Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: the_ka »

klusek05 pisze: 31 paź 2023, 13:53
mat_eyo pisze: 31 paź 2023, 08:45 Skorzystam z okazji i od siebie polecę grać od razu w długim wariancie, w zasadzie traktować go jako jedyny możliwy. W krótkim za wolno wzrasta nasz prestiż, przez co nie zdążymy pobawić się fajniejszymi kartami i kafelkami.
Postawię się w opozycji i powiem, że dłuższa rozgrywka nie wprowadza wystarczająco, by ciągnąć w niej rozgrywkę, a, nawet, może jej zaszkodzić.
Krótsza rozgrywka kończy się w momencie crescendo - gracze dochodzą do momentu dokonywania wielkich osiągnieć. Ten jeden dodatkowy sezon służy jedynie wydłużeniu końcówki gry, przez co, jeśli karty i kafelki nie podejdą jednemu z graczy, zostaną kompletnie zmieceni z planszy. W krótszej rozgrywce, nawet, jeśli będą mieli pecha z dociągiem, to mogą walczyć i różnica punktowa nie będzie zbyt duża.
w długim wariancie bez problemu zagrasz prestiżowych gości poziomu 5,6 bo national holiday jest wcześniej i często jest to moment wystrzelenia z prestiżem aby potem swobodnie zagrać gości poziomu 5 czy 6. W wariancie krótkim national holiday jest pod koniec gry. Często w krótkiej grze zdarza sięzagrac tych najmocniejszych tylko raz podczas national holiday.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: mat_eyo »

Dokładnie tak. Plus dla mnie dłuższa gra = więcej okazji do dociągu (kart i kafelków na rynek), więc też zmniejszenie roli losowości, przynajmniej teoretycznie. Cele też łatwiej spełnić, kiedy jest na to więcej czasu.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: the_ka »

mat_eyo pisze: 31 paź 2023, 14:24 Cele też łatwiej spełnić, kiedy jest na to więcej czasu.
dokładnie, szczególnie z wariantem boom budowlany królowa Wiktoria, gdzie najtańsza płytka na rynku budowlanym jest usuwana na koniec rundy.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: detrytusek »

Dla mnie obowiązkowo wersja długa + królowa Wiktoria.
Spoiler:
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Velsu
Posty: 150
Rejestracja: 19 kwie 2023, 18:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 37 times
Been thanked: 3 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Velsu »

Nie wiem czy to odpowiedni temat, ale czy brał zestaw monet + dodatek characters z obecnego KS i mógłby mi dobrać drugą kopie? Albo ma dolarka wbitego ma na late pledge. Dopiero doczytalem ze nie bedzie VAT-u bo bedzie pokrywany xDD late pledge juz 10$ droższy i sie obudziłem z ręka w nocniku.
daemonn
Posty: 4
Rejestracja: 06 wrz 2021, 09:35
Has thanked: 1 time

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: daemonn »

Pytanie do osób, które już otrzymały swoje egzemplarze- czy u Was też część kart pomocy jest w języku włoskim :?:
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Otorek »

U mnie jest w porządku, wszystkie w PL
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: karmazynowy »

Za FB Lucrum
Zaczynając od gorszej: wielkość nakładu nie zakładała w żadnym momencie takiej popularności Obsesji, więc już widzimy, że prawdopodobnie nie dla wszystkich chętnych znajdzie się egzemplarz w tym druku (a dodruk raczej nie pojawi się szybciej niż w drugiej połowie 2024).
Natomiast ta lepsza wiadomość jest taka, że dzięki waszemu wsparciu jesteśmy zdecydowani na to, żeby wydawać dodatki do Obsesji, więc jak nic nie stanie nam na drodze i dostaniemy oficjalne potwierdzenie od autora - zaczynamy nad nimi pracę
Tym samym nie ukrywamy wdzięczności i tego, że jaramy się jak flota Stanisa, bo sami bardzo chcieliśmy widzieć tę grę z dodatkami w języku polskim 🔥
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Leser »

daemonn pisze: 02 lis 2023, 11:33 Pytanie do osób, które już otrzymały swoje egzemplarze- czy u Was też część kart pomocy jest w języku włoskim :?:
Druk był międzynarodowy, więc takie kwiatki niestety czasem się zdarzają (generalnie, w kwestii Obsesji to pierwsze takie zgłoszenie, z którym się spotykam). Napisz maila na reklamacje@lucrumgames.pl i wszystko zostanie załatwione.

W kwestii przedsprzedaży. Poszła ona świetnie, ale nie hiper-nieprawdobnie-szalenie, co oznacza, że gra trafi do sprzedaży w sklepach, acz z dużym prawdopodobieństwem długo w nich nie postoi, bo nie będzie jej za wiele.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: esubotowicz »

Ale dodruk będzie za rok? 🙂 tak tylko dopytuję, bo obecnie stoję trochę w rozkroku czy kupić czy nie. Ale jak będzie, to trochę moje sumienie uspokoi ( i fomo 😂)
Ewa
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Leser »

esubotowicz pisze: 02 lis 2023, 16:23 Ale dodruk będzie za rok? 🙂 tak tylko dopytuję, bo obecnie stoję trochę w rozkroku czy kupić czy nie. Ale jak będzie, to trochę moje sumienie uspokoi ( i fomo 😂)
Ciężko w tej chwili strzelać z terminami, ale chcielibyśmy, żeby dodruk i dodatki pojawiły się w okolicy połowy przyszłego roku - zaznaczam, że to w tym momencie bardzo luźne widzimisię.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: the_ka »

esubotowicz pisze: 02 lis 2023, 16:23 kupić czy nie
Zdecydowanie tak. Jak nie jesteś pewna to przetestuj sobie na BGA.
Turdus_Merula
Posty: 3
Rejestracja: 18 cze 2020, 20:05
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 5 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Turdus_Merula »

Leser pisze: 30 paź 2023, 21:36 Pole do krokieta jest w 100 procentach prawidłowe (w Anglii grali nie tylko w krykieta, a krokiet to nie tylko pasztecik).
To taki drobiazg językowy w instrukcji jeszcze. Też zupełnie bez znaczenia dla zasad, ale który jest dość irytujący i niestety coraz częściej pojawia się nie tylko w potocznym języku tzn. traktowanie przymiotnika "ciężki" jako synonimu dla wyrażenia "trudny". Przy opisie pola "Awansów" jest "Ciężko o skuteczniejszy sposób..." zamiast "Nie ma skuteczniejszego..." albo "Trudno o skuteczniejszy..."
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: arian »

Turdus_Merula pisze: 03 lis 2023, 15:07 To taki drobiazg językowy w instrukcji jeszcze. Też zupełnie bez znaczenia dla zasad, ale który jest dość irytujący i niestety coraz częściej pojawia się nie tylko w potocznym języku tzn. traktowanie przymiotnika "ciężki" jako synonimu dla wyrażenia "trudny". Przy opisie pola "Awansów" jest "Ciężko o skuteczniejszy sposób..." zamiast "Nie ma skuteczniejszego..." albo "Trudno o skuteczniejszy..."
Może tłumacz miał ciężki dzień albo ma ciężkie pióro i uciążliwe było dla niego znalezienie innego sformułowania, bo nie dostaje za swoją pracę ciężkich pieniędzy? Ja już wyrosłem z ciężkiego wzdychania i zaakceptowałem, że język się zmienia, a to co było błędami lata temu, obecnie błędami nie jest albo zaraz nie będzie. Skoro inne powyższe sformułowania ze słowem ciężki są poprawne i niepotoczne, to "ciężko o..." słyszę już tyle lat, używane powszechnie, że potocznym mogłoby już dawno nie być, gdyby językoznawcy nadążali. A z dwojga złego wolę polskie potoczne, niż wpychane na siłę anglicyzmy, które zaśmiecają nie tylko instrukcje nawet oficjalne teksty.
Gunner4aye
Posty: 25
Rejestracja: 19 mar 2021, 17:32
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Gunner4aye »

Leser planujecie dodatek Wessex Expansion i Upstairs, Downstairs czy coś więcej? Już się nie mogę doczekać, dodatkowo gra mega siadła żonie do tego stopnia że sama proponuje rozgrywkę :) dodatkowo wykonanie faktycznie kozackie :) to pod tego Krokieta milordzie XD
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: kuki25 »

Mnie znowu marzy się ten najnowszy dodatek Characters 🙂 z kapelanem, policjantem oraz tanią siła roboczą do wynajęcia 😜 no ale najpierw muszę porządnie ograć podstawkę, też głównie pod granie z żoną grę nabyłem z nadzieją że jej się spodoba, zakupiłem jeszcze naklejki na figurki dla jeszcze lepszego klimatu 🙂
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Shodan »

kuki25 pisze: 04 lis 2023, 11:48 zakupiłem jeszcze naklejki na figurki dla jeszcze lepszego klimatu 🙂
Można spytać gdzie wyhaczyłeś te naklejki?
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: kuki25 »

Shodan pisze: 04 lis 2023, 12:21 Można spytać gdzie wyhaczyłeś te naklejki?
Na Etsy trochę tego jest do wyboru, akurat wybrałem te od LevityGames cenowo i stylowo najbardziej mi przypadły do gustu.
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: khuba »

kuki25 pisze: 04 lis 2023, 14:09 Na Etsy trochę tego jest do wyboru, akurat wybrałem te od LevityGames cenowo i stylowo najbardziej mi przypadły do gustu.
Nie ma z nimi problemu? kupiłem od nich naklejki do Dune Imperium + Res Arcana i po pewnym czasie zaczeły mi odchodzić:/
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: swiroff »

Dziś zagrałem dwie rozgrywki - standardową oraz wydłużoną + Wiktoria. I póki co najchętniej po raz kolejny zagrałbym standard + Wiktoria (bo tu rzeczywiście zbyt losowo przy doborze kafli, a tak przynajmniej mamy większą rotację). Moim zdaniem gra za dużo pozwala w dłuższej rozgrywce (głównie przez częste odpalanie bardzo mocnych akcji w drugiej części gry i mielenie kart gentry), w krótszej bardziej optymalizujemy ruchy + kombinujemy z niedostatkiem funduszy. Niby rzeczywiście ciężko wykorzystać karty czy kafle z najwyższym prestiżem, ale z drugiej strony powinno to być wisienką na torcie pod koniec naszych intryg, a nie standardowa, łatwa w realizacji akcja dostępna przez niemal połowę gry. I mimo, że pierwszą rozgrywkę dość sromotnie przegrałem (i miałem prawie 3 razy mniej punktów niż w wydłużonej), to bawiłem się dużo lepiej.
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: kuki25 »

khuba pisze: 04 lis 2023, 14:32
kuki25 pisze: 04 lis 2023, 14:09 Na Etsy trochę tego jest do wyboru, akurat wybrałem te od LevityGames cenowo i stylowo najbardziej mi przypadły do gustu.
Nie ma z nimi problemu? kupiłem od nich naklejki do Dune Imperium + Res Arcana i po pewnym czasie zaczeły mi odchodzić:/
Dam znać po przetestowaniu ich. Na ten moment czekam dopiero na przesyłkę z naklejkami 🙂 wziąłem od nich pierwszy raz na próbę.
Olesław
Posty: 194
Rejestracja: 06 paź 2021, 13:57
Lokalizacja: Ruda Śląska
Has thanked: 24 times
Been thanked: 8 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Olesław »

Czy dobrze widzę i gra już się praktycznie wyprzedała w przedsprzedaży sklepowej?
Na ten moment jest już chyba tylko w Aleplanszowkach do kupienia (240,30) i w Rebelu (za 367,95 ;)). Warto było jednak brać 1go dnia. Teraz czekamy na dodatki.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: Leser »

Dla tych, do których jeszcze informacja nie dotarła, będziemy oczywiście teraz działać przy dodatkach. Nad naklejkami też pokombinujemy (ale tu oczywiście nie ma pewności, że się uda).
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: seki »

Zagrałem dzisiaj w 4 graczy. Świetnie się bawiłem wygrywając choć przy przegranej nie czuł bym zawodu bo rozgrywka była bardzo przyjemna. Myślałem, że jest to nieco cięższa gra a tymczasem zasady są mega proste także spokojnie można grać również w gronie rodzinnym+. Obawiałem się wyglądu gry, ale na żywo gra zrobiła na mnie lepsze wrażenie niż na zdjęciach. Pomieszczenia rezydencji nie mają rozbudowanych grafik ale są za to bardzo czytelne. Jest duży element losowości w dociągu gości, pomieszczeń i kart wystawianych przy prestiżowych kartach zalotników. Przez całą grę żaden z graczy nie pokusił się o reset rynku - sam nie chciałem go robić by nie odkryć rywalom jakiegoś cennego pomieszczenia po taniości. W związku z czym realizacja najcenniejszych kart ambicji mocno zależna była od tego co wchodziło dość wolno na rynek. Mechanicznie była to niezwykle przyjemna rozgrywka. Na tę chwilę oceniam 7.5/10 i będę testował dalej. Ogólnie nie lubię w grach tak dużej losowości ale tu mam wrażenie, że mechanizm odpalania pomieszczeń w kontekście zarządzania służbą i kartami jest tak przyjemny, że w ogólnym rozrachunku bawie się bardzo dobrze.
bestea
Posty: 17
Rejestracja: 04 cze 2020, 08:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Obsesje / Obsession (Dan Hallagan)

Post autor: bestea »

Trochę się dziwię tym zachwytom na podstawową wersją tej gry. Wg mnie ta gra nabiera głębi i robi się ciekawa dopiero z dodatkiem Upstairs & Downstairs. Bez niego wszystko jest bardzo schematyczne i regrywalność jest niska. Po prostu ciśniesz od początku wybrany typ pomieszczenia i odpowiednich dla niego pracowników i się maksujesz. No chyba ze ktoś bardzo lubi tematykę wiktoriańskiej Anglii i chce po prostu chłonąć sam klimat. Dla typowego euro gracza Obsesje bez dodatku to raczej meh.
ODPOWIEDZ