Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Pouzy
Posty: 68
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: Pouzy »

Sformułowanie ,,na południu, północy, itp." odnosi się do lokalizacji w stosunku do miejsca, w którym czytasz daną wskazówkę. To miejsce nie musi znajdować się na tej samej mapie.
Istvan
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2018, 01:50
Has thanked: 12 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: Istvan »

Trzy pytania:

1. Podczas testu zliczamy odpowiednie symbole zdolności na plaszetkach uczestników testu (członków załogi) oraz ich wyposażonych kartach umiejętności. Czy liczymy także symbole na kartach poziomu?

2. Stan :osłabienie" powoduje zmniejszenie wszystkich zdolności o 2. Czyli jeżeli wykonuję np. test na siłę osłabionym członkiem załogi, który ma na swojej plaszetce symbol siły i jest wyposażony w kartę umiejętności z tym symbolem, to wówczas i tak o wyniku decyduje dobranie losu, jako że dwie "siły" tego członka załogi zostały zniwelowane do zera na skutek działania żetonu osłabienia?

3. Czy dobrze rozumiem, że żeton synergii nie włącza obdarowanej nim postaci automatycznie do walki? Jeśli chcę aktywować żeton najpierw muszę tę postać wyznaczyć do tej walki, kładąc na niej znacznik (?)
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 64 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

3 razy tak z małą adnotacją co do trzeciego pytania. Generalnie, to podczas walki wszystkie postaci w niej uczestniczą, a tymi kostkami zaznacza się tylko, kto atakuje. Co do umiejętności synergii, to one wszystkie dotyczą walki, więc z definicji może ich użyć jedynie postać wykonująca atak.
Pouzy
Posty: 68
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: Pouzy »

Istvan pisze: 22 sie 2023, 15:54 Trzy pytania:

1. Podczas testu zliczamy odpowiednie symbole zdolności na plaszetkach uczestników testu (członków załogi) oraz ich wyposażonych kartach umiejętności. Czy liczymy także symbole na kartach poziomu?

2. Stan :osłabienie" powoduje zmniejszenie wszystkich zdolności o 2. Czyli jeżeli wykonuję np. test na siłę osłabionym członkiem załogi, który ma na swojej plaszetce symbol siły i jest wyposażony w kartę umiejętności z tym symbolem, to wówczas i tak o wyniku decyduje dobranie losu, jako że dwie "siły" tego członka załogi zostały zniwelowane do zera na skutek działania żetonu osłabienia?

3. Czy dobrze rozumiem, że żeton synergii nie włącza obdarowanej nim postaci automatycznie do walki? Jeśli chcę aktywować żeton najpierw muszę tę postać wyznaczyć do tej walki, kładąc na niej znacznik (?)
Żeton synergii nie włącza obdarowanej nim postaci automatycznie do walki. Jeśli aktywujesz ten żeton podczas włączenia do walki danej postaci to z w r a c a s z go właścicielowi.
Istvan
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2018, 01:50
Has thanked: 12 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: Istvan »

Dzięki za odpowiedzi!

Jeszcze kilka wątpliwości:

1. Czy tryb łatwy to to samo co tryb zwykły? ( w odróżnieniu od brutalnego)?

2. Czy 25 punktów (grając w trybie brutalnym) dopisuję sobie także wówczas, kiedy poniosłem porażkę?

3. Jak rozumiem, dotracie do zakończenia kampanii jest równoznaczne z wygraną?

4. Żeby odblokować niektore karty zadań muszę zdobyć określaną liczbę totemów i zakończeń kampanii. Jak rozumiem, w jednej kampanii? (?nie zlicza się osiągnięc z poprzednio rozegranych kampanii)?

5. Dlaczego w dzienniku jest aż 5 miejsc na porażkę? (Okienek do zaznaczenia porażki)?
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: nolify »

Istvan pisze: 23 sie 2023, 16:21 Dzięki za odpowiedzi!

Jeszcze kilka wątpliwości:

1. Czy tryb łatwy to to samo co tryb zwykły? ( w odróżnieniu od brutalnego)?

2. Czy 25 punktów (grając w trybie brutalnym) dopisuję sobie także wówczas, kiedy poniosłem porażkę?

3. Jak rozumiem, dotracie do zakończenia kampanii jest równoznaczne z wygraną?

4. Żeby odblokować niektore karty zadań muszę zdobyć określaną liczbę totemów i zakończeń kampanii. Jak rozumiem, w jednej kampanii? (?nie zlicza się osiągnięc z poprzednio rozegranych kampanii)?

5. Dlaczego w dzienniku jest aż 5 miejsc na porażkę? (Okienek do zaznaczenia porażki)?
1. Nie, w trybie łatwym zaczynasz mocno zboostowany. Dodatkowo są inne bonusy. Strona 36 w instrukcji.

2. W mojej ocenie tak. Porażka to również koniec kampanii, a na koniec kampanii zapisujemy w dzienniku wynik końcowy zgodnie z tabelką ze strony 34 w instrukcji.

3. Nie wiem 🙂, rozegrałem kampanię raz (i starczy mi, nie siądę do tej gry do momentu, aż córka podrośnie tj. za jakieś 6/7 lat). Moje zakończenie to był typowy filmowy happy end, win. Udało nam się.Więc w sumie zależy o co pytasz. Czy wygraną dla Ciebie jest fabularne szczęśliwe zakończenie? Strzelam, że są i "smutne" zakończenia. Czyli ukończysz kampanię, ale opis fabularny może być niesatysfakcjonujący.

4. Każde osiągnięcie liczy się raz. Za każdym razem jak zdobywamy kamień czy coś innego będącego totemem, to stawiamy x przy tym osiągnięciu. Więc jeżeli w trakcie jednej kampanii zdobędziesz 10 totemów, a w następnej zdobędziesz dokładnie te same 10 totemów, to w sekcji Odblokowane karty masz jakby 10 punktów. Druga kampania nic nie zmieniła w kwestii odblokowanych kart.
Więc odpowiadając wprost na Twoje pytanie: zliczasz osiągnięcia ze wszystkich kampanii, a karty przez Ciebie odblokowane, są dostępne na początku każdej nowej przygody.

5. Jest 5 miejsc, ponieważ w trybie łatwym i zwykłym możesz zaliczyć skuchę 5 razy:) Szósta wtopa to porażka jak w trybie brutalnym
Istvan
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2018, 01:50
Has thanked: 12 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: Istvan »

Dzięki ! Zastanawiam się nad jeszcze jedną rzeczą:

"Blok z broni nie działa podczas ataku wrogów
na koniec rundy. Możecie jednak używać
bloku z kart przygody, umiejętności załogi
lub innego bloku odnoszącego się do
"ataku wrogów na koniec rundy"."

1. Czy każdy blok z karty przygody lub umiejętności załogi działa w przypadku ataku wroga na koniec rundy ?
Czy musi być przy tym na karcie lub planszetce adnotacja "odnosi się do ataku wrogów na koniec rundy"? Nie mam chwilowo przed sobą gry i nie mogę sprawdzić.

2. Czy niewymieniony w instrukcji blok z niektórych wyposażonych kart umiejętności działa tak samo jak blok z umiejętności załogi i kart przygody?
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: nolify »

Zasady bloku sprowadzają się do jednej różnicy. Na koniec rundy walki, kiedy atakują wrogowie, możesz skorzystać z każdej dostępnej opcji bloku z wyjątkiem bloku zapewnianego przez broń postaci. Natomiast podczas kontrataku wrogów możesz skorzystać z każdej dostępnej opcji bloku oraz z bloku, który zapewnia broń atakującej postaci.
gooliver
Posty: 22
Rejestracja: 13 maja 2014, 16:33
Has thanked: 12 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: gooliver »

Cześć. Czy dane miejsce można odwiedzać wielokrotnie i zdobyć tam za każdym razem przewidziane nagrody? Przykłady:
1. W miejscu A mogę zapolować żeby zdobyć 1 mięso.
2. W miejscu B napotkana osoba ostrzega przed stworami w miejscu C co podnosi morale.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: tomp »

gooliver pisze: 02 lis 2023, 09:59 Cześć. Czy dane miejsce można odwiedzać wielokrotnie i zdobyć tam za każdym razem przewidziane nagrody? Przykłady:
1. W miejscu A mogę zapolować żeby zdobyć 1 mięso.
2. W miejscu B napotkana osoba ostrzega przed stworami w miejscu C co podnosi morale.
Tak, o ile w międzyczasie nie dostaniesz karty ze słowem kluczem, które zmienia ci ścieżkę wyboru opcji.
Często po wybraniu jakieś opcji dostajesz słowo klucz, które uniemożliwia ci ponowny wybór tej opcji.
Odnośnie miasta/portu na jednej ze stron są opisane ograniczenia (w dużym skrócie można wybrać opcje raz na akcję).
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: Ardel12 »

gooliver pisze: 02 lis 2023, 09:59 Cześć. Czy dane miejsce można odwiedzać wielokrotnie i zdobyć tam za każdym razem przewidziane nagrody? Przykłady:
1. W miejscu A mogę zapolować żeby zdobyć 1 mięso.
2. W miejscu B napotkana osoba ostrzega przed stworami w miejscu C co podnosi morale.
Nic tego nie blokuje jak wspomniane powyżej, ALE takie nagrody można ogarnąć na wiele sposobów, które mogą albo nie zabierać nam akcji(a pamiętaj, że mamy ich skończoną liczbą na kampanię) albo być w bonusie z wieloma innymi za wypełnienie zadania. Morale można podnościć przepisami. Ogólnie nie polecam odpalać takich akcji, bo szkoda na to czasu.

Pamiętajmy też, że Kamień Czasu ma złe tłumaczenie i nie daje nam nieskończonego czasu w kampanii(gdzieś to było poruszane), więc combo z nim na wszystkie zasoby, karty itd. po prostu nie działa :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomzaq »

Po co jest 18 znaczników zmęczenia?
Who is John Galt?
Posiadam
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: nolify »

Zmęczenie można przyjąć dwa razy na głowę. Głów jest 9. Nawet coś mi się kojarzy, że jest opcja dostępna za XP, żeby postać mogła przyjąć zmęczenie trzy razy. Wierzę, że chodziło o Panią Kapitan.
Pouzy
Posty: 68
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: Pouzy »

Tomzaq pisze: 26 lis 2023, 11:05 Po co jest 18 znaczników zmęczenia?
Głównie po to, że jak składasz grę zapisując ją podczas kampanii, to wszystkie elementy i żetony na postaci składasz do woreczka. Wkładając tam tylko jeden żeton zmęczenia nie wiedziałbyś przywracając grę czy postać miała 1 czy 2 takie żetony. Grając możesz korzystać z tylko jednego żetonu obracając go na odpowiednią stronę.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomzaq »

1. Czy jeden załogant może walczyć dwa albo więcej razy w jednej turze walki , czy tylko raz?
2. Co w sytuacji gdy mam dobrać do walki kartę wroga, którego już wcześniej pokonałem ( przy okazji walki z innej lokalizacji)? Dobieram drugi raz czy olewam i mam łatwej :D ?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: Giermek »

Ad. 1 W jednej turze może walczyć tylko raz (po to są te duże kostki - by oznaczyć tych, którzy już walczyli w tej turze)
Ad. 2 To jest tak jakby inny wróg tego samego gatunku. Walczysz więc ponownie.
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: nolify »

Tak jak pisze Giermek. Dodam jedynie do 1, że załogant może w jednej turze walczyć więcej niż jeden raz ALE tylko dzięki odpowiedniemu skillowi/przedmiotowi. Niestety nie pamiętam dokładnie co dodawało taką przewagę, ale była jakaś instancja, która pozwalała załogantowi na dwa ataki, w drodze wyjątku od głównej reguły.
Pouzy
Posty: 68
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: Pouzy »

Odnośnie punktu 1- odpowiedzi wprowadzają w błąd. Jeden członek załogi (nie mylić z graczem) może walczyć 2 razy w turze walki (instrukcja str.23 Atak i kontratak, pkt.1).
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: nolify »

Pouzy pisze: 08 gru 2023, 09:53 Odnośnie punktu 1- odpowiedzi wprowadzają w błąd. Jeden członek załogi (nie mylić z graczem) może walczyć 2 razy w turze walki (instrukcja str.23 Atak i kontratak, pkt.1).
True story! Jak w końcu wróciłem w rodzinne progi to miałem okazję sprawdzić co jest pięć :)
Z kolei jeśli chodzi o skille nieco alterujące regułę, to musiałem mieć na myśli możliwość oddawania swojej kostki ataku innemu graczowi. Mam nadzieję, że pamięć nie robi mnie w balona, ale zdaje mi się, że mieliśmy taką opcję podczas naszej rozgrywki.
Pouzy
Posty: 68
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: Pouzy »

Oczywiście. Można oddać swoją kostkę ataku innemu graczowi wydając na to jeden rozkaz (opłacić może dowolny z dwóch graczy).
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Uśpieni bogowie - pytania i wątpliwości

Post autor: Seraphic_Seal »

1.Kiedy właściwie zaczyna się walka/test?
Czy gdy już wiem dokładnie, jaki test/jaka walka mnie czeka? Czy dopiero, gdy (jeśli test) dobiorę kartę losu, lub (jeśli walka) powiedzmy dobiorę przeciwników z talii? Do którego dokładnie momentu mogę używać przepisów i do którego momentu mogę wyposażać członków załogi w umiejętności?

2. Czy mogę opłacić tylko umiejętności z planszetki mojej postaci (niestety angielska instrukcja ma niefortunny problem z "your")? Czy mogę wydać rozkazy, aby inny gracz wykorzystał zdolność swojej postaci?

3. Czy mogę użyć umiejętności z planszetki mojej postaci, np + 1 do celności, tylko gdy ona sama atakuje? Czy jednak może to być wykorzystane do wsparcia innej postaci? Jak to się ma z resztą umiejętności z planszetek postaci (jak np. usuwanie danego typu zmęczenia albo przelosowanie losu "1")

4. Aktywacja umiejętności z kart umiejętności
Czy zdolności aktywnych może użyć tylko postać biorąca udział w teście? I czy pasywne typu "gdy wykonujesz akcję mostka" działają tylko w tedy, gdy kartę posiada aktywny gracz? Albo karta "zapłać jeden rozkaz, dodaj +1 do obrażeń" czy coś takiego, z tego można korzystać tylko kiedy wyposażona postać właśnie atakuje? Czy może być wykorzystane na innych?
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
ODPOWIEDZ