Caylus Magna Carta (William Attia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Caylus Magna Carta

Post autor: janekbossko »

jest gdzies dostepna polska instruckja?
albo chociaz ang?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Caylus Magna Carta

Post autor: yosz »

Wszystkie instrukcje do gier Ystari można znaleźć na ich stronie: http://www.ystari.com/wpe/?cat=6 (ciekawe, że przez BGG zapomina się o takim standardowym miejscu jak sprawdzenie strony wydawcy ;) )
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Caylus Magna Carta

Post autor: assurbanipal »

janekbossko pisze:jest gdzies dostepna polska instruckja?
albo chociaz ang?
Jakiś czas temu przetłumaczyłem instrukcję, więc jeżeli nie satysfakcjonuje cię angielska wersja ze strony producenta to podeślij mi na priva swojego maila.
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Caylus Magna Carta

Post autor: MsbS »

Na http://www.jsp-mag.com można zagrać sobie w CMC przez Internet turowo (nie w czasie rzeczywistym). Niestety są dwie wady: po pierwsze, to francuska strona, czyli raczej bez znajomości języka nie da rady pochatować. A po drugie (ważniejsze) - CMC moim zdaniem zupełnie nie nadaje się do takiego turowego formatu. Wyślesz chłopka do budynku, czekasz dzień aż inni się ruszą. Znowu chłopek (jeden klik), i znowu dzień czekania. Rozgrywka potwornie się ślimaczy. Cytując inż. Mamonia: "Dłużyzna, aż się chce wyjść z kina". Na żywo to zupełnie inna bajka.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Caylus Magna Carta

Post autor: janekbossko »

mam pytanie czy gral juz ktos w CMC z dodatkiem z boxa?
duzo zmienia gre? czy zbliza go do oryginalne Caylusa?

jak wasze wrazenia?:)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Caylus Magna Carta

Post autor: warlock »

Odkrywania staroci od Ystari Games ciąg dalszy... ;)

Jaka to jest świetna gra! Zagrałem ostatnio z dziewczyną trzy partie: bez burmistrza, z burmistrzem i z dodatkiem The Favors. I muszę przyznać, że (szczególnie z tym ostatnim modułem) to w tej chwili mój domyślny tryb rozgrywki w Caylusa na dwie osoby ;). Planszowy pierwowzór od zawsze był dla mnie w tym składzie nieco zbyt szachowy (przez zerową losowość), a w karcianym odpowiedniku mamy idealny miks strategicznego planowania i konieczności okiełznania tego, co akurat przyjdzie nam na rękę. Ta gra przemyca masę odczuć z dużej wersji, ale w krótszym czasie. I oferuje naprawdę dużą zmienność z partii na partię. Bardzo podobają mi się tutaj drugorzędne cechy budynków (z których korzystamy, gdy wejdzie do nich rywal) - w pierwowzorze były tylko na niektórych kaflach, a tutaj są tutaj powszechne (i ciekawsze, bo dużo bardziej różnorodne).

Dodatek z łaskami jest świetny, bo w przeciwieństwie do łask ze starego Caylusa pozwala nie tylko dostawać jednorazowe bonusy (tu: punkty/zasoby), ale daje pasywne zdolności specjalne, między którymi możemy przeskakiwać i łączyć je ze sobą w zależności od potrzeb i przebiegu gry ;).

Osobiście jestem zachwycony, jakbym mógł przez najbliższy tydzień chciałbym tłuc w to codziennie ;). Jak dorwiecie gdzieś z dodatkiem - bierzcie w ciemno ;).
Obrazek
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Caylus Magna Carta (William Attia)

Post autor: Dziami »

Ostatnio CMC wypadł z kolekcji za śmieszne pieniądze. Niestety nigdy nie udało mi się zdobyć dodatku (szczególnie się jakoś nie starałem bo jest w co grać). Sama podstawka była... dziwna. Z tego co pamiętam ruch burmistrza na koniec rundy był o dwa do przodu nie na koniec ścieżki jak w normalnym Caylusie, co czasem doprowadzało do sytuacji, że gra się troszkę przycinała. Plus stała liczba robotnikow jakoś tak ograniczała tą grę. Obecnie odkryliśmy 1303 i wszyscy stwierdzili, że swietna planszowka. Przynajmniej na 3+ graczy. Oprócz tego przykładu jeszcze El Grande i Goa pokazują ile można było wycisnąć z gry, bez przeładowania jej mechanikami.
Dobre starocie nie są złe.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Caylus Magna Carta (William Attia)

Post autor: warlock »

Dziami pisze: 17 gru 2023, 11:58 Ostatnio CMC wypadł z kolekcji za śmieszne pieniądze. Niestety nigdy nie udało mi się zdobyć dodatku (szczególnie się jakoś nie starałem bo jest w co grać). Sama podstawka była... dziwna. Z tego co pamiętam ruch burmistrza na koniec rundy był o dwa do przodu nie na koniec ścieżki jak w normalnym Caylusie, co czasem doprowadzało do sytuacji, że gra się troszkę przycinała.
A to nie bardzo rozumiem akurat ;). W normalnym Caylusie burmistrz przestawiany jest na to pole co zarządca, nie zawsze na koniec ścieżki ;). A w CMC z dodatkiem możesz zyskać umiejkę darmowego przesuwania burmistrza o dwa pola, więc ten aspekt potrafi być mocno konfrontacyjny ;)
Dziami pisze: 17 gru 2023, 11:58 Plus stała liczba robotnikow jakoś tak ograniczała tą grę.
Stary Caylus też tak miał, tu akurat nie ma różnicy ;). W 1303 połączono robotników i pieniądze w jedna walutę.
Dziami pisze: 17 gru 2023, 11:58 Obecnie odkryliśmy 1303 i wszyscy stwierdzili, że swietna planszowka.
Kurczę, u mnie w ekipie wszyscy stwierdziliśmy, że 1303 to o wiele gorsza wersja starego Caylusa... Wyleciała z hukiem ;). Poza bardziej zmiennym setupem niż w starej wersji wszystkie pozostałe zmiany były dla mnie na gorsze.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Caylus Magna Carta (William Attia)

Post autor: Dziami »

Spoiler:
Warlock nie grałem w starego Caylusa, mam tylko porównanie z nowym, który bardzo nam siadł w ekipie. Na pierwszy rzut oka też obawiałem się połączenia ludzików i pieniędzy, ale po drugiej partii przestało mi to przeszkadzać. Fakt może to spłyciło (chyba lepsze określenie to ułatwiło) grę, ale nam nie znając pierwowzoru to nie przeszkadza.
Mialem takie partie w CMC, gdzie non stop cofalismy burmistrza i w końcu były bardzo małe możliwości wyboru akcji i rozwoju gry jako takiego. Przyznaje bez bicia, ze ostatni raz to na stole było chyba w 2013 czy 14 roku i mgliste wspomnienia. Z tego powodu poszla (prawie... sentyment) bez bólu. Jesli dobrze skojarzyłem nazwisko kupującego może kiedyś ukaże sie jakas recenzja na znadplanszy ;)
ODPOWIEDZ