Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 491
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 936 times
Been thanked: 211 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Elo pisze: 07 sie 2023, 09:50 To nieźle, przecież to zmienia całkiem dynamikę gry :mrgreen: tym bardziej nie mogę się doczekać następnej rozgrywki. Dzięki za rozwianie wątpliwości.
To pewnie wiesz, ale również przypomnę na wszelki wypadek - możesz wykonać darmowe akcje z preferowanego aspektu, następnie zagrać kartę zmieniającą aspekt i zagrać darmowe akcje z kart odpowiadających nowemu aspektowi (aczkolwiek ma to zastosowanie głównie przy nieco bardziej rozbudowanym dworze).
Kaxtus
Posty: 13
Rejestracja: 28 mar 2021, 16:31
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Kaxtus »

Szanowni,

Mam wątpliwość. Czy akcji Opodatkowanie mogę użyć tylko jak władam jakąś (dowolną) prowincją?

Dzięki z góry za pomoc.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Apos »

Kaxtus pisze: 19 sie 2023, 22:42 Szanowni,

Mam wątpliwość. Czy akcji Opodatkowanie mogę użyć tylko jak władam jakąś (dowolną) prowincją?

Dzięki z góry za pomoc.
Możesz wziąć rupie z kilku źródeł: rynku lub prowincji, którymi władasz.
W przypadku rynku, nie musisz władać żadną prowincją.
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Taungar »

Witajcie,

Mam wątpliwość co użycia specjalnych zdolności kart (w ramce) czy to jest akcja jednorazowa czy działa co ture? Są takie które działaja cały czas, ale jeśli jest tam akcja np wystawienia szpiega lub jednostek można to zrobić z początkiem każdej tury posiadacza?

Tak mi się wydaję, że to bardziej sensowne jednak prosiłbym o potwierdzenie bardziej doświadczonych graczy.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: seki »

Taungar pisze: 09 paź 2023, 13:02 Witajcie,

Mam wątpliwość co użycia specjalnych zdolności kart (w ramce) czy to jest akcja jednorazowa czy działa co ture? Są takie które działaja cały czas, ale jeśli jest tam akcja np wystawienia szpiega lub jednostek można to zrobić z początkiem każdej tury posiadacza?

Tak mi się wydaję, że to bardziej sensowne jednak prosiłbym o potwierdzenie bardziej doświadczonych graczy.
Najlepiej daj screena tej karty. Większość tych akcji jest pasywna i działa za każdym razem w wyznaczonym momencie. Ten moment jest zwykle wskazany na karcie a więc może to być np za każdym razem gdy wykonujesz akcje podatku albo gdy ktoś wystawia kartę danego regionu itp. Nie kojarzę by jakakolwiek z nich była jednorazowa. Działają wielokrotnie ale zwykle w konkretnym momencie.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Arkhon »

Taungar pisze: 09 paź 2023, 13:02 Witajcie,

Mam wątpliwość co użycia specjalnych zdolności kart (w ramce) czy to jest akcja jednorazowa czy działa co ture? Są takie które działaja cały czas, ale jeśli jest tam akcja np wystawienia szpiega lub jednostek można to zrobić z początkiem każdej tury posiadacza?

Tak mi się wydaję, że to bardziej sensowne jednak prosiłbym o potwierdzenie bardziej doświadczonych graczy.
Pewnie chodzi o kartę wystawiającą szpiega co ture na karcie Herat, która jeszcze jego nie posiada, tak - działa co turę, póki ma gdzie wystawiać.

Ogólnie "zdolności w ramkach" są umiejętnościami stałymi, działającymi cały czas, nawet gdy przeciwnik ma większość szpiegów na takiej karcie
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Taungar »

Tak na pewno jest karta z wystawianiem szpiegów i jeszcze jedna która ma podobną właściwość z adnotacja że na początku tury coś można wystawić. Sprawdzę w wolnej chwili.

Dziekuję za odpowiedzi w takim razie uznaję, że działają co rundę te specjalne zdolności.
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Taungar »

Mam kolejną watpliwość: czy ten sam pion może walczyć w jednej turze dwa lub więcej razy (oczywiście na podstawie akcje z innych kart)? W instrukcji nic nie ma na ten temat.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Arkhon »

Taungar pisze: 31 paź 2023, 16:57 Mam kolejną watpliwość: czy ten sam pion może walczyć w jednej turze dwa lub więcej razy (oczywiście na podstawie akcje z innych kart)? W instrukcji nic nie ma na ten temat.
W kolejnej akcji - tak.
Moze byc i w tej samej turze.
Jednak nie w tej samej akcji.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

Nigdzie nie mogę znaleźć...czy można wystawić dwie drogi do tej samej prowincji (jednego koloru)?

A druga zagwozdka to opodatkowanie. Jeśli na dworze mam jedną, żółtą kartę z dwoma gwiazdkami to nigdy żadne opodatkowanie mnie nie tknie? Założyłem, że nie ma akcji (3 monety). Jak jest to podbijam do 3 gwiazdek.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
wallace
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2022, 09:34
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: wallace »

detrytusek pisze: 02 lis 2023, 17:34Nigdzie nie mogę znaleźć...czy można wystawić dwie drogi do tej samej prowincji (jednego koloru)?
Tak, dwie i więcej.
detrytusek pisze:A druga zagwozdka to opodatkowanie. Jeśli na dworze mam jedną, żółtą kartę z dwoma gwiazdkami to nigdy żadne opodatkowanie mnie nie tknie? Założyłem, że nie ma akcji (3 monety). Jak jest to podbijam do 3 gwiazdek.
To nie tak, dwie żółte gwiazdki chronią dwie Twoje rupie, wszystko co masz powyżej mogą Ci zwinąć inni gracze. Jeśli masz 10 rupii i 6 żółtych gwiazdek, to 6 rupii z tych dziesięciu masz bezpiecznych, te 4 powyżej mogą Ci zwinąć po kolei inni gracze. Jedną akcją rzeczywiście można zwinąć od 1 do 2 rupii, ale akcji można wykonać kilka (bonusowe, inni gracze).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

wallace pisze: 02 lis 2023, 17:57 To nie tak, dwie żółte gwiazdki chronią dwie Twoje rupie, wszystko co masz powyżej mogą Ci zwinąć inni gracze. Jeśli masz 10 rupii i 6 żółtych gwiazdek, to 6 rupii z tych dziesięciu masz bezpiecznych, te 4 powyżej mogą Ci zwinąć po kolei inni gracze. Jedną akcją rzeczywiście można zwinąć od 1 do 2 rupii, ale akcji można wykonać kilka (bonusowe, inni gracze).
Czyli gwiazdki się nie zerują przed każdą akcją. To analogicznie zerują się raz na rundę?
To gdzie tu jest sens by pierwszy gracz mnie próbował opodatkować skoro wiadomo, że mu się to nie uda bo mam gwiazdki ? Jeśli wyjdzie, że dopiero 4 gracz będzie mnie mógł skutecznie opodatkować to Ci przed nim jaki mają w tym cel? Chyba, że to gra nad stołem i się dogadują.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
akurczak
Posty: 60
Rejestracja: 11 mar 2018, 13:12
Has thanked: 146 times
Been thanked: 31 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: akurczak »

Nie ma mowy o żadnym zerowaniu, po prostu inny gracz może zabrać Ci rupie jeśli masz ich więcej niż żółtych gwiazdek.

Dla przykładu masz 2 gwiazdki i 5 rupii.
Następny gracz opodatkowuje Cię akcją z dwoma monetami - oddajesz dwie rupie i zostają Ci 3.
Kolejny gracz opodatkowuje Cię akcją z dwoma monetami - ponieważ masz dwie gwiazdki, to oddajesz tylko jedną monetę, pozostałe dwie są chronione.
Gdyby kolejny gracz chciał Cię opodatkować, to już nic nie oddajesz,
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Taungar »

Walczymy z żonką twardo i ona ciągle chowa swoje monety co mnie irytuje. Czy jest jakaś zasada w tej kwestii są one jawne czy można je zatajać przed współgraczem?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: tomp »

Taungar pisze: 02 lis 2023, 21:20 Walczymy z żonką twardo i ona ciągle chowa swoje monety co mnie irytuje. Czy jest jakaś zasada w tej kwestii są one jawne czy można je zatajać przed współgraczem?
Monety są w obiegu zamknięty. Jedynie waga zwiększa ilość monet w obiegu. Policz swoje monety i te co widzisz na wystawce, i już wiesz ile przeciwnik posiada monet.

PS. my gramy z jawną ilością monet, nie pamietam, czy to wynika z zasad czy przyjętego zwyczaju...
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Taungar »

Dziękuję za odpowiedź. Wydaje mi się, że w instrukcji brak informacji na ten temat.
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: flissak »

flissak pisze: 05 lut 2023, 19:56 Hej, nie mogę tego znaleźć na szybko. Jak wachanu liczy swoich patriotów w trakcie sprawdzania dominacji?? Zlicza wszystkich jakich ma różnych afiliacji, czy w ogóle ich nie wlicza?
Znów gram i zastanawiam się nad tym samym. Patrioci liczą się dla wachanu jak nagrody(tak jak normalnym graczom)?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

Wydaje mi się, że jeśli sprawdzanie dominacji jest nieudane to wygrywa ten , który ma mniej znaczników na swojej planszetce. Nie ważne czym te znaczniki aktualnie są.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: seki »

flissak pisze: 11 lis 2023, 21:24
flissak pisze: 05 lut 2023, 19:56 Hej, nie mogę tego znaleźć na szybko. Jak wachanu liczy swoich patriotów w trakcie sprawdzania dominacji?? Zlicza wszystkich jakich ma różnych afiliacji, czy w ogóle ich nie wlicza?
Znów gram i zastanawiam się nad tym samym. Patrioci liczą się dla wachanu jak nagrody(tak jak normalnym graczom)?
Wachan liczy patriotów ale tylko zgodnych z dominującą stroną. Różni się od gracza tym, że może mieć u siebie różnych patriotów ale liczy tylko tych, którzy pasują do konkretnej dominacji. To element gry solo by grać na dominację strony, u której Wachan ma najmniejsze wpływy. Pamiętaj też, że Wachan zawsze liczy nagrody przy każdej dominacji, niezależnie od tego dla której strony je zakupił.
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: flissak »

seki pisze: 12 lis 2023, 09:51
Wachan liczy patriotów ale tylko zgodnych z dominującą stroną. Różni się od gracza tym, że może mieć u siebie różnych patriotów ale liczy tylko tych, którzy pasują do konkretnej dominacji. To element gry solo by grać na dominację strony, u której Wachan ma najmniejsze wpływy. Pamiętaj też, że Wachan zawsze liczy nagrody przy każdej dominacji, niezależnie od tego dla której strony je zakupił.
No dzięki wielkie! Grałem już z 6 razy i nigdy nie mogłem iść na dominacje, bo wachan miał pełno patriotów. Zawsze kończyło się na balansowaniu pionami żeby nie było dominacji i wygrywaniem szpiegami/plemionami.
pawwda
Posty: 20
Rejestracja: 18 sty 2020, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: pawwda »

W kwestii upewnienia się...
Akcja z karty Dary pozwala kupić tylko 1 dar w ramach jednak akcji czy można kupić ich więcej czyli np wszystkie 3 jak ktoś ma tyle kasy ?
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Arkhon »

pawwda pisze: 05 sty 2024, 16:56 W kwestii upewnienia się...
Akcja z karty Dary pozwala kupić tylko 1 dar w ramach jednak akcji czy można kupić ich więcej czyli np wszystkie 3 jak ktoś ma tyle kasy ?
Dar kupujesz raz, możesz jednak kupić dar o dowolnej wartości, choćby najdroższy jako pierwszy.
ODPOWIEDZ