Impulse (Carl Chudyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Impulse (Carl Chudyk)

Post autor: warlock »

Szanowni, chcąc zgłębić kolejną grę mojego szalonego mistrza robię małą przymiarkę do Impulse. Tylko tak - widziałem, że Czacha dorzucała kilkadziesiąt kart jako erratę. I niestety widziałem też jakiś post @rattkina na BGG, że ten fix pack nie rozwiązuje (chyba) wszystkich problemów i nadal coś w tej polskiej wersji jest nie tak. Pytanie brzmi - czy faktycznie errata nie obejmuje wszystkiego? I czy lepiej w takim razie szukać starej wersji EN?
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Impulse (Carl Chudyk)

Post autor: orzeh »

Gram PL z "fixpakiem", nie wiem co jeszcze tam trzeba naprawiać, gra jest świetna. Gram naprzemiennie z wersją EN i nie poraża współgrających i mnie jakaś mega róznica.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Impulse (Carl Chudyk)

Post autor: warlock »

orzeh pisze: 08 lut 2023, 08:09 Gram PL z "fixpakiem", nie wiem co jeszcze tam trzeba naprawiać, gra jest świetna. Gram naprzemiennie z wersją EN i nie poraża współgrających i mnie jakaś mega róznica.
Właśnie odpaliłem gameplay Grania w Chmurach i ktoś wytknął błąd na planszetce Osadników z Chitry (że powinno być nie "NA niezbadany obszar" tylko "PRZEZ niezbadany obszar"). Szlag mnie trafia na polskie tłumaczenia tego typu bo po prostu grając w taką grę i nie wiedząc o błędach mogę grać z jakimiś kompletnie odczapnymi umiejętnościami... Dlatego pytam o jakieś znane błędy bo do tłumaczeń Czachy mam zerowe zaufanie (po takim Lesie Cieni).
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 391 times
Been thanked: 330 times

Re: Impulse (Carl Chudyk)

Post autor: cactusse »

Porównałem moją starą wersję angielską z wersją polską (zgarniętą na Mathandlu, jeśli dobrze pamiętam z fix-packiem).

Różnice jakie zauważyłem to :
- Bazowa Technologia na planszetce rasy "Herculese" - "Command one Cruiser for one move through an unexplored card."
- Bazowa Technologia na planszetce rasy "Osadnicy z Chitry" - "PRZEMIEŚĆ swój jeden Krążownik na dowolny niezbadany obszar"

- Niebieska karta, size 3, Build, "Build [2] ships at a location you occupy"
- Niebieska karta, wartość 3, Budowa, "Zbuduj [2] jednakowe statki dowolnego typu na obszarze który zajmujesz"

- W wersji polskiej jest sześć kart, które nie mają swoich odpowiedników w wersji angielskiej (może zostały dodane w drugiej edycji...).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Impulse (Carl Chudyk)

Post autor: warlock »

cactusse pisze: 08 lut 2023, 11:06 Porównałem moją starą wersję angielską z wersją polską (zgarniętą na Mathandlu, jeśli dobrze pamiętam z fix-packiem).

Różnice jakie zauważyłem to :
- Bazowa Technologia na planszetce rasy "Herculese" - "Command one Cruiser for one move through an unexplored card."
- Bazowa Technologia na planszetce rasy "Osadnicy z Chitry" - "PRZEMIEŚĆ swój jeden Krążownik na dowolny niezbadany obszar"

- Niebieska karta, size 3, Build, "Build [2] ships at a location you occupy"
- Niebieska karta, wartość 3, Budowa, "Zbuduj [2] jednakowe statki dowolnego typu na obszarze który zajmujesz"

- W wersji polskiej jest sześć kart, które nie mają swoich odpowiedników w wersji angielskiej (może zostały dodane w drugiej edycji...).
Wielkie dzięki, zamówiłem PL z fixpackiem, najwyżej jakieś naklejki zrobię na te dodatkowe rzeczy ;).
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 391 times
Been thanked: 330 times

Re: Impulse (Carl Chudyk)

Post autor: cactusse »

Co do niebieskiej karty to chyba polska wersja jest lepsza i nie wymaga naklejki, bo było takie pytanie na forum BGG i z odpowiedzi Chudyka wynikało, że w tym wypadku statki muszą być jednego typu.
Mbr09
Posty: 13
Rejestracja: 11 lip 2022, 13:05
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Impulse (Carl Chudyk)

Post autor: Mbr09 »

Gdzie mogę znaleźć pdf z kartami poprawionymi?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Impulse (Carl Chudyk)

Post autor: warlock »

W koncu zagrałem i.... jakie to jest FENOMENALNE karciane 4x od Carla Chudyka. Ależ tu jest mnóstwo kombinowania i zwrotów akcji. Szczerze mówiąc to u mnie kandydat do karcianego odkrycia roku. Coś pięknego. Piekielnie niedoceniona gra!
Obrazek
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Impulse (Carl Chudyk)

Post autor: Furan »

Też ostatnio do Impulsu wróciłem, czekając na Aegean Sea i... niesamowite jest to, że gra się kartami i zestawem stateczków, a odczucia są jak z gry znacznie bardziej złożonej i z kupą elementów. Ale przyznaję, że nie żałuję, że wróciłem do pierwotnej wersji od Asmadi z bardziej spokojnymi grafikami. Jest o (nomen-omen) niebo czytelniej.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2023, 16:23 przez Furan, łącznie zmieniany 1 raz.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Impulse (Carl Chudyk)

Post autor: warlock »

Miałem zrobiony preorder na pierwszą edycję, chciałem porównać w co gra się lepiej, ale planszomania napisała mi że Impulse jest całkowicie niedostępny u dostawców.... ;). Szkoda, bardzo chciałem sprawdzić starą edycję. Wydaje mi się że poziome karty są fajniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o układ tekstu na stole, ale mogę się mylić ;).

W każdym razie - gra zrobiła na mnie kolosalne wrażenie i wskakuje na razie na #2 Chudyka (po Innowacjach).

Ale Glory To Rome i Mottainai również kocham :D.

/Swoją droga, zrobiłem zestawienie kart w talii (gdyby ktoś chciał wiedzieć, jakie akcje wzmocnią minerały w konkretnym kolorze):

ŻÓŁTE
25x dowodzenie
2x handel
2x dobranie

CZERWONE
12x wydobycie
9x badania
7x sabotaż
1x dobranie

NIEBIESKIE
13x budowa
10x handel
2x rafinacja
1x planowanie
1x badania
1x dobranie
1x realizacja

ZIELONE
7x dobranie
7x planowanie
5x realizacja
4x rafinacja
3x dowodzenie
1x wydobycie
1x badania

Akcje w talii łącznie:
DOWODZENIE 28X
BUDOWA 13X
WYDOBYCIE 13X
HANDEL 12X
BADANIA 11X
DOBRANIE 10X
PLANOWANIE 8X
SABOTAŻ 7X
RAFINACJA 6X
REALIZACJA 6X
tomaloo
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2021, 22:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Impulse (Carl Chudyk)

Post autor: tomaloo »

Errata do kart.
Kupiłem grę z drugiej ręki w świetnym stanie.
W komplecie był zestaw kart z poprawkami, natomiast brakuje listy kart do podmiany.
Wszystkie linki jakie znalazłem na forum czy u wydawcy zdechły.
Poratujecie listą kart do podmianki?

Na BGG ktoś wrzucił plik z zeskanowanymi kartami do wymiany, ale coś mi się nie zgadza. Errata mówi o wywaleniu 31 konkretnych kart i podmianie ich na 34 poprawione, natomiast plik https://boardgamegeek.com/file/download ... _karty.pdf pokazuje 32 karty..
Tomson19
Posty: 28
Rejestracja: 02 kwie 2017, 15:35
Been thanked: 2 times

Re: Impulse (Carl Chudyk)

Post autor: Tomson19 »

Dziwne.. bo mi wychodzi, że jest 31 kart do podmiany :D Zasada podmiany tych kart jest naprawdę prosta, te karty które widzisz w tym pdfie to są karty błędne, które musisz podmienić. Dlatego też spośród kart z talii dokładnie wyciągasz te, które są pokazane w tym pliku, a następnie karty z pakietu naprawczego, które zapewne są spakowane do oddzielnego woreczka strunowego - dodajesz do talii. I tyle, gra zaktualizowana :D
tomaloo
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2021, 22:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Impulse (Carl Chudyk)

Post autor: tomaloo »

Tomson19 pisze: 10 lis 2023, 14:29 Dziwne.. bo mi wychodzi, że jest 31 kart do podmiany :D Zasada podmiany tych kart jest naprawdę prosta, te karty które widzisz w tym pdfie to są karty błędne, które musisz podmienić. Dlatego też spośród kart z talii dokładnie wyciągasz te, które są pokazane w tym pliku, a następnie karty z pakietu naprawczego, które zapewne są spakowane do oddzielnego woreczka strunowego - dodajesz do talii. I tyle, gra zaktualizowana :D
Oesu, faktycznie karta ERRATA zeskanowana jest 2 razy :lol:
Dzięki!
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Impulse (Carl Chudyk)

Post autor: AndreV »

Czy ktoś ma przypadkiem dodatkowy zestaw naprawczy? Zamówiłem grę w wersji PL, ale ani sklep ani Czacha nie mają zestawów naprawczych
Mbr09
Posty: 13
Rejestracja: 11 lip 2022, 13:05
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Impulse (Carl Chudyk)

Post autor: Mbr09 »

Hej, czy byłby ktoś tak miły zrobić zdjęcia wszystkich kart w lepszej rozdzielczości, bym mógł porównać czy to co kupiłem jest już po erracie? Niby są 3 karty więcej, ale sam już nie wiem :lol:
ODPOWIEDZ