Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Leser »

Liarus pisze: 29 paź 2023, 01:30 W instrukcji i wg komponentów jest mowa o 4 rodzinach, natomiast ja mam dodatkowe pudełka dla 2 innych rodzin. To są jakieś pudełka na dodatki?
To jest standardowe wydanie i jest tak we wszystkich wersjach językowych - jeśli mam być brutalnie szczery to niezbyt zrozumiały dla mnie koncept, ale taki jest zamysł autora i dyskusja w tej kwestii została migiem ucięta. 2 rodziny pojawiają się dopiero w dodatkach.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: detrytusek »

A dla mnie to ma sens jeśli już przyjąć, że 2 rodziny mają być dodatkach (marketing). Wiadomo, że każdy by te pudełka i tak przekładał do podstawki i jeśli chcielibyśmy zachowywać pudła po dodatkach to mielibyśmy 3 duże. Teraz mamy 1 duże i 2 cienkie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: mat_eyo »

Dodatkowo dzięki tym dwóm pudełkom, w dużym pudle nic nie lata, tylko wszystko elegancko trzyma się na miejscu.

Obsession pod tym względem jest nietypowe i imponujące. Mam angielską podstawkę i wszystkie dodatki, przy odpowiedniej organizacji wszystko wchodzi do pudełka od podstawki. Wszystkie kafelki w jednym, większym pudełeczku, wszystkie karty (w koszulkach premium, a karty courthsip i VP duże, z dodatku) w drugim. Nic nie wystaje, niczego nie trzeba upychać. Mieszczą się nawet tekturowe pieniądze, których i tak nie używam, bo gram sztonami.

Zdecydowanie wolę takie tekturowe, przemyślane pudełka od wypasionego, plastikowego insertu z miejscem na każdy żeton, który staje się bezużyteczne w momencie, kiedy zakoszulkujemy karty.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: detrytusek »

mat_eyo pisze: 29 paź 2023, 09:53 Zdecydowanie wolę takie tekturowe, przemyślane pudełka od wypasionego, plastikowego insertu z miejscem na każdy żeton, który staje się bezużyteczne w momencie, kiedy zakoszulkujemy karty.
A zdarza się, że staje się bezużyteczne od razu po wyprystykaniu wszystkiego z wyprasek :). Ile to już widziałem instrukcji/schematów jak upchnąć wszystko do pudełka co powoduje składanie idiotycznie czasochłonne. Tu jest elegancko i bezboleśnie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
klusek05
Posty: 14
Rejestracja: 10 cze 2019, 13:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: klusek05 »

Te dodatkowe pudełka, jeśli nie ma się dodatków, mogą posłużyć jako dodatkowe pudełka na monety/elementy do gry solo. Tak ich używałem, zanim nie dobrałem sobie upstairs downstairs. Truth be told, teraz mam mały problem z upchnięciem gdzieś monet.
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: maciej.kr »

Dodatki też będą po polsku?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: seki »

maciej.kr pisze: 29 paź 2023, 12:20 Dodatki też będą po polsku?
Jeśli będzie dobra sprzedaż podstawki to będą. Jeśli będzie słaba to nie będą. Nic więcej na tą chwilę się nie dowiesz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: mat_eyo »

klusek05 pisze: 29 paź 2023, 12:06 Te dodatkowe pudełka, jeśli nie ma się dodatków, mogą posłużyć jako dodatkowe pudełka na monety/elementy do gry solo. Tak ich używałem, zanim nie dobrałem sobie upstairs downstairs. Truth be told, teraz mam mały problem z upchnięciem gdzieś monet.
U mnie wszystkie "normalne" kafelki leżą w czterech, równych stosach w jednym z dużych pudełek. Jest tam trochę luzu, w który na sztorc wchodzą monumenty (ułatwia to setup) i właśnie monety w woreczku:
Spoiler:
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: elbruus »

Zagrałem pierwszy raz w polską wersję i chyba jestem na nie. Prosty worker placement połączony z set collection. Najbardziej boli mnie monotonia rund, prawie każda wygląda tak samo, nie dzieje się nic zaskakującego. Nie ma sytuacji, że my czy przeciwnik nagle w czasie swojej akcji zrobi coś niespodziewanego.

No i te szarobure kafelki. Grając w O:NI patrzymy na planszę po grze i widać, że graliśmy w grę o budowie wioski/imperium. Patrzymy na stół po grze w Agricole i widzimy, że stworzyliśmy gospodarstwo rolne. A tu? 5 szaroburych kolumn, które są wiktoriańskim dworkiem :D chociażby szkic czarnym tuszem przedstawiający dane usprawnienie w tle już by podniósł oprawę wizualną o kilka punktów. Opisy kafelków, imprez, gości są w porządku ale po prostu brakuje mi ich prostych grafik. Do kart nie mogę się przyczepić bo tu jest wszystko tip-top dla mnie.

Polskie tłumaczenie i instrukcja wydają się dobre i bez widocznych błędów.

Dam jeszcze kilka szans temu tytułowi i najpewniej wyleci z kolekcji. Póki co 6/10.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: pabula »

Czy ktoś mi może potwierdzić że w instrukcji mamy 26 gości prestiżowych a fizycznie jest 25. (plus kotka "lilo"). Czy też po weekendzie z grami jedna kartka mi się zgubiła.
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Rafal1970 »

Czy ktoś mógł by udostępnić polską wersję instrukcji w formie pdf czy jakkolwiek albo wskazać ewentualnie miejsce do jej pozyskania. Na bgg jest nieoficjalna instrukcja do pierwszego wydania (fajna ale już "nieaktualna").
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Leser »

Rafal1970 pisze: 30 paź 2023, 07:58 Czy ktoś mógł by udostępnić polską wersję instrukcji w formie pdf czy jakkolwiek albo wskazać ewentualnie miejsce do jej pozyskania. Na bgg jest nieoficjalna instrukcja do pierwszego wydania (fajna ale już "nieaktualna").
Na dniach instrukcja pojawi się na stronie Lucrum.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Gunner4aye
Posty: 25
Rejestracja: 19 mar 2021, 17:32
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Gunner4aye »

elbruus pisze: 29 paź 2023, 14:21 Polskie tłumaczenie i instrukcja wydają się dobre i bez widocznych błędów.
Jest kilka baboli, te które zauważyłem to np. "Pole do krokieta", grałem tylko raz i to we dwie osoby więc nie przemieliliśmy wielu kafli, coś czuję że może być tego więcej.
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: pvdel »

Co jest nie tak z polem do krokieta?

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Krokiet_(gra)
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Otorek »

W instrukcji na pierwszy rzut oka wyłapałem, że chyba element karty w tekście "jest zaznaczony zielonym", a na fotografii jest ta uwaga zaznaczona na żółto - ale to pierdoła bez wpływu na odbiór zasad.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Leser »

Pole do krokieta jest w 100 procentach prawidłowe (w Anglii grali nie tylko w krykieta, a krokiet to nie tylko pasztecik).
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
LukaszLozz
Posty: 190
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: LukaszLozz »

Jak już się zjawiłeś Leser, chciałem pogratulować świetnego wydania.
Genialna jakość pudełka dużego, jak i tych małych. Świetnie docięte elementy. Jednolite kolory.
W instrukcji błąd z kolorem, o którym kolega wspomniał i jakaś pojedyncza literówka - drobiazgi.
Świetna robota za dobrą cenę, tak jak obiecywałeś.

Do czekających na premierę - warto.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Leser »

Dzięki! Oczywiście jakość to głównie zasługa autora Dana Hallagana i jego wizji - nie chciałbym tutaj przypisywać Lucrum większych zasług niż rzeczywiste.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Liarus
Posty: 396
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Liarus »

Zagrałem w końcu na dwie osoby. Zajęło nam trochę ponad 1.5h plus tłumaczenie zasad. Raczej do okładkowych 30 minut ciężko będzie zejść. Może to czas na solo.
Losowy dobór kart ustawia sposób grania i mi dochodziły znacznie lepsze karty przez co na początku odstawiłem przeciwnika (ale poźniej się dość zbliżył) . Interakcji trochę mało jak dla mnie. Kilka kart i kafli się przewinęło z takową ale nic wielkiego. Na pewno trzeba patrzeć w co idzie przeciwnik i jak blisko jest do wygrania awansu w danej rundzie. Wkręciliśmy się w klimat równo. Schadzki, gry w krokieta, ploteczki przy herbatce. Czuliśmy się jak elita Angielska dla której ten prestiż jest mega ważny. Super zachwytu nie ma ale zostawiam w kolekcji. Na pewno zastosuję warianty związane z dobieraniem kart (gdzieś widziałem by dociągać jedną więcej nic przewiduje akcja i odrzucać jedną).
Dzięki za wydanie tej gry. Bardzo chcialem w nią zagrać. Cena super.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Leser »

Bitwy na noże w Obsesjach nie ma, ale znaczenia interakcji jeszcze nie przekreślajcie. Są tu sposoby, żeby mocno zdenerwować przeciwnika.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
dawciols
Posty: 90
Rejestracja: 04 mar 2020, 11:19

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: dawciols »

Cześć, czy taniej będzie w innych sklepach, czy jednak warto zamówić u Wydawcy?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: mat_eyo »

Wyścig o kartę Fairchildów w każdym sezonie to dla mnie dostateczna interakcja w lekkim euro. W dużym dodatku dochodzą również wspólne cele, o które się ścigamy. Karty i kafelki z plotkowaniem są dla mnie beznadziejne, takie walenie na odlew nie pasuje do tej gry, podobnie jak karty kradnące zasoby w Terraformacji Marsa. Dobrze, że jest ich tak mało.

Skorzystam z okazji i od siebie polecę grać od razu w długim wariancie, w zasadzie traktować go jako jedyny możliwy. W krótkim za wolno wzrasta nasz prestiż, przez co nie zdążymy pobawić się fajniejszymi kartami i kafelkami.
Marek Ch.
Posty: 70
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 41 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Marek Ch. »

Czy w oryginalnym wydaniu font na planszetkach graczy również jest taki nieczytelny? Rozumiem, że ma to odzwierciedlać odręczne pismo, ale czytanie tego jest wyjątkowo męczące :D.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: pabula »

Skoczył się właśnie kickstarterowy termin na wsparcie dodatku kolejnego.
Mam nadzieję że Lucrum nie zrobi nam kuku i wyda dodatki bo inaczej będę żałował że nie wsparłem :)
Twórca gry - Dan jest niebywałym miłośnikiem kotów i śmiesznie zareagował na oburzanie psiarzy że nie mówi nic o psach.
Proszę - zdjęcie psa jakie zamieścił w kampani KS:
Spoiler:
klusek05
Posty: 14
Rejestracja: 10 cze 2019, 13:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: klusek05 »

mat_eyo pisze: 31 paź 2023, 08:45 Skorzystam z okazji i od siebie polecę grać od razu w długim wariancie, w zasadzie traktować go jako jedyny możliwy. W krótkim za wolno wzrasta nasz prestiż, przez co nie zdążymy pobawić się fajniejszymi kartami i kafelkami.
Postawię się w opozycji i powiem, że dłuższa rozgrywka nie wprowadza wystarczająco, by ciągnąć w niej rozgrywkę, a, nawet, może jej zaszkodzić.
Krótsza rozgrywka kończy się w momencie crescendo - gracze dochodzą do momentu dokonywania wielkich osiągnieć. Ten jeden dodatkowy sezon służy jedynie wydłużeniu końcówki gry, przez co, jeśli karty i kafelki nie podejdą jednemu z graczy, zostaną kompletnie zmieceni z planszy. W krótszej rozgrywce, nawet, jeśli będą mieli pecha z dociągiem, to mogą walczyć i różnica punktowa nie będzie zbyt duża.
ODPOWIEDZ