Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
khomaniac
Posty: 102
Rejestracja: 04 lut 2020, 17:39
Has thanked: 56 times
Been thanked: 33 times

Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: khomaniac »

Obrazek

Thorgal: Gra Karciana to gra zaplanowana na 2023 rok od Lucrum Studio/Lucrum Games. Wczoraj podczas transmisji na On Table
Spoiler:
pokazano kilka kart i powiedziano co nieco o mechanice. W połowie roku planowana jest zbiórka, a premiera przewidywana jest na koniec roku.
Za oficjalnym opisem gry:
"W grze karcianej Thorgal wcielisz się w przywódcę jednej z czterech frakcji: Wikingów, Ludzi z gwiazd, Banitów lub Możnowładców, a następnie zbierzesz drużynę sprzymierzeńców i bohaterów, których wesprzesz ekwipunkiem, tajemniczymi artefaktami i zwierzęcymi towarzyszami. Tak wyposażona drużyna wyruszy na niebezpieczne wyprawy by podbić odległe krainy, a Ty pomożesz jej w tym zagrywając ze swojej talii przeznaczenia karty z różnymi stałymi lub natychmiastowymi efektami.
Oczywiście Twój przeciwnik nie będzie czekał, aż wygrasz - w tym czasie przywoła ze swojej talii zguby podstępnych popleczników, mitologiczne potwory lub niebezpieczne zdarzenia, dążące do zagłady Twojej drużyny.
Jeżeli pomimo wysiłków wrogów podbijesz wybraną krainę, zostaniesz nagrodzony bezcennym rogiem (oznaczającym punkty zwycięstwa) - będzie to jednak bonus dla Twojego przeciwnika, który zyska dzięki temu nowe możliwości w kolejnych turach.
Gra kończy się dla Ciebie zwycięstwem gdy zdobędziesz trzeci róg lub porażką gdy przeciwnik zniszczy twoja talię przeznaczenia."

Podkreślę, że każda frakcja ma dwie predefiniowane talie: talię przeznaczenia i talię zguby, które jeżeli dobrze zrozumiałem zagrywamy odpowiednio w turze swojej lub przeciwnika.

Warto podkreślić, że grafiki są wzięte żywcem z komiksu i klimat się z nich wylewa :)

BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/379 ... a-karciana
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: TOMEQ »

Ciekawy jestem ja. Bardziej niż tą inną grą... Jak na razie.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: sopel82 »

Podgląd kilku kart.
Spoiler:
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: Odi »

Również jestem bardzo zainteresowany. Tak tematem, jak i mechaniką :) Testować, drukować i dawać na stół! ;)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: Leser »

Z cyklu "wstydliwe wyznanie". Sam czekam niecierpliwie na pierwszą partię ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: TOMEQ »

Czy w przedsprzedaży będzie może figurka Thorgala, tak ze 30cm albo może full zestaw komiksów? :D
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: Leser »

TOMEQ pisze: 19 lut 2023, 14:16 Czy w przedsprzedaży będzie może figurka Thorgala, tak ze 30cm albo może full zestaw komiksów? :D
Nie wiem, ale się domyślam. Że raczej nie 😉
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: Miszon »

Przyznam, że ta gra zaczyna mnie bardziej interesować, niż ta druga w tym samym uniwersum. Nie wiem, może też zadziałał sentyment to ś.p. CCG, którego lubiłem, sporo grałem i w którego nikt nie grał chyba poza naszą ekipą (bo jak poszedłem do jakiegoś klubu, spytać czy ktoś chce zagrać w Thorgala, to goście zdziwionym wzrokiem na mnie popatrzyli, a potem wrócili do młócenia w MTG).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: sopel82 »

Kolekcjonersko i sentymentalnie może też się skuszę (mają być oryginalne rysunki Rosińskiego z komiksów), ale szczerze po grze nie spodziewam się wiele. Gry Michała Tomczyka raczej są nisko oceniane na bgg (https://boardgamegeek.com/boardgamedesi ... in-tomczyk), ale oczywiście miło by było się pozytywnie zaskoczyć. Trzymam kciuki ;-)
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2023, 12:26 przez sopel82, łącznie zmieniany 2 razy.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: Leser »

Jak pisałem powyżej, ja nawet jeszcze nie grałem, więc nic mądrego o samym Thorgalu nie napiszę. Natomiast dotychczasowe gry Marcina to produkty kompletnie innych czasów, realizowane w całkowicie odmiennych warunkach, więc tym akurat bym się specjalnie nie sugerował.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: karawanken »

Powiem tylko, że też jestem zainteresowany bardziej niż grą konkurencji :D
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: Miszon »

sopel82 pisze: 07 kwie 2023, 11:14 Gry Michała Tomczyka raczej są nisko oceniane na bgg (https://boardgamegeek.com/boardgamedesi ... in-tomczyk), ale oczywiście miło by było się pozytywnie zaskoczyć. Trzymam kciuki ;-)
No ale to jednak te gry to mają 15-20 lat, trudno to oceniać z dzisiejszej perspektywy.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: staniach21 »

sopel82 pisze: 07 kwie 2023, 11:14 Kolekcjonersko i sentymentalnie może też się skuszę (mają być oryginalne rysunki Rosińskiego z komiksów), ale szczerze po grze nie spodziewam się wiele. Gry Michała Tomczyka raczej są nisko oceniane na bgg (https://boardgamegeek.com/boardgamedesi ... in-tomczyk), ale oczywiście miło by było się pozytywnie zaskoczyć. Trzymam kciuki ;-)
To fakt, ale stworzył można powiedzieć polskie LCG w postaci Veto i wielu sobie chwaliło. Liczę, że dostosuję design i odświeży pod obecne czasy i będziemy się mogli cieszyć ciekawą głęboką karcianką w fajnym uniwersum, bo wcześniejsze próby Lucrum z chociażby Ryzykantami są mocno średnie ( też pewnie nie jestem targetem).
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: TOMEQ »

Ktoś coś wie co się dzieje z projektem?
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
cohlerc1
Posty: 315
Rejestracja: 11 wrz 2012, 07:30
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: cohlerc1 »

Jeżeli mnie pamięć nie myli, to była mowa o zbiórce na jesień bez konkretnej daty. Teraz trwa zbiórka na grę fabularną i lucrum widnieje na okładce choć wydawcą jest kto inny. Przypuszczam że więcej info o grze karcianej będzie bliżej kampanii żeby hype nie uleciał ;)
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: psborsuk »

Rozmawiałem na Pyrkonie z przedstawicielem LG. Na obecną chwilę gra jest wciąż testowana, chłopaki nie chcą wypuszczać niedopracowanego gniota. Gra ma trafić na wspieraczkę w tym roku.
Jeśli łyknie, będą dodatki.
Świt Rebelii... ]:->
khomaniac
Posty: 102
Rejestracja: 04 lut 2020, 17:39
Has thanked: 56 times
Been thanked: 33 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: khomaniac »

Czy ktoś miał okazję testować na Essen? :o
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: psborsuk »

Planuję jutro usiąść na Festiwalu Komiksu w Łodzi. Jeśli się uda, opiszę wrażenia (na razie jestem nastawiony pozytywnie).
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: psborsuk »

Byłem, widziałem, miałem przyjemność zagrać i rozmawiać z autorem. Może nie jestem jakimś znawcą, ale dla mnie mega. Biere! :D
Wieczorem, jak szkodniki pójdą spać, postaram się opisać rozgrywkę (bo wrażenia już znacie :wink: ).

W największym skrócie - kupili mnie, jak paczkę żelków! :mrgreen:
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: tomp »

ja mam prośbę. opisz proszę czy mechanika w jakiś sposób zazębiała się z klimatem w Thorgalu.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
bulczan
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2022, 16:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: bulczan »

orientuje się ktoś czy jest do tego planowany wariant solo?

Chociaż nawet jak nie to chyba i tak kupię dla samych rysunków Rosińskiego :D
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: psborsuk »

Nie słyszałem o wariancie solo. Są zasady dla 2, 3 i 4 graczy.
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: psborsuk »

W sobotnie popołudnie udałem się, wraz z moim planszówkowym druchem (oraz rodzinnym wianuszkiem) na Festiwal Gier i Komiksu w Łodzi. Naszym (moim) głównym celem było stoisko Lacrum Games, i premiera karcianego Thorgala (równolegle prezentowana była w jakimś Essen... :wink: ). Na nasze szczęście nie było wielkich tłumów, i dość szybko udało nam się usiąść do vipowskiego stolika. Otrzymałem talię Ludzi z gwiazd, a mój przeciwnik - banitów. Z góry przepraszam za to, że nie wszystkie określenia i nazwy nie będą się pokrywały z oryginalnymi, ale nie wszystkie zapamiętałem. Będę się starał używać obrazowych (i znanych z innych gier) zamienników.

Strona wizualna

Karty wyglądają super. Nie zmieniły się, lub też bardzo niewiele, od tych prezentowanych na zdjęciach. Układ jest czytelny, dający sporo informacji, a jednocześnie nie powodujący przytłoczenia. Jest klimat, dla mnie duży plus.
Oprócz tego mamy po dwie planszetki na gracza, w sposób czytelny pozwalające na rozmieszczenie kart, oraz żetony.

Zasady i mechanika

Gra jest przeznaczona dla 2, 3 i 4 graczy. Ostatni wariant to gra 2 na 2.
Cel gry - zdobycie 3 lokacji z (chyba) 6, lub przewinięcie talii przeznaczenia przeciwnika.

Każdy gracz dysponuje dwoma taliami. Talia przeznaczenia zawiera postacie, ekwipunek oraz zdarzenia/czary, które zagrywamy, by podbić lokacje. Jest ona również naszym "życiem". Talia losu, zawierająca różne wydarzenia, służy do przeszkodzenia przeciwnikowi w osiągnięciu celu.
Gdy jeden z graczy gra talią przeznaczenia, starając się podbić lokację, drugi używa talii losu.

Każdy gracz ma 6 lub 7 (nie pamiętam dokładnie :( ) kart do dobrania. Koszt zagrania karty wynosi od 0 do 3. Dociągamy pierwszą kartę na rękę, po czym decydujemy, czy kolejną dobieramy, czy rezygnujemy, i umieszczamy resztę na planszetce zakrytą jako zasoby do zagrywania kart/umiejętności.
Gdy obaj gracze dobiorą swoje karty, rozpoczyna się faza Świtu, w której gracz aktywny (grający talią przeznaczenia) zagrywa swoich stronników, ekwipunek itd.
Gdy skończy, zaczyna się faza Wyprawy. Gracz aktywny wybiera lokację, którą chce zdobyć. By tego dokonać, musi dysponować ilością współczynników (walki, sprytu i magii) równą lub większą od tej, podanej na obszarze. Przeciwnik może przydzielić swojego stronnika do obrony obszaru (o ile ma on taki sam symbol, jak obszar), wówczas jego współczynniki sumują się z bronionym obszarem (musimy jednak zapłacić jego koszt). Ryzyko jest takie, że jeśli mimo tego obszar zostanie zdobyty, obrońca ginie.
Następnie, poczynając od pierwszego, gracze w ramach naprzemiennych akcji zagrywają karty wydarzeń. Gdy obaj spasują, następuje rozstrzygnięcie wyprawy.
Kolejny etapy, to zadanie obrażeń pierwszemu graczowi, oraz opłacenie stronników. Karty z talii losu mogą mieć (i zwykle mają) czaszki, określające ilość obrażeń zadawanych pierwszemu graczowi. Każde obrażenie, to 1 karta z ręki lub z czuba talii, którą należy umieścić w grobie. Gdy w jakimkolwiek momencie gracz nie może zrealizować powyższego, przegrywa grę.
Nasi stronnicy nie zostają z nami na zawsze. Po każdej wyprawie sprawdzamy, czy spełniony jest warunek, by zostali na stole bądź zostali odrzuceni.
Karty, które wykorzystaliśmy, odrzucamy do grobu. Natomiast te, które przeznaczyliśmy na zasoby, i je wykorzystaliśmy, umieszczamy na koniec gry na spodzie swoich talii.
Po fazie Wyprawy następuje faza Zmierzchu, w której gracz aktywny może zagrywać karty.
Na koniec jest faza końcowa, po czym następuje zmiana pierwszego gracza, i następuje kolejna runda.
Karty, które zostały nam na ręce, możemy albo odłorzyć na wierzch talii (i dobrać je w kolejnej rundzie), bądź przeznaczyć na zasoby i umieścić zakryte na planszetce.
Oczywiście, są jeszcze dodatkowe zasady, tu jednak prezentuję jeno zarys. Mogłem też nieco pomieszać kolejność w fazach po rozstrzygnięciu wyprawy, za co przepraszam.

Klimat

Czy karcianka od Lacrum Games jest klimatyczna? Wizualnie zdecydowanie tak! Grafiki rodem z komiksów robią robotę. A jak z zasadami? Na pewno umiejętności niektórych postaci (wszystkich nie widziałem) nawiązują do komiksów (np. nieprzewidywalna Kriss, jako koszt utrzymania, zadaje jeden punkt obrażeń graczowi ją kontrolującemu). Czy mechanika zazębia się z klimatem? Dla mnie tak, choć mam dwa ale. Pierwszy - rozegrałem jedną grę testową. Dwa - wydaje mi się, że mechanika mogłaby pasować, po pewnych modyfikacjach, również do innych uniwersów.

Podsumowanie

Na grę czekałem od momentu przeczytania o pracach nad nią, i nie zawiodłem się. Bawiłem się świetnie, i gdy ruszy zbiórka (planowana na koniec października), na pewno wezmę w niej udział. Zasady (przynajmniej te, które się przewijały) były jasne, czytelne i widać było dbałość o szczegóły.

Z kronikarskiego obowiązku, i aby nakreślić szerszą perspektywę, dodam kilka rzeczy.
Grę przegrałem, mój przeciwnik zdobył dwie lokacje.
Jestem fanem karcianek.
Moja ocena nie jest taka dlatego, że jestem od początku napalony na tę grę. Podobnie (a chyba nawet dużo bardziej) byłem nakręcony na planszowe Heroesy, jednak po zagraniu odpuściłem. Grało się fajnie, ale nie było efektu Wow. Tu był, mimo tego, że do HoMM III mam chyba większy sentyment, niż do Thorgala.
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4473
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: Hardkor »

psborsuk pisze: 08 paź 2023, 00:23 Bawiłem się świetnie, i gdy ruszy zbiórka (planowana na koniec października), na pewno wezmę w niej udział.
Jesteś pewny, że ma być zbiórka? z tego co ja słyszałem to ma być od razu premiera sklepowa
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Thorgal: Gra Karciana (Marcin Tomczyk)

Post autor: psborsuk »

Jestem pewny. Na stoisku był nawet kod qr do zeskanowania do kickstartera.
No, chyba że dwóch głównych prowadzących nie wiedziało, co mówi... :wink: :D
Świt Rebelii... ]:->
ODPOWIEDZ