Circadians: Ład Chaosu / Circadians Chaos Order (S. J. Macdonald, Zach Smith)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kasiul3k
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2016, 07:48
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 50 times
Been thanked: 90 times
Kontakt:

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: kasiul3k »

Zaku i Barolek podczas dzisiejszych Planszówek TV zachwalali tytuł.

Premiera ma być w listopadzie. Wiadomo z przedsprzedaży w Portalu pewnie że 2 tygodnie wcześniej.

Baltig pisze: 29 wrz 2023, 15:53 Odpowiadając - 300 zł za grę + dodatek + koszulki + planszetki pomocy gracza :P (za darmo dostawa)
Na dzień dzisiejszy po podliczeniu w aleplanszowkach podstawka + dodatek 254 zl (+koszt dostawy) ja osobiście jaram się jak choinka na święta ale te grafiki na zielonej frakcji... ugh.. no i pozostaje przetestować na tabletopie (steam) czy gra mechanicznie się obroni (zmuszę się nawet do grania zielonymi, ot co)
Musisz się zmuszać do tych zielonych tylko że względu na grafiki czy jest jeszcze jakiś powód, dla którego zielone nie? :)
kolosm
Posty: 306
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 460 times
Been thanked: 53 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: kolosm »

Gra może się okazać mega pozytywnym zaskoczeniem końca 2023r! Słyszałem tylko bardzo pozytywne opinie o niej od osób grających a i miałem okazję podziwiać ją rozłożoną i robi wrażenie.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: XLR8 »

kolosm pisze: 30 wrz 2023, 08:54 Gra może się okazać mega pozytywnym zaskoczeniem końca 2023r! Słyszałem tylko bardzo pozytywne opinie o niej od osób grających a i miałem okazję podziwiać ją rozłożoną i robi wrażenie.
Gra, która ma powyżej 8.0 na bgg i sporo bardzo pochlebnych opinii szczególnie na temat mechaniki i głębi rozgrywki chyba nie może się okazać zaskoczeniem, prawda?
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: itsthisguyagain »

Grałem raz z kolegą na TTS. W skrócie moja opinia: bez zastanowienia kupiłem z dodatkiem w przedsprzedaży.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: karawanken »

Moja najbardziej oczekiwana gra tego roku. Zaraz zamówię razem z "siostrzanym" Nowym Świtem (który jest drugą najbardziej oczekiwana grą tego roku) :D
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: Abizaas »

Misiaki, gdzie zamawialiście? Orientujecie się, grze warto na ten moment zamówić preorder?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: Błysk »

Ja wziąłem że sklepu Portalu, z koszulkami to chyba nienajgorszy deal i tymi kartami pomocy.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: XLR8 »

Abizaas pisze: 30 wrz 2023, 14:02 Misiaki, gdzie zamawialiście? Orientujecie się, grze warto na ten moment zamówić preorder?
Tak, z portalu szczególnie z minidodatkiem do PM.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: karawanken »

Ja zamówiłem w sklepie gdzie mam zniżkę. Jednak te kilkadziesiąt złotych taniej robi dla mnie różnice. Dodatkowe elementy zazwyczaj można potem kupić jeśli stwierdze, że będą potrzebne. Koszulki są dla mnie całkowicie zbędne bo nigdy nie koszulkuje gier.
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: salaba »

A u mnie hype opadł do zera po obejrzeniu rozgrywki w sieci i rezygnuję z zakupu. Mam Roota ze wszystkimi dodatkami, Dune ze wszystkimi dodatkami, z kosmicznych 4x wystarczy mi Eclipse a Scythe nie cierpię - wszystkie te gry mają wspólne elementy z Chaos Order. Uznałam, że Chaos po prostu trafiłby u mnie od razu na półkę wstydu, więc szkoda kasy a przede wszystkim miejsca na regale.

Jedno co mnie w szczególności odwiodło od zakupu to lewa cześć planszy z mechaniką licytacji (?), po prostu mi tu nie pasuje i obawiam się o zbytnią eurowatość tytułu. Nie tego szukam w grze sci-fi.

Co do recenzji, to Zaku (choć bardzo go lubię) ma patronat nad Chaos Order, więc to oczywiste, że będzie polecał. Inna bajka to, że Zaku uwielbia asymetryczność w grach. Ja zresztą też, ale jednak to za mało by mnie nie do zakupu przekonać.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: feniks_ciapek »

Licytacja jest w tej grze interesującym elementem. Na tyle interesującym, że ochota na granie w Cyklady spadła mi po rozgrywce w Chaos Order w zasadzie do zera.

A z ciekawości - jakie elementy wspólne ma ze Scythe?
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: XLR8 »

salaba pisze: 30 wrz 2023, 21:23 A u mnie hype opadł do zera po obejrzeniu rozgrywki w sieci i rezygnuję z zakupu. Mam Roota ze wszystkimi dodatkami, Dune ze wszystkimi dodatkami, z kosmicznych 4x wystarczy mi Eclipse a Scythe nie cierpię - wszystkie te gry mają wspólne elementy z Chaos Order. Uznałam, że Chaos po prostu trafiłby u mnie od razu na półkę wstydu, więc szkoda kasy a przede wszystkim miejsca na regale.

Jedno co mnie w szczególności odwiodło od zakupu to lewa cześć planszy z mechaniką licytacji (?), po prostu mi tu nie pasuje i obawiam się o zbytnią eurowatość tytułu. Nie tego szukam w grze sci-fi.

Co do recenzji, to Zaku (choć bardzo go lubię) ma patronat nad Chaos Order, więc to oczywiste, że będzie polecał. Inna bajka to, że Zaku uwielbia asymetryczność w grach. Ja zresztą też, ale jednak to za mało by mnie nie do zakupu przekonać.
Czego się spodziewales po duecie, który wypuszcza tylko euro i to takie najsuchsze i excelowe?

Zobacz zakazane gwiazdy. Tam masz dużo więcej klimatu.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: itsthisguyagain »

XLR8 pisze: 30 wrz 2023, 22:04 Czego się spodziewales po duecie, który wypuszcza tylko euro i to takie najsuchsze i excelowe?

Zobacz zakazane gwiazdy. Tam masz dużo więcej klimatu.
To jest debiut Zacha Smitha. Z tego co słuchałem na ich podcaście to pomysłodawcą gry jest Zachary Smith a Sam McDonald dołączył żeby projekt rozwinąć. Czyli bardzo dobry schemat: gościu z pomysłem idzie do doświadczonego projektanta.

A Sam McDonald robi takie gry jakie zleca mu Shem Phillips który właśnie takie suche euro bez interakcji najbardziej lubi. W zasadzie to Chaos Order bardzo nie pasuje do profilu Graphil Games.

Ja się bardziej obawiam, czy aby gra nie będzie rozwiązywalna jak Scythe albo Root.
MowMiStefan
Posty: 636
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 69 times
Been thanked: 162 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: MowMiStefan »

itsthisguyagain pisze: 01 paź 2023, 06:44 Ja się bardziej obawiam, czy aby gra nie będzie rozwiązywalna jak Scythe albo Root.
Na czym polega rozwiazywalnosc Root?
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: Abizaas »

MowMiStefan pisze: 01 paź 2023, 08:38
itsthisguyagain pisze: 01 paź 2023, 06:44 Ja się bardziej obawiam, czy aby gra nie będzie rozwiązywalna jak Scythe albo Root.
Na czym polega rozwiazywalnosc Root?
Jedna frakcja dominuje i wszyscy muszą ją lać?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
MowMiStefan
Posty: 636
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 69 times
Been thanked: 162 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: MowMiStefan »

Abizaas pisze: 01 paź 2023, 08:42
MowMiStefan pisze: 01 paź 2023, 08:38
itsthisguyagain pisze: 01 paź 2023, 06:44 Ja się bardziej obawiam, czy aby gra nie będzie rozwiązywalna jak Scythe albo Root.
Na czym polega rozwiazywalnosc Root?
Jedna frakcja dominuje i wszyscy muszą ją lać?
Wloczega. Jasne. Gramy z dodatkami bez. Kota tez trzeba pilnowac. Sojusz jak sobie przygotuje przekucie na druga czesc gry to nie zatrzymasz. Dynastia ma jedna zasade dla prostego edyktu. Ale… o ile w Scythe jest procedura (choc na 5+ kiepsko wykonalna), to w Root.., poza wloczega pewne sa pierwsze 2-3 tury.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: itsthisguyagain »

MowMiStefan pisze: 01 paź 2023, 08:38
itsthisguyagain pisze: 01 paź 2023, 06:44 Ja się bardziej obawiam, czy aby gra nie będzie rozwiązywalna jak Scythe albo Root.
Na czym polega rozwiazywalnosc Root?
Jak już się nauczysz grać daną frakcją to grasz tak, żeby wygrywać a nie tak jak chcesz. Jak masz ochotę na inny styl gry to zmieniasz frakcję.

Np mi to doskwierało w Chaos w starym świecie, że np Nurglem to musisz dominować jakieś wysoko punktowalne regiony, khornem kręcić kołem itp itd każdą frakcją robisz coś co wymyślił projektant gry i im bardziej się zbliżysz do tego modelu rozgrywki tym masz większe szanse na wygraną. Np Root czy Scythe zostawiają bardzo niewiele miejsca na jakieś nieoczywiste zagrania i improwizację.

Ale już np w Zakazanych Gwiazdach jest możliwości dużo na improwizowanie, dostosowywanie strategii do sytuacji na stole. Wolę ten drugi typ gry.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: Błysk »

W Gwiazdach też musisz robić pewne rzeczy praktycznie każdą frakcją jak chcesz wygrać, a część opcji jest praktycznie bezużyteczna.

W każdej grze z różnymi frakcjami trzeba wykorzystywać atuty tych frakcji.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: Moonday »

Błysk pisze: 01 paź 2023, 10:17 W każdej grze z różnymi frakcjami trzeba wykorzystywać atuty tych frakcji.
Dokładnie. Na tym polega cały urok gier strategicznych z asymetrycznymi frakcjami. Ale, każda frakcja powinna też mieć kilka dróg do zwycięstwa i też móc odpowiednio reagować na poczynania innych graczy wykorzystując atuty własnej frakcji. Krótko mówiąc, gra powinna być rozbudowana ale zbalansowana. Ja wziąłem niemal w ciemno, bo cena jest spoko. Lubie też gry z których CChO czerpie inspirację ale też asymetrię i s-f w ogóle. Wiem że ZG to też przyjemna gra ale aktualnie dostępna tylko z drugiej ręki w chorych cenach. Wolę dać szansę nowym grom.
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: salaba »

Moonday pisze: 01 paź 2023, 11:13
Krótko mówiąc, gra powinna być rozbudowana ale zbalansowana.
Też takich gier szukam, ale by ostalić czy tak jest potrzeba grać w dany tytuł dziesiątki razy a aktualnie mamy coraz więcej gier a mniej czasu. Dla mnie właśnie Chaos Order to gra z małą swobodą, bo na zabawę frakcją nie ma czasu przez obecność relikrów które z automatu spadają i albo się z ekipą umówisz, że nie grasz na relikty albo zapomnij.

Ciekawi mnie jaką masz opinię o Dune (nie imperium)?
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: Bartoszeg02 »

Moonday pisze: 01 paź 2023, 11:13
Błysk pisze: 01 paź 2023, 10:17 W każdej grze z różnymi frakcjami trzeba wykorzystywać atuty tych frakcji.
Dokładnie. Na tym polega cały urok gier strategicznych z asymetrycznymi frakcjami. Ale, każda frakcja powinna też mieć kilka dróg do zwycięstwa i też móc odpowiednio reagować na poczynania innych graczy wykorzystując atuty własnej frakcji. Krótko mówiąc, gra powinna być rozbudowana ale zbalansowana. Ja wziąłem niemal w ciemno, bo cena jest spoko. Lubie też gry z których CChO czerpie inspirację ale też asymetrię i s-f w ogóle. Wiem że ZG to też przyjemna gra ale aktualnie dostępna tylko z drugiej ręki w chorych cenach. Wolę dać szansę nowym grom.
Czy mógłbyś mi wymienić gry w których mamy asymetryczne frakcje (i czuć ta asymetrię a nie jeden ma +1 drewna a drugi +1 złota) i każdy ma wiele dróg do zwycięstwa? Chętnie się zapoznam z Twoimi typami.

Co do chaos order… wciąż ze sobą walczę :D przesłuchałem jednej recenzji i jakoś mnie ona nie zachwyciła ale tyle osób chwali… najbardziej boli ze na bgg 2 osobowa rozgrywkę poleca 5% ankietowanych a odradza aż 30%.. :x
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 422
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 168 times
Been thanked: 207 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: Tachion »

Co jest ciekawe, bo gdzieś czytałem, ze gra byla projektowana z myślą o 2 graczach, a przynajmniej duży nacisk położyli na to w testach.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: Moonday »

Bartoszeg02 pisze: 01 paź 2023, 12:41
Czy mógłbyś mi wymienić gry w których mamy asymetryczne frakcje (i czuć ta asymetrię a nie jeden ma +1 drewna a drugi +1 złota) i każdy ma wiele dróg do zwycięstwa? Chętnie się zapoznam z Twoimi typami.
Najpierw dwa słowa wyjaśnienia, co autor miał na myśli. Dla mnie samo zwycięstwo może odbywać się poprzez unicestwienie przeciwnika, albo jego dominację, natomiast sama droga do tego zwycięstwa powinna być różnorodna. Dla mnie najbliżej ideału jest Eclipse ze względu na możliwość kontrowania ruchów przeciwnika podczas tworzenia własnej floty, ale przydałaby się pełna asymetria. Z innych gier, to najpewniej wspomniane Zakazane Gwiazdy, w które niestety nie grałem, ale bardzo podoba mi się np. możliwość blokowania ruchów przeciwnika poprzez manipulowanie elementami terenu, co uważam za doskonały pomysł.
Ideałem byłaby gra, która dawałaby różne możliwości obejścia obrony przeciwnika, albo uwalenia jego ekonomii, np. mamy kilka jednostek, które można dowolnie uzbroić, jak w Eclispe ale z różnymi parametrami (szybki atak, oblężenie, sabotaż), a przeciwnik zawsze ma możliwość przygotowania kontry, o ile odczyta nasze intencje. Uważam, że fajnym pomysłem byłaby możliwość ukrycia przed przeciwnikiem naszej technologii i taki przeciwnik, w zależności od zdolności swoich frakcji, musiałby ją poznać, stosując jakiś podstęp, albo zaryzykować i atakować tym co ma.
Oczywiście wiem, że tego CChO mi nie da ale zobaczymy jak to będzie działało. Tu aż takich oczekiwań nie mam. Osobiście bardzo lubię Scythe, bo dla mnie największa zabawa nie leży w konflikcie militarnym, ale w dążeniu do zachowania pewnej równowagi. Gra oferująca opcję balansowania swoimi umiejętnościami z możliwością prowokowania graczy do podjęcia bardziej ryzykownych (desperackich) ruchów to jest to, co chciałbym dostać.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: feniks_ciapek »

salaba pisze: 01 paź 2023, 11:56 Dla mnie właśnie Chaos Order to gra z małą swobodą, bo na zabawę frakcją nie ma czasu przez obecność relikrów które z automatu spadają i albo się z ekipą umówisz, że nie grasz na relikty albo zapomnij.
Nie grałem jakoś dużo, ale nie do końca się zgodzę. Umiejętnie grając można spokojnie mieć szansę na zwycięstwo frakcyjne, przynajmniej w rozgrywkach na 4-5 graczy. Może AI ma trudniej w rozgrywce na 2, gdzie ciężko będzie osiągnąć wymaganą liczbę zabitych. Pewnie, nie da się całkowicie odpuścić reliktów, bo to jest warunek militarny zwycięstwa, ale to nie implikuje tego, że cele frakcji są bez sensu. Wręcz przeciwnie. Cele frakcji są po to, żeby każdy miał szansę na zwycięstwo do końca gry, nawet jeśli militarnie zostanie trochę w tyle. Mi akurat się to podoba.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Circadians Chaos Order (S J Macdonald, Zach Smith)

Post autor: itsthisguyagain »

Właśnie odświeżyłem sobie grę na TTS. Zagraliśmy tylko 1,5 rundy bo za długo to trwało. Spodziewam się że i jak gra wjedzie na stół to też będzie pierwsza a może nawet i druga gra z instrukcją. Zasady nie są bardzo skomplikowane i wszystko jest opatrzone symboliką tylko problemem mogą okazać się okazyjne nowe symbole. NP część liderów ma symbol rekrutacji z gemem: to znaczy, że rekrutacja kosztuje dodatkowo gem czy po zrekrutowaniu otrzymuje się gem? I więcej takich jest zagwostek w różnych miejscach do sprawdzenia w trakcie gry w instrukcji. Zanim to będzie płynnie chodzić to pewnie ze 2 gry trzeba zagrać.

Gra jest bardzo złożona i paraliż decyzyjny bardzo mocno. Praktycznie co chwilę jest jakaś decyzja do podjęcia, co gorsze to nie jest A czy B ale czy chcę zapłacić teraz za dodatkowe A czy zatrzymać zasoby na później i później ewentualnie dokupić dodatkowe B. No a inni gracze czekają bo teraz twoja kolej na podjęcie decyzji.

Ale im więcej rozumieliśmy z gry tym bardziej widoczne był ogrom możliwości strategicznej. Raczej już się nie obawiam rozwiązywalności gry. Sam setup dodaje wiele zmiennych.

Chyba jednak 3+ graczy
ODPOWIEDZ