Aeon's End - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Innykamil pisze: 09 cze 2023, 22:09 Siemano.
1.Zaklęcie "przypiekanie " Zadaje 4 obrażenia i jeżeli te obrażenia spowodują odrzucenie unikalnego poplecznika z talii Nemesis, dowolny sojusznik otrzymuje 2 ładunki. Przy zabiciu akolity te dwa ładunki się nie aktywują, mam rację?
2. A co z kartą zweglenie? 6 obrażeń i jeżeli przez nie odrzucimy poplecznika to dowolny gracz otrzymuje 2 HP. Ale czy działa to przy karaczanach lub innych poplecznikach tego pokroju?? Nie ma na karcie napisane, że poplecznik musi być z talii.
Pozdrawiam
Ad 1. Masz rację. Kryterium jest tutaj tylko to, czy poplecznik "wyszedł" z talii Nemezis, a określenie "unikalny" to już fantazja tłumacza. Efekt nie zadziała zatem, jeśli zabijesz akolitę/karaczana/gza/splątwę etc.
Ad 2. Tutaj już nie ma takiego ścisłego kryterium, więc wszystko, co jest określone mianem poplecznika, aktywuje efekt.
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: piterro88 »

Witam.

Pytanie odnośnie skarbów w Nowym Początku:
Czy pozyskiwane skarby sumują się i po kolejnych bitwach dodajemy kolejne do talii - przykładowo bitwę 4 rozgrywamy z trzema skarbami 1 poziomu, dwoma grupowymi 2 poziomu i jednym 3 poziomu?
Czy też po każdej bitwie zwracamy wszystkie skarby do koszar, resetujemy talię startową i przed bitwą 4 dobieramy po jednym skarbie każdego poziomu?

I drugie pytanie - czy skarbami 1 poziomu można zastępować też karty z ręki początkowej, czy tylko z talii do dobierania?
radarek
Posty: 142
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: radarek »

piterro88 pisze: 06 sie 2023, 13:56 Pytanie odnośnie skarbów w Nowym Początku:
Czy pozyskiwane skarby sumują się i po kolejnych bitwach dodajemy kolejne do talii - przykładowo bitwę 4 rozgrywamy z trzema skarbami 1 poziomu, dwoma grupowymi 2 poziomu i jednym 3 poziomu?
Czy też po każdej bitwie zwracamy wszystkie skarby do koszar, resetujemy talię startową i przed bitwą 4 dobieramy po jednym skarbie każdego poziomu?
Po skończonej rozgrywce odkładasz wszystkie Skarby do Koszar. Przed rozgrywką dobierasz nowe Skarby. Zatem (w zależności od rozgrywki), używasz podczas rozgrywki maksymalnie po 1 karcie Skarbu danego poziomu.
piterro88 pisze: 06 sie 2023, 13:56 I drugie pytanie - czy skarbami 1 poziomu można zastępować też karty z ręki początkowej, czy tylko z talii do dobierania?
Według instrukcji tylko w talii początkowej (czyli tej z której dobieramy).
Awatar użytkownika
Naro
Posty: 197
Rejestracja: 22 paź 2012, 15:42
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Naro »

Cześć,
Zagrałem w Aeon's End: Nowy Początek oraz Legacy i jest tam sporo kart, które powinienem trwale usunąć z pudełka po skończonej kapani. Sęk w tym, że wszystko mam wymieszane i dołożoną do tego podstawkę.. Znajdę gdzieś listę kart, które powinny wylecieć albo może są one w jakiś sposób oznaczone?
Z góry dziękuję :D
Pozdrawiam
NoWyGra - Klub Gier Planszowych
Sprzedam
"Golda i złota"
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: piterro88 »

Cześć :wink:
Czy zdolność zaklęcia 'gdy przygotowane' można użyć kilkukrotnie w jednej turze?
Np. mając przygotowany 'Ognisty Bicz' - mogę aktywować kilka zaklęć jeśli mam na to eter?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

piterro88 pisze: 04 paź 2023, 23:05 Cześć :wink:
Czy zdolność zaklęcia 'gdy przygotowane' można użyć kilkukrotnie w jednej turze?
Np. mając przygotowany 'Ognisty Bicz' - mogę aktywować kilka zaklęć jeśli mam na to eter?
Jeśli nie jest napisane inaczej, to możesz używać ile razy chcesz/na ile starczy Ci eteru.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

1. Gnieworodny na koniec fazy natarcia ma odrzucić trzy żetony furii. A jak ma tylko dwa takie żetony? Odrzuca je czy zostają bo nie ma trzech?

2. Gnieworodny naciera jak otrzyma trzeci żeton furii w tej samej turze czy dopiero w następnej?
radarek
Posty: 142
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: radarek »

bdm pisze: 06 paź 2023, 13:01 1. Gnieworodny na koniec fazy natarcia ma odrzucić trzy żetony furii. A jak ma tylko dwa takie żetony? Odrzuca je czy zostają bo nie ma trzech?
Tego nie ma chyba napisanego nigdzie wprost, ale jeśli nie masz 3 żetonów to w duchu gry jest odrzucenie tylu żetonów ile możesz.
bdm pisze: 06 paź 2023, 13:01 2. Gnieworodny naciera jak otrzyma trzeci żeton furii w tej samej turze czy dopiero w następnej?
W tej samej. I naciera posiadając cztery (lub więcej) a nie jak napisałeś trzy.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

radarek pisze: 06 paź 2023, 13:18
bdm pisze: 06 paź 2023, 13:01 1. Gnieworodny na koniec fazy natarcia ma odrzucić trzy żetony furii. A jak ma tylko dwa takie żetony? Odrzuca je czy zostają bo nie ma trzech?
Tego nie ma chyba napisanego nigdzie wprost, ale jeśli nie masz 3 żetonów to w duchu gry jest odrzucenie tylu żetonów ile możesz.
bdm pisze: 06 paź 2023, 13:01 2. Gnieworodny naciera jak otrzyma trzeci żeton furii w tej samej turze czy dopiero w następnej?
W tej samej. I naciera posiadając cztery (lub więcej) a nie jak napisałeś trzy.
A gdzie w instrukcji jest napisane, że cztery żetony? Bo tylko na arkuszu Gnieworodnego jest o tym wzmianka w zasadach trudniejszego wariantu: Gnieworodny zużywa jeden żeton furii na natarcie zamiast trzech.
radarek
Posty: 142
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: radarek »

bdm pisze: 06 paź 2023, 13:20 A gdzie w instrukcji jest napisane, że cztery żetony? Bo tylko na arkuszu Gnieworodnego jest o tym wzmianka w zasadach trudniejszego wariantu: Gnieworodny zużywa jeden żeton furii na natarcie zamiast trzech.
Mylisz dwie różne rzeczy: to jaki jest warunek ataku Gnieworodnego (minimum 4 żetony na końcu jego tury) od tego ile odrzucasz żetonów po jego ataku (3 w wariancie normalnym, 1 w trudnym).

Wszystkie te informacje znajdują się na karcie Gnieworodnego.
Obrazek
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

radarek pisze: 06 paź 2023, 13:26
bdm pisze: 06 paź 2023, 13:20 A gdzie w instrukcji jest napisane, że cztery żetony? Bo tylko na arkuszu Gnieworodnego jest o tym wzmianka w zasadach trudniejszego wariantu: Gnieworodny zużywa jeden żeton furii na natarcie zamiast trzech.
Mylisz dwie różne rzeczy: to jaki jest warunek ataku Gnieworodnego (minimum 4 żetony na końcu jego tury) od tego ile odrzucasz żetonów po jego ataku (3 w wariancie normalnym, 1 w trudnym).

Wszystkie te informacje znajdują się na karcie Gnieworodnego.
Obrazek
Faktycznie. Nie doczytałem ostatniej linijki. :roll:
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

Mam zaklęcie ZMYSŁ WYMIARÓW (Aktywacja: Zadaj 2 obrażenia. Zadaj po 1 dodatkowym obrażeniu za każdą swoją otwartą bramę) na czwartej otwartej bramie, która daje +1 do obrażeń przy aktywacji. Ile obrażeń zadaje?
2+1 plus 4×1 = 7 obrażeń?
czy 2+1 plus 4×2 = 11 obrażeń?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

bdm pisze: 13 paź 2023, 11:37 Mam zaklęcie ZMYSŁ WYMIARÓW (Aktywacja: Zadaj 2 obrażenia. Zadaj po 1 dodatkowym obrażeniu za każdą swoją otwartą bramę) na czwartej otwartej bramie, która daje +1 do obrażeń przy aktywacji. Ile obrażeń zadaje?
2+1 plus 4×1 = 7 obrażeń?
czy 2+1 plus 4×2 = 11 obrażeń?
7
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

Dziękuję.

A czy mogę niezagrane karty umieszczać na stosie kart odrzuconych czy zostają na ręce do następnej tury?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

bdm pisze: 13 paź 2023, 11:56 Dziękuję.

A czy mogę niezagrane karty umieszczać na stosie kart odrzuconych czy zostają na ręce do następnej tury?
Nie można odrzucać niezagranych kart, ale w zasadzie wszystkie karty niebędące Zaklęciami mogą być zagrane. Klejnoty i Artefakty zagrywa się i rozpatruje na tyle, na ile to możliwe, np. Kryształy można zagrać i otrzymać z nich eter, którego później się nie wykorzysta i wtedy można na koniec tury je odrzucić.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

Ok. Ma to sens.

I jeszcze pytanie o karty mocy z talii Nemezis. Czy po aktywacji ich efektu są usuwane z gry? Uznałem, że tak bo nie wszystkie mają opcję: aby odrzucić.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: sliff »

bdm pisze: 13 paź 2023, 12:36 Ok. Ma to sens.

I jeszcze pytanie o karty mocy z talii Nemezis. Czy po aktywacji ich efektu są usuwane z gry? Uznałem, że tak bo nie wszystkie mają opcję: aby odrzucić.
Tak
strzewka
Posty: 24
Rejestracja: 03 lut 2020, 11:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: strzewka »

Tak, jeżeli nie mają już mocy a moc tracą po jednej za każdą aktywację.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: bdm »

Tzn one aktywują efekt jak zejdą wszystkie żetony z karty? Dobrze rozumiem?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

bdm pisze: 13 paź 2023, 16:11 Tzn one aktywują efekt jak zejdą wszystkie żetony z karty? Dobrze rozumiem?
Tak, tylko wtedy aktywuje się efekt po zwrocie "MOC X:"
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: piterro88 »

Witam :wink: Mam kolejną wątpliwość:
Czy mając przygotowane zaklęcie, które zajmuje 2 bramy (np. Piętno Mędrca), mogę za pomocą umiejki Kadir umieścić drugie takie zaklęcie na tych samych bramach lub dołożyć inne na jedną z tych dwóch bram?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

piterro88 pisze: 22 paź 2023, 16:34 Witam :wink: Mam kolejną wątpliwość:
Czy mając przygotowane zaklęcie, które zajmuje 2 bramy (np. Piętno Mędrca), mogę za pomocą umiejki Kadir umieścić drugie takie zaklęcie na tych samych bramach lub dołożyć inne na jedną z tych dwóch bram?
Tak, możesz
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: piterro88 »

I jeszcze jedno pytanko odnośnie sposobu tworzenia talii Nemesis w ekspedycji w Nowym Początku:
A - Przed każdą bitwą tworzymy 'od zera' talię Nemesis dodając losowo odpowiednie ilości kart podstawowych i ulepszonych z pełnej ich puli?
B - Modyfikujemy isfniejącą talię Nemesi, czyli losowo podmieniamy z niej karty podstawowe na ulepszone. Czyli wtedy wiemy, np. w grze 1-os, że ulepszone karty I i II rzędu jakie wylosujemy przed drugą bitwą, pojawią się także w bitwach trzeciej i czwartej. (w ten sposób działa jeden z randomizerów w necie).

Wydaje mi się, że lepiej jest wg. sposobu A, bo wtedy całkiem nie wiemy co się pojawi, ale nie jestem pewny, czy to jest prawidłowy sposób?
radarek
Posty: 142
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: radarek »

Przed każdą bitwą tworzysz talię Nemesis od podstaw. Zatem odpowiedź A.
foobar1988
Posty: 18
Rejestracja: 14 maja 2020, 12:30
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: foobar1988 »

Mam jakieś zaklęcie koszt 4 ECHO zadające jedno obrażenie i dające 1 punkt kasy. To zaklęcie mam na bramie numer 3 (+1 obrażenia). Do tego załączony do bramy mam przekaźnik bólu dodający +2 obrażeń do zaklęcia po czym trafia na stos kart odrzuconych. Na domiar złego mam skarb 3 który mówi że jeżeli aktywuję zaklęcie o koszcie minimum 2 wówczas jest +1 do obrażeń.

Teraz sojusznik gra bohaterką Jian i wykorzystuje swoją zdolność aktywując to moje zaklęcie.
https://aeonsend.fandom.com/wiki/Jian

Zestaw pytań:
1. Ile obrażeń zostanie zadanych? Skoro echo to jak można je rozdzielić?
2. Kto dostanie ile kasy?
3. Jeżeli ten skarb miałaby Jian to jak zmieniłaby się liczba zadanych obrażeń?

Hehe.
ODPOWIEDZ