Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: szutek »

Mam pytanie co do Szkarłatnych Kluczy i toru upływu czasu. Dotuptaliśmy do finałowego scenariusza w takim sposób, że w ostatnim ruchu kończącym się w lokacji ze scenariuszem zakreśliliśmy ostatnie pole. Sposób postępowania zależy teraz od tego czy doszliśmy sami, czy też skończył nam się czas. W sumie spełniamy oba warunki. Zastanawiał się ktoś nad rozwiązaniem ?
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

XTrmnTR pisze: 15 paź 2023, 18:08 Czyli z wrogami jest podobnie?
Jeśli pokonałem emisariusza, jest w puli zwycięstwa +2xp, ale gram dalej, zostaje wystawiony ponownie, tym razem go nie pokonuje i scenariusz się kończy to te 2xp mi się nie zaliczają.
W sumie sensowne, choć szkoda
wrogowie z XP nie wracają do talii tylko poza grę lecą, na pulę zwycięstwa.
Zresztą, inaczej mógłbyś zapomnieć, że ich pokonałeś i nie doliczyć XP.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
XTrmnTR
Posty: 25
Rejestracja: 11 paź 2021, 22:39
Has thanked: 15 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: XTrmnTR »

Miszon pisze: 15 paź 2023, 20:33
XTrmnTR pisze: 15 paź 2023, 18:08 Czyli z wrogami jest podobnie?
Jeśli pokonałem emisariusza, jest w puli zwycięstwa +2xp, ale gram dalej, zostaje wystawiony ponownie, tym razem go nie pokonuje i scenariusz się kończy to te 2xp mi się nie zaliczają.
W sumie sensowne, choć szkoda
wrogowie z XP nie wracają do talii tylko poza grę lecą, na pulę zwycięstwa.
Zresztą, inaczej mógłbyś zapomnieć, że ich pokonałeś i nie doliczyć XP.
Owszem.

Tyle że Tajemnica nakazała mi przeszukać karty odłożone poza grę oraz karty puli zwycięstwa i danego przeciwnika wstawic do gry. Więc w puli zwycięstwa na koniec gry się nie znajdował. Czyli mimo, że już raz go pokonałem, exp za niego mi się nie zalicza.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

W takim razie niepotrzebnie pytałeś. Jak gra zmienia zasady, to pytanie o zasady jest trochę bez sensu.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
nolify
Posty: 243
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Arkham Horror / Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

szutek pisze: 15 paź 2023, 19:54 Mam pytanie co do Szkarłatnych Kluczy i toru upływu czasu. Dotuptaliśmy do finałowego scenariusza w takim sposób, że w ostatnim ruchu kończącym się w lokacji ze scenariuszem zakreśliliśmy ostatnie pole. Sposób postępowania zależy teraz od tego czy doszliśmy sami, czy też skończył nam się czas. W sumie spełniamy oba warunki. Zastanawiał się ktoś nad rozwiązaniem ?
W mojej ocenie skończył się Wam czas. Jak w filmie, ujęcie na zegar, wybiła 12, ding dong i koniec czasu. Gdybyśmy mieli taką sytuację na stole, to wybralibyśmy sposób postępowania określony poprzez skończenie się dostępnego czasu.
XTrmnTR
Posty: 25
Rejestracja: 11 paź 2021, 22:39
Has thanked: 15 times
Been thanked: 5 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: XTrmnTR »

Mam lokację bez zadnych wskazówek, w której rozstawiony jest atut, na którym jest żeton wskazówki.
Czy w takim wypadku możliwe jest zagranie karty z warunkiem ,,zagraj tylko gdy w twojej lokalizacji znajduje się żeton wskazówki,, ?
Moim zdaniem tak, technicznie rzecz biorąc żeton jest w lokalizacji tyle że nie na niej bezpośrednio. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

I pokrewne. Jeśli ja jako badacz posiadam zebrane żetony wskazówki, to czy będąc w lokacji bez wskazówek mogę uznać, że takowe się w niej znajdują (w moim ekwipunku) i zagrać kartę z ww. warunkiem?
XTrmnTR
Posty: 25
Rejestracja: 11 paź 2021, 22:39
Has thanked: 15 times
Been thanked: 5 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: XTrmnTR »

Angielska wersja tego warunku brzmi
,, Commit to a skill test only if there is a clue at your location.''
Więc teraz bardziej skłaniam się do tego , że wskazówka musi być na lokalizacji, nie znajdować się w niej pośrednio na aucie czy w ekwipunku.
I moim zdaniem tak powinno być na karcie. ,,jeśli NA twojej lokalizacji ,, a nie ,,W twojej lokalizacji,,. Wtedy byłoby to jasne.
Karta to Dociekliwy umysł.
nolify
Posty: 243
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

Myślę, żeś dobrze to rozkminił :)
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Nie no, w życiu nie w ekwipunku, ten pomysł jest megadziwny.
Na lokacji.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
XTrmnTR
Posty: 25
Rejestracja: 11 paź 2021, 22:39
Has thanked: 15 times
Been thanked: 5 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: XTrmnTR »

Miszon pisze: 21 paź 2023, 00:16 Nie no, w życiu nie w ekwipunku, ten pomysł jest megadziwny.
Na lokacji.
Jestem świeżo po EotE , tam tak działały pieczęcie w ostatnim scenariuszu. Trzeba było być w lokacji mając pieczęć w eq. Stąd ten tok rozumowania.
Jeżeli ja jestem w lokacji, mam żeton w kieszeni , to technicznie rzecz biorąc żeton znajduje się w lokacji nieprawdaż ? ;)
Lancelot
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:00
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lancelot »

Ja z kolei mam wątpliwości co do słuszności interpretacji w scenariuszu Maski Północy.
Roland (2 obrażenia) jest w Szpitalu Św. Marii w zwarciu z 2 kultystami: Zamaskowanym łowcą z 3 ranami (pozostało 5 pkt. wytrzymałości) i Ruth (pozostało 2 pkt. wytrzymałości). Zakończyła się runda Rolanda, z pomocą rusza "Ślizg" o Tool'e. Z sąsiedniego pomieszczenia rzuca dynamit. Wykańcza Ruth i zadaje kolejne 3 rany dla Łowcy (w sumie 6 ran, pozostało 2 pkt) oraz Rolanda (5 ran). Jednak łowca przeżył. Czy kultysta wykonuje atak towarzyszący wobec Rolanda? Ślizg wykonał akcję wydarzenia, nie walki.


Obrazek
nolify
Posty: 243
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

Nie wykonuje ataku towarzyszącego. Tak zwanego towarzysza otrzymuje postać będąca w zwarciu z wrogiem, która wykonuje akcję inną niż walka, wymykanie się, rezygnacja czy pertraktacja. W Twoim przypadku Roland nie wykonuje akcji, tylko Ślizg. Gdyby to Ślizg, stojąc w lokalizacji obok i używając akcji na dynamit, był w zwarciu z jakimkolwiek wrogiem, to wyłapałby na twarz towarzysza od wspomnianego wroga.
Lancelot
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:00
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lancelot »

I kolejna sprawa. Czy na Czarowniku Bractwa (Maski Północy) kładziemy żeton zagłady na końcu każdej fazy mitów, dopóki żyje (Wymuszony), czy tylko 1 raz, gdy wchodzi do gry?
Obrazek
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Co rundę, dopóki żyje.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Lancelot
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:00
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Lancelot »

Miszon pisze: 14 mar 2020, 22:32 Świetna wiadomość :-) .

Edit:
Az sprawdziłem i podobno wg jakiegoś FAQ może to każdy badacz robić, podobnie z Zacieraniem Śladów Rolanda (choć jest tam słowo "you", ciekawe).
Jest tam informacja "Połóż na Szpitalne długi 1 żeton zasobu z twojej puli zasobów", więc według mnie inny gracz nie może dorzucać, chociaż w FAQ jest info, że może. Brak logiki, kogo w takim razie ma dotyczyć to osłabienie?
Ostatnio zmieniony 25 paź 2023, 23:28 przez Lancelot, łącznie zmieniany 1 raz.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Z twojej w sensie z tego, kto kładzie tam zasoby ;) . Zgadzam się, że w tym zapisie jest to nielogiczne, z drugiej jest klimatyczne. Czy istotne, kto daje kasę na spłacenie długów? Że kumple pomagają? Dla mafii pieniądz to pieniądz. :)
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
nolify
Posty: 243
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

Sprawa jest w sumie prosta. Każdy gracz może wykonywać akcje z każdej "Encounter Card". O ile osłabienie nie ma typu karty gracza, może być aktywowane przez innych graczy.

Najczęściej osłabienia są Podstępami tj. są to karty Encounter, czyli karty spotkań. Przykład? Skids i jego długi.

Ale nie zawsze są Podstępami. Osłabienie np. Daisy to Asset, a osłabienie Joe Diamonda to wydarzenie. Jak wiemy eventy i assety to karty Gracza, więc tylko ich posiadacz może aktywować akcje zaprezentowane na tych kartach lub zagrywać takie karty.
Każdy kto nigdy nie zwrócił na to uwagi, mógłby rzucić okiem na styl graficzny osłabień. Niektóre wyglądają jak assety, inne jak podstępy itd.

Sprawę można potraktować szerzej. Czy mogę strzelić z miotacza piorunów skoro ze mną w lokalizacji jest żona grająca Markiem Harriganem, który to dzierży tego łepona? Nie.
A czemu? Jest na nim strzałka i akcja do wykonania!
A temu, że to karta gracza, bo Asset :p

Reasumując. Akcja na karcie Osłabienie typu podstęp, jest dostępna do wykonania dla każdego (będącego w loksie osłabienia), na tych samych zasadach, co akcje na kartach lokalizacji. Karty miejscówek to wszak również karty typu Encounter, jak wrogowie.

Na koniec dodam, że są przecież takie osłabienia podstępy, które mogą być aktywowane jedynie przez kogoś innego, niż posiadacz. Na przykład Narkolepsja.
Lancelot
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:00
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lancelot »

Karta z talii spotkań fałszywy trop.
W razie braku żetonów wskazówek ciągniemy kolejna kartę ( mroczna fala) a następnie po rozpatrzeniu obie odrzucamy? Czy 2 gracz w tej samej lokacji może użyczyć żetonu wskazówki?

Co w drugim przypadku, gdy mamy 1 żeton, lecz po nieudanym teście musimy położyć 2 żetony?
nolify
Posty: 243
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

Lancelot pisze: 26 paź 2023, 22:29 Karta z talii spotkań fałszywy trop.
W razie braku żetonów wskazówek ciągniemy kolejna kartę ( mroczna fala) a następnie po rozpatrzeniu obie odrzucamy?
Tak.
Czy 2 gracz w tej samej lokacji może użyczyć żetonu wskazówki?
Nie może.
Co w drugim przypadku, gdy mamy 1 żeton, lecz po nieudanym teście musimy położyć 2 żetony?
Oddajesz tyle wskazówek, ile możesz.
Lancelot
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:00
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lancelot »

Roland zabarykadował się w Easttown, by spokojnie badać wskazówki. Z talii spotkań dociąga podstawowe osłabienie Akolitę Srebrnego Świtu. Nie jest elitarny. Rozstawia go w swojej lokacji czy odrzuca?
Lancelot
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:00
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lancelot »

Rozumiem też, że mogę wymknięciem się wyczerpać wroga w pierwszej akcji, a w kolejnych naparzać go do woli. W fazie wrogów nie atakuje mnie.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Lancelot pisze: 27 paź 2023, 23:18 Rozumiem też, że mogę wymknięciem się wyczerpać wroga w pierwszej akcji, a w kolejnych naparzać go do woli. W fazie wrogów nie atakuje mnie.
tak. Polecam taką opcję :) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
nolify
Posty: 243
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

Lancelot pisze: 27 paź 2023, 22:45 Roland zabarykadował się w Easttown, by spokojnie badać wskazówki. Z talii spotkań dociąga podstawowe osłabienie Akolitę Srebrnego Świtu. Nie jest elitarny. Rozstawia go w swojej lokacji czy odrzuca?
A co Akolita SŚ robił w talii spotkań?
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Jak rozumiem, był startowym osłabieniem losowym Rolanda.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
nolify
Posty: 243
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

Z pewnością. Tylko co robił w talii spotkań? :D
ODPOWIEDZ