Tuareg / Targi (Andreas Steiger)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
sirtepek
Posty: 43
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:35
Has thanked: 24 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: sirtepek »

Ciężko również i z drugiej ręki wersję PL.
Dzięki!
mikkel.gg
Posty: 17
Rejestracja: 16 sty 2020, 16:49
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: mikkel.gg »

Galakta zapowiedziała, że wyda dodatek.

Na temat dodruku podstawki napisali tak:
Oj namiesza niczym złodziej ta Tuareżka! Czekaliście?
Uprzedzając pytania - o dodrukach będziemy informować na początku przyszłego tygodnia 😉
bananek
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2020, 16:07
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: bananek »

Świetna wiadomość ten dodatek. Tuareg to jest najlepsza dwuosobówka w jaka grałem więc zakup absolutnie obowiazkowy.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: Ardel12 »

Ja się nakręciłem po topkach DT, gdzie przewalał się Tuareg, który obecnie jest niedostępny. Jak wjedzie reprint to od razu zamawiam. Daję 99% szans, że zrobią, bo jaki jest sens wydawać dodatek do w sumie wymarłej gry.
royu
Posty: 13
Rejestracja: 19 mar 2017, 17:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: royu »

Zgodnie z informacją uzyskaną w dniu dzisiejszym w wydawnictwie, dodruk podstawki również jest planowany.
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: jakubski »

Odświeżam temat, bo wyszedł już dodatek a tu głucho...
Moze dlatego, że tak fajna gra dodatków nie potrzebuje.

Ale jesli graliście z dodatkiem to opowiedzcie o wrażeniach
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: Arachion »

jakubski pisze: 21 gru 2021, 19:31 Odświeżam temat, bo wyszedł już dodatek a tu głucho...
Moze dlatego, że tak fajna gra dodatków nie potrzebuje.

Ale jesli graliście z dodatkiem to opowiedzcie o wrażeniach
Rozszerzenie?
Kupiłem na premierę, zakoszulkowalem, zrobiłem wypraske, przeczytałem instrukcje i stwierdziłem, że nie mam tyle czasu na to.

Wiem, że to dziwne...

Spoiler:
... Sam się sobie dziwię.
Sucharzysta
HeWhoSawTheDeep
Posty: 35
Rejestracja: 01 gru 2018, 10:44
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: HeWhoSawTheDeep »

Gra bez dodatku była świetna. Jednak jako osoba, która lubi gdy gra jest „kompletna” postanowiłem zaopatrzyć się w rozszerzenie.
Wcześniej sporo poczytałem i niektóre zmiany wydawały się sensowne (pola brzegowe), a inne mniej (wydmy oraz nowe karty plemion). Póki co zagrałem tylko jedną partię z dodatkiem i przyznam szczerze, że nie dostrzegałem jak wiele wad miała podstawka, które dodatek naprawia.
Jedyny zarzut jaki mam to wydmy: sporo tekstu, opanowanie ikonografii trochę zajmuje i wpływają mocno na paraliż decyzyjny ale poza tym: świetny dodatek.
By jednak być uczciwym dodam, że moja druga połówka stwierdziła iż wolała grę bez dodatku bo było prościej. Jeśli wiec ktoś uważa że poziom skomplikowania podstawki jest idealny, dodatek odradzam.
Awatar użytkownika
Wazanaczole
Posty: 71
Rejestracja: 17 lut 2020, 14:01
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: Wazanaczole »

HeWhoSawTheDeep pisze: 22 gru 2021, 01:44 (...) przyznam szczerze, że nie dostrzegałem jak wiele wad miała podstawka, które dodatek naprawia.
rozwiniesz myśl? po ~10 partiach (podstawki) niczego nie zauważyłem, oprócz kłopotliwych lub niekonsekwentnych sformułowań tekstów na niektórych kartach
HeWhoSawTheDeep
Posty: 35
Rejestracja: 01 gru 2018, 10:44
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: HeWhoSawTheDeep »

Co działa lepiej:
- nowe karty brzegowe są bardziej zbalansowane (np. fatamorgana, silniejszy napad itd.) i zmuszają do trudniejszych decyzji
- nowe karty plemion mam wrażenie, że mają więcej synergii/mniej jest sytuacyjnych kart, które tylko leżały przez większość gry
- woda daje bardzo dużo nowych możliwości i zwiększa poczucie kontroli

Ogólnie gra zdecydowanie wymaga z dodatkiem podejmowania większej ilości trudnych decyzji, co może wpływać na paraliż decyzyjny ale po każda zmiana dawała mi poczucie "rozumiem, czemu to zmienili".
Hh453
Posty: 128
Rejestracja: 24 lut 2017, 14:16
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: Hh453 »

Witam, czy ktoś byłby taki życzliwy, żeby udostępnić polskie teksty na kartach z tuaregu dodatku, gdyż mam wersję niemiecką i chciałbym ją spolszczyć.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: Abizaas »

Zagraliśmy dziś trzecią partię (jedna w podstawkę, dwie z rozszerzeniem) i gra baardzo nam się podoba. Bardzo skondensowana dwuosobówka która jest krótka, prosta ale mimo to jest ciekawa zarówno taktycznie jak i strategicznie. Polecam jak najszybciej zaopatrzyć się w dodatek. Na ten moment Tuareg, El Dorado i Dominion wyparły wszystkie inne proste dwuosobówki z kolekcji.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: warlock »

Pyknęliśmy partię z rozszerzeniem :). No i nie wrócę już do samej podstawki. Dodatek robi z Tuarega cos na kształt wersji 1.5 - niesamowicie otwiera i uelastycznia opcje w grze, ale nie czyni jej nic a nic mniej rywalizacyjną. Świetna sprawa, znów mam ochotę ściągać ten tytuł z półki ;).

PS: Karta Kuźni Srebra ma błąd w opisie na rewersie - można wymienić dwa dowolne towary na punkt, a nie dwa identyczne ;). I twórca potwierdził na BGG że zdolności tuareżki można użyć w dowolnym momencie swojej tury, a nie tylko podczas rozpatrywania karty na której stoi.

PS2: W polskiej instrukcji w sekcji przygotowania gry pominięto też zapis, że wierzchnia karta z talii plemion jest odrzucana (gra powinna zaczynać się z jedną kartą w stosie kart odrzuconych, bo wiele efektów może się do niej odnosić). Widać to zresztą na ilustracji przygotowania rozgrywki ;).

Obrazek
GapcioMaluszek
Posty: 150
Rejestracja: 30 paź 2019, 13:10
Has thanked: 11 times
Been thanked: 37 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: GapcioMaluszek »

Uwielbiam Tuareg, jedna z ciekawszych gier dwuosobowych jak dla mnie, a chyba nie jest zbyt popularna w Polsce.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: psia.kostka »

GapcioMaluszek pisze: 14 lis 2023, 08:35 chyba nie jest zbyt popularna w Polsce.
Niedawno wykonalem takie foto, celem podzielenia sie z grupa znajomych smieszkow. Co prawda nie zostalo tam docenione, ale obstaje przy swojej tezie: ciezko zaciekawic takim haslem randomowego klienta. Tzn zaciekawic owszem, przekroczyc prog zakupu, to nie. Okladka tez klimatyczna, ale dosc "grozna" w moim odbiorze. A na koniec "nic nie mowiacy" tytul. W dodatku tytuly sa dwa Targi/Tuareg, co tez moze mylic ludzi.

Gdyby nie rekomendacje Dice Tower, to tez raczej bym nie siegnal po te pustynna tajemnicza gre ;)

Obrazek
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: Irka »

GapcioMaluszek pisze: 14 lis 2023, 08:35 Uwielbiam Tuareg, jedna z ciekawszych gier dwuosobowych jak dla mnie, a chyba nie jest zbyt popularna w Polsce.
To może dlatego, że długo się jej nie dało kupić. Jak teraz patrzę, to wróciła po cichu 2 miesiące temu.

Dzięki więc za przypomnienie o tej grze :)

psia.kostka pisze: 14 lis 2023, 09:22 A na koniec "nic nie mowiacy" tytul. W dodatku tytuly sa dwa Targi/Tuareg, co tez moze mylic ludzi.
No właśnie. W Polsce bym się spodziewała arabskich Targów, a nie czegoś dziwnego. Niemcy za to mają Targi, a powinni mieć coś dziwnego :)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: psia.kostka »

Językowo zakladam, ze wszystko jest poprawnie. W koncu Galakta nie zrobila tego losowo/w ciemno.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tuaregowie

Ale mam czuja, ze statystycznemu spacerowiczowi po polkach z grami, za wiele to nie mowi (mi nie mowilo).
I podobnie jak mam heheszki z gry(nazwy) z gornego baneru (Nimalia), to marketingowo gra powinna byc zatytuowana jakos seksi, zeby sie sprzedala. "Sól i Pieprz - Krew i Piach" :mrgreen:

Moze Tuareg to gra subtelna, dla wysmakowanego klienta i nie musi/nie chce celowac w masy lub rekordy sprzedazy? 8)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: Furan »

Irka pisze: 14 lis 2023, 10:14
No właśnie. W Polsce bym się spodziewała arabskich Targów, a nie czegoś dziwnego.
Po pierwsze - Berberowie etnicznie nie są Arabami. :) Po drugie - co dziwnego jest w słowie Tuareg?

Po trzecie - okropnie szkoda, że nie ma opcji przetestowania T. online z dodatkiem. :(
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 289 times
Been thanked: 124 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: vder »

psia.kostka pisze: 14 lis 2023, 10:49 "Sól i Pieprz - Krew i Piach" :mrgreen:
ja bym jeszce skrócił... "Pieprz i Piach" :D
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: Irka »

Furan pisze: 14 lis 2023, 16:12
Irka pisze: 14 lis 2023, 10:14
No właśnie. W Polsce bym się spodziewała arabskich Targów, a nie czegoś dziwnego.
Po pierwsze - Berberowie etnicznie nie są Arabami. :) Po drugie - co dziwnego jest w słowie Tuareg?
Ja to piszę z perspektywy tego randomowego gracza :)
Widzę na okładce postać, co wygląda dla mnie jak Arab, widzę napis Targi, coś o pieprzu, soli czy daktylach - znaczy ludzie się targują, albo targowiska jakieś tam są, słynne suki pewnie, i wszystko gra :)
A jak widzę Tuareg, to tak jakoś dziwnie brzmi, po niemiecku trochę, nic mi to nie mówi, no i jak to zapamiętać, żeby sobie potem wyguglać i kupić online? :)

Widziałam tu gdzieś kiedyś dyskusję o tytule gry Gejsze, i głosy, że powinni zostawić Hanamikoji. Moim zdaniem nie powinni, prostota na pierwszym miejscu.
A tu się trafia taka fajna koincydencja jak Targi (prosta, pierwotna nazwa gry, oznacza mężczyznę z ludu Tuareg* oraz liczbę mnogą od słowa targ w języku polskim) i ktoś sie uparł, żeby to przerobić na Tuareg, żeby właśnie uniknąć skojarzenia z targiem? Zupełnie nie rozumiem tej decyzji. Może nazwa Targi jest już zastrzeżona w PL?

*bazuję na opisie gry i wiem, że tu też mogą być jakieś niuanse znaczeniowe.
dżodżo
Posty: 114
Rejestracja: 13 lip 2017, 19:12
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Targi / Tuareg (Andreas Steiger)

Post autor: dżodżo »

Może z modelem volkswagena Ci się kojarzy :wink: . „Tuareg” to określenie takie same jak „Polak”, „Arab”, czy „Rosjanin”.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Tuareg / Targi (Andreas Steiger)

Post autor: Furan »

Odnośnie pudełek: https://boardgamegeek.com/image/2263351/targi , to jednak ta wersja z zasłoniętą twarzą jest na swój sposób intrygująca. Pytanie czy przez to lepiej, czy gorzej się sprzedaje? Prawdopodobnie lepszym marketingowo wyborem byłaby okładka w stylu klasycznie oklepanym - koleś z planem zamku/miasta z produktami, które sprzedaje (piachem i pieprzem).
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Tuareg / Targi (Andreas Steiger)

Post autor: psia.kostka »

Furan pisze: 15 lis 2023, 14:25 Odnośnie pudełek: https://boardgamegeek.com/image/2263351/targi
Ojej, nie otwierajcie linka :lol:
Spoiler:
wersja z zasłoniętą twarzą jest na swój sposób intrygująca
Jest spoko, tylko w czasach ISIS pewnie malo family friendly ;)
Tak jak dzis malo kto siega po TWOM lub Europe Divided
koleś z planem zamku/miasta z produktami, które sprzedaje (piachem i pieprzem).
I know what you did there :mrgreen:

Zeby nie wyszlo, ze hejtujemy gre, to chyba nie jest ona mniej popularna od Jaipur czy Watergate. Taka półka rynku, albo jestes 7wonders Duel, albo jestes tymi innymi pudelkami ;)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Tuareg / Targi (Andreas Steiger)

Post autor: Irka »

Zwykle tego typu uniwersalne "pewniaki" mi się podobają, a tu chyba pierwszy raz stwierdzam, że jednak nie.
Gra optycznie ładna i przyjemna w obsłudze.
Ale po dwóch partiach mamy poczucie, że to takie kółko i krzyżyk i nic tu się nie zdarzy ciekawego, trochę brak emocji.
Jak ktoś uważa, że dodatek może w takiej sytuacji znacznie pomóc, to proszę napiszcie.

Na razie jako coś lekkiego chętniej wybierzemy El Dorado, Łąkę, World Wonders, 7 cudów świata (z tych dłuższych) oraz Gejsze i Spór o Bór (z tych krótszych).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Tuareg / Targi (Andreas Steiger)

Post autor: warlock »

Irka pisze: 07 sty 2024, 22:41 Jak ktoś uważa, że dodatek może w takiej sytuacji znacznie pomóc, to proszę dać znać.
Podstawowy Tuareg to u mnie 7/10, sprzedałem go dwukrotnie bo wydawał mi się nieco powtarzalny po pewnym czasie. Ale odkupiłem po raz trzeci żeby zagrać z dodatkiem i podbiłem ocenę do 8. Karty wydm piaskowych (i generalnie nowa talia kart plemion) robią tu robotę, te dodatkowe efekty bardzo urozmaicają rozgrywkę. Jeśli rdzeń gry Cię nudzi to nie gwarantuję, że dodatek to wyratuje, ale mimo wszystko polecałbym sprawdzić. Dzięki niemu gra się u mnie obroniła ;).
ODPOWIEDZ