Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
inny_89
Posty: 158
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 213 times
Been thanked: 89 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: inny_89 »

No ja jadę z living rules po ang. Faktycznie nie jest łatwo. Ale znowu nie ma jakiejś tragedii - niektóre słowa faktycznie muszę sobie tłumaczyć i głębiej zastanowić się nad szerszym kontekstem.

Zanim jednak przyjdzie do mnie pudełkowa wersja to:
Co do tego Pax'a to jest opcja w to zagrać gdzieś online asynchronicznie? Coś jak 18xx.games?
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 490
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 935 times
Been thanked: 210 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

inny_89 pisze: 26 sie 2023, 15:17
Co do tego Pax'a to jest opcja w to zagrać gdzieś online asynchronicznie? Coś jak 18xx.games?
Jest całkiem dobry moduł na TTS, aczkolwiek z reguły grywa się live. Ktoś próbował async na Vassalu, ale osobiście tego modułu nie testowałem, a do tego typu gier async mi nie odpowiada i sam raczej nie siądę.
Link to kanału paxowego discorda, gdzie czasami grywamy w Renesans, aczkolwiek widać teraz wakacyjną przerwę.

A jeszcze co do instrukcji, to wg mnie jest to jedna z przystępniejszych i lepiej zredagowanych jak na gry Eklunda :)
No, może jeszcze HF4 trzyma podobny poziom.
inny_89
Posty: 158
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 213 times
Been thanked: 89 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: inny_89 »

ZygfrydDeLowe o, dziękuję za nakierowanie na kanał Discord. Postaram się dokładnie przyswoić zasady z instrukcji i zgłoszę się tam na jakąś wspólną rozgrywkę.

Widzę, że do Paxa są jakieś promo karty: "Pax Renaissance (2nd edition): Age of Reformation Promo Cards".
Warto się w nie zaopatrzyć od razu?
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: mat_eyo »

inny_89 pisze: 26 sie 2023, 17:54 Widzę, że do Paxa są jakieś promo karty: "Pax Renaissance (2nd edition): Age of Reformation Promo Cards".
Warto się w nie zaopatrzyć od razu?
Zdecydowanie nie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

inny_89 pisze: 26 sie 2023, 17:54 ZygfrydDeLowe o, dziękuję za nakierowanie na kanał Discord. Postaram się dokładnie przyswoić zasady z instrukcji i zgłoszę się tam na jakąś wspólną rozgrywkę.

Widzę, że do Paxa są jakieś promo karty: "Pax Renaissance (2nd edition): Age of Reformation Promo Cards".
Warto się w nie zaopatrzyć od razu?
Nie, odpuście to.
inny_89
Posty: 158
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 213 times
Been thanked: 89 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: inny_89 »

Zgodność i stanowczość w tym temacie aż mnie fascynuje :D

Co z tymi promo kartami jest nie tak?

Odpuszczę je sobie ale jestem ciekaw.
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: pwoloszun »

Za warlock powtorze: tutaj jest ZDECYDOWANIE najlepsza wersja instrukcji do Pax Renaissance 2nd ed:
https://boardgamegeek.com/filepage/2330 ... dition-rul

Na dzien dzisiejszy osobom, ktore beda sie uczyc zarekomendowalbym (w kolejnosci):
  1. obejrzec jakis gameplay, zeby z grubsza zobaczyc co tam sie dzieje oraz PO CO w ogole robic jakas akcje
  2. przeczytac instrukcje, najlepiej: https://boardgamegeek.com/filepage/2330 ... dition-rul
  3. wydrukowac kazdemu graczowi Player Aida: https://boardgamegeek.com/filepage/2226 ... player-aid
  4. zagrac solo na 2 rece
  5. danego dnia umowic sie TYLKO na granie w Pax Renaissance i od razu z gory ustalic, ze gramy minimum 2 partie pod rzad (im wiecej tym leiej)
  6. najlepiej poprosic wspolgraczy, zeby kazde z nich rowniez obejrzalo jakis gameplay
  7. jako gracz tlumaczycy gre, potraktowac pierwsza partie jak GM - skupic sie na podpowiadaniu, ZWLASZCZA jesli zauwazycie, ze ktos wykonuje ruch, ktory za chwile (z pomoca wspolgraczy ;)) bardzo ugryzie go w kuper ;)
  8. WAZNE! Poprosic, zeby wszyscy przy stole mowili na glos co robia ORAZ dlaczego to robia. Wyjatkiem niech bedzie sytuacja, kiedy ktos chce zrobic jakis fajny, bardziej zlozony manewr, to niech wowczas powie cos w stylu "zaraz sie dowiesz" ;)
    Chodzi o to, ze pozniej, gdy gracze juz troche poznaja gre, to sami beda sobie dopowiadac dlaczego przeciwnik cos robi. Natomiast w pierwszych rozgrywkach chodzi o pokazanie mozliwosci jakie daje gra i ZANECENIU wspolgraczy. Niestety tekstem, ktory powtarza sie jak bluesowy refren jest cos w stylu: "Zagralismy, bylem zachwycony gra, ALE wszyscy wspolgracze byli zdezorientowani, umeczeni tlumaczeniem i kompletnie zagubieni, wiec <tu link na bazar>"
  9. jesli partia troche sie rozkreci (np nie skonczyla sie po 1/2 komecie, kazdy z graczy porobil troche akcji), to mozna zaczac grac bardziej agresywnie/atakowac zwyciestwo
Powodzenia i jak najlepszych pierwszych partii!

PS Cenowo, gdy pojawil sie po premierze, Pax Renaissance 2nd ed. byl bardzo blisko Pax Viking. Dlatego mam nadzieje, ze wersja PL bedzie do kupienia za circa 250zl.
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Abizaas »

Spoiler:
Świetnie wytłumaczone. Dodam od siebie, że warto obejrzeć filmik pwoloszuna i polecić go współgraczom. Do tego, tak samo jak wspomina pwoloszun, GM powinien bardzo dokładnie przeczytać instrukcję Revised z bgg i ograć grę na dwie ręce. Filmik pwoloszuna można znaleźć tutaj:

Część 1, definicje
Część 2, akcje

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
John_S_PJK

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: John_S_PJK »

Ja miałem trochę inny system nauki.

Obejrzałem ten filmik how to play:


Później kupiłem grę i przeczytałem instrukcję 1 raz.

Obejrzałem prawie wszystkie filmiki z tego kanału:
https://www.youtube.com/@paxgamer3003

Według mnie player aid, który zawiera sama gra jest wystarczający. Oczywiście to kwestia gustu, ten player aid z BGG mi się zwyczajnie nie podoba.

Na pierwsze rozgrywki z nowymi osobami używałem 1 lub maks 2 warunków końca gry.
Również pełniłem rolę GMa, nową osobę czasami pytałem o uzasadnienie swojej akcji oraz czasami mówiłem jakie ma dodatkowe opcje, których nie widzi. Nie mówiłem co jest lepsze co gorsze ani co ja bym wybrał. Jeżeli dana decyzja miałaby mi pozwolić skończyć grę w kolejnej turze to uprzedzałem o tym żeby pograć dłużej. No i oczywiście ja grałem na głos każdą swoją akcję.

Zgadzam się też z punktem 5. Jedna gra zapoznawcza w tego paxa to za mało. Powinny być minimum dwie.
sebastian
Posty: 18
Rejestracja: 04 maja 2020, 22:40
Been thanked: 2 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: sebastian »

Czy coś wiadomo o wersji pl ? czy będzie styczeń czy później ?

Pozdrawiam
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: buhaj »

sebastian pisze: 14 gru 2023, 16:31 Czy coś wiadomo o wersji pl ? czy będzie styczeń czy później ?

Pozdrawiam
I KWARTAŁ 2024

GRY W PRODUKCJI:
🎲Wojna w Krainie Czarów
🎲Waste Knights: Za horyzont
🎲Małe Epickie Zombie
🎲Pax Renaissance
Awatar użytkownika
Lomik
Posty: 96
Rejestracja: 21 sie 2017, 21:35
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 18 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Lomik »

Strona wydawnictwa wręcz sugeruje że już w transporcie
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: buhaj »

Lomik pisze: 14 gru 2023, 17:35 Strona wydawnictwa wręcz sugeruje że już w transporcie
Dwa miesiące z Chin to akurat I kwartał 2024
Awatar użytkownika
DziejopisWawel
Posty: 153
Rejestracja: 13 wrz 2016, 19:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 140 times
Been thanked: 7 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: DziejopisWawel »

Jeśli było zadawane to przepraszam. Jestem szczęśliwym posiadaczem pierwszej edycji i cenie sobie jej kompaktowosc. Nigdy nie grałem w drugą. Czy jest ona lepsza o tyle znacząco by warto się zainteresować jej kupnem?
"Daj nam, Boże, sto lat wojny."
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Galatolol »

Moim zdaniem nie, a nawet wolę karty z pierwszej, bo nie przepadam za mechaniką Apostazji czy utrudniania ogłaszania zwycięstwa. Dorzuciłem jedynie "Pax Renaissance: BGG Promo Pack", ale to tylko 5 kart, więc bez większego znaczenia.

Używam za to reguły z drugiej edycji, że państwa nie w rękach graczy też represjonują.

Pierwsza edycja to najlepszy stosunek objętości pudełka do móżgożerności/tematyczności itd. jaki znam :)
sinuhePL
Posty: 39
Rejestracja: 20 sty 2020, 11:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: sinuhePL »

W drugiej edycji są zmiany w przebiegu szlaków handlowych, czy one nie wpływają na odbiór gry?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Galatolol »

Nawet tego nie zauważyłem :lol: Faktycznie biały szlak w 2. edycji ma jedno potencjalne miejsce startowe więcej (w Mamluku). Moim zdaniem to bardziej szczegół niż coś istotnego.
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: pwoloszun »

Druga edycja to zasadniczo:
+ 1st ed podstawka, plus
+ 1st ed (duzy) dodatek, plus
+ 1st ed promo pack, plus
+ 10-15 dodatkowych kart

Plus pewne zmiany w zasadach i kartach.

Tak wiec technicznie, zmian contentu w stosunku z 1st ed podstawka jest mnostwo.
To powiedziawszy, jesli ktos nie zagrywa ostro 1st ed, to spokojnie moze odpuscic sobie 2nd ed. Jakosc i feeling z rozgrywki sa rownie dobre.
Oczywiscie w gre moga wchodzic inne preferencje jak: jezyk, komponenty, design kart, rozmiary pudelka itp.

Pozdrawiam!
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 490
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 935 times
Been thanked: 210 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Galatolol pisze: 14 gru 2023, 18:40
Używam za to reguły z drugiej edycji, że państwa nie w rękach graczy też represjonują.
Wait, what?

Poza tym również żałuję, że zrezygnowali z wypakowanych po brzegi kompaktowych pudełek na rzecz powietrza.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Galatolol »

ZygfrydDeLowe pisze: 14 gru 2023, 19:27
Galatolol pisze: 14 gru 2023, 18:40
Używam za to reguły z drugiej edycji, że państwa nie w rękach graczy też represjonują.
Wait, what?

Jest taka zasada w drugiej edycji, chyba że coś innego masz na myśli, bo ciężko zrozumieć to "pytanie"...

https://docs.google.com/document/d/1csD ... 5MGwA/edit

F5.a Na różowo, bo wcześniej było inaczej (tylko państwa w rękach graczy represjonowały).

Z instrukcji 1. edycji:
(...) which is either killed (if this Empire is not in play) or becomes a Repressed Token (if this Empire is in play, including Vassals).
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 490
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 935 times
Been thanked: 210 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Spoiler:
Ok, tak myślałem że o to Ci chodzi.
Ja to rozumiem w ten sposób, że figury mogą być represjonowane w państwach nie w rękach graczy (przez różne wydarzenia), a nie że te państwa je represjonują. Kwestia semantyki (bo operacje represji są dostępne również na kartach bez przynależności państwowej).
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Gambit »

Kilka słów o grze ode mnie...Znaczy o drugiej edycji
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: hjk61 »

Pax Ren jest w zamkniętej wersji alfa na BGA od listopada 2023. Jeśli ktoś ma ochotę można wejść na discord wydawcy ION Games Design i na kanale pax ren poprosić o dostęp podając swój nick z BGA.
Link do discorda: Fajnie, że wprowadzają na BGA. Jak ostatnio Pamira dodali to zapaliło sie światełko w tunelu na renesans, ale nie sądziłem że tak szybko.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Mr_Fisq »

Premiera polskiej wersji będzie miała miejsce 31 stycznia.

Źródło: FB Galakty.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
inny_89
Posty: 158
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 213 times
Been thanked: 89 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: inny_89 »

Zamówione!!! :D przecież to wydarzenie dekady!
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
ODPOWIEDZ