Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mrozy16
Posty: 292
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: mrozy16 »

bisk pisze: 24 sty 2023, 08:19 Grałeś może w Merchants & Marauders i możesz jakoś porównać z Misty Waters? W zeszłym roku nabyłem M&M z dodatkiem, później na Planszowych Mikołajkach w Gliwicach widziałem stolik z Misty Waters ale nie udało się dosiąść... MW mnie intryguje ale po Twojej recenzji widzę spore podobieństwo do M&M z modułami z dodatku.
Podbijam pytanie, czy ktoś może porównać te dwie gry?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: Hardkor »

Udało mi się ponownie zagrać i ponownie byłem największym pechowcem xD Znowu od początku niszczony, rzuty nie siadają, karty nie siadają no nic nie wychodzi. Mimo tego bawiłem się super. Autorzy doszlifowali trochę zasady, poprawili również wizualnie niektóre rzeczy. Czułem, że jest lepiej niż poprzednio, a już wtedy było super. Ja jestem kupiony i na pewno grę biorę :)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: JollyRoger90 »

Hardkor pisze: 10 wrz 2023, 23:15 Udało mi się ponownie zagrać i ponownie byłem największym pechowcem xD Znowu od początku niszczony, rzuty nie siadają, karty nie siadają no nic nie wychodzi. Mimo tego bawiłem się super. Autorzy doszlifowali trochę zasady, poprawili również wizualnie niektóre rzeczy. Czułem, że jest lepiej niż poprzednio, a już wtedy było super. Ja jestem kupiony i na pewno grę biorę :)
przybliżysz co się zmieniło i co doszlifowali?
Ja grałem dwa razy, ostatnio rok temu na Spodku.
W tym roku tylko zamieniłem słowo z Bogusławem, sam nie miałem okazji zagrać.

No i jak ta wersja demo 1,5h ?
:)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: Hardkor »

JollyRoger90 pisze: 10 wrz 2023, 23:29
Hardkor pisze: 10 wrz 2023, 23:15 Udało mi się ponownie zagrać i ponownie byłem największym pechowcem xD Znowu od początku niszczony, rzuty nie siadają, karty nie siadają no nic nie wychodzi. Mimo tego bawiłem się super. Autorzy doszlifowali trochę zasady, poprawili również wizualnie niektóre rzeczy. Czułem, że jest lepiej niż poprzednio, a już wtedy było super. Ja jestem kupiony i na pewno grę biorę :)
przybliżysz co się zmieniło i co doszlifowali?
Ja grałem dwa razy, ostatnio rok temu na Spodku.
W tym roku tylko zamieniłem słowo z Bogusławem, sam nie miałem okazji zagrać.

No i jak ta wersja demo 1,5h ?
:)
Akurat graliśmy w normalną wersję (z lekko skróconymi zasadami w postaci 1 karty eksploracji na wyspach graczy i po 2 na środkowych, zaczecie od 4 tury z 12 i limit 2 statków na gracza). Nie udało się skończyć partii, bo musielismy isc na kolejne umowione stoisko.

Co się zmieniło?

Mogę się pochwalić, że mój niefart skłonił pana Bogusława nad pomysłem większej pomocy graczowi, któremu bardzo nie idzie xD wydaje mi sie, że poprawiono widoczność na mapie. Dodano na pewno ładniejszy wygląd (plastik) budynków, chyba dodano tez ich zniszczenia. Powiem szczerze, że były to głównie drobne zmiany.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: Tijaczer »

To fajnie, że może być większa pomoc dla przegrywającego. Ten aspekt właśnie mnie interesuje, i waham się czy zamawiać, bo co to za przyjemność, jak się widzi od początku, że się wygra/przegra
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: Hardkor »

Tijaczer pisze: 11 wrz 2023, 10:14 To fajnie, że może być większa pomoc dla przegrywającego. Ten aspekt właśnie mnie interesuje, i waham się czy zamawiać, bo co to za przyjemność, jak się widzi od początku, że się wygra/przegra
No ja nie powiem, że dostałem po tyłku. Ja dosłownie zostałem rozgnieciony jak robak, a i tak było fajnie. Ciągle sobie mówię, że w tej następnej partii będzie lepiej :D
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
MistyWaters
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2023, 22:25
Has thanked: 2 times
Been thanked: 18 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: MistyWaters »

Niestety Misty Waters to nie jest gra która dobrze spisuje się na eventach. Niektóre mechanizmy zaczynają działać dopiero po 8-9 turach, czyli po około 1,5h rozgrywki, inne dopiero w końcówce (np nieuchronne starcie najmocniejszych graczy). Tak też było i we wspomnianej tu partii, kiedy sytuacja najbardziej poszkodowanego z graczy, dopiero w ostatniej z bodajże siedmiu rozegranych tur zaczęła się poprawiać, choć i tak jeszcze do "starcia tytanów" jeszcze było daleko.
Dodatkowo skrócenie gry do wersji "demo" spowodowało też zmniejszenie szans na zarobienie większej kasy i zabezpieczenie ekonomiczne dalszych działań. W tej wersji nie miało także większego sensu inwestowanie w kopalnie i plantacje, które nie zdążyłyby przynieść wystarczającego zwrotu z inwestycji.
Na szczęście w pełnej rozgrywce, wraz z zasadami zaawansowanymi, zwanymi "Hydrą" gra daje radę całkiem dobrze.

Jak wspomniał Hardkor, wprowadzimy też rozwiązanie, które pozwoli zabezpieczyć się przed nadzwyczajnym pechem, który też w nadzwyczajnym stopniu dotknął akurat kolegę Hardkora. Taka sytuacja zdarza się niezmiernie rzadko, stąd do tej pory nie zostały wdrożone odpowiednie mechaniki. Mamy je opracowane na potrzeby znacznie wcześniejszej wersji gry i po przetestowaniu z obecną znajdą się w instrukcji.
Dzięki za pomysł i rozgrywkę!

Od samego początku zakładaliśmy, że gra ma zapewnić szansę na wygraną nawet jeśli komuś na początku nie pójdzie, gdyż z uwagi na czas rozgrywki niedopuszczalne było, aby jeden z trzech czy czterech graczy nudził się przez 3h. Taka samoregulacja zdarza się zresztą prawie zawsze, a zwłaszcza wtedy, kiedy "liderzy" tak bardzo skoncentrują się na "froncie", że nie docenią "tyłów" lub przeinwestują w "megashipy".
Gra ma kilka możliwości zwycięstwa, w związku z czym, pod koniec partii, gracze najczęściej dążą do osiągnięcia odmiennych celów. Jedni chcą na przykład przejąć skarb konkwistadorów, inni pozwolić mu opuścić planszę, lub pogrążyć się w morzu, a jeszcze inni czyhają na zajęcie "pakietu większościowego" wysp. To sprawia, że bardzo często nie trzeba mieć najwięcej monet w skarbcu, żeby wygrać grę, zwłaszcza, kiedy plan na doprowadzenie do wyborów na wicekróla się nie powiedzie.

Pewne rozwiązania, jak dobrze znany grającym program zwany "Slup plus", zostały wdrożone od samego początku, jednak kolejne, z uwagi na ryzyko zaburzenia balansu, odłożyliśmy na potem, czyli... teraz, dzięki Hardkorowi.
To właściwie tyle tytułem komentarza do rozgrywek w Spodku.

Zdecydowanie polecamy rozegranie pełnej partii gry na TTS, bądź na spotkaniach z naszą ekipą w klubach "gdzieś w Polsce", o których będziemy na bieżąco informować na naszym FB.
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: Tijaczer »

A jak gra działa na mniejszą ilość Graczy? Np. Na 2 osoby lub 3? Dobrze się skaluje?
MistyWaters
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2023, 22:25
Has thanked: 2 times
Been thanked: 18 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: MistyWaters »

Ponieważ jest to sandbox dużo zależy od samych graczy. Naszym zdaniem najlepiej się gra w trójkę, z uwagi na stosunkowo dużą ilość zmiennych, którymi trzeba zarządzić i krótki downtime. Przy czwórce jest podobnie, a może być nawet ciut lepiej, o ile są to doświadczeni gracze, którzy potrafią przemyśleć swój kolejny ruch zanim do niego dojdzie.
Nawet jeśli nie, downtime przy czworgu graczach i tak jest pod kontrolą i wynosi zwykle nie więcej niż 7-8 minut. Często mniej, gdyż zastosowaliśmy mechanikę podziału tury na dwie fazy: część przed ruchem graczy - zdarzenia, przygody morskie, ruch NPCów i pogoda, w której to fazie gracze najczęściej również biorą aktywny udział oraz sam ruch graczy, gdzie czas oczekiwania na swoją turę rzadko przekracza 4-5 minut i też nie jest zmarnowany, bo w tym czasie czytane są karty i przesuwane piony, których obserwacja staje się od połowy rozgrywki bardzo ważna.

Przy dwóch graczach gra dalej jest przyjemna, zwłaszcza jeśli gracze zdecydują się na zaawansowany wariant 'Hydra' z limitem nie dwóch, a trzech okrętów dla każdego. Zagrożeniem dla 'miodności' rozgrywki jest partia na dwoje bardzo ostrożnych graczy, grających bardzo zachowawczo. Gra co prawda i tak wymusza interakcję właściwie już od drugiej tury, ale kumulacja adrenaliny może wtedy nastąpić dopiero w ostatnich kilku kolejkach, a nie jak w innych wariantach kiedy zaczyna się już od samego początku, a potem napięcie rośnie.
W trybie solo pojawia się za to sterowana automatyką nacja Hiszpanów, która uzupełnia pozostałe jednostki NPC, pośród których bodaj najbardziej agresywni są oczywiście piraci, którzy w tym wariancie dostają dodatkowe możliwości ofensywne przeciwko wsypom zajętym już przez gracza.

Tak to z grubsza wygląda. Jest też wariant kooperacyjny oraz tryb sojuszy (2vs2).
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: Tijaczer »

Czy w Gdańsku 18-19 listopada będzie Pan z egzemplarzem gry na festiwalu? Widziałem, że na ten moment jest 176 ludzi, którzy chcą po polsku, czy jest szansa, że jednak uda się wydać po polsku planszówke? Wskaźnik dość powoli rośnie
MistyWaters
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2023, 22:25
Has thanked: 2 times
Been thanked: 18 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: MistyWaters »

Tak, planujemy się pojawić w Gdańsku w listopadzie.
Biorąc pod uwagę, że nie wszyscy chętni do wsparcia gry zdeklarowali się w kwestii języka, wygląda to całkiem dobrze. Na tą chwilę oceniamy, że szansa na wydanie polskiej wersji jest bliska 100%. O ile oczywiście gra w ogóle się ufunduje.
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: Minimaniak »

czesc

Planujecie byc w Warszawie - generalnie nastawiam sie na wsparcie tej gry - ale nie lubie takiej losowosci i chcialbym zagrac


Tomek
MistyWaters
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2023, 22:25
Has thanked: 2 times
Been thanked: 18 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: MistyWaters »

Będziemy w Wawie dwukrotnie - szczegóły można znaleźć na naszym profilu na FB. Jeśli jednak nie lubi Pan losowości to gra raczej nie siądzie. To nie jest ciężkie euro, a raczej cięższa gra przygodowa. Jest co prawda dużo modyfikatorów rzutów kośćmi takich jak karty akcji, oficerowie czy żetony doświadczenia, ale jednak turlania kości też niemało. W finalnej wersji zasad zaawansowanych "Hydra" jeszcze zmniejszymy wpływ losu, ale nie do zera. Za taką decyzją stoi obecny wysoki poziom emocji towarzyszący walkom, przygodom i eksploracji, a do osiągnięcia tegoż dążyliśmy tworząc Misty Waters.
Ostatnio zmieniony 12 lis 2023, 13:16 przez MistyWaters, łącznie zmieniany 1 raz.
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: Minimaniak »

dziekuje za informacje - z checia wezme udzial
hyniks
Posty: 31
Rejestracja: 06 lis 2018, 06:44
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: hyniks »

Czy i kiedy można wybrać wersję gry PL ? Brak takiej możliwości przy składaniu zamówienia.
HarryKeogh
Posty: 61
Rejestracja: 16 lip 2022, 14:21

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: HarryKeogh »

wersja pl odblokuje się przy odpowiedniej liczbie wspierających. tak tylko pisze bo wspieraczka ruszyła i wszystko widać co i jak.
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: Tijaczer »

Czyli lepiej się wstrzymać z deklaracją zanim pojawi się opcja wyboru polskiej wersji? Nigdy nie korzystałem ze wspieraczek
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: Hardkor »

Tijaczer pisze: 09 lis 2023, 18:59 Czyli lepiej się wstrzymać z deklaracją zanim pojawi się opcja wyboru polskiej wersji? Nigdy nie korzystałem ze wspieraczek
Do końca kampanii (ta trwa 21 dni) możesz się zawsze wycofać bez żadnych kosztów, a zawsze dasz to +1 do odblokowania polskiej wersji. To jak z wyborami. 1 głos nic nie zmieni, ale jak pomyśli tak tłum to już jednak się coś zmieni.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: Tijaczer »

Polska wersja będzie dostępna (jest już 500+ kupujących). Mam pytanie, kiedy będzie można ją wybrać? W tej chwili dodało mi chyba angielską wersję do koszyka
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: Hardkor »

Tijaczer pisze: 11 lis 2023, 12:00 Polska wersja będzie dostępna (jest już 500+ kupujących). Mam pytanie, kiedy będzie można ją wybrać? W tej chwili dodało mi chyba angielską wersję do koszyka
W Pledge Managerze (czyli z tego co kojarze w styczniu) uzupełnisz adres dostawy, zapłacisz za wysyłkę i VAT oraz wybierzesz wersję językową.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
opulentus
Posty: 519
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: opulentus »

Hardkor pisze: 12 lis 2023, 01:52
Tijaczer pisze: 11 lis 2023, 12:00 Polska wersja będzie dostępna (jest już 500+ kupujących). Mam pytanie, kiedy będzie można ją wybrać? W tej chwili dodało mi chyba angielską wersję do koszyka
W Pledge Managerze (czyli z tego co kojarze w styczniu) uzupełnisz adres dostawy, zapłacisz za wysyłkę i VAT oraz wybierzesz wersję językową.
VAT-u nie będzie.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: Hardkor »

opulentus pisze: 25 lis 2023, 22:35
Hardkor pisze: 12 lis 2023, 01:52
Tijaczer pisze: 11 lis 2023, 12:00 Polska wersja będzie dostępna (jest już 500+ kupujących). Mam pytanie, kiedy będzie można ją wybrać? W tej chwili dodało mi chyba angielską wersję do koszyka
W Pledge Managerze (czyli z tego co kojarze w styczniu) uzupełnisz adres dostawy, zapłacisz za wysyłkę i VAT oraz wybierzesz wersję językową.
VAT-u nie będzie.
To lepiej sobie doczytaj stronę kampanii, bo się zawiedziesz :)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Skydancer1974
Posty: 41
Rejestracja: 17 kwie 2017, 08:40
Has thanked: 77 times
Been thanked: 2 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: Skydancer1974 »

VAT do Polski na pewno będzie doliczony, twórcy odnieśli się do tego również w komentarzach. Jak doliczymy transport wychodzi prawie 500PLN za samą podstawkę, trochę drogo. Martwi mnie jednak regywalnośc tego tytułu. W Misty Waters mamy podobną liczbę kart przygód (170+), co w Runebound 3 (160). Pamiętam, żę bardzo szybko mi się przejadły i musiałem dokupić dodatki.
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: Tijaczer »

Jak już jest mowa o płatnościach, to mam pytanie, czy można w trakcie płacenia rat czy VAT, zmienić dane karty? (Kończy się ważność)
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 93 times

Re: Misty Waters. At The World's Edge (Bogusław Dudek)

Post autor: SeekerKuba »

Tijaczer pisze: 26 lis 2023, 12:28 Jak już jest mowa o płatnościach, to mam pytanie, czy można w trakcie płacenia rat czy VAT, zmienić dane karty? (Kończy się ważność)
Można, musiałem ostatnio zmieniać kartę i w bez problemy mogłem zaktualizować dane do karty. Jak jesteś zainteresowany, rozważ opcję dołączenia się do zamówienia grupowego Commander pack (core + 2 pełne dodatki) 5 sztuk. Wychodzi 66zl netto taniej niż zamawianie commander packa samemu a i pewnie na przesyłce wyjdzie jeszcze coś taniej. Na razie 2 osoby są zainteresowany
ODPOWIEDZ