Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: mistrz_yon »

Mały update: wymieniłem sobie grę na wersję angielską i wczoraj grałem pierwszy raz.

Grałem z córką (13) i jestem grą zachwycony. Ujęła mnie idea trzech ruchów (cały zeszły tydzień graliśmy w Odyna, więc ograniczenie ilości akcji w rundzie jest odczuwalne), bardzo podoba mi się nieoczywistość zarządzania rybami i tym związana konieczność planowania, świetna jest interakcja polegająca na blokowaniu pól. Krótka kołderka też robi robotę - jeszcze się nie zaczęło, a już się skończyło. Mniam. Ale najlepsze dla mnie jest wprowadzenie do idei akcji/udziałów. Zastanawiałem się, jak ogarnąć ten temat, szczególnie że mam zamówiony Dortmund 18xx. A Uwe zrobil za mnie robotę - świetnie tutaj zadziałały dwa rodzaje waluty: dostajesz "strategiczne" złoto za emisję, płacisz "operacyjnymi" rybami (jeśli nie uważałeś i pozwoliłeś skupić swoje udziały). Zamiast dość abstrakcyjnej idei dywidendy, są konkretne dobra.

Bardzo leży mi jakość grafiki i całościowy dizajn wizualny. Spotkałem się z opiniami, że jest be, bo nie ma obrazków budynków. Ja sie z tym nie zgadzam - teksty są wystarczające, a dlatego że nie ma pustych obrazków, można było złożyć je większym stopniem pisma. Dramatem są "pieniądze" - chyba najmniej użyteczna rzecz, jaką widziałem w planszówkach na przestrzeni moich z nimi interakcji (czyli w ostatnich 15 latach). Jako stary sklejacz modeli powiem tak: zazwyczaj przy tej wielkości elementach operuję lupą nagłowną i pęsetą, LOL.

Nie możemy się doczekać popołudnia i kolejnej partii (tym razem we trójkę).
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dhel »

Ja może tak bardziej krytycznym okiem, w Uczcie dla Odyna jest mocno odczuwalne, że jak źle sobie zaplanuję grę to punkty będą niziutkie, przebicie 100 jest trudne. Tutaj cokolwiek nie zrobiłem, nieważne w co szedłem to zawsze miałem punkty w granicach 31-36, co u mnie spowodowało zniechęcenie tym tytułem. Ale jeśli ktoś lubi mocno wyważoną grę każdej z możliwych dróg , dodatkowo walka o pojedynczy punkt sprawia frajdę wtedy ta gra nabiera rumieńców.
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Forcemaster »

mistrz_yon pisze: 26 lis 2020, 09:39 Mały update: wymieniłem sobie grę na wersję angielską i wczoraj grałem pierwszy raz.


Bardzo leży mi jakość grafiki i całościowy dizajn wizualny. Spotkałem się z opiniami, że jest be, bo nie ma obrazków budynków. Ja sie z tym nie zgadzam - teksty są wystarczające, a dlatego że nie ma pustych obrazków, można było złożyć je większym stopniem pisma. Dramatem są "pieniądze" - chyba najmniej użyteczna rzecz, jaką widziałem w planszówkach na przestrzeni moich z nimi interakcji (czyli w ostatnich 15 latach). Jako stary sklejacz modeli powiem tak: zazwyczaj przy tej wielkości elementach operuję lupą nagłowną i pęsetą, LOL.

Dlatego fajne są te dwa małe dodatki, bo dostajemy metalowe monetki. To było bolączką od początku. W drugiej edycji chyba je powiekszyli. No ale metalowe to metalowe;)
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: hamish »

Wpadłem dziś przypadkiem na wątek na BGG, w którym stoi, że Lookout Games przygotowuje duży reprint gry w wersji BigBox. Będzie zawierać podstawkę i wszystkie cztery rozszerzenia (dwa poprzednie i dwa kompletnie nowe). Obecnie odpalono przedsprzedaż w Kanadzie, ale z informacji wyciągniętych z dyskusji wynika, że Europa też się doczeka tego dodruku. Tylko, że w naszym przypadku premiera ma mieć miejsce dopiero w trzecim kwartale 2023. W sumie to i nawet dobra wiadomość. Dużo innych wydatków po drodze.

Link do źródła
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Mr_Fisq »

Big Box ma pojawić się pod koniec roku.

Źródło: FB Planszowych Newsów

Szkoda że tak wcześnie; jeśli Rebelowi uda się dobrze sprzedać Ucztę dla Odyna to może by się skusił również na Nusfjord.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Janusz_Wykidajlo
Posty: 54
Rejestracja: 11 kwie 2022, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 217 times
Been thanked: 39 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Janusz_Wykidajlo »

Pisałem jakiś czas temu do wydawnictwa Lookout Spiele odnośnie do Nusfjord Big Box w języku polskim i dostałem taką odpowiedź od Sörena Paukstadta:
The “Nusfjord Big Box” has no release date yet, as production was way more complicated than anticipated. We still try to keep production in 2023, but the actual release will most certainly not happen before Q1/Q2 2024. As a result, we also don’t have all orders from our partners yet. The current list of partners does NOT include a Polish version, but I simply don’t know if one is coming at the moment. I ask for your understanding.
Czyli teoretycznie jest szansa na wersję PL, a z drugiej strony Nusfjord jest dość niszowy (?), żeby ktoś go u nad wydał (w przeciwieństwie do UdO).
Rabaty: portal = 6%, planszostrefa = 10%, planszomania = 10%, 3trolle = 2%.
poket
Posty: 344
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:19
Has thanked: 2 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: poket »

Janusz_Wykidajlo pisze: 08 paź 2023, 18:16 Czyli teoretycznie jest szansa na wersję PL, a z drugiej strony Nusfjord jest dość niszowy (?), żeby ktoś go u nad wydał (w przeciwieństwie do UdO).
Dlaczego uważasz, że jest dość niszowy ? Ze względu na temat rybołóstwa w Norwegii ? Bardzo dużo polaków pracuje w Norwegii. ;)

Licze po cichu na wersję polską ale bardziej pod kątem dopstępności u nas bo oryginału rzucą jedną partie, która szybko się skończy i ciężko będzie kupić za normalne pieniądze.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Brylantino »

Ja bym bardziej powiedział, że nie zostanie wydany bo jest po prostu kiepską grą. Dla mnie zakup Nusfjorda to było największe rozczarowanie związane z "twórczością" Rosenberga.
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: K@mil »

poket pisze: 09 paź 2023, 14:00 Dlaczego uważasz, że jest dość niszowy ? Ze względu na temat rybołóstwa w Norwegii ? Bardzo dużo polaków pracuje w Norwegii. ;)
Myślisz, że jak ktoś pracuje w Norwegii, to kupuje planszówki o skandynawskiej tematyce rybołówstwa, z sentymentu? Szczerze wątpię.
sasquach
Posty: 1830
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: sasquach »

Brylantino pisze: 13 paź 2023, 17:06 Ja bym bardziej powiedział, że nie zostanie wydany bo jest po prostu kiepską grą. Dla mnie zakup Nusfjorda to było największe rozczarowanie związane z "twórczością" Rosenberga.
Cavernę i Agricolę jakoś wydali :P
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: konradstpn »

Brylantino pisze: 13 paź 2023, 17:06 Ja bym bardziej powiedział, że nie zostanie wydany bo jest po prostu kiepską grą. Dla mnie zakup Nusfjorda to było największe rozczarowanie związane z "twórczością" Rosenberga.
I dodatkowo praktycznie nie istnieje na rynku wtórnym. Jest tak kiepską grą, że właściciele wstydzą się nawet wystawić ją na sprzedaż :wink: W moim rankingu w TOP3 gier Rosenberga
Gram, więc jestem.
Janusz_Wykidajlo
Posty: 54
Rejestracja: 11 kwie 2022, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 217 times
Been thanked: 39 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Janusz_Wykidajlo »

No dobra, to co tam jest kiepskiego? Planuję zakup big boxa i głównie gram solo.
Rabaty: portal = 6%, planszostrefa = 10%, planszomania = 10%, 3trolle = 2%.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomp »

Janusz_Wykidajlo pisze: 14 paź 2023, 12:58 No dobra, to co tam jest kiepskiego? Planuję zakup big boxa i głównie gram solo.
podpinam się pod pytanie.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: XLR8 »

Zamiast recenzji bardzo polecam BGG > RATINGS > HAS COMMENTS. Można w kilka minut zdobyć bardzo dużo cennych uwag od osób, które faktycznie zakupiły grę, a nie robią sponsorowane recenzje.

Nusfjord zbiera bardzo dobre opinie, a jedyna krytyką jaką widzę to STREAMLINED i RESTRICTIVE.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: BartP »

To nie jest otwarta piaskownica na miarę Uczty dla Odyna, Pól Arle, Hallertau czy innych optymalizatorów. W przeciwieństwie do wielu nowszych gier Rosenberga Nusfjord ma więcej interakcji i nie do końca robisz to, co chcesz, tylko to, na co pozwalają przeciwnicy.

Więcej jeśli wolisz Agricolę ponad Kawernę, to przyjrzyj się Nusfjordowi. Ja tam go lubię.
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dhel »

Nusfjord w moim odczuciu jest lepszą grą od uczty. W uczcie mam wrażenie strasznej powtarzalności, karty początkowe mają bardzo mały wpływ na przebieg rozgrywki i praktycznie zaczynam grać identycznie. Natomiast w nusfjord to jaką talię bierzemy i jakie budynki wyjdą mocniej różnicuje rozgrywkę.
No i solo jest bardzo, bardzo dobre.
Janusz_Wykidajlo
Posty: 54
Rejestracja: 11 kwie 2022, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 217 times
Been thanked: 39 times

Re: Nusfjord (Uwe Rosenberg)

Post autor: Janusz_Wykidajlo »

W końcu na stronie wydawcy pojawiły się nowe informacje odnośnie do Nusfjord BB: https://lookout-spiele.de/en/games/nusfjordbigbox.html

tl;dr:
-nie będzie metalowych monet, będą drewniane.
-będą dwa stare dodatki (Plaice Deck, Salmon Deck).
-dojdą dwa nowe dodatki (Trout Deck, Besoekende Deck).
-jak wszystko dobrze pójdzie (haha), to w Niemczech gra ma być w maju br.

Mój portfel już jest gotowy niezależnie od tego, czy będzie wersja PL, czy nie :D
Rabaty: portal = 6%, planszostrefa = 10%, planszomania = 10%, 3trolle = 2%.
ODPOWIEDZ