Century: Spice Road / Korzenny Szlak (Emerson Matsuuchi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Nesmeer

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Nesmeer »

ko2a pisze: 06 kwie 2018, 13:06 Jak to chodzi na dwie osoby?
Perfekcyjnie :)
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Bruno555 »

Dla osób chcących poczuć troche więcej klimatu w grze, udostępniam plik z matą do gry do wydrukowania:
https://www.dropbox.com/s/b9d7jrg7fyktd ... i.jpg?dl=0
Spoiler:
Pole gry przystosowane do rozłożenia kart które są w grze oraz pojemników na przyprawy. Stosy kart pomarańczowych i fioletowych znajdują się poza planszą (tak jak na zdjęciu)

Matę drukowałem w tym sklepie (wymiar grafiki jest dopasowany do tej oferty:
https://playmaty.pl/karciane-i-planszow ... stemy.html
Piti95
Posty: 38
Rejestracja: 06 wrz 2018, 14:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Piti95 »

Bruno555 pisze: 24 mar 2020, 13:42 Dla osób chcących poczuć troche więcej klimatu w grze, udostępniam plik z matą do gry do wydrukowia
Mata fajna, ale raczej nie pomoże tej grze. Jeszcze nigdy nie grałem w coś tak suchego, a grałem w wiele eurasów. Nie do końca rozumiem co się ludziom w niej podoba. Na szczęście gier jest tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: Bruno555 »

Gra jest sucha to fakt. Ale kombinowanie jak najefektywniej wymienić surowce jest całkiem przyjemne. Po kilku grach najbardziej doskwiera mi losowość w początkowym ułożeniu kart. Pierwszy gracz może zgarnąć dobrą karte produkującą surowce i będzie miał dużo łatwiej przez całą grę. Może też się zdażyć zastój na rynku kart bo ułożą się mało ciekawe lub podobne i nikt nie będzie chciał kupić tą dalszą w rzędzie.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Century: Korzenny Szlak

Post autor: E2MD »

Mata @Bruno555
Ciekawa wariacja na temat oryginalnej wersji maty. Jak to zrobiłeś - dostałeś plik do edycji od wydawnictwa?
Na ComicConie widziałem że w celach promocyjnych mieli obrus - to jest dopiero fajna sprawa.
Ja mam oryginalne maty od PlanuB - prócz Korzennego Szlaku także do Cudów Świata. Jak sytuacja na świecie się uspokoi i będę pewny co do pracy to do kupię do Nowego Świata.

Co do gry to popieram Twoje zdanie - gra jest losowa i czasem zdarzy się, że jeden z graczy złapie na początku coś ciekawego co mu da przewagę. Ta gra ma dokładnie to samo co Splendor - syndrom: "w następnej rundzie też bym skończył"
Gdy się ma okazję to warto zorganizować karty bonusowe - dwie paczki po trzy. To właśnie "te dobre" karty z czego dwie dodają zupełnie nowy mechanizm powrotu karty na rękę.
Sama gra jest przyjemną dla oka rozgrywką dla osób które na codzień nie graja w planszówki
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Century: Spice Road / Korzenny Szlak (Emerson Matsuuchi)

Post autor: Bruno555 »

Matę zrobiłem sam na podstawie plików znalezionych w sieci. Wzorowałem się oczywiście na oryginalnej.
Problem początkowych kart mogli bez problemu rozwiązać poprzez ustalenie 5 kart które układa się zawsze na początku gry w losowej kolejnoscii które są w miarę równomierne i zbalansowane.
Nie zrozumiałem twojego wariantu powiem szczerze.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Century: Spice Road / Korzenny Szlak (Emerson Matsuuchi)

Post autor: E2MD »

Bruno555 pisze: 30 mar 2020, 16:52 Nie zrozumiałem twojego wariantu powiem szczerze.
Ja z kolei nie wiem o jakim wariancie piszesz ... Nic nie pisałem o wariantach.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 115
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 46 times

Re: Century: Spice Road / Korzenny Szlak (Emerson Matsuuchi)

Post autor: sinbad78 »

Inspirując się oryginalną matą stworzyłem swoją (bez logotypów i używając darmowych tekstur).
Wydrukowałem na banerze PCV i choć nie jest miękka, to świetnie podnosi się z niej karty nawet w koszulkach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Co sądzicie?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Century: Spice Road / Korzenny Szlak (Emerson Matsuuchi)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Pięknie :D
EDIT: Już zapomniałem że ta gra miała metalowe monety :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Century: Spice Road / Korzenny Szlak (Emerson Matsuuchi)

Post autor: matten »

Którą grę z serii Century polecacie? Widziałem, że wyszły aż cztery i z tego co czytałem, różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również mechaniką. Która część jest w waszym mniemaniu najprzyjemniejsza i jaka najlepiej chodzi na dwie osoby? Dzięki :)
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: Century: Spice Road / Korzenny Szlak (Emerson Matsuuchi)

Post autor: minimati »

matten pisze: 25 mar 2022, 16:49 Widziałem, że wyszły aż cztery i z tego co czytałem, różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również mechaniką.
Wyszło dokładnie 6, z czego można je podzielic na 2 grupy po 3 części, gdzie każda część z jednej grupy na swojego odpowiednika w drugiej, bo to tylko i wyłącznie reskiny.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Century: Spice Road / Korzenny Szlak (Emerson Matsuuchi)

Post autor: Bruno555 »

Korzenny Szlak i Golem edition to ta sama gra tylko z różnymi grafikami. W zależności jakie wolisz klimaty.
Ja jeszcze grałem w Nowy Świat i mi średnio podeszła. Taki prosty worker placement. Korzenny szlak bardzo fajna, dla początkujących i trochę bardziej doświadczonych. Nie jest banalna. Trzeba pokombinować. Zbudować odpowiednią talię.
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Century: Spice Road / Korzenny Szlak (Emerson Matsuuchi)

Post autor: menelobej »

Mam Korzenny Szlak i Nowy Świat. Generalnie dla mnie fajniejszy jest Korzenny Szlak, taka świetnie zrealizowana wymiana kosteczek przy pomocy kart i o bardzo prostych zasadach. Nowy Świat to też wymiana kosteczek, ale realizowana przy pomocy mechanizmu worker placement i wzbogacona kaflami bonusowymi. W przypadku tych gier chyba trzeba się kierować tym, jaką mechanikę się preferuje. W necie spotkałem się też z opiniami, że połączenie tych dwóch gier bardzo dobrze funkcjonuje.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Century: Spice Road / Korzenny Szlak (Emerson Matsuuchi)

Post autor: bobule »

Wychodzi na to, że dodruk Century już jest w PL (tak wnioskuje po dostępności na sklepach).
Wie ktoś może co z Big Boxem? Premiera na Essen?
ODPOWIEDZ