Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Lancelot
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:00
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lancelot »

nolify pisze: 28 paź 2023, 10:39
Lancelot pisze: 27 paź 2023, 22:45 Roland zabarykadował się w Easttown, by spokojnie badać wskazówki. Z talii spotkań dociąga podstawowe osłabienie Akolitę Srebrnego Świtu. Nie jest elitarny. Rozstawia go w swojej lokacji czy odrzuca?
A co Akolita SŚ robił w talii spotkań?
Błędnie napisałem, w fazie utrzymania Roland dociąga kartę osłabienia (ze swojej talii): Akolita Srebrnego Świtu. Tak czy inaczej, jest zabarykadowany. Czy w tym przypadku rozstawiamy, czy odrzucamy?
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

Barykada robi swoje :) Akolita wypada.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Nilis »

Lancelot pisze: 27 paź 2023, 23:18 Rozumiem też, że mogę wymknięciem się wyczerpać wroga w pierwszej akcji, a w kolejnych naparzać go do woli. W fazie wrogów nie atakuje mnie.
Pierwsza akcja- wymykasz się
Druga akcja - wchodzisz w zwarcie
Trzecia akcja - atakujesz

Czy to się opłaca? Chyba że wymykasz się Wendy a w Zwarcie wchodzi Zoey i go leje. To juz ma sens
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 105
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Koslaz »

Nilis pisze: 31 paź 2023, 14:58
Lancelot pisze: 27 paź 2023, 23:18 Rozumiem też, że mogę wymknięciem się wyczerpać wroga w pierwszej akcji, a w kolejnych naparzać go do woli. W fazie wrogów nie atakuje mnie.
Pierwsza akcja- wymykasz się
Druga akcja - wchodzisz w zwarcie
Trzecia akcja - atakujesz

Czy to się opłaca? Chyba że wymykasz się Wendy a w Zwarcie wchodzi Zoey i go leje. To juz ma sens
Nie musisz być w zwarciu z przeciwnikiem, żeby go atakować.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Nilis »

Koslaz pisze: 31 paź 2023, 17:27
Nilis pisze: 31 paź 2023, 14:58
Lancelot pisze: 27 paź 2023, 23:18 Rozumiem też, że mogę wymknięciem się wyczerpać wroga w pierwszej akcji, a w kolejnych naparzać go do woli. W fazie wrogów nie atakuje mnie.
Pierwsza akcja- wymykasz się
Druga akcja - wchodzisz w zwarcie
Trzecia akcja - atakujesz

Czy to się opłaca? Chyba że wymykasz się Wendy a w Zwarcie wchodzi Zoey i go leje. To juz ma sens
Nie musisz być w zwarciu z przeciwnikiem, żeby go atakować.
Racja. Czyli ewentualne dwa ataki. To juz ma sens. Chyba że przeciwnik ma keyword powściągliwy
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Lancelot
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:00
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lancelot »

Gdy Roland pokona wroga w lokacji z "Zamkniętym drzwiami" to automatycznie odkrywa 1 żeton wskazówki, czy musi wykonać test by je odblokować?
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Nilis »

Lancelot pisze: 31 paź 2023, 22:03 Gdy Roland pokona wroga w lokacji z "Zamkniętym drzwiami" to automatycznie odkrywa 1 żeton wskazówki, czy musi wykonać test by je odblokować?
Jeżeli na zamkniętych drzwiach jest napisane "nie można badać dopóki..." To Roland otrzymuje za zabicie potworasa wskazówkę bo nie bada lokalizacji
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: kmd7 »

Scenariusz Morderstwo w Hotelu Excelsior - pytanie o kontrolę nad kartą Policjant z Arkham. Po pertraktacji wymknięcie lub odwrócenie żetonu zagłady na wskazówkę i przejęcie kontroli nad policjantem. Czyli przejmuje kontrolę tylko, jeśli na karcie są żetony zagłady? A przejmując kontrolę umieszczam w swoim obszarze gry? A co jeśli żetonów zagłady jest więcej niż jeden?
A bardziej ogólnie, jak to jest z tym przejęciem kontroli? Gdzie umieścić taką kartę?
Lancelot
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:00
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lancelot »

Wątpliwości.
Noc fanatyka~Pożeracz z otchłani
Badacze na etapie talii Aktu 1a, mam odnaleźć miejsce rytuału, zebrałem 3 wskazówki.

Talia tajemnic już na etapie 3a, pojawia się miejsce rytuału i Umordhoth.
Czy mam udać się tam i próbować go zabić już teraz, (w sumie 14 wytrzymałości 🤪)? Jeśli tak to mam trochę ułatwione zadanie, ponieważ dopiero Akt 1b nakazuje rozstawić kultystów którzy uciekli w poprzednim scenariuszu (Maski Północy), mają mi uprzykrzyć życie, a w Akcie 2b dodatkowego wroga na miejscu rytuału.
Czy może zamiast udawać się na miejsce rytuału, mam biegać i zbierać brakujące wskazówki do spowodowania postępu talii aktów (jeszcze 3 szt.)?

Co ciekawe, postęp tajemnicy 2a (test woli 6, w razie porażki przeszukanie kart z cechą szaleństwa i dodanie jej na rękę), na Rolandzie nie robi wrażenia, jego osłabienia nie mają takiej cechy,
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: scraber »

Szaleństwa bierzesz z ogólnej talii, nie są konkretnie przypisane do postaci.
Np. paranoja, psychoza
Lancelot
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:00
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lancelot »

A co do reszty pytania, jak działać?
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

W tym scenariuszu lepiej nie działać tak jak zwykle się robi, tylko olać co nam nakazuje fabuła, zbroić się na maxa, a jak wyjdzie boss, to na niego jechać. Szansa że uda się wygrać "po bożemu", pieczołowicie zbierając wskazówki i popychając fabułę do przodu, jest mała.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: arian »

Dużo też zależy kim się gra, bo jak badacze nie są nastawieni na obijanie pysków potworom, to zostaje tylko oszukiwanie się, że uda się ten rytuał przerwać znajdując wskazówki. :D

Mnie się grając solo udało Markiem Harriganem zastrzelić potwora z shotguna, właśnie dzięki temu, że odpuściłem próbę przerwania rytuału, a skupiłem się na tym, żeby się przygotować na ostateczne w starcie. Ale całość ma ciągle fabularny i mechaniczny sens.
Lancelot
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:00
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lancelot »

Chodzi mi o to jak grać zgodnie z przepisami a nie porady taktyczne, chociaż i za nie dziękuję.
Gram Rolandem i Ślizgiem. Postęp tajemnicy nastąpił dużo szybciej niż aktu.
Pewnych rzeczy nie zrobię bez postępu aktu, a to wymaga wskazówek. Pojawił się Boss z opcją łowca i zanim ją dotrę do miejsca kultu, on przyjdzie do mnie. Z tego co widzę, to będzie naparzanka przed próbą przerwania rytuału, więc do realizacji fabuły nie dojdzie. Nie ma to w sumie znaczenia, bo to ostatnia część podstawki a Dunwitch zamierzam grać innymi bohaterami.
Co do sposobu działania, niezły byłby dynamit, każdy z bohaterów po jednej karcie i rzut z sąsiedniej lokacji. Już to jednak zrobiłem z poprzednimi 2 potworkami, jednak byłem do tego zmuszony, bo miały na sobie żetony zagłady. Zabić go się raczej nie uda, bohaterowie są lekko poobijani a gadzina ma 14 wytrzymałości🤪, ale tanio nie sprzedać skóry.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Przepisy nic nie mówią na temat tego, w jakiej kolejności mają postępować talie aktów i tajemnic.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: arian »

Lancelot pisze: 08 lis 2023, 15:26 Chodzi mi o to jak grać zgodnie z przepisami a nie porady taktyczne, chociaż i za nie dziękuję.
Z tego co napisałeś wynikało, że grasz dobrze, dlatego nie było sensu nic dodawać. Po prostu w związku z tym, że zmieniają się zasady scenariusza, to trzeba zmienić podejście do rozgrywki. Faktycznie jest tak, że gra nie rzuca w tym przypadku kłód w postaci kultystów, ale też karta która się wtedy pojawia, gdy pojawia się Umordoth, czyli wymuszony postęp do 3b sprawia, że nie ma już sensu zbierać wskazówek, bo znika talia tajemnic, zastąpiona przez kartę Pożeracz z Otchłani. Nie wyłapałem w Twoim poście tego, że być może to przegapiłeś. 😉
Lancelot
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:00
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lancelot »

Powiem więcej, taktycznie nie warto spieszyć się z postępem aktów, bo dodają wrogów, a tak mamy już Pożeracza i należy próbować go wykończyć.
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

kmd7 pisze: 06 lis 2023, 22:23 Scenariusz Morderstwo w Hotelu Excelsior - pytanie o kontrolę nad kartą Policjant z Arkham. Po pertraktacji wymknięcie lub odwrócenie żetonu zagłady na wskazówkę i przejęcie kontroli nad policjantem. Czyli przejmuje kontrolę tylko, jeśli na karcie są żetony zagłady? A przejmując kontrolę umieszczam w swoim obszarze gry? A co jeśli żetonów zagłady jest więcej niż jeden?
A bardziej ogólnie, jak to jest z tym przejęciem kontroli? Gdzie umieścić taką kartę?
Nie kontrolujesz policjanta. Tylko żeton wskazówki. Polecenie na karcie jest nieco mylące. Chodzi o to, że jak wybierzesz opcję "... albo odwróć 1 z jego żetonów zagłady na stronę wskazówki i przejmij nad nim kontrolę." to masz przejąć od niego wskazówkę. Pisząc "nad nim", autorzy tłumaczenia mieli na myśli żeton, a nie policjanta. Czyli rzecz jasna możesz skorzystać z tej opcji tylko wtedy, kiedy na tym wrogu są jakiekolwiek żetony zagłady.

Wrogowie pozostają wrogami. Nigdy ich nie kontrolujemy. Jeżeli jeden z nich, w jakikolwiek sposób ma przejść na naszą stronę (bo fabuła), to w talii scenariusza znajdziemy odpowiednią kartę tej postaci/istoty, w wersji sojusznika. Wtedy otrzymamy polecenie podmiany danych kart, tak żeby było git. To samo tyczy się atutów z cechą sprzymierzeniec, które mogą okazać się wrogami-zdradusami.
Lancelot
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:00
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Lancelot »

I już w sumie ostatnia kwestia.
Rozumiem, że Pożeracz z otchłani będąc Masywnym, jest w zwarciu ze wszystkimi bohaterami. Dodatkowo po turze każdego gracza, nawet gdy go wyczerpiemy, należy go przygotować (informacja na karcie), więc automatycznie wchodzi ponownie w zwarcie i zaatakuje w fazie wrogów. Może jedynie wyczerpać go w 1 akcji i w kolejnych uciec z miejscówki, i to o 2 lokacje, w przeciwnym razie, będąc łowcą ruszy za nami do sąsiedniej i wejdzie w zwarcie.

PS w tym scenariuszu, można równie dobrze odpuścić szukania wskazówek, zabarykadować się w lokacji (unikając w ten sposób nie elitarnych wrogów z kart spotkań), dociągać karty i zagrywać najmocniejsze atuty (zachowując strefy), przygotowywać się do głównego starcia, gromadzić jak najwięcej zasobów, które w zestawieniu z treningiem fizycznym (i nie tylko) dają moc i czekać na postęp tajemnicy, aż pojawi się Pożeracz Otchłani.
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 157
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Mrukar »

Po kilku grach naszła mnie watpliwość:
Które zakończenie odczytuję po rezygnacji w Maskach Północy?
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

To w którym jest: wszyscy badacze zrezygnowali.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 157
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Mrukar »

Ale rozumiem, że w przypadku rezygnacji nie dodaję zapisku, że wybiła północ?
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

Nie wybiła, bo przed północą to zrobiłeś.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Nilis »

Aby się upewnić:
Na kilku kartach postępów i innych złych rzeczy jest napisane "jeżeli posiadasz 3 żetony przerażenia to..."

Odnosi się do całokształtu czyli badacz + karty które kontroluje a nie sam badacz?
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

Nilis pisze: 30 lis 2023, 11:29 Aby się upewnić:
Na kilku kartach postępów i innych złych rzeczy jest napisane "jeżeli posiadasz 3 żetony przerażenia to..."

Odnosi się do całokształtu czyli badacz + karty które kontroluje a nie sam badacz?
Mógłbyś dać konkretny przykład podstępu czy tej złej rzeczy? W pamięci znajduję tylko jeden przykład, ale on bardzo wyraźnie wyjaśnia jak liczyć posiadany horror. Więc to nie może być karta, która spowodowała Twoje pytanie.

Kopię w kartach i nie znajduję podstępu z takim hasłem. Czyli pewnie chodzi o spolszczenie i polską wersję. Podejrzewam, że w wersji angielskiej jest napisane "if you have 3 or more horror on you...". Nasi przerobili na "jeżeli posiadasz 3 żetony przerażenia to...".
ODPOWIEDZ