Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: eveni »

Irka cofnij sobie ten wątek o kilkadziesiąt stron i na pewno znajdziesz opinie użytkowników forum oraz arugemty dlaczego zniechęcili się do Trolla.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3381
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

znajdziesz opinie użytkowników forum oraz argemty dlaczego zniechęcili się do Trolla.
Wydaje mi sie, ze wlasnie tu chodzi (Irce) o to, aby nie chlonac zewnetrznych opinii, czesto negatywnych.
Pewnie Irka chce wyrobic sobie sama zdanie, np biorac udzial w wydarzeniu/festiwalu sygnowanym przez GT.
W sumie zdrowe podejscie 8) Ja niestety poszedlem za niezdrowa ciekawoscia i za smrodkiem dotarlem do niepochlebnych opinii i relacji ludzi.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Irka »

raj pisze: 09 lis 2023, 20:34 A jak bez informacji "z boku" zamierzasz się dowiedzieć, że GT bierze kasę za pozytywne recenzje?
Żeby nie było, rozmawiałem z wydawcą (małym), który odbył taką rozmowę z GT.
A da się to wykluczyć u kogokolwiek? Kasa, egzemplarze gier, czy co tam jeszcze za recenzje się daje.
Pozytywne czy negatywne recenzje - do wszystkich podchodzę z rezerwą, czy to u profików, czy amatorów.
Gdzie jest granica pozytywnej i neutralnej recenzji?

Znów czuję, że nabijam +1 do naiwności, no ale może się czegoś nauczę przynajmniej ;)

Eveni, nie widzę sensu dla siebie, żebym się miała przez to przekopywać i szukać powodu do zniechęcenia się, takie rzeczy mnie mierżą, podobnie jak wspominanie ogólników "pomocnych" tylko dla tych, którzy i tak wiedzą o co chodzi.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: raj »

Irka pisze: 09 lis 2023, 20:50 A da się to wykluczyć u kogokolwiek? Kasa, egzemplarze gier, czy co tam jeszcze za recenzje się daje.
Jest wielka różnica między żądaniem przez recenzenta kasy za zrobienie pozytywnej recenzji, niezależnie od tego jaka jest gra, a przekazaniem gry przez wydawcę, żeby recenzent miał co recenzować i jako rekompensatę za jego/jej wysiłek(bo ogranie gry i zrobienie dobrej recenzji to jest spory wysiłek i poświęcony czas), bez oczekiwań i wskazówek, jak ma wyglądać recenzja.
Jakby jakiś wydawca chciał nam w Games Fanatic narzucić jak ma wyglądać recenzja, to zabilibyśmy go śmiechem.
Irka pisze: 09 lis 2023, 20:50 Gdzie jest granica pozytywnej i neutralnej recenzji?
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: pingus »

Ja się wypowiadam tylko jako potencjalny oglądacz, ale mnie obecność tej kontrowersyjnej osoby zniechęciła do dalszego oglądania.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: EsperanzaDMV »

Irka pisze: 09 lis 2023, 19:32Jeśli ktoś ma wielką chęć, żeby mnie uświadomić (nie zachęcam do tego), to proszę nie tutaj, tylko na PM.
Nie zachęcasz, ale wysłałem Ci na PM post z linkiem do postu tu na forum, gdzie są wylistowane "grzechy" GTTV - i to tylko te niedawne, przy okazji tego co odwalił przy (skasowanym już) materiale o UOKiK czy (również skasowanym, cóź za przypadek) materiale z rozgrywki live w Mage Knighta (której swoją drogą nie dokończył z powodu dużej liczby krytycznych komentarzy na czacie nt. grania niezgodnie z zasadami). Było więcej dyskusji, ale już nie chciało mi się głębiej grzebać. Dolicz do tego np. shadowbanowanie na lewo i prawo, tego jest naprawdę sporo. Zresztą - oglądaj dalej, i jak kiedyś najdzie Cię ochota dać jakiś krytyczny komentarz, to sprawdź później na koncie incognito, czy go widać :lol:

Fajnie, że Gambitowi udało się zebrać tyle osób (nie kojarzę, żeby Piotrowi się udało kiedyś tyle). Zabrakło mi chyba przede wszystkim kogoś z Gradania, OnTable, Pogramy TV i byłoby super. Jedyne co, to Zaku się mocno rozpędził i trochę za długo opowiadał o swojej grze, ale to drobnostka ;)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Hardkor »

Czy przypominanie w tym wątku co X stron dlaczego ludzie nie lubią trolla to już jakaś tradycja forumowa?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

EsperanzaDMV pisze: 09 lis 2023, 22:13 Fajnie, że Gambitowi udało się zebrać tyle osób (nie kojarzę, żeby Piotrowi się udało kiedyś tyle). Zabrakło mi chyba przede wszystkim kogoś z Gradania, OnTable, Pogramy TV i byłoby super. Jedyne co, to Zaku się mocno rozpędził i trochę za długo opowiadał o swojej grze, ale to drobnostka ;)
Gradanie i Pogramy byli zaproszeni. OnTable faktycznie nie miałem na liście mailingowej. W kolejnym odcinku (jeśli nadal będzie u mnie) postaram się powiększyć listę.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: EsperanzaDMV »

Hardkor pisze: 09 lis 2023, 22:13 Czy przypominanie w tym wątku co X stron dlaczego ludzie nie lubią trolla to już jakaś tradycja forumowa?
Jeśli tak, to ja z chęcią podtrzymam tę tradycję. IMO to jest toksyczny gość i mimo zasług (kiedyś) dla propagowania naszego hobby, teraz stał się osobą strasznie toksyczną, która najchętniej pozbyłaby się "konkurencji" z rynku (vide serduszka pod komentarzami życzącymi, by doszło do migracji ludzi z innych kanałów na jego kanał).
Także jeśli na forum pojawiają się nowe osoby, to uważam, że powinno się ostrzegać przed takimi osobami.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

pingus pisze: 09 lis 2023, 21:45 Ja się wypowiadam tylko jako potencjalny oglądacz, ale mnie obecność tej kontrowersyjnej osoby zniechęciła do dalszego oglądania.
Ja GTTV przewinąłem. Tak samo jak kolejnego jegomościa… Tego od szpagatu między płatną wideoinstrukcją, a obiektywną recenzją tej samej gry…
I zupełnie przypadkiem ich gry miesiąca, to były te wydane właśnie teraz przez Rebela. No cóż za cudowny zbieg okoliczności ;)
bourbon
Posty: 108
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 32 times
Been thanked: 23 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: bourbon »

jestem ciekaw Waszych opinii o Pandzie, mi gosc wydaje sie bardzdo sympatyczny i swietnie sie go slucha
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Bart Henry »

bourbon pisze: 09 lis 2023, 22:55 jestem ciekaw Waszych opinii o Pandzie, mi gosc wydaje sie bardzdo sympatyczny i swietnie sie go slucha
Nice try, Łukasz. ;)
bourbon
Posty: 108
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 32 times
Been thanked: 23 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: bourbon »

Bart Henry pisze: 09 lis 2023, 23:01
Spoiler:
Nice try, Łukasz. ;)
co za Łukasz? normalnie pytam, nie szukaj 2 dna :)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

bourbon pisze: 09 lis 2023, 23:04 co za Łukasz? normalnie pytam, nie szukaj 2 dna :)
Łukasz = Panda :D

A odpowiadając Tobie: Panda wydaje się być miłym chłopakiem, potrafiącym mieć swoje zdanie. Szanuję.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3381
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

Gambit wygral dzis moj order z ziemniaka w kategorii "niewazne co mowia i jak mowia, wazne zeby klikneli" :P

Tyle paplaliscie o tym materiale, ze musialem kliknac i sprawdzic kto to ten Panda, kto jest kolejny po GT, jak gruby jest 1, a jak stary 2...

Z pozytywow to nie zawiodlem sie, bo Zaku oczywiscie promuje Portal, tylko nie wiem czemu jego blok reklamowy trwal duzo dluzej niz wypowiedzi innych.

Serio podoba sie wam taki zlot influenserow? Dla mnie czasem trudno jest wytrzymac z jednym, ogladajac recenzje. A tu mamy tuzin w godzine! To jak Noc Reklamozercow :mrgreen: Mocny CringeFest.
miker pisze: 09 lis 2023, 22:36 Tego od szpagatu między płatną wideoinstrukcją, a obiektywną recenzją tej samej gry…
Przypomnisz o jaki tytul chodzilo? Zakladam ze z trzewikowa ;)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kuba32 »

bourbon pisze: 09 lis 2023, 22:55 jestem ciekaw Waszych opinii o Pandzie, mi gosc wydaje sie bardzdo sympatyczny i swietnie sie go slucha
Miło się słucha, ale co do jego rekomendacji to trzymam się od pewnego czasu z daleka (wieczna zima 🥶🥶🥶).
psia.kostka pisze: 09 lis 2023, 23:40 Przypomnisz o jaki tytul chodzilo? Zakladam ze z trzewikowa ;)
Zakładam, że chodzi o Game Troll i Kaczmara i wydawnictwo Rebel. Dla mnie gry Rebela to jest casualowa topka ostatniego roku - Turbo oraz Wędrujące Wieże. Szkoda tylko, że jak na razie nic o tych grach nie słychać w świecie influencerów :wink:
Ostatnio zmieniony 09 lis 2023, 23:55 przez kuba32, łącznie zmieniany 2 razy.
Sannderson
Posty: 26
Rejestracja: 30 wrz 2023, 23:07
Has thanked: 39 times
Been thanked: 15 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Sannderson »

Niezależnie od sympatii/antypatii oraz tego który influ promuje które wydawnictwo albo grę... to jest to bardzo przyjemny format z taką przekrojówką.
Gdyby jeszcze uwzględnić w nim też tych mniej popularnych lub np. gości z podcastów i dać każdemu mniejszy limit czasowy to byłoby już w ogóle super.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Irka »

Dziękuję za komentarze w sprawach kontrowersyjnych. Odezwę się, jak mi się to uda przetrawić.

Sannderson pisze: 09 lis 2023, 23:50 Niezależnie od sympatii/antypatii oraz tego który influ promuje które wydawnictwo albo grę... to jest to bardzo przyjemny format z taką przekrojówką.
Gdyby jeszcze uwzględnić w nim też tych mniej popularnych lub np. gości z podcastów i dać każdemu mniejszy limit czasowy to byłoby już w ogóle super.
Rzeczywiście - tyle nowych osób można poznać, różne style i poglądy.
A ja bym chciała w końcu zobaczyć, jak wygląda Joanna, zwaną Kocią, z podcastu Stare Kości (świetna z niej gościówa :D).
Barolek
Posty: 88
Rejestracja: 29 lip 2013, 20:22
Has thanked: 67 times
Been thanked: 71 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Barolek »

Curiosity pisze: 09 lis 2023, 18:00
tomg pisze: 09 lis 2023, 17:41 nie określam ludzi mianem "starszych lub grubszych typów"
Czy któryś z tych epitetów jest obraźliwy albo wulgarny? Kogoś stygmatyzuje? A może to fałsz, nieprawda?
Tak, rozumiem o co Ci chodzi. O to, że należy gryźć się w język i ważyć każde słowo (chociaż i to nie daje 100% pewności, że nikt się nie obrazi). Zważ, że ja też w swojej wypowiedzi nie wytoczyłem ciężkich dział, bo przecież gdyby ktoś chciał, to mógłby oba te epitety podnieść do skali skrajnej, wręcz absurdalnej. Napisałem dokładnie to co pomyślałem. A Ty jak byś ich na szybko określił - jednym słowem - tak, aby można ich było z grubsza odróżnić od innych twórców youtubowych?
Spoiler:
Jako, że poczułem się lekko przywołany, to śpieszę z wyjaśnieniem, że ani trochę nie czuję się urażony stwierdzeniem (jakże delikatnym) "trochę grubszy" :P Znając Gandalfa, on również będzie miał luz. Z resztą, jak to starszy pan, i tak zaraz zapomni :D Dystans zalecany :)
Barolek
Posty: 88
Rejestracja: 29 lip 2013, 20:22
Has thanked: 67 times
Been thanked: 71 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Barolek »

Irka pisze: 10 lis 2023, 00:57
Rzeczywiście - tyle nowych osób można poznać, różne style i poglądy.
A ja bym chciała w końcu zobaczyć, jak wygląda Joanna, zwaną Kocią, z podcastu Stare Kości (świetna z niej gościówa :D).
Jak dobrze poszukasz, to na jednym z live'ów "top 15 gier widzów" u planszowych newsów, Asia się pojawiła na chwilę :) Niestety nie pamiętam który to był dokładnie, chyba któryś z nowszych.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kurdzio »

Irka pisze: 10 lis 2023, 00:57 Rzeczywiście - tyle nowych osób można poznać, różne style i poglądy.
A ja bym chciała w końcu zobaczyć, jak wygląda Joanna, zwaną Kocią, z podcastu Stare Kości (świetna z niej gościówa :D).
Proszę bardzo :D
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

miker pisze: 09 lis 2023, 22:36 I zupełnie przypadkiem ich gry miesiąca, to były te wydane właśnie teraz przez Rebela. No cóż za cudowny zbieg okoliczności ;)
Moja też była (będzie) od Rebela. Tak tylko dorzucę.
Sannderson pisze: 09 lis 2023, 23:50 Gdyby jeszcze uwzględnić w nim też tych mniej popularnych lub np. gości z podcastów i dać każdemu mniejszy limit czasowy to byłoby już w ogóle super.
Lista zaproszonych była dłuższa niż lista osób, które widzieliście w odcinku. Niektórzy się nie odezwali, inni napisali, że odpuszczają (ten miesiąc, albo na razie na dłużej) z różnych powodów. Niemniej jednak przed kolejnym odcinkiem zrobię dokładny przegląd kogo mam na liście adresowej i kogo należałoby dodać. Teraz miałem niewiele czasu na rozbudowę.
psia.kostka pisze: 09 lis 2023, 23:40 Gambit wygral dzis moj order z ziemniaka w kategorii "niewazne co mowia i jak mowia, wazne zeby klikneli" :P
Czyli zadziałało. :D
psia.kostka pisze: 09 lis 2023, 23:40 Serio podoba sie wam taki zlot influenserow? Dla mnie czasem trudno jest wytrzymac z jednym, ogladajac recenzje. A tu mamy tuzin w godzine! To jak Noc Reklamozercow :mrgreen: Mocny CringeFest.
Dlatego są "rozdziały". Możesz obejrzeć tylko tych, których gry miesiąca jesteś autentycznie ciekaw, a tych których nie lubisz pomijasz. Można w ogóle odpuścić materiał wiedząc co to za seria, jeśli się na jej widok aż wzdrygasz. Przymusu nie ma (choć patrz pierwsze zdanie Twojej wypowiedzi :P )
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3381
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

@Gambit
Jasne, widocznie to nie materialy dla mnie, bo potrzebuje dluzszej akomodacji psychicznej do prezentera tresci. A tu za duzo i zbyt wymieszane. Nawet nie chodzi o to, ze kogos mialbym nie lubic.

Jesli forma dziala i sie podoba i ludzie za tym tesknili, to smialo :)

Tylko maly zal, ze wszystkim sie podoba i polecaja, a to nie dla mnie raczej. Ale Friendsow tez nie lubilem i bolaly zęby, wiec kiepski ze mnie barometr ;)

Powodzenia wszystkim uczestnikom!
(Ale moze wiecej o emocjach, ludziach, a mniej marketingu gry)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3381
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

kuba32 pisze: 09 lis 2023, 23:41 Zakładam, że chodzi o Game Troll i Kaczmara i wydawnictwo Rebel.
Odnioslem wrazenie, ze ten letki przytyk od miker to cos zaleglego, z czego byly smieszki, ale juz zapomnialem afery. A nie, ze dotyczyl obecnej prezentacji, bo sam mowil, ze przewinal ;)
//a moze Thorgal karciany od Lucrum?

Ad rebel i turbo
Gra wychwalana na swiecie, ale na starcie w PL byly jakies bledy w instrukcji i tlumaczeniu i opadl mi zapal. Czekalem niby na poprawiony dodruk... ale gdy widze cene ponizej 200 to miekne ;)
Niestety widze tez spory potencjal na dodatki z nowymi torami i studnie na pinionszki.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Barbarzyńca »

tomg pisze: 09 lis 2023, 17:41nie określam ludzi mianem "starszych lub grubszych typów"
Ja jestem starszy, grubszy i na dodatek łysy i nie widzę w takim określaniu niczego niestosownego wszak taki właśnie jestem. Owszem, "gruby (wykropkowany wulgaryzm, reg. forum 2B - Curiosity)" może zaboleć, ale bez przesady nie jestem trzcinką, poza tym jak się dobrze zastanowić...
EsperanzaDMV pisze: 09 lis 2023, 22:27 osobą strasznie toksyczną, która najchętniej pozbyłaby się "konkurencji" z rynku (vide serduszka pod komentarzami życzącymi, by doszło do migracji ludzi z innych kanałów na jego kanał)
Normalnie zszedłem ze śmiechu. Serio toksyczny bo serduszka i to najpewniejszy znak, że będzie mordował? Toksyczne to są takie niedowarzone komentarze doszukujące wszędzie byle afery. Ma płakać jak mu przyjdą subskrybenci?
EsperanzaDMV pisze: 09 lis 2023, 22:27 Także jeśli na forum pojawiają się nowe osoby
Tak że.
Ludzie piszcie po polsku. Także = również, oraz, Tak że = więc, zatem.
ODPOWIEDZ