Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Abizaas »

XLR8 pisze: 15 wrz 2023, 19:18 Zagraliśmy i to naprawdę solidna gra. Z negatywów irytuje czasem bardzo ograniczony wybór więc chyba najlepsza będzie na 3 graczy, bo wtedy co 3 tury wybieramy kafelek.
Cele, wydarzenia i karty punktowania podnoszą ocenę o oczko.
Tylko cena trochę zabija.
Co myślisz o rozgrywce na dwie osoby, graliście w takim składzie?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: XLR8 »

Abizaas pisze: 15 wrz 2023, 19:26
XLR8 pisze: 15 wrz 2023, 19:18 Zagraliśmy i to naprawdę solidna gra. Z negatywów irytuje czasem bardzo ograniczony wybór więc chyba najlepsza będzie na 3 graczy, bo wtedy co 3 tury wybieramy kafelek.
Cele, wydarzenia i karty punktowania podnoszą ocenę o oczko.
Tylko cena trochę zabija.
Co myślisz o rozgrywce na dwie osoby, graliście w takim składzie?
Graliśmy na 3, ale logiczne, że im mniej graczy, tym częściej wybieramy to co nam pasuje. Wszystko inne pozostaje takie same.
Na pewno na 2 wyjadaczy będzie hatedraft i więcej brania nieoptymalnych kafli żeby nie dać komuś czegoś co potrzebuje.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Ardel12 »

Ja zagralem na 6os i w takim składzie ta gra to zwykła loteriada. Co przyjdzie z 2 kafli to kładziemy i jedziemy dalej. Wpływ na innych graczy okolice zera. Poczucie grania z innymi porównywalnie niskie. Dla mnie lekka gierka w układanie kafelków tak by odpalić potrzebne nam akcje(jak mamy w ogóle wybór), zapełnić wiersz/kolumne i w miarę blisko ustawić komety pod zebranie. Grało mi się przyjemnie i obstawiam, że 2-3 graczy to sweet spot tej produkcji, w którym pojawi się jakaś kontrola przeciwnika. Na 4+ lekka układanka bez interakcji.

Wykonanie tortownicy na plus, ale same planszetki czy reszta elementów taka sobie. Zostaję przy patchworku, ale jeszcze bym kiedyś zagrał w 2-3 osoby.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: kurdzio »

Abizaas pisze: 15 wrz 2023, 19:26 Co myślisz o rozgrywce na dwie osoby, graliście w takim składzie?
Jestem po pierwszej partii na 2 osoby i poszło bardzo sprawnie (1h:08min). Graliśmy z celami osobistymi, bez wydarzeń, podstawowa planeta i korporacja. Interakcja na poziomie ścigania się o cele wspólne i podkradania fajniejszych kafelków - poza tym raczej pasjans, kontroli mamy sporo. Udało mi się zapełnić całą planszę co mnie trochę zaskoczyło - w Wyspie Kotów czy Patchworku raczej się to nie zdarzało. Myślę że granie z wydarzeniami = ograniczenie liczby rund (a co za tym idzie liczby dołożonych kafelków do ~20) sprawi że już nie będzie takiej swawoli :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Marbel
Posty: 219
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Marbel »

Mi gra się mieści w pudełku z pakietem ulepszeń i jeszcze zarówno plastikowymi jak i drewnianymi znacznikami. Poupychane ale się mieści. Ciekawe czy ktoś wymyśli jakiś insert.
Pamiętajcie że tryb dla 2.graczy jest trochę inny bo nie ma swobodnego wyboru tylko SUSAN obraca się o krok co rundę.
Ja na razie grałem 3 czy 4 razy tylko na symetrycznych elementach ale czekam na rozgrywkę na tych różnorodnych.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: scraber »

My również po pierwszej parti w 4 osoby na symetrycznych planetach&korporacjach.
Rozgrywka zajęła 1:10h
Bardzo przyjemna gra, wszystkim w grupie się spodobała. Także czekam na kolejne rozgrywki, tym razem z asymetrią i wydarzeniami.

Szkoda, że planety również nie są dwuwarstwowe, bo przy ruchu łazikiem, zdarzało mi się przesunąć kafelki.
No i wymiary pudełka - i tak są już ponad normę, a tortownica nadal rozpycha jeszcze boki
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: miker »

Marbel pisze: 16 wrz 2023, 09:07 Mi gra się mieści w pudełku z pakietem ulepszeń i jeszcze zarówno plastikowymi jak i drewnianymi znacznikami. Poupychane ale się mieści. Ciekawe czy ktoś wymyśli jakiś insert.
Ale insert na co? Na karty, meteoryty, kapsuły i łaziki? A gdzie Susan, która rozpycha pudełko? IMHO tu insert ani nie jest potrzebny, ani pomocny.
Dla mnie to pudełko jest nieporozumieniem. Chciałbym tam upchnąć w przyszłości Supermoon, a tak nie wiem, czy w ogóle jest sens kupowania tego jak wyjdzie :(
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Curiosity »

crazygandalf pisze: 14 wrz 2023, 11:49 Nagraliśmy rozgrywkę dwuosobową w tenże tytuł. Może kogoś zainteresuje?
Niezbadana Planeta
Chyba najlepszy gameplay tej gry, jaki jest (jak dotąd) w polskim internecie. Próbowałem jeszcze obejrzeć ten od "Pogramy", ale ich realizacja dużo gorsza (trochę ich tłumaczy fakt, że to było w trakcie live`a). U Was kamera jest skierowana na planszetki graczy, są ujęcia na Lazy Susan i pomimo minimalnych wpadek (jakie 10 planet? Jakie 12 planet? :mrgreen: ), oglądało się naprawdę fajnie.

Do ekipy PoGraMy: czapki z daszkiem może i są fajne i cool i jazzy, ale jak daszek czapki zasłania fragment planszy (ujęcie z góry) to chyba coś jest nie tak.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: scraber »

Zaintrygowany wiadomością od Curiosity znalazłem teraz gameplay od PoGraMy.
Losowe kliknięcie w którąś minutę filmu:
2 błędy przy dołożeniu jednego kafelka - dziękuję, wyłączyłem
Marbel
Posty: 219
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Marbel »

miker pisze: 16 wrz 2023, 09:53
Marbel pisze: 16 wrz 2023, 09:07 Mi gra się mieści w pudełku z pakietem ulepszeń i jeszcze zarówno plastikowymi jak i drewnianymi znacznikami. Poupychane ale się mieści. Ciekawe czy ktoś wymyśli jakiś insert.
Ale insert na co? Na karty, meteoryty, kapsuły i łaziki? A gdzie Susan, która rozpycha pudełko? IMHO tu insert ani nie jest potrzebny, ani pomocny.
Dla mnie to pudełko jest nieporozumieniem. Chciałbym tam upchnąć w przyszłości Supermoon, a tak nie wiem, czy w ogóle jest sens kupowania tego jak wyjdzie :(
No to jakieś boxy do wciśnięcia w te szpary wokół. Generalnie słabo, że nawet woreczków strunowych brakło w pudełku...
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: miker »

Marbel pisze: 16 wrz 2023, 13:27 No to jakieś boxy do wciśnięcia w te szpary wokół. Generalnie słabo, że nawet woreczków strunowych brakło w pudełku...
A mam wrażenie, że pudło o 2 cm szersze i wyższe o kolejne 2-3 cm dałoby radę ładnie ogarnąć to co jest i supermoona w przyszłości.
Szkoda
Marbel
Posty: 219
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Marbel »

miker pisze: 16 wrz 2023, 15:15
Marbel pisze: 16 wrz 2023, 13:27 No to jakieś boxy do wciśnięcia w te szpary wokół. Generalnie słabo, że nawet woreczków strunowych brakło w pudełku...
A mam wrażenie, że pudło o 2 cm szersze i wyższe o kolejne 2-3 cm dałoby radę ładnie ogarnąć to co jest i supermoona w przyszłości.
Szkoda
Ja już mam problem by te pudło już gdzieś upchnąć, większe już by w ogóle nigdzie nie wlazło.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: buhaj »

Ja na spokojnie włożyłem do pudełka po podstawce: planety potem planszetki trójwarstwowe, na to instrukcja, na to tortownica i po bokach - w czterech rogach reszta towaru. Pakowanie 30 sekund. Rozkładanie do 5 minut i to jak zastanawiam się jaką planetę wybrać. Wszystko się ładnie domyka i nie odstaje
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Curiosity »

Rozgrywka solo.

Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: kurdzio »

Jesteśmy po drugiej partii (2 osoby) - tym razem na asymetrycznych planszetkach planet i korporacji (dalej bez kart wydarzeń). Gra skończyła się po 42min wynikiem 45:25 więc praktycznie o połowę mniejszym niż przy pierwszej grze, nikt nie zapełnił całej planszy, mieliśmy masę niezebranych meteorytów, a cele też jakoś super nie podeszły. Dodatkowe zasady i nowe umiejętności bardzo ukierunkowują nasze wybory i myślę że to jest największa siła całej gry. Co do balansu kombinacji danych planszetek to w sumie mi wszystko jedno, traktuję tę grę jako family+ więc totalnie się nie spinam, samo układanie kafelków daje dużo frajdy :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: pcyzm »

kurdzio pisze: 17 wrz 2023, 21:09 Co do balansu kombinacji danych planszetek to w sumie mi wszystko jedno, traktuję tę grę jako family+ więc totalnie się nie spinam, samo układanie kafelków daje dużo frajdy :)
O to to, zastanawiam się, ilu graczy, w dobie pędu za nowościami, ogra przynajmniej kilka razy, inny niż symetryczny zestaw korporacji i planet by móc narzekać na niezbalansowanie. To jest jakaś mrzonka.
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Alucard1982 »

Marbel pisze: 16 wrz 2023, 09:07 Pamiętajcie że tryb dla 2.graczy jest trochę inny bo nie ma swobodnego wyboru tylko SUSAN obraca się o krok co rundę.
Ale to jest chyba tryb opcjonalny?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: kurdzio »

Alucard1982 pisze: 20 wrz 2023, 11:04
Marbel pisze: 16 wrz 2023, 09:07 Pamiętajcie że tryb dla 2.graczy jest trochę inny bo nie ma swobodnego wyboru tylko SUSAN obraca się o krok co rundę.
Ale to jest chyba tryb opcjonalny?
Zgadza się, to wariant. Nikt nam nie zabroni swobodnie obracać Susan! :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Alucard1982 »

kurdzio pisze: 20 wrz 2023, 11:06
Alucard1982 pisze: 20 wrz 2023, 11:04
Marbel pisze: 16 wrz 2023, 09:07 Pamiętajcie że tryb dla 2.graczy jest trochę inny bo nie ma swobodnego wyboru tylko SUSAN obraca się o krok co rundę.
Ale to jest chyba tryb opcjonalny?
Zgadza się, to wariant. Nikt nam nie zabroni swobodnie obracać Susan! :)
Wiadomo :)
A tak serio to jak gracie na 2 osoby?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: kurdzio »

Alucard1982 pisze: 20 wrz 2023, 11:15 Wiadomo :)
A tak serio to jak gracie na 2 osoby?
My wybieramy z całej puli. Innym razem spróbujemy tego wariantu, ale zakładam że może być trudniej realizować cele i korzystać z korporacji.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: cezarr »

Alucard1982 pisze: 20 wrz 2023, 11:15 A tak serio to jak gracie na 2 osoby?
Za mną 3 gry w 2 osoby i graliśmy zawsze z obracaniem o 1 co rundę. Bo nie doczytałem, że to opcjonalne. :) Musimy spróbować gry ze swobodnym wyborem.

Ale z tym obracaniem wychodzi spoko. Więcej meteorytów trafia na planetę niż w grze na 3 osoby (grałem max w 3), łazik się robi ważniejszy. Może zbyt ważny?
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: buhaj »

Zagrałem 9 razy (solo i dwuosobowo). Niezbadana planeta to gra o bardzo prostych zasadach choć poszczególne technologie potrafią "zaboleć" swoim opisem. W rozgrywce czuję trochę klimat uproszczonego Tapestry (tory i układanka na planszy) połączonego z Kaskadią (cele, obszary). Grę tłumaczymy około 5 minut ale trochę głębi strategicznej jest. Mnie się zaskakująco podoba bo brakuje mi w domu gier o prostych zasadach i krótkim czasie rozgrywki. Przyłączam się do grona tych osób dla których trojwarstwowe planszetki gracza są obowiązkowe
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: autopaga »

A u mnie gra wylatuje, bo mam Alice Garden, które jest o wiele bardziej skondensowane i trwa 2 razy krócej, układanka, punktacja oraz draft jest ciekawsza, a na dodatek wszystkie elementy mieszczą się w pudełku w odróżnieniu od susan która ma 5mm większą średnicę niż faktyczny wewnętrzny rozmiar pudełka. Dziwi mnie też że połączenia dwóch typów terenów na kafelkach są takie sztywne, a nie na zasadzie każdy z każdym.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: buhaj »

autopaga pisze: 20 wrz 2023, 11:50 A u mnie gra wylatuje, bo mam Alice Garden, które jest o wiele bardziej skondensowane i trwa 2 razy krócej, układanka, punktacja oraz draft jest ciekawsza, a na dodatek wszystkie elementy mieszczą się w pudełku w odróżnieniu od susan która ma 5mm większą średnicę niż faktyczny wewnętrzny rozmiar pudełka. Dziwi mnie też że połączenia dwóch typów terenów na kafelkach są takie sztywne, a nie na zasadzie każdy z każdym.
Jakieś mam szczęście bo mnie się wszystko mieści elegancko w podstawowym pudełku. Co do typów terenu to też mam wątpliwości ale traktuję tę grę bardzo zabawowo-luźno :)
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Darkstorm »

Prosty przyjemny filerek. Ale wykonanie to jakiś żart. To już nie planszówka ale "papierówka".
ODPOWIEDZ