Opinie o klubach, kawiarniach

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
John_S_PJK

Opinie o klubach, kawiarniach

Post autor: John_S_PJK »

Może to nie jest sklep, ale po dzisiejszej wizycie opinia się należy.

Byłem na chwilę w warszawskiej kawiarni Kawadzieścia i jestem zniesmaczony.

Po moim "dzień dobry" gość za ladą zwraca się do mnie "co chciałeś?" I cała rozmowa jest na zasadzie jakbyśmy się już znali bardzo długo.
Z kolei po moim "do widzenia" gość za ladą odpowiada "nara".

Szacun za jakże wysoki poziom braku kultury...
Nie polecam....
Jes ibn Jester
Posty: 73
Rejestracja: 06 paź 2015, 20:26
Has thanked: 2 times
Been thanked: 45 times
Kontakt:

Re: Opinie o sklepach

Post autor: Jes ibn Jester »

O ;) a czy to działa w obie strony?

1. Siema nie usłyszałes
2. Tak atmosfera w knajpie jest mocno na luzie co na całe szczęście odpowiafa ludziom którzy przychodzą również na luzie tu pograć
3. Tak, traktuje moich klientów jak starych znajomych, patrz punkt 2
4. Nie jest to oczywiście dla każdego. Znów punkt 2
5. Nie wpadles też do kawiarni pograć albo napić się kawy tylko odebrać "Pegana" którego grzecznościowo (dla japańczka) wydaje ludziom.
6. Tak jak większości (i szacun dla mniejszości) nawet do głowy Ci nie przyszło żeby w jakikolwiek sposób wesprzeć lokal w którym za darmoche możesz odbierać rzeczy ze sklepów lub od innych osób.
7. Nara to jednak stanowczo nie jest "oddal się w podskokach" :)

Na całe szczęście są inne knajpy z grami, gdzie zapewne obsługa kłania się w pas i całuje rączki. Tu traktujemy się poprostu po ludzku. Oraz następnym razem popros Kubę o wysyłkę i problem z głowy :D
Klubokawiarnia Kawadzieścia - 700+ gier, planszówkowy klimat i blisko Metra
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Opinie o sklepach

Post autor: miker »

Jes ibn Jester pisze: 14 lis 2023, 17:53 O ;) a czy to działa w obie strony?

1. Siema nie usłyszałes
2. Tak atmosfera w knajpie jest mocno na luzie co na całe szczęście odpowiafa ludziom którzy przychodzą również na luzie tu pograć
3. Tak, traktuje moich klientów jak starych znajomych, patrz punkt 2
4. Nie jest to oczywiście dla każdego. Znów punkt 2
5. Nie wpadles też do kawiarni pograć albo napić się kawy tylko odebrać "Pegana" którego grzecznościowo (dla japańczka) wydaje ludziom.
6. Tak jak większości (i szacun dla mniejszości) nawet do głowy Ci nie przyszło żeby w jakikolwiek sposób wesprzeć lokal w którym za darmoche możesz odbierać rzeczy ze sklepów lub od innych osób.
7. Nara to jednak stanowczo nie jest "oddal się w podskokach" :)

Na całe szczęście są inne knajpy z grami, gdzie zapewne obsługa kłania się w pas i całuje rączki. Tu traktujemy się poprostu po ludzku. Oraz następnym razem popros Kubę o wysyłkę i problem z głowy :D
Jak na właściciela lokalu, to odpowiedź dość agresywna. Nie każdy musi lubić klimat skejciarski, z którym „siema” mi się kojarzy. Może to przez mój wiek, a może przez co innego… I oczywiście, że działa to w dwie strony, ale taką odpowiedzią raczej zrażasz do lokalu niż zapraszasz. Każdy jest inny i trzeba to zrozumieć i szanować. Nie trzeba lubić.
Powyższa odpowiedź jest w stylu: „jak ci nie pasi, to się bujaj”.
Dla mnie bardzo słabe…
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Opinie o sklepach

Post autor: Curiosity »

miker pisze: 14 lis 2023, 20:31 taką odpowiedzią raczej zrażasz do lokalu niż zapraszasz
No to mnie akurat zachęcił, lubię taką luźną atmosferę. Ja nawet do obcych ludzi często mówię na "ty", o ile nie są ode mnie sporo starsi. Za dzieciaka na podwórku byłem jednym z najstarszych (albo i najstarszym) i taka forma "per ty" dłuuugo mi towarzyszyła. A odkąd w Polsce przybyło osób ukraińsko/rosyjsko języcznych i tych mówiących po angielsku, to się to jeszcze pogłębiło, bo w tych językach typowe "pan" nie występuje.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Opinie o sklepach

Post autor: Otorek »

Jako, że nie wiem nic o rosyjskim i ukraińskim to nie będe drążył, ale z "typowym pan" to masz na myśli również język angielski? Bo nie chce rzucać absurdem zanim się nie upewnię.
Jes ibn Jester
Posty: 73
Rejestracja: 06 paź 2015, 20:26
Has thanked: 2 times
Been thanked: 45 times
Kontakt:

Re: Opinie o sklepach

Post autor: Jes ibn Jester »

Żeby nie kręcić dramy, mam gości którzy przy pierwszej interakcji dali jasno znać, że raczej preferują "old skoolowe" podejście do klienta (pozdro Siwy) i jak najbardziej jesteśmy sobie na pan/pani i każdy jest zadowolony. Wystarczy tylko zakomunikować to najlepiej odrazu :)

A co do "każdy jest inny i trzeba to zrozumieć i szanować" działa w obie strony. Jestem inny niż oczekujesz i trzeba to zrozumieć i szanować. A jeżeli uważasz że wypowiedź jest agresywna to widać nie rozumiesz i nie szanujesz :D

Pozdro Misie Słodkie (- powiedział, zapewne obrażając pół forum :))
Klubokawiarnia Kawadzieścia - 700+ gier, planszówkowy klimat i blisko Metra
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Opinie o sklepach

Post autor: Barbarzyńca »

Jes ibn Jester pisze: 15 lis 2023, 00:31 Żeby nie kręcić dramy, mam gości którzy przy pierwszej interakcji dali jasno znać, że raczej preferują "old skoolowe" podejście do klienta (pozdro Siwy) i jak najbardziej jesteśmy sobie na pan/pani i każdy jest zadowolony. Wystarczy tylko zakomunikować to najlepiej odrazu
Jakbym chciał bez frytek, to bym chyba powiedział poproszę bez fryte, nie?
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Opinie o sklepach

Post autor: toblakai »

Ja rozumiem różne podejście - mam jednak pewien zgrzyt w głowie, gdy podchodzę do lady i witam się "Dzień dobry", po czym w odpowiedzi dostaję "Siema" :D

Tylko to już raczej mój problem - teraz jest promowane podejście do klienta w bardziej bezpośredni sposób. W sumie lepiej tak niż podejście z urzędów typu "czego!?" :D
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Opinie o sklepach

Post autor: kuleczka91 »

Ja zdecydowanie wolę zwyczajowe "dzień dobry", na "siema" czy "cześć" to mogę przejść po czasie jeśli bywam w danym miejscu dosyć często i wcale to nie oznacza, że mam kołek w d....po prostu tak jest dla mnie grzeczniej. Dobrym przykładem dla mnie jest Mepel, na dzień dobry zawsze odpowiedzą, a rozmowa w dalszym toku jest już bardziej w moim przypadku na luzie jeśli pytam o konkretne rzeczy, ale mnie tam już znają na tyle dobrze, że nawet nie muszę podawać nazwiska pod jakie podpiąć zamówienie xD. Póki co nie trafiłam, żeby jakiemuś klientowi mówili "cześć" no chyba, że klient sam się przywitał z nimi w ten sposób dając im do zrozumienia, że taka forma mu odpowiada i takie podejście jest dla mnie jak najbardziej w porządku :)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Opinie o sklepach

Post autor: litk »

Ja zdecydowanie wolę zwyczajowe "dzień dobry", na "siema" czy "cześć" to mogę przejść po czasie jeśli bywam w danym miejscu dosyć często i wcale to nie oznacza, że mam kołek w d....po prostu tak jest dla mnie grzeczniej.
Tak właśnie powinny wyglądać relacje z nieznajomymi. Zbytnie spoufalanie się prowadzi w konsekwencji do mniejszego szacunku do kogoś. Lepiej brzmi np. "Pani Krysiu, czy mogłaby mi Pani użyczyć łyżkę..." niż "ej krycha kopsnij łyche".
Ostatnio zmieniony 15 lis 2023, 16:38 przez litk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2546 times

Re: Opinie o sklepach

Post autor: Gizmoo »

Może jestem nieobiektywny, bo bywam w Kawadzieścia minimum trzy razy w tygodniu, ale...

Być w kawiarni i nie kupić pysznej kawy i nie spróbować KULTOWEGO serniczka!?

To nie tyle skandal, co ZBRODNIA! Na miejscu Marcina zamiast "siema", opowiedziałbym na do widzenia bajkę o wężu. :lol:
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Opinie o sklepach

Post autor: psia.kostka »

Zbytnie spoufalanie się prowadzi w konsekwencji do mniejszego szacunku do kogoś.
A moze tez prowadzic do nieporozumien:
"Pani Krysiu, czy mogłaby mi Pani użyczyć łyżkę..."
Spoiler:
"ej krycha kopsnij łyche".
Spoiler:
PS
W aleplanszowki poprawilo sie troche pakowanie gier do transportu.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Opinie o sklepach

Post autor: Irka »

Być może całe nieporozumienie wynika z tego, że na forach internetowych domyślne jest bycie na "ty". Tutaj coś innego może być nawet odebrane jako niegrzeczne z różnych względów, prawda?
Pewnie osoby z kawiarni traktują ją jako zwykłe przedłużenie internetowego świata. To super sprawa, tylko :idea: może warto to jakoś miło na wstępie wyjaśnić nowym osobom, albo napisać na plakacie.
Dla mnie to też egzotyka, ale chętnie bym na to przystała, gdyby tylko nie było tego niemiłego elementu zaskoczenia (wtedy odbieram to jako narzucanie mi czegoś).
Gizmoo pisze: 15 lis 2023, 16:28 Być w kawiarni i nie kupić pysznej kawy i nie spróbować KULTOWEGO serniczka!?
Obawiam się, że po takim culture clash serniczek też nie przeszedłby mi przez gardło :P
Jes ibn Jester pisze: 14 lis 2023, 17:536. Tak jak większości (i szacun dla mniejszości) nawet do głowy Ci nie przyszło żeby w jakikolwiek sposób wesprzeć lokal w którym za darmoche możesz odbierać rzeczy ze sklepów lub od innych osób.
To w końcu darmocha czy nie? 8)
Przy takim podejściu to radzę po prostu ustalić cennik za pośrednictwo i nikt nie będzie rozczarowany.
A jeśli chodzi o dobrowolne datki - nie czuję przymusu. Czasem coś grubszego wrzucam dopiero po kilku wizytach, szczególnie jeśli obsługa jest miła.
edit: pomyślałabym sobie też może, że masz już z japanczykiem ustaloną jakąś formę wynagrodzenia, ew. "przysługa za przysługę".
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4670
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1215 times
Been thanked: 1419 times

Re: Opinie o sklepach

Post autor: Mr_Fisq »

Nie będę ukrywał, że po pierwszej odebranej paczce wracam do Kawadzieścia raczej z konieczności niż potrzeby.

Jest pewne spektrum postaw pomiędzy:
- Dzień dobry szanownemu Panu.
a
- Elo ziomeczku, kiego głowę zawracasz?

Np. dość neutralne obecnie "Cześć", ale to nie mój biznes i skoro obecnym bywalcom to pasuje, to nie forsuję innego traktowania.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4670
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1215 times
Been thanked: 1419 times

Re: Opinie o klubach, kawiarniach

Post autor: Mr_Fisq »

W sumie przy wczorajszej wizycie, jak już człowiek wie czego się spodziewać, to jest dużo lepiej ;)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Opinie o sklepach

Post autor: AkitaInu »

Jes ibn Jester pisze: 15 lis 2023, 00:31 Żeby nie kręcić dramy, mam gości którzy przy pierwszej interakcji dali jasno znać, że raczej preferują "old skoolowe" podejście do klienta (pozdro Siwy) i jak najbardziej jesteśmy sobie na pan/pani i każdy jest zadowolony. Wystarczy tylko zakomunikować to najlepiej odrazu :)

A co do "każdy jest inny i trzeba to zrozumieć i szanować" działa w obie strony. Jestem inny niż oczekujesz i trzeba to zrozumieć i szanować. A jeżeli uważasz że wypowiedź jest agresywna to widać nie rozumiesz i nie szanujesz :D

Pozdro Misie Słodkie (- powiedział, zapewne obrażając pół forum :))
Czekaj, najpierw napisałeś że trzeba szanować dwie strony .... a potem pokazujesz że nie szanujesz zdania drugiej strony "bo nie rozumie" ? Troche mi to tu nie gra :)

Tak czy siak odpowiedz słaba, jak na kogoś kto prowadzi lokal dla ludzi. I nie mówie że to jest nieakceptowalne, ale nie znając kogoś to średnio z takimi tekstami wyskakiwać.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Opinie o sklepach

Post autor: Fyei »

litk pisze: 15 lis 2023, 16:20
Ja zdecydowanie wolę zwyczajowe "dzień dobry", na "siema" czy "cześć" to mogę przejść po czasie jeśli bywam w danym miejscu dosyć często i wcale to nie oznacza, że mam kołek w d....po prostu tak jest dla mnie grzeczniej.
Tak właśnie powinny wyglądać relacje z nieznajomymi. Zbytnie spoufalanie się prowadzi w konsekwencji do mniejszego szacunku do kogoś. Lepiej brzmi np. "Pani Krysiu, czy mogłaby mi Pani użyczyć łyżkę..." niż "ej krycha kopsnij łyche".
Przejaskrawiasz w drugą stronę. Można równie dobrze powiedzieć "czy możesz mi podać łyżkę?". Ta forma pytania również omija zwrot pan/pani i w moim odczuciu w żadnym wypadku nie umniejsza rozmówcy.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: Opinie o klubach, kawiarniach

Post autor: mordajeza »

To ja się też pożalę:

Na "nowy" Hex we Wrocławiu. Kiedyś "stary" Hex to była super knajpa na Nadodrzu, fajni przyjaźni i pomocni ludzie, fajni klimat. Teraz przenieśli się na Dworzec Świebodzki - byłem dwa razy, dwa razy niesympatycznie. W stylu:

ja: Dzień dobry!
pan: [cisza, patrzy się z grobową miną]
ja: Czy jest otwarte?
pan: A czytać umie?

Przyszedłem przed otwarciem (nie zauważyłem tabliczki na drzwiach z godzinami), ale można klienta jakoś grzeczniej poinformować, żeby przyszedł za godzinę... Wtedy tak się zirytowałem podejściem pana, że po prostu poszedłem gdzie indziej. Ale dałem drugą szansę - pomyślałem sobie, że pan miał zły dzień, nie ma co się obrażać. Nauczony doświadczeniem przyszedłem po otwarciu, ale też pan burczał i ogólnie było jakoś tak nieprzyjemnie. No nic, stracili klienta. A szkoda, bo "stary" Hex był moim ulubionym planszówkowym miejscem we Wrocławiu.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Opinie o sklepach

Post autor: litk »

Fyei pisze: 17 lis 2023, 13:45
litk pisze: 15 lis 2023, 16:20
Ja zdecydowanie wolę zwyczajowe "dzień dobry", na "siema" czy "cześć" to mogę przejść po czasie jeśli bywam w danym miejscu dosyć często i wcale to nie oznacza, że mam kołek w d....po prostu tak jest dla mnie grzeczniej.
Tak właśnie powinny wyglądać relacje z nieznajomymi. Zbytnie spoufalanie się prowadzi w konsekwencji do mniejszego szacunku do kogoś. Lepiej brzmi np. "Pani Krysiu, czy mogłaby mi Pani użyczyć łyżkę..." niż "ej krycha kopsnij łyche".
Przejaskrawiasz w drugą stronę. Można równie dobrze powiedzieć "czy możesz mi podać łyżkę?". Ta forma pytania również omija zwrot pan/pani i w moim odczuciu w żadnym wypadku nie umniejsza rozmówcy.
W tego typu stwierdzeniach jest niewypowiedziane Ty.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Opinie o sklepach

Post autor: Fyei »

litk pisze: 17 lis 2023, 17:07
Fyei pisze: 17 lis 2023, 13:45
litk pisze: 15 lis 2023, 16:20
Tak właśnie powinny wyglądać relacje z nieznajomymi. Zbytnie spoufalanie się prowadzi w konsekwencji do mniejszego szacunku do kogoś. Lepiej brzmi np. "Pani Krysiu, czy mogłaby mi Pani użyczyć łyżkę..." niż "ej krycha kopsnij łyche".
Przejaskrawiasz w drugą stronę. Można równie dobrze powiedzieć "czy możesz mi podać łyżkę?". Ta forma pytania również omija zwrot pan/pani i w moim odczuciu w żadnym wypadku nie umniejsza rozmówcy.
W tego typu stwierdzeniach jest niewypowiedziane Ty.
Owszem, ale nie oznacza to z automatu braku szacunku w stosunku do rozmówcy, czy też mniejszym lub większym poszanowaniu. To nie użycie konkretnych zwrotów w zdaniu o tym świadczy. Dla porównania dwa inne zdania:
1. Panie, zjeżdżaj pan z mojego miejsca.
2. Przepraszam siedzisz na moim miejscu, możesz się przesiąść?

Chyba nie powiesz, że pierwsze zdanie świadczy o kulturze i szanowaniu rozmówcy :wink:?
Ostatnio zmieniony 18 lis 2023, 11:38 przez Fyei, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Opinie o klubach, kawiarniach

Post autor: Irka »

Powyżej argumentacja, która doprowadza rozmowę do absurdu.

A neutralne (bez ukrytego ty) to byłoby dopiero "Proszę o łyżkę".

PS. To neutralne niektórzy opanowują do perfekcji, kiedy rozmawiają z teściami :)
ODPOWIEDZ