Caylus 1303 (William Attia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Caylus 1303 (William Attia)

Post autor: Miszon »

Nabyliśmy grę, przymierzamy się do rozgrywki i pytanie:
Widzę że na 4 osoby gra dużo więcej poleceń na BGG niż w każdym innym wariancie, różnica jest zaskakująca i zastanawiająca. Faktycznie to jest typowo 4-osobówka?
I przy okazji: czy da się grać na 5, czy raczej lepiej nie?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Caylus 1303 (William Attia)

Post autor: Arkhon »

Miszon pisze: 08 paź 2023, 15:37 Nabyliśmy grę, przymierzamy się do rozgrywki i pytanie:
Widzę że na 4 osoby gra dużo więcej poleceń na BGG niż w każdym innym wariancie, różnica jest zaskakująca i zastanawiająca. Faktycznie to jest typowo 4-osobówka?
I przy okazji: czy da się grać na 5, czy raczej lepiej nie?
Jak najbardziej można grać na 5 osób, nawet nie wiele różnicy z przestojami. Polecam w każdym składzie, nawet na 2 osoby "lata" dobrze mimo że niektórzy nie lubią aż tak ciasnej rozgrywki.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Caylus 1303 (William Attia)

Post autor: Miszon »

A jak z czasem i downtimem na 5? Da się przeżyć, czy po drodze można sobie walnąć drzemkę?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Caylus 1303 (William Attia)

Post autor: Arkhon »

Miszon pisze: 08 paź 2023, 17:58 A jak z czasem i downtimem na 5? Da się przeżyć, czy po drodze można sobie walnąć drzemkę?
Z downtime (o przestojach pisalem) - nie wielka roznica miedzy 4 a 5. Jako że ruch-wyslanie workera ma sie jedno, a nie kombi do 5ciu powiedzmy. Wystarczy gre nieco ograć, by na 5 dobrze latała bez downtime'a większego.

Nawet starego Caylusa sie gralo przyzwoicie w 5, a nowy tym bardziej.

Nie mniej jednak nie znam Twej ekipy i ich możliwości paralizu decyzyjnego jak i doświadczenia z tego typu grami.
No i w 5 osób może być lekka gra nad stołem co do przepychania provosta, ale to idzie zazwyczaj bardzo sprawnie.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Caylus 1303 (William Attia)

Post autor: Miszon »

Moja ekipa w 3/5 składa się z zamulaczy, z tego dwóch to ekstremalni. Jeden wszystko przelicza, włącznie z prawdopobienstwami sukcesu w rzutach kością w każdej możliwej do wybrania opcji w przygodowkach, drugi 2 minuty myśli nad wszystkimi możliwymi opcjami, w końcu wybiera taką, która po 5 sekundach była widoczna jako najlepsza i komentuje to słowami "wiedziałem że to jest najlepiej zrobić, ale wolałem to jeszcze raz przemyśleć" :roll: (po czym ja wykonuje swój ruch w kilka sekund, bo widząc co on weźmie, już sobie przemyślałem co zrobię. I znowu czekam kilka minut :mrgreen: ).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Caylus 1303 (William Attia)

Post autor: Grellenort »

Miszon pisze: 08 paź 2023, 20:21 Moja ekipa w 3/5 składa się z zamulaczy, z tego dwóch to ekstremalni. Jeden wszystko przelicza, włącznie z prawdopobienstwami sukcesu w rzutach kością w każdej możliwej do wybrania opcji w przygodowkach, drugi 2 minuty myśli nad wszystkimi możliwymi opcjami, w końcu wybiera taką, która po 5 sekundach była widoczna jako najlepsza i komentuje to słowami "wiedziałem że to jest najlepiej zrobić, ale wolałem to jeszcze raz przemyśleć" :roll: (po czym ja wykonuje swój ruch w kilka sekund, bo widząc co on weźmie, już sobie przemyślałem co zrobię. I znowu czekam kilka minut :mrgreen: ).
https://www.google.com/amp/s/m.apkpure. ... rclock/amp

Tylko to tu podrzucę, bo jesteś idealnym odbiorcą produktu :wink:
Granko musi być zabawą dla wszystkich mniej więcej po równo :)
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Caylus 1303 (William Attia)

Post autor: Miszon »

Hehe, zważ jednak na to, że klikanie że już kolejny ruch też zajmuje czas i nieco wyrywa z gry.

Ale opis ciekawy ;) .

Ostatecznie pierwsza rozgrywka na 3 osoby zajęła nam 3h. Trochę przydługo... Ale każdemu się podobało, a szczególnie koledze, który jest raczej początkujący i jak są gry w większa liczbą zasad to głównie marudzi, że bez sensu ta gra, bo nie wie co zrobić.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ