Chinatown (Karsten Hartwig)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Chinatown - mial ktos okazje grac?

Post autor: veljarek »

Witam,

Potwierdzam gra jest rewelacyjna, najlepsza nagocjacyjna gra ekonomiczna jaka grałem. Poprzednio królowała u mnie na stole Genua dopóki nie poznałem Chinatown. Jak poznałem - genua sprzedałem bo ma większe przestoje.
Dla mnie to numer 1 wśród gier negocjacyjnych. :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Chinatown - mial ktos okazje grac?

Post autor: zephyr »

Dla mnie za losowe - jak trafisz same dobre dzielnice i kafle w ogóle nie musisz negocjować, jak masz sam crap to i tak nie wynegocjujesz, bo nikt tego nie chce. W genua mam wrażenie, że każdy ma w miarę sensowną pozycję do negocjacji, tu niekoniecznie.
Choć faktycznie zasady chinatown są sporo prostsze i łatwiej policzyć co się opłaca, co może być sporym plusem dla mniej zaawansowanych graczy.

Co do szkodzenia to embargo handlowe na lidera brzmi jak sensowny strategicznie pomysł (czego nie lubię ale to w każdej negocjacyjnej grze będzie), bo przy samych równych podziałach to wygra ten co dostanie lepsze kafle i tyle. Równowaga w grze koalicyjnej jest zawsze kiedy jest się choć 1 na plus a nic lepszego nie uda się uzyskać, więc można próbować wynegocjować podział zysków 75% dla mnie 25% dla Ciebie :twisted: Wrażenia z partii mogą bardzo zależeć od konkretnej grupy graczy, warto o tym pamiętać.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Chinatown - mial ktos okazje grac?

Post autor: Legun »

zephyr pisze:można próbować wynegocjować podział zysków 75% dla mnie 25% dla Ciebie :twisted:
To poważniejsze niż ekonomia - to raczej element psychospołeczny - http://en.wikipedia.org/wiki/Ultimatum_game ;)

Mnie tam losowość nie przeszkadza, przynajmniej łatwiej zaakceptować przegraną :)

Natomiast co do smaczków, to przyszedł mi do głowy pomysł na 3 rodzaje kafelków, które dorzucałoby się do woreczka przed ostatnią turą (na wczesnych etapach zbiłyby handel, czyli całą grę):
- magazyn (joker, którym można zastąpić dowolny kafelek)
- pasaż (pozwala tworzyć biznes z różnych kawałków - każdy przylegający musi być innego rodzaju - może to też być inny pasaż)
- trafika (daje 10 tys. za każdy cudzy rodzaj biznesu, który sąsiaduje z danym polem)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Chinatown - mial ktos okazje grac?

Post autor: Radek »

Legun pisze: To jednak w niczym gry nie przekreśla - cudowne w niej jest to, że nie ma najmniejszego sensu szkodzenie innym graczom. Można to zrobić tylko na zasadzie "na złość mamie odmrożę uszy". Po co mam komuś blokować dokończenie restauracji, odbierając mu zysk 60000, skoro lepiej jest dostać 30000 tysięcy za to, że mu ją pozwolę skończyć... ;)
To nie jest aż takie trywialne. Mając kilka rund do końca zysk jest większy niż jednorazowa płatność. Ponadto kafelek/lokalizacja którą sprzedajesz może być np. przedostatnią brakującą i nie wiadomo czy / kiedy pojawi się ostatnia. Oprócz sprzedaży za pieniądze pojawia się barter, gdzie z powodów wymienionych powyżej wycena nie musi być jednakowa dla obu stron.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Chinatown - mial ktos okazje grac?

Post autor: Legun »

Radek pisze:To nie jest aż takie trywialne. Mając kilka rund do końca zysk jest większy niż jednorazowa płatność. Ponadto kafelek/lokalizacja którą sprzedajesz może być np. przedostatnią brakującą i nie wiadomo czy / kiedy pojawi się ostatnia. Oprócz sprzedaży za pieniądze pojawia się barter, gdzie z powodów wymienionych powyżej wycena nie musi być jednakowa dla obu stron.
Na szczęście! Opisana transakcja z ostatnim kafelkiem jest prosta, lecz gra składająca się z samych takich byłaby strasznie nudna. Kalkulacja ryzyka jest jak zawsze smakowita. Barter owszem, kwitnie - szczególnie w przypadku lokalizacji, które są bardziej ograniczonym zasobem.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Chinatown - mial ktos okazje grac?

Post autor: Legun »

Legun pisze:Natomiast co do smaczków, to przyszedł mi do głowy pomysł na 3 rodzaje kafelków, które dorzucałoby się do woreczka przed ostatnią turą (na wczesnych etapach zbiłyby handel, czyli całą grę):
- magazyn (joker, którym można zastąpić dowolny kafelek)
- pasaż (pozwala tworzyć biznes z różnych kawałków - każdy przylegający musi być innego rodzaju - może to też być inny pasaż)
- trafika (daje 10 tys. za każdy cudzy rodzaj biznesu, który sąsiaduje z danym polem)
Tym tropem podąża pomysł, do dyskusji w odpowiednim miejscu:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 19&t=22566
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Chinatown - mial ktos okazje grac?

Post autor: Legun »

Wariant został przetestowany i - moim zdaniem - istotnie wzbogaca końcówkę.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: Michito »

Sięgając po platynową łopatę...

Czy ktoś z miłośników tej świetnej gry, posiadający egzemplarz z drugiej edycji miał okazję wypróbować dodatkowe karty celów dostępne na BGG?

Idąc za ciosem - czy komuś z Was przyszło do głowy obrobienie tych angielskich plików na nasz język ojczysty? :D

Ten dodatek, który oryginalnie był zawarty w pierwszej edycji od Alea wydaje się wzbogacać grę o ciekawy aspekt city-buildingu (coś jak kafle celów w grach Teda Alspacha) i zastanawiam się jak to działa w praktyce :D
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: Mr_Fisq »

Na ożywienie tematu energiczna rozgrywka od No Rolls Barred Youtube Eng.

Ta gra gości czasami na naszym rynku w ogóle? Bo patrząc po aktywności w tym wątku to jest to jakiś zapomniany staroć ;)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: garg »

Mr_Fisq pisze: 06 sty 2022, 19:36 Na ożywienie tematu energiczna rozgrywka od No Rolls Barred Youtube Eng.

Ta gra gości czasami na naszym rynku w ogóle? Bo patrząc po aktywności w tym wątku to jest to jakiś zapomniany staroć ;)
Staroć - owszem. Zapomniany - nigdy w życiu :) .

Dla mnie jest to jedna z najlepszych gier negocjacyjnych ever.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: Michito »

Na naszych stołach - owszem. Za każdym razem świetnie się bawię. Natomiast patrząc z perspektywy całego polskiego rynku, to chyba jest ciężko. Raz, że bardzo słaba dostępność - dodruk tytułu odbywa się rzadko, na tę chwilę jest dostępny tylko w USA (w Europie nie widziałem) - to na dodatek cena też nie zachęca nowych graczy do wejścia w tytuł.

A szkoda, bo gra bardzo zacna.

Skoro temat już się rozruszał, to będę wdzięczny za odpowiedź na pytanie zadane przeze mnie trzy posty temu :mrgreen:
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: garg »

Michito pisze: 06 sty 2022, 20:07 Na naszych stołach - owszem. Za każdym razem świetnie się bawię. Natomiast patrząc z perspektywy całego polskiego rynku, to chyba jest ciężko. Raz, że bardzo słaba dostępność - dodruk tytułu odbywa się rzadko, na tę chwilę jest dostępny tylko w USA (w Europie nie widziałem) - to na dodatek cena też nie zachęca nowych graczy do wejścia w tytuł.

A szkoda, bo gra bardzo zacna.

Skoro temat już się rozruszał, to będę wdzięczny za odpowiedź na pytanie zadane przeze mnie trzy posty temu :mrgreen:
Grałem zawsze w starą wersję od Z-Mana, więc nie pomogę :( .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: Mr_Fisq »

garg pisze: 06 sty 2022, 20:00 Staroć - owszem. Zapomniany - nigdy w życiu :) .

Dla mnie jest to jedna z najlepszych gier negocjacyjnych ever.
Ja właśnie byłem strasznie zaskoczony jak mało działo się w tym wątku przez ostatnie kilka lat... Gra sprawia wrażenie Evergreen w swojej kategorii - prosta mechanika i negocjacyjne szaleństwo.

Pozostaje polować na swój egzemplarz...
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: Mr_Fisq »

Jeśli ktoś jak ja polował na ten tytuł, i ma trochę wolnego budżetu (mój niestety zjadła Lacerta), to pojawił się w planszomanii:
https://www.planszomania.pl/ekonomiczne ... atown.html

Edit:
Już się skończyła.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2022, 15:30 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: kaszkiet »

Mr_Fisq pisze: 15 cze 2022, 12:37 Jeśli ktoś jak ja polował na ten tytuł, i ma trochę wolnego budżetu (mój niestety zjadła Lacerta), to pojawił się w planszomanii:
https://www.planszomania.pl/ekonomiczne ... atown.html
Jest dostępna na zamówienie, co w przypadku Planszomanii oznacza, że raczej jest niedostępna.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: Mr_Fisq »

kaszkiet pisze: 15 cze 2022, 15:13
Mr_Fisq pisze: 15 cze 2022, 12:37 Jeśli ktoś jak ja polował na ten tytuł, i ma trochę wolnego budżetu (mój niestety zjadła Lacerta), to pojawił się w planszomanii:
https://www.planszomania.pl/ekonomiczne ... atown.html
Jest dostępna na zamówienie, co w przypadku Planszomanii oznacza, że raczej jest niedostępna.
Jak ktoś ma refleks szachisty.... ;)
Inni Cię ubiegli. Gra była dostępna od wczoraj: https://www.facebook.com/planszomaniapl ... 2175988635.
Pewnie standardowo zeszła niedługo po moim postcie.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: minimati »

Odnośnie dostępności 7-30 dni, to faktycznie czasami okazuje się, że produkt jest niedostępny u dystrybutora, w związku z czym ostatecznie zamówienie jest anulowane. Jednak w wielu przypadkach zamówiony towar, który miał właśnie taką dostępność, ostatecznie do mnie docierał. Jeżeli więc nie przeszkadza ci wizja zamrożenia pieniędzy na ~miesiąc, to warto spróbować. Możliwe też, że jeden telefon/mail do sklepu załatwi sprawę od ręki, bo będzie możliwa dużo szybsza weryfikacja dostępności towaru u dystrybutorów. W każdym razie dzięki za wrzutkę, wziąłem z odbiorem osobistym i płatnością na miejscu - może się uda 8).
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: veljarek »

Widzę, że pojawiła się reimplemantacja ChinaTown w postaci Park Marzeń.
Z tego co czytam uprościli tą grę (chociaż nie wiem co można było w jej jeszcze uprościć), zmieniła się plansza i komponenty są fajne.

Miał ktoś okazję zagrać i porównać do pierowzoru?
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Mario_Max
Posty: 250
Rejestracja: 22 lut 2016, 11:38
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: Mario_Max »

Grałem 2 razyw Park, ze starą wersją nie porównam bo nie grałem. Park super wykonanie, extra cena, wszystkim bardzo się podobało.Zdecydowanie polecam dla fanów prostej negocjacji. Rebel oczywiście ma gdzieś marketing , bo i tak to wszystko przez pyl czy inne ich zagrania sprzedadzą ;)
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: bardopondo »

Nie podoba mu się ta tendencja. Z gry w fajnym osadzeniu tematycznym, które super współgra z mechaniką gry i tym co się dzieje nad stołem, znów zrobili kolorową grę o niczym. Miałkie, generyczne, podobne do wszystkiego - z pozoru. Bardzo łatwe do przegapienia w masie podobnych okładek i nazw.A szkoda bo ta gra (chinatown) to taka moja ukryta perełka, która zawsze wywołuje masę funu przy stole.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2023, 12:16 przez bardopondo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: vnzk »

Ja również interesowałem się Parkiem, kiedy przypadkowo dowiedziałem się, że to reinplementacja Chinatown. Dziwię się, że Rebel nie gra marketingowo na tej nucie. Nie grałem w oryginał, a sądziłem, że odświeżenie i dostępność mogą być ku temu okazją. Temat budowy wesołego miasteczka byłby nawet spoko, ale już to, że miasteczko budujemy w pionie, na wieżach i plansza jest napaćkanyn zbiorem kafelków sprawia, że raczej trudno byłoby mi przekonać do niej współgraczy. Fragmenty dzielnicy byłyby nieco bardziej intuicyjne.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: autopaga »

Na żywo wygląda mocno średnio.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Chinatown (Karsten Hartwig)

Post autor: Bart Henry »

Temat jest mega słaby i wręcz abstrakcyjny. Chinatown miało przynajmniej dobre powiązanie mechaniczne z tematyką. Ten wodospad mnie odrzuca.

Jak już chcieli zmienić temat, to mogłoby to być bitwa o miejsce na Essen, im większe stoiska tym więcej sprzedanych gier. Chociaż bardziej do mechaniki pasowałaby chyba walka deweloperów o grunty pod inwestycje i budowanie domów i bloków.
ODPOWIEDZ