Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
lysakowski
Posty: 5
Rejestracja: 21 lut 2021, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: lysakowski »

Jiloo pisze: 19 paź 2023, 16:19 Czego mi tak naprawdę brakuje w TM to porządnej mapy dla dwóch graczy. Póki co używamy wariantu z BGG, ale szkoda, że przez tyle czasu autorzy sami czegoś nie zaproponowali.
W Age of Innovation jest specjalna mapa na 1-3 osoby ze zredukowaną liczba heksów w każdym kolorze. Ponieważ mapy AOI i TM są kompatybilne z obydwoma grami (w AOI dodaje się tylko akcje książek na mapie lub pod nią), nie ma przeciwskazań do gry w Terrę na mniejszej mapie.

Inna sprawa, że jak się już ma AOI, to na ogół przestaje się grać w TM, nawet z frakcjami fanowskimi, więc na ogół map używa się w drugą stronę, bo w TM na cztery osoby jest 5 map, a w AOI jedna.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Abizaas »

lysakowski pisze: 20 paź 2023, 12:11
Spoiler:
Inna sprawa, że jak się już ma AOI, to na ogół przestaje się grać w TM, nawet z frakcjami fanowskimi, więc na ogół map używa się w drugą stronę, bo w TM na cztery osoby jest 5 map, a w AOI jedna.
Szczerze wątpię. W AoI gralem co prawda tylko raz i to online, ale nie zastąpi mi TM tak samo jak Gaja tego nie zrobiła.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Abizaas »

Feuerland potwierdził mi, że fanowskie rasy będą możliwe do zakupu najprawdopodobniej pod koniec 2024. Będzie można je zakupić oddzielnie, więc nie ma teraz ryzyka utopienia kasy wchodząc w big boxa z mini exp.

Obrazek

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Jiloo »

Abizaas pisze: 20 paź 2023, 12:55
lysakowski pisze: 20 paź 2023, 12:11 Inna sprawa, że jak się już ma AOI, to na ogół przestaje się grać w TM, nawet z frakcjami fanowskimi, więc na ogół map używa się w drugą stronę, bo w TM na cztery osoby jest 5 map, a w AOI jedna.
Szczerze wątpię. W AoI gralem co prawda tylko raz i to online, ale nie zastąpi mi TM tak samo jak Gaja tego nie zrobiła.
U mnie, również po jednej rozgrywce, nie ma ciśnienia na wymianę, ani nawet na zakup. Póki co zostaję przy TM, znajomy ma AoI więc zawsze można zagrać.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Pompa85 »

Co daje minidodatek? Nigdzie nie mogę znaleźć do niego instrukcji. Jest sens kupować? W jaki sposób zmienia rozgrywkę? Gram obecnie w podstawę z ogniem i lodem. Mam jeszcze kupców ale jeszcze ich nie ogarnąłem.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Abizaas »

Pompa85 pisze: 01 lis 2023, 11:24 Co daje minidodatek? Nigdzie nie mogę znaleźć do niego instrukcji. Jest sens kupować? W jaki sposób zmienia rozgrywkę? Gram obecnie w podstawę z ogniem i lodem. Mam jeszcze kupców ale jeszcze ich nie ogarnąłem.
Landscapy + nowe kafelki (rundy, punktowania rund i miasta).

https://boardgamegeek.com/boardgame/184 ... -expansion

Instrukcja anglojęzyczna jest na bgg, nie wiem czy przetłumaczono:
https://capstone-games.com/wp-content/u ... -rules.pdf

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: the_ka »

Pompa85 pisze: 01 lis 2023, 11:24 Co daje minidodatek? Nigdzie nie mogę znaleźć do niego instrukcji. Jest sens kupować? W jaki sposób zmienia rozgrywkę? Gram obecnie w podstawę z ogniem i lodem. Mam jeszcze kupców ale jeszcze ich nie ogarnąłem.
Polecam dodatkowe frakcje z bgg - fan factions, bardzo fajnie się z nimi gra. Zupełnie nowe zdolności i pomysły na frakcje. Mają podobno wyjąć oficjalnie ale to chyba koniec 2024.
Awatar użytkownika
Coval
Posty: 72
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Coval »

Czy są jakieś filmiki czy strony dla bardziej zaawansowanych graczy z informacjami jak licytować na co zwracać uwagę itp itd
Poradnik zrobiony przez doświadczonych graczy dla mniej doświadczonych ale chcących się rozwijać. To ja 😀

Pozdrawiam
I've had worst!
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: pingus »

Coval pisze: 02 lis 2023, 22:37 Czy są jakieś filmiki czy strony dla bardziej zaawansowanych graczy z informacjami jak licytować na co zwracać uwagę itp itd
Poradnik zrobiony przez doświadczonych graczy dla mniej doświadczonych ale chcących się rozwijać. To ja 😀

Pozdrawiam
Kanał Zorasa na youtubie ma guide do:
- Darklingów
- Inżynierów
- Gigantów
- Yetich (krótki)
Są na youtubie dostępne ogólne przeglądy ras.
Na bgg w sekcji strategy jest wątek o każdej rasie często z cennymi wskazówkami.
Ostatnio wznowił się podcast fire2 on air, w którym też są jakieś informacje.
Jest kilku streamerów i nagrane rozgrywki turniejowe można podpatrzeć.
Matt the Lesser na youtubie nagrał całą serię o nowym secie (tzw fanowskich) frakcji.
Zawsze można podpatrzeć replaye ze snellmana albo bga czołowych graczy.

Resourców nie brakuje, ja osobiście próbowałem, ale wymiękłem.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Jiloo »

Abizaas pisze: 01 lis 2023, 11:42
Pompa85 pisze: 01 lis 2023, 11:24 Co daje minidodatek? Nigdzie nie mogę znaleźć do niego instrukcji. Jest sens kupować? W jaki sposób zmienia rozgrywkę? Gram obecnie w podstawę z ogniem i lodem. Mam jeszcze kupców ale jeszcze ich nie ogarnąłem.
Landscapy + nowe kafelki (rundy, punktowania rund i miasta).
„Połowa” tego dodatku jest w Big Boxie. Brakuje landscapeów.
Ja trochę poczytałem, popytałem i odpuściłem dokupowanie dla samych terenów.
the_ka pisze: 01 lis 2023, 14:00 Polecam dodatkowe frakcje z bgg - fan factions, bardzo fajnie się z nimi gra. Zupełnie nowe zdolności i pomysły na frakcje. Mają podobno wyjąć oficjalnie ale to chyba koniec 2024.
Te dodatkowe frakcje wyjdą oficjalnie. Będą częścią Anniversary Edition, ale będą także dostępne jako dodatek.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Abizaas »

Jak dopytywałem Feuerland o anniversary edition to niestety nie mieli nic do powiedzenia, potwierdzili jedynie fanowskie frakcje po wydaniu dodatku do Gaji.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Jiloo »

Abizaas pisze: 03 lis 2023, 10:10 Jak dopytywałem Feuerland o anniversary edition to niestety nie mieli nic do powiedzenia, potwierdzili jedynie fanowskie frakcje po wydaniu dodatku do Gaji.
Tak tak, też już to gdzieś czytałem. Najważniejsze, że nadal planują wydać te frakcje.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ