+/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Fajtmen
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2020, 08:58

+/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: Fajtmen »

Cześć :)

Szukam gry przede wszystkim dla dwóch osób do gry z małżonką, ale z możliwością grania również w 4 osoby, na wypadek nagłego ataku znajomych (sporadycznie, jeśli tłumaczenie zasad ma trwać dwie godziny, niech trwa :D ). Najważniejsze, gra musi być dostępna na stronach Empik lub Bonito, z racji tego, że mamy bon do wykorzystania na jednej z tych dwóch stron (nie pytajcie jak to możliwe). Budżet to +/- 300 zł, może to być jedna większa gra, mogą to być dwie gry, grunt, żeby były dobre.

Jesteśmy otwarci na każdy rodzaj gier (nie licząc kooperacji, bo te zwyczajnie nam nie podchodzą), włącznie z karciankami. Chcemy tylko, żeby były mózgożerne bardziej, niż mniej. Gramy w gry od trywialnych, jak Wyprawa do El Dorado, do gier typu Magic The Gathering, po drodze spotykając Terrors of London, Terraformację Marsa czy Talisman. Zaznaczam jednak, że lubimy ciężkie pudełka, dużo elementów, kart, plansz czy innych żetonów (nawet kosztem przygotowania do gry, to traktujemy jako element całej zabawy).

Jak chodzi o klimat, to również jesteśmy otwarci na każdy, ale nie ukrywam, że to co nam najbardziej podchodzi, to szeroko rozumiane Fantasy, ewentualnie coś czym można nacieszyć oko. No i najlepiej, gdyby gra była wydana po polsku (ale nie jest to warunek konieczny).
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: antonio3333 »

Fakt, że już 400+ zł ale bym wycelował w clash of cultures u was jak ma być to koniecznie empik.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: poooq »

Uczta dla Odyna w Empiku za 227 złotych: od 1 do 4 graczy, 30 minut na każdego, worker placement z puzzlami, jest mózgożerność na bardzo przyjemnym poziomie, głębokość i szerokość decyzji daje poczucie przestrzeni, pudełko waży ze 2,5 kilograma :) Klimat wikingów z sympatycznymi grafikami i klimatycznymi drewnianymi znacznikami sprawia duże wrażenie wizualne po rozłożeniu gry na stole. Polecam
Po co piać, gdy można grać?
Fajtmen
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2020, 08:58

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: Fajtmen »

antonio3333 pisze: 24 lis 2023, 13:19 Fakt, że już 400+ zł ale bym wycelował w clash of cultures u was jak ma być to koniecznie empik.
Empik, nie empik, ale i tak nigdzie taniej niż 380 nie znajdziesz, dla nas to trochę za dużo, ale zapisuję tytuł na kolejną okazję, bo wygląda zacnie
poooq pisze: 24 lis 2023, 13:37 Uczta dla Odyna w Empiku za 227 złotych: od 1 do 4 graczy, 30 minut na każdego, worker placement z puzzlami, jest mózgożerność na bardzo przyjemnym poziomie, głębokość i szerokość decyzji daje poczucie przestrzeni, pudełko waży ze 2,5 kilograma :) Klimat wikingów z sympatycznymi grafikami i klimatycznymi drewnianymi znacznikami sprawia duże wrażenie wizualne po rozłożeniu gry na stole. Polecam
Mówiąc cięzkie pudełka nie sądziłem że coś przerośnie moje oczekiwanie, ale rzeczywiście jest tu tego sporo. Ale jeśli się na to zdecyduję, to do wydania jeszcze zostanie z 70 zł, więc może ktoś podrzuci coś jeszcze do powiedzmy stówki, bo bon jednorazowy, a po co być stratnym :)
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: vder »

Może fantastyczne swiaty - gram głównie 2-3 osoby, ale więcej też powinno być ok. A jest to karcianka do której najczęściej wracamy chociaż na półce od kilku lat. Przy czym dobrze mieć aplikacje do liczenia punktów :D
Torquemada666
Posty: 787
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: Torquemada666 »

Pomyśl o tym

https://www.empik.com/portal-games-gra- ... ,zabawki-p

Jest naprawdę sporo kombinowania (wciągającego), dobrze chodzi na 2, 3 czy 4 osoby. Jest tryb solo. Są wszystkie dodatki, które bardzo zwiększa regrywalność. Minus, nie jest to fantasy :)
Fajtmen
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2020, 08:58

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: Fajtmen »

Torquemada666 pisze: 24 lis 2023, 14:18 Pomyśl o tym

https://www.empik.com/portal-games-gra- ... ,zabawki-p

Jest naprawdę sporo kombinowania (wciągającego), dobrze chodzi na 2, 3 czy 4 osoby. Jest tryb solo. Są wszystkie dodatki, które bardzo zwiększa regrywalność. Minus, nie jest to fantasy :)
Minusik, nie minus, tak jak mówiłem, przemyślę wszystko, więc i to przedyskutujemy :) a co sądzicie o tytułach typu Ark Nova lub Mage Knight? Rzuciły mi się w oczy przy przeglądaniu tych dwóch stron. Tytuły raczej popularne, a mimo to nie maiłem nigdy przyjemności.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: vder »

Mage knight chyba ludzie głównie pod solo kupuja, ewentualnie 2 graczy, więcej raczej nie pograsz.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: Bruno »

Ark Nova to raczej lekki tytuł - w sensie nie mózgożer, i ze sporą dozą losowości. Ale oczywiście to naprawdę dobra gra.

Nieustannie polecam Alchemików, tylko trzeba mieć na uwadze, że tłumaczenie zasad może być ciężkie (bo to gra w dużej mierze dedukcyjna). Będą dobrze chodzić i na parę, i na czwórkę. Klimat mocno unurzany w Świecie Dysku :wink:

Oczywiście nieśmiertelny Brass - dla czterech lepszy chyba Birmingham, dla dwójki - Lancashire. To już waga ciężka, jeśli chodzi o rozkminę.

Mage Knight to kapitalna gra solo, choć ja lubię też zagrać rywalizacyjnie na 2-3 os. We dwójkę dacie radę, ale przy czworgu graczach oczekiwanie na swoją kolej może zabić radość z podejmowanych, ciekawych decyzji. No i próg wejścia jest naprawdę wysoki, bo gra ma mnóstwo reguł, w tym drobnych i nie zawsze intuicyjnych (niemniej to mój top topów, ale ja jestem klimaciarzem :D ).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: arturmarek »

Czytając wątek też pomyślałem o Uczcie dla Odyna. Tutaj też można od razu wziąć dodatek Norwegowie.

Niezmiennie polecam również Cywilizację Poprzez Wieki - genialna na dwie osoby. Na 4 można grać, ale to będzie pewnie 4-godzinna rozrywka.

Brassy sa chyba aktualnie niedostępne, ale to na pewno fantastyczny wybór - ja polecam Lancashire.
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: prib4 »

Ankh Bogowie Egiptu - jedyna opcja spełniająca wszystko czego potrzebujesz :) Chyba najlepsze 2os area control na rynku, piękne wykonanie i jeśli trzeba to można w 5 osób siadać i nawet da się grać nie usypiając między turami :)
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: samuraj1369 »

Plus jeden dla uczty dla odyna i dodatku Norwegowie!
W tym momencie to 401 zł, czyli zestaw wychodzi za 101 zł. Genialna oferta z Twoim bonem :D
sortirus
Posty: 138
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 22 times
Been thanked: 44 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: sortirus »

Również polecam Ucztę, genialna gra. Dodatku jeszcze nie ograłem, ale mam zakupiony, chyba każdy mówił że to must have więc wziąłem :P.

Jeśli chodzi o Mage Knight - też polecam, ale on wymaga trochę poświęcenia, przynajmniej w moim gronie, gdzie gramy we 3 - rozgrywka potrafi potrwać 5-8h (zależnie od ilości rozmów w trakcie rozgrywki i od rozkojarzenia jednej z osób :D). Nie wyobrażam sobie zagrania w więcej osób. No i jest to gra, która musi często lądować na stole, bo ilość mikrozasad potrafi zabić po powrocie do niej po kilku miesiącach (sam się powoli szykuje na powrót kilku miesięcznej przerwie, będzie pewnie z godzina czytania instrukcji :D).
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: itsthisguyagain »

Diuna: Imperium z potęgą IX. Najlepsza gra ostatnich kilku lat.

Ostatnio u nas zagrywamy się w Circadians: Ład Chaosu.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: Emil_1 »

Może Scythe?
Miłego dnia! :)
Fajtmen
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2020, 08:58

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: Fajtmen »

To ciekawe że wspomnieliście o Circadians i Scythe, bo to dwa główne tytuły, które wpadły mi w oko podczas samotnego przeglądania Empiku i okolic. Po ciężkich dywagacjach z małżonką odrzuciliśmy pomysł Uczty dla Odyna, przynajmniej na razie. Diuna Imperium zbiera świetne recenzje, jednak zawsze jak biorę ją do ręki, to mam w rażenie że w pudełku jest jedynie powietrze, a tak jak wspominałem, zwracamy na to szczególną uwagę.
Na naszej zawężonej liście pozostają:
Ark Nova
Circadians: ład chaosu
51 stan UE
Scythe
Podwodne Miasta
Ankh: Bogowie Egiptu.
Która z tych gier będzie działała najlepiej na 2 osoby, bez utraty jakości przy dorzuceniu dwóch dodatkowych graczy?
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: prib4 »

Nadal będę tutaj Ankh reklamował - na 2 osoby ta gra ma szachowy posmak.
Co do reszty to z marszu bym Scythe wykreślił - na 2 osoby to będzie dosłownie pasjans.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: grabol »

Wojna o pierścień.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: itsthisguyagain »

Fajtmen pisze: 28 lis 2023, 17:28 Diuna Imperium zbiera świetne recenzje, jednak zawsze jak biorę ją do ręki, to mam w rażenie że w pudełku jest jedynie powietrze, a tak jak wspominałem, zwracamy na to szczególną uwagę.
Obrazek

Z dodatkami mam problem z zamknięciem pudełka
Na naszej zawężonej liście pozostają:
Ark Nova
Circadians: ład chaosu
51 stan UE
Scythe
Podwodne Miasta
Ankh: Bogowie Egiptu.
Wszystkie komentarze to zaczynają się od "Moim zdaniem"

Ark Nova jest grubo przereklamowana. Nawet nie chce mi się o niej rozpisywać. Zresztą za mało grałem i to dosyć dawno. Pamiętam tylko odczucia - frustracja, nuda i irytacja. Po pierwszej grze stwierdziłem, że pewnie to przez to, że nie znałem gry, przez to się nie kombiło, następna gra będzie lepsza.... nie była i następna też nie. Śmiem twierdzić, że Ci co lubią bardzo chcieli Ark Novę polubić i grali tak długo aż ta katorga zaczęła sprawiać przyjemność. Ale to tylko moja opinia Sir.

Obrazek

Circadians: Ład Chaosu to najlepsza gra tego roku. Jak gramy to rutynowo stoimy nad stołem każdy jest zaangażowany w to co się dzieje.
51 stan UE jest bardzo fajny o ile lubisz gry w budowanie karcianych silniczków - ta karta produkuje ci zasób a tamta mieli ten zasób na punkty zwycięstwa.
Scythe to hit or miss. Jedni bardzo lubią innych wybitnie nudzi. Gra jest rozwiązywalna tj w sieci są instrukcje co i jak robić kombinacją frakcja/plansza akcji żeby maksymalizować wyniki - przy czym kombinacje są bardzo nierówne (w tym autowin Ruswieci+cośtam). Musisz albo regularnie grać z tymi samymi ludźmi żeby poziom graczy był taki sam albo zapomnij w ogóle, że ta gra istnieje. Nikogo nowego nie wprowadzisz w ten zaklęty krąg.
Podwodne Miasta to kolejne budowanie karcianych silniczków. Najlepsza gra Suchego a on robi gry jak nazwisko przykazało. Jakbym miał wybierać między 51 stanem a Podwodnymi Miastami to Podwodne every time... w zasadzie Podwodne every time przy wyborze z dowolną grą w budowanie karcianych silniczków.
Ankh nie grałem

Jeszcze raz namawiam do Diuny Imperium + dodatki.
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: prib4 »

A ja w kontrze do tego wyżej - Diunę bardzo polecam ale nie na 2 osoby. Ta gra traci baaaardzo dużo nawet w 3 osoby a we 2 osoby z botem to już całkiem meh.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: +/- 300 zł, zajmowacz czasu na długie wieczory

Post autor: itsthisguyagain »

prib4 pisze: 28 lis 2023, 22:18 A ja w kontrze do tego wyżej - Diunę bardzo polecam ale nie na 2 osoby. Ta gra traci baaaardzo dużo nawet w 3 osoby a we 2 osoby z botem to już całkiem meh.
Na 2 osoby to tylko świetna gra. Na 4 najlepsza gra.
ODPOWIEDZ