First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10920
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: japanczyk »

wajwa pisze: 30 cze 2022, 11:00 Ktoś coś źle wytłumaczył i popsuta gra po jednej partii :mrgreen:
smieszki smieszkami, ale tlumaczenie było dobre, jedna specjalna postac została naduzyta
wajwa pisze: 30 cze 2022, 11:00 Dla mnie to mimo wszystko fillerek , ok może fillerek level hard ;-) ale jednak fillerek i tak bym do tej gry podchodził.
z tym fillerkiem to BAAARDZO naciagane, bo to jednak mechanicznie ciasne euro - i jasne, czas rozgrywki moze byc krótki, ale i w Marco Polo zagrasz w godzinke, a fillerkiem bym go nie nazwał :P
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: wajwa »

japanczyk pisze: 30 cze 2022, 11:46
wajwa pisze: 30 cze 2022, 11:00 Dla mnie to mimo wszystko fillerek , ok może fillerek level hard ;-) ale jednak fillerek i tak bym do tej gry podchodził.
z tym fillerkiem to BAAARDZO naciagane, bo to jednak mechanicznie ciasne euro - i jasne, czas rozgrywki moze byc krótki, ale i w Marco Polo zagrasz w godzinke, a fillerkiem bym go nie nazwał :P
Ja wiem , że w euro temat nie jest ważny , ale ... jak fabuła jest taka , że szczury naoglądały się gupot w komiksach i zbierają śmieci , żeby zbudować rakietę kosmiczną , żeby polecieć w kosmos :wink:
To już wychodząc z tego punktu dla mnie to jest filler 8) Ok , z twistem , na sterydach czy co by tam nie pisać , wywołuje to u mnie już na starcie lekkie podejście i po prostu nie ma spiny przy tej grze.
To sprawia , że ta gra nie frustruje mnie w żaden sposób , choć jak pisałem wcześniej są minusy , nie tylko plusy ;-)
Kwestia podejścia , ot co , ale rozumiem zarzuty :wink:
Always look on the bright side of life
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: thegammer »

Grywa ktoś w to jeszcze ?? Czy raczej to gra na 2 - 3 razy ??
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: konradstpn »

Nie wiem, czy nie przesadziłem bo zagrałem już pięć razy i chyba trochę wstyd :-)
Gram, więc jestem.
radekmajeski
Posty: 36
Rejestracja: 22 paź 2022, 07:29
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: radekmajeski »

czemu wstyd
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: konradstpn »

Ano temu, że to jakby przeciwko aktualnie dominującemu trendowi
Gram, więc jestem.
Wakabayashi
Posty: 125
Rejestracja: 03 lut 2021, 17:57
Has thanked: 137 times
Been thanked: 18 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: Wakabayashi »

Ja mam 3 partie za sobą i na pewno będę grał więcej. Kupiłem to z myślą do gry z 7 letnim synem. Mu się bardzo podoba mi zresztą też, choć jestem raczej fanem średnio ciężkich euro. Jak wziąłem na spotkanie planszowkowe do klubu to też wszystkim się podobało. Dla mnie zastępuje to Brzdęk, Wiedzmią skalę itp.
radekmajeski
Posty: 36
Rejestracja: 22 paź 2022, 07:29
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: radekmajeski »

konradstpn pisze: 12 gru 2022, 21:58 Ano temu, że to jakby przeciwko aktualnie dominującemu trendowi
to nie znam
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: Marooned »

Wakabayashi pisze: 12 gru 2022, 22:03Kupiłem to z myślą do gry z 7 letnim synem. Mu się bardzo podoba mi zresztą też [...] Dla mnie zastępuje to Brzdęk
Ja mam za sobą tylko jedną partię. W planach na pewno kolejne, ale jakoś się nie składa (może w nadchodzący planszówkowy Sylwek). I też kupiłem z myślą o 7/8 letniej córce, która rzuca się na wszelkie moje planszówki (od Pędzących żółwi po Terrę Mysticę, w którą nawet mnie ograła grając na nieco uproszczone zasady i do połowy [3 rundy] :shock:). A jednak póki co w First Rat nie chce spróbować zagrać ku mojemu zaskoczeniu, więc tu nie trafiłem. No ale może podejdziemy do tematu za jakiś czas.

No ale Brzdęka to nie ma szans zastąpić. Ciężko mi znaleźć elementy wspólne tych 2 tytułów. Może poza tym, że oba są pewnego rodzaju wyścigiem, ale dość naciągany element. A Brzdęki mam oba plus parę dodatków. 2 lata temu przy apogeum covida lądował na stole co dzień, na zmianę fantasy/kosmos.
Wakabayashi
Posty: 125
Rejestracja: 03 lut 2021, 17:57
Has thanked: 137 times
Been thanked: 18 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: Wakabayashi »

Marooned pisze: 12 gru 2022, 22:43
Wakabayashi pisze: 12 gru 2022, 22:03Kupiłem to z myślą do gry z 7 letnim synem. Mu się bardzo podoba mi zresztą też [...] Dla mnie zastępuje to Brzdęk
Ja mam za sobą tylko jedną partię. W planach na pewno kolejne, ale jakoś się nie składa (może w nadchodzący planszówkowy Sylwek). I też kupiłem z myślą o 7/8 letniej córce, która rzuca się na wszelkie moje planszówki (od Pędzących żółwi po Terrę Mysticę, w którą nawet mnie ograła grając na nieco uproszczone zasady i do połowy [3 rundy] :shock:). A jednak póki co w First Rat nie chce spróbować zagrać ku mojemu zaskoczeniu, więc tu nie trafiłem. No ale może podejdziemy do tematu za jakiś czas.

No ale Brzdęka to nie ma szans zastąpić. Ciężko mi znaleźć elementy wspólne tych 2 tytułów. Może poza tym, że oba są pewnego rodzaju wyścigiem, ale dość naciągany element. A Brzdęki mam oba plus parę dodatków. 2 lata temu przy apogeum covida lądował na stole co dzień, na zmianę fantasy/kosmos.
Chodziło mi tu bardziej o przykładowy ciężar gry niż o samego Brzdęka, chociaż u nas w rodzinie Brzdęk akurat nie siadł 😉 Zauważyłem przy moim młodym, to żeby miał chęć grać to muszę ciągle rotować grami bo szybko mu się nudzą.
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: Marooned »

Akurat w temacie, najnowsza topka od Dice Tower wspomina First Rat tu i tam (co by za mocno nie spoilować). Niezły timing!
https://youtu.be/jejWk_ewgz8
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: sydonia »

I doczekamy się w 2024 roku polskiej edycji First Rat. Pewnie zaskoczeniem będzie dla wielu, że przygotuje je Nasza Księgarnia :)

Źródło i więcej informacji - Live Planszowych Newsów
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: wajwa »

Lepiej późno niż wcale...
Myślałem , że wcześniej ktoś to wyda w PL 8)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10920
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: japanczyk »

sydonia pisze: 18 paź 2023, 02:23 I doczekamy się w 2024 roku polskiej edycji First Rat. Pewnie zaskoczeniem będzie dla wielu, że przygotuje je Nasza Księgarnia :)

Źródło i więcej informacji - Live Planszowych Newsów
Uuuuuu, moze w lepszej szacie graficznej :P
Marek Ch.
Posty: 70
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 41 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: Marek Ch. »

japanczyk pisze: 18 paź 2023, 09:20 Uuuuuu, moze w lepszej szacie graficznej :P
Zapowiedzieli, że chcą zmieniać ilustracje. Mi osobiście bardzo się podobają oryginale, wszystko było dla mnie czytelne.
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: Marooned »

Szata graficzna jest świetna, nie wiem co tu zmieniać. Natomiast gra jest niezależna językowo, więc rozumiem, że chodzi po prostu o przetłumaczenie instrukcji i na to ludzie czekają i z tego się cieszą?
Acz przyznam, że miałem na nią większy hype i po zagraniu 2 partii nie mogę znaleźć chętnej ekipy i tak sobie leży i czeka na lepsze czasy.
Marek Ch.
Posty: 70
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 41 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: Marek Ch. »

Marooned pisze: 18 paź 2023, 10:12 Szata graficzna jest świetna, nie wiem co tu zmieniać. Natomiast gra jest niezależna językowo, więc rozumiem, że chodzi po prostu o przetłumaczenie instrukcji i na to ludzie czekają i z tego się cieszą?
Acz przyznam, że miałem na nią większy hype i po zagraniu 2 partii nie mogę znaleźć chętnej ekipy i tak sobie leży i czeka na lepsze czasy.
Dokładnie na to. Przecież to wiąże się z większą dostępnością (a nie w kilku nielicznych sklepach hobbistycznych) i możliwością dotarcia do szerszego grona klientów. Czasem (chociaż coraz rzadziej) wiąże się to z lepszą ceną.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10920
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: japanczyk »

Marek Ch. pisze: 18 paź 2023, 10:04 Zapowiedzieli, że chcą zmieniać ilustracje. Mi osobiście bardzo się podobają oryginale, wszystko było dla mnie czytelne.
Czytelne =/= ładne
Klemens Franz tez jest czytelny, ale do ladnego i przemawiajacego do szerszego grona konsumentow to mu daleko

jakkolwiek zdanie o grze mam umiarkowanie cieple tak w nowym wydaniu moze sie skusze jak bedzie zachecajaca graficznie zeby pokazac innym
Marek Ch.
Posty: 70
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 41 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: Marek Ch. »

japanczyk pisze: 18 paź 2023, 10:25 Czytelne =/= ładne
Klemens Franz tez jest czytelny, ale do ladnego i przemawiajacego do szerszego grona konsumentow to mu daleko
Ok, to będąc dokładnym, dla mnie były zarówno czytelne, jak i ładne :D.
Jednak z gustami wiadomo, jak to jest.

Ciekawe, że NK raczej nie chce zmieniać tematu, ale również tego nie wyklucza. W wywiadzie było powiedziane, że temat jest fajny i raczej nie do zmiany ale pojawiają się nowe, równie dobre pomysły.
Jeżeli dojdzie do zmiany tematu, to tu już imo bardzo ryzykowne. Może być strzał w dziesiątkę, może być totalna klapa.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: Furan »

O ile rozumiem (nieco) chęć niewielkiej zmiany oprawy graficznej, bo - o ile mnie się ona bardzo podoba, o tyle - jest dość ciemna i nie tak cukierkowa jak (najwyraźniej) pragnie tego rynek. [cyniczny_mode = on] Mam tylko nadzieję, że a) nie dostaniemy potworka na okładce, jak to miało miejsce w przypadku Dżekyla i Hajda b) nowym tematem nie okaże się ekscytujący świat mafii (tak, sarkazm, tak, szkoda mi Blitzkriegu). O! Wiem, może bezpieczny temat antropomorfizowanych zwierzątek... a nie, chwila.. :o [cyniczny_mode = off]
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: Marooned »

Generalnie z tego materiału na YT wynika, że chcą wydać tę grę, ale praktycznie wszystko zmienić. To czemu nie wydadzą po prostu innej gry? Gdzie jest granica?
Ale.. ni ziębi mnie to ni grzeje, wydają gry nie od dziś i wiedzą co robią.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: karmazynowy »

Marooned pisze: 19 paź 2023, 16:35 Generalnie z tego materiału na YT wynika, że chcą wydać tę grę, ale praktycznie wszystko zmienić. To czemu nie wydadzą po prostu innej gry? Gdzie jest granica?
Ale.. ni ziębi mnie to ni grzeje, wydają gry nie od dziś i wiedzą co robią.
Blitzkrieg w oryginale ma lepszy temat i wygląda lepiej niż to co zrobiła NK.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
ODPOWIEDZ