Co na początek

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Magda171983
Posty: 4
Rejestracja: 31 paź 2023, 12:55

Co na początek

Post autor: Magda171983 »

witam, jestem początkującą, czy jakieś rekomendacje gier planszowych by pograć w 2, góra 4 osoby? pozdrawiam
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Co na początek

Post autor: kurdzio »

YouTube na pewno ci pomoże:
https://www.youtube.com/results?search_ ... z%C4%85tek

Jest tego bardzo dużo, ale na pewno warto sprawdzić Wsiąść do Pociągu Europa (albo USA), Kaskadia, Azul, jakieś lekkie euro typu Na Skrzydłach, Brzdęk etc.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Co na początek

Post autor: Cyel »

Magda171983 pisze: 01 lis 2023, 12:11 witam, jestem początkującą, czy jakieś rekomendacje gier planszowych by pograć w 2, góra 4 osoby? pozdrawiam
A co Was interesuje?

Bo jeśli np marzy Wam się wcielanie we władców królestw i spuszczanie sobie nawzajem manta a ktoś Wam poleci grę o hodowaniu ptaszków albo szyciu kocyka to trochę wtopa.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Co na początek

Post autor: itsthisguyagain »

Rozumiem, że graliście w planszówki dawno temu jak po ulicach jeździły jeszcze Icarusy. Macie znajomych i normalne życie towarzyskie ale chcecie coś jeszcze oprócz rozmów o sporcie/ubraniach/książkach w międzyczasie robić - słyszeliście, że planszówki są fajne i chcecie spróbować.

Tu pytanie jak bardzo w grę wsiąknąć a niektóre są naprawdę skomplikowane i wymagają bardzo dużo koncentracji, żeby w ogóle zrozumieć jak w to grać a żeby grać dobrze to już w ogóle koncentrat.

Ile macie miejsca?

Koncentracja: Mało
Miejsce: Mało
Polecam: Splendor

Koncentracja: Średnio
Miejsce: Mało
Polecam: Tajniacy

Koncentracja: Dużo
Miejsce: Mało
Polecam: Cytadele

Koncentracja: Średnio
Miejsce: Średnio
Polecam: Niepożądani Goście

Koncentracja: Dużo
Miejsce: Dużo
Polecam: Wyprawa do El Dorado

Koncentracja: Średnio
Miejsce: Mało
Polecam: Detektyw

Koncentracja: Mało
Miejsce: Mało
Polecam: Hero Realms

Im późniejsza pozycja tym bardziej polecam. Przy czym są to bardzo różne gry, niektóre to logiczne abstrakty, imprezowe, kooperacyjne (czyli gracie razem przeciw grze), lekkie euro itp

Wszystkie uważam za dobre na początek, żeby samemu ogarnąć i nie musiał jakiś weteran tłumaczyć jak w to grać.

Niestety ja w tym hobby siedzę już z 10 lat a dopiero mniej więcej od kilku lat dokładnie wiem jakie gry mi przypasują a jakie zanudzą a jeszcze jest kwestia z kim najczęściej grasz i czy im przypasują. Im więcej gier ograsz tym bardziej będziesz umieć określić jakich gier szukać. Nie ma co się zniechęcać, jeśli pierwsza gra nie podpasuje bo gry są tak różne jak filmy i nawet powiem, że wiele gier powszechnie uznawanych za najlepsze z najlepszych mnie osobiście nudzą i nie chce mi się w nie grać.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Co na początek

Post autor: agt »

kurdzio pisze: 01 lis 2023, 13:25 YouTube na pewno ci pomoże:
https://www.youtube.com/results?search_ ... z%C4%85tek

Jest tego bardzo dużo, ale na pewno warto sprawdzić Wsiąść do Pociągu Europa (albo USA), Kaskadia, Azul, jakieś lekkie euro typu Na Skrzydłach, Brzdęk etc.
Z powyższych Na Skrzydłach na sam początek odradzę.
Bardziej wspomnianą Wyprawę do El Dorado bym polecała.

A gdyby interesowała Was kooperacja, to np. Zakazana Pustynia (lub łatwiejsza Zakazana Wyspa) albo Pandemic.
Choć nie wiem na ile długość instrukcji może Was odstraszyć lub nie :) To też warto wziąć pod uwagę.

Park Niedźwiedzi/Ogródek/Patchwork.
Little Town.
Dominion.
Kartografowie/Herosi.
Santorini.
Na dwie osoby: Jaipur, Gejsze, Botanik, Little Big Fish, Abalone, Mr. Jack.

No i dużo racji ma Cyel.
Cyel pisze: 01 lis 2023, 13:33 A co Was interesuje?

Bo jeśli np marzy Wam się wcielanie we władców królestw i spuszczanie sobie nawzajem manta a ktoś Wam poleci grę o hodowaniu ptaszków albo szyciu kocyka to trochę wtopa.
To ma znaczenie przy wyborze.
A poza tym inaczej jest z kimś, kto jest początkujący, ale docelowo nie pójdzie dalej niż gry familijne, i z kimś, kto też dopiero zaczyna, ale zamierza grać w jakieś mózgożery lub gry wojenne i już teraz na potencjał by prosto w te gry wejść.

Dlatego warto też poglądać różne zestawy polecajek growych (np. link w jednym z powyższych postów) i zobaczyć czy dany tytuł cieszy czy nudzi.

Te tytuły, które tu wymieniłam, byłyby dobre na początek dla mnie i bliskich mi osób.

P.S. Ma też znaczenie, czy te 2-4 osób to dorośli, czy może chcecie grać też z dziećmi (w jakim wieku), więc szukacie tytułów rodzinnych.
Magda171983
Posty: 4
Rejestracja: 31 paź 2023, 12:55

Re: Co na początek

Post autor: Magda171983 »

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, naprawdę mi pomogły, spróbuje hero realms widziałam wygląda obiecująco i wpasowuje się w to co lubimy

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ