Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Post autor: Zet »

Świetnie wyjaśniłeś to, co ja podejrzewałem okiem laika :) Ale już offtopując, czy złoto też występuje w postaci rudy? Kiedyś mi się obiło, że nie, ale wolę potwierdzić, zwłaszcza, że samorodki są postacią czystą (jeśli dobrze kojarzę).
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Post autor: Tyrek »

Zet pisze: 27 paź 2023, 09:47 Świetnie wyjaśniłeś to, co ja podejrzewałem okiem laika :) Ale już offtopując, czy złoto też występuje w postaci rudy? Kiedyś mi się obiło, że nie, ale wolę potwierdzić, zwłaszcza, że samorodki są postacią czystą (jeśli dobrze kojarzę).
Jak najbardziej możemy mówić o rudzie złota - czyli skale, w której występuje dany składnik - najczęściej w formie rozproszonej. W rzeczywistości jest tak, że mamy do czynienia ze złożami rud polimetalicznych - czyli w skale identyfikujemy wiele różnych metali. W przypadku polskich złóż rud miedzi i srebra na monoklinie przedsudeckiej mówimy o występowaniu miedzi, srebra, ołowiu, cynku, niklu, kobaltu, złota (a to nie wyczerpuje wszystkich związków i pierwiastków). Złoto ma tutaj formę rozproszoną - to znaczy są to niewielkie ziarenka raczej czystego złota, rozproszone w masie skalnej, niewidoczne makroskopowo.

W naturze spotykamy jeszcze złoto rodzime (ale to tyczy się też miedzi i srebra)- to jest taki odpowiednik czystego złota i przybiera formę żyłek czy właśnie wspomnianych samorodków.

Ciekawie jest ze związkami złota. O ile w miedzi najczęściej spotykamy wystąpienia w postaci minerałów (rzadziej miedź rodzimą), tak w przypadku złota nie wiem czy można mówić o minerałach. Są związki złota ze srebrem (elektrum) czy z rtęcią (amalgamaty). W przypadku elektrum wikipedia podaje, że to minerał - ale nie wiem czy to poprawna klasyfikacja. Zasięgnąłem opinii bardziej doświadczonego w tej materii kolegi i też nie miał pewności.

https://www.pgi.gov.pl/surowce/metalicz ... 46:rudy-au
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Post autor: Gizmoo »

Tyrek pisze: 27 paź 2023, 11:20 Jak najbardziej możemy mówić o rudzie złota - czyli skale, w której występuje dany składnik - najczęściej w formie rozproszonej.
Takie posty są na wagę złota! :D

Wchodzę na forum o plaszówkach i mimowolnie chłonę ciekawą wiedzę! Dzięki wielkie!
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Post autor: Tyrek »

W pierwszym poście mogłem się trochę zbytnio rozpędzić, mówiąc o rudzie złota w Złotym Stoku. W podlinkowanym artykule na stronie PIG prof. Mikulski napisał, że w Złotym Stoku wydobywano rudy arsenopirytowo-löllingitowe - i to było by w tym wypadku bardziej poprawne określenie.

To takie małe sprostowanie :mrgreen:
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Post autor: vder »

czym się różnią pudełka z drugiej edycji. w różnych sklepach widzę 'Edycja rozszerzona' lub 'retail edition' lub nic - chodzi o te dodatki: Arszenik oraz Emigracja ? czy cos jeszcze.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Post autor: Gizmoo »

vder pisze: 27 paź 2023, 11:36 czym się różnią pudełka z drugiej edycji. w różnych sklepach widzę 'Edycja rozszerzona' lub 'retail edition' lub nic - chodzi o te dodatki: Arszenik oraz Emigracja ? czy cos jeszcze.
Polska Edycja Rozszerzona zawiera mini dodatki Arszenik i Emigracja, oraz ulepszone znaczniki z Kickstartera. Nie zawiera pakietu promek KS-exclusive, ale te można dokupić na stronie Phallanxu (póki jeszcze są).

Angielska wersja drugiej edycji (retail) nie zawiera Arszeniku i Emigracji, oraz ma tylko bazowe znaczniki.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Post autor: warlock »

Odkupiłem sobie nową :D Znajdzie się miejsce na regale dla obu ;). Sprawdzę Gizmoo te kafle jak mówisz że fajne - a jak z nadrukiem? Różnią się odcieniami?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Post autor: Gizmoo »

warlock pisze: 27 paź 2023, 20:41 kafle jak mówisz że fajne - a jak z nadrukiem? Różnią się odcieniami?
Kafle bardzo fajne, bo dają ciekawe bonusy. Jest ich w sumie osiem. Połowa daje zwrot kasy (3 funty), druga połowa zwrot czasu (1). Kupując więc działkę, wydajemy więc jeden czasu - zamiast dwóch, co często ratuje nam tyłek.

Nie stwierdziłem żadnych odbarwień. Wszystko wygląda na planszy identycznie, bo w końcu było drukowane w tej samej drukarni i w tym samym czasie.

Dodatkowo w tym pakiecie promek są jeszcze karty, które zastępują karty uniwersalne.

I kafelki i karty oceniam bardzo na plus i nie żałuję ani grosza z wydanej mamony. ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Post autor: warlock »

Gizmoo pisze: 27 paź 2023, 20:47
warlock pisze: 27 paź 2023, 20:41 kafle jak mówisz że fajne - a jak z nadrukiem? Różnią się odcieniami?
Nie stwierdziłem żadnych odbarwień. Wszystko wygląda na planszy identycznie, bo w końcu było drukowane w tej samej drukarni i w tym samym czasie.
Niestety, te dodatkowe kafle są ciut jaśniejsze na rewersach... nie wiem jak to zażre w praktyce i czy będzie grywalne ;).
copychef
Posty: 123
Rejestracja: 13 sty 2019, 09:51
Has thanked: 97 times
Been thanked: 48 times

Re: Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Post autor: copychef »

warlock pisze: 31 paź 2023, 14:18
Gizmoo pisze: 27 paź 2023, 20:47
warlock pisze: 27 paź 2023, 20:41 kafle jak mówisz że fajne - a jak z nadrukiem? Różnią się odcieniami?
Nie stwierdziłem żadnych odbarwień. Wszystko wygląda na planszy identycznie, bo w końcu było drukowane w tej samej drukarni i w tym samym czasie.
Niestety, te dodatkowe kafle są ciut jaśniejsze na rewersach... nie wiem jak to zażre w praktyce i czy będzie grywalne ;).
Potwierdzam, u mnie też była taka sytuacja. Moim zdaniem nie jest to wielki problem - w najgorszym przypadku kafelki można dobierać na bieżąco, zamiast je rozstawiać na planszy zawczasu.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Post autor: Gizmoo »

warlock pisze: 31 paź 2023, 14:18 Niestety, te dodatkowe kafle są ciut jaśniejsze na rewersach...
:cry: Współczuję.

U mnie nie dało się ich odróżnić, jak leżały obok siebie na planszy. Ale może albo miałem szczęście, albo grałem w gorszym oświetleniu, albo nikt im się dokładnie nie przyglądał. Jak wrócę do domu, to jeszcze raz się im przyjrzę.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Post autor: warlock »

Obrazek
Moim zdaniem to totalnie zdradza o co licytujemy... w zasadzie kafelki w tym wydaniu są IMO niegrywalne.
copychef pisze: 31 paź 2023, 15:26
warlock pisze: 31 paź 2023, 14:18
Gizmoo pisze: 27 paź 2023, 20:47
Nie stwierdziłem żadnych odbarwień. Wszystko wygląda na planszy identycznie, bo w końcu było drukowane w tej samej drukarni i w tym samym czasie.
Niestety, te dodatkowe kafle są ciut jaśniejsze na rewersach... nie wiem jak to zażre w praktyce i czy będzie grywalne ;).
Potwierdzam, u mnie też była taka sytuacja. Moim zdaniem nie jest to wielki problem - w najgorszym przypadku kafelki można dobierać na bieżąco, zamiast je rozstawiać na planszy zawczasu.
Nie bardzo, bo gracze mają możliwość podejrzenia co jest na danym terenie i ten kafel musi już tam leżeć.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Post autor: Gizmoo »

Cholewka. Sprawdziłem i rzeczywiście te z KS są trochę jaśniejsze.

Obrazek

Nikt z ekipy tego wcześniej nie zauważył. Byłem pewny, że są identyczne. 😔 Różnica u mnie nie jest tak duża, ale jednak jest.
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 219 times
Been thanked: 63 times

Re: Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Post autor: bowie »

Oryginalne dodatkowe kafle z KS miały jeszcze większy feler: były wycinane nie z tej strony co trzeba i po brzegach od razu było widać które są które
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Tinner's Trail / Cynowy szlak (Martin Wallace)

Post autor: Zet »

bowie pisze: 31 paź 2023, 21:52 Oryginalne dodatkowe kafle z KS miały jeszcze większy feler: były wycinane nie z tej strony co trzeba i po brzegach od razu było widać które są które
Do tego wspierający mogli się spóźnić z darmową wymianą, bo inni podbierali. Musiałem dokupić w sklepiku Phalanxa. Na szczęście odcień się zgadzał, a przynajmniej ja nie widzę różnicy.
ODPOWIEDZ