawców, aby tłumaczyli gry trudniejsze niż 2.X w skali BGG na płycie. Po wytłumaczeniu nawet zasad, nowi gracze zostawali pozostawieni sami sobie, a trakcie gry pojawiały się nowe pytania.
To jest zawsze problemem spodka, za mało tłumaczących zwłaszcza te cięższe gry. W tym roku akurat ekipa się tak zazębiała, że ktoś z nas zawsze znał zasady gry którą chcieliśmy rozłożyć więc byliśmy dla siebie zielonymi koszulkami, ale w tamtym roku odbiłem się od wypożyczalni dwukrotnie i skończyło się na zagraniu w coś prostego, gdzie instrukcja nie miała wielu stron, bo po prostu nie chciało mi się marnować czasu na mozolną naukę zasad bez tłumaczącego. Dobrym nawykiem po wytłumaczeniu zasad przez zieloną koszulkę jest zapamiętanie ksywy z koszulki/wyglądu człowieka, który nam tę grę tłumaczył, bo nawet jak jest przy innym stoliku to możemy wstać, podejść i szybko zapytać o daną zasadę, która nam umknęła.
Może się w końcu skuszę na wolontariat i będę tłumaczył Brassy/Barrage/BTS/Rooty i inne bardziej skomplikowane tytuły.

Tutaj i tak jest o niebo lepiej niż na portalconie, gdzie nie było nikogo kto by cokolwiek wytłumaczył i każdy wypożyczający był skazany na samodzielne czytanie instrukcji.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: (Katowice) Planszówki w Spodku 2023 - Post Ogólny

Post autor: Seraphic_Seal »

Seraphic_Seal pisze: 11 wrz 2023, 12:13 Drugi rok w hobby i drugi rok jednak nie dotarłem, pora zacząć poważnie planować przyszły xD

Byłby ktoś w stanie porównać ze sobą Plaszówki w Spodku i wrocławski OMG - o ile większa jest katowicka impreza?
Jakby ktoś był w stanie się odnieść byłoby super : )
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
GapcioMaluszek
Posty: 150
Rejestracja: 30 paź 2019, 13:10
Has thanked: 11 times
Been thanked: 37 times

Re: (Katowice) Planszówki w Spodku 2023 - Post Ogólny

Post autor: GapcioMaluszek »

Ardel12 pisze: 13 wrz 2023, 12:14 Popieram problem z nowościami. Mało stołów i mało nowości. Tyle zapowiadają tych gier i jeszcze mają one mieć premierę w tym roku a tu bieda z nędzą. Szkoda, że u kaczek nie dało się zagrać w wielką drakę(kurde mają odpaloną kampanię, idealny moment by ludzi zainteresować, ja bym zagrał jak nic). Galakta nie wystawiła żadnego z paxów, no żal. Portal ani TMB ani Trickeriona. Przedsprzedaże odpalone, to nie warto robić promocji? Czacha na plus za liczbę oferowanych tytułów do zagrania, ale ogarnięcie słabe jak wspomniano. Rebel w sumie popierdółki swoje wystawiał, więc meh. Rok temu było więcej mięsa, to na pewno.

Każdy wspomina problem z parkingiem też z zeszłego roku, ale tam przecież miejsca była masa. W sob jak zajechałem przed 10 to spokojnie dziesiątki aut by się zmieściły jeszcze, więc nie wiem o której przyjeżdżacie, że takie problemy macie albo gdzie szukacie.
Lekko prostując, na stoisku Galakty można było przez całą niedzielę grać w Pax Viking. (przez oba dni w Wioskę, a w samą sobotę w Lacrimosę).
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: (Katowice) Planszówki w Spodku 2023 - Post Ogólny

Post autor: Ardel12 »

GapcioMaluszek pisze: 15 wrz 2023, 16:03
Ardel12 pisze: 13 wrz 2023, 12:14 Popieram problem z nowościami. Mało stołów i mało nowości. Tyle zapowiadają tych gier i jeszcze mają one mieć premierę w tym roku a tu bieda z nędzą. Szkoda, że u kaczek nie dało się zagrać w wielką drakę(kurde mają odpaloną kampanię, idealny moment by ludzi zainteresować, ja bym zagrał jak nic). Galakta nie wystawiła żadnego z paxów, no żal. Portal ani TMB ani Trickeriona. Przedsprzedaże odpalone, to nie warto robić promocji? Czacha na plus za liczbę oferowanych tytułów do zagrania, ale ogarnięcie słabe jak wspomniano. Rebel w sumie popierdółki swoje wystawiał, więc meh. Rok temu było więcej mięsa, to na pewno.

Każdy wspomina problem z parkingiem też z zeszłego roku, ale tam przecież miejsca była masa. W sob jak zajechałem przed 10 to spokojnie dziesiątki aut by się zmieściły jeszcze, więc nie wiem o której przyjeżdżacie, że takie problemy macie albo gdzie szukacie.
Lekko prostując, na stoisku Galakty można było przez całą niedzielę grać w Pax Viking. (przez oba dni w Wioskę, a w samą sobotę w Lacrimosę).
Byłem w sobotę wyłącznie :) Ale dobrze, że wystawili i dzięki za sprostowanie.
HorribleNick
Posty: 69
Rejestracja: 12 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 9 times

Re: (Katowice) Planszówki w Spodku 2023 - Post Ogólny

Post autor: HorribleNick »

Ja w tym roku jestem całkiem zadowolony.
Kolejka w sobotę rano faktycznie dała w kość przy mocnym słońcu. Premierowe gry też szczerze bez polotu, ani cenowo, ani tytułowo, ale i tak wyszedłem z siatą.
Dosyć dobrze można było kupić Nidavellir (lekko obite, bo uszk), LDG też miało wyprzedaż tytułów zalegających i zgarnąłem Bites za śmieszne 30 zł. Czaiłem się od wejścia po tym jak zareklamowali się na Planszowych Newsach, myślałem, że wszyscy też. A tu niespodzianka.
ODPOWIEDZ