Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: tomp »

Irenicus pisze: 14 lis 2023, 18:23 Nie mam pierwszej Diuny i czekam na przyszły rok żeby kupić nową wersję.
Jednak biorąc pod uwagę że dodatki mają być kompatybilne, myślicie że warto teraz zaopatrzyć się w " Potętgę IX i Nieśmiertelność" czy może poczekać na wypadek gdyby miały by być ich nowe wersje ?
Sprawdź zwykłą Diunę o ile jeszcze tego nie zrobiłeś. Wg mnie Uprising to nowa inkarnacja tej samej gry, parę rzeczy innych, ale "dusza" taka sama.
Jak ci pasuje podstawka, to wg mojej opinii warto kupić oba dodatki. Tutaj uwaga, ja lubię wybierać różne drogi podczas rozgrywki, zaś dodatki jak myślę zwiększają różnorodność.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Suchy777
Posty: 7
Rejestracja: 20 wrz 2019, 15:52
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: Suchy777 »

Zagrane :D Wczoraj pierwsza partia. Wylosowaliśmy liderów i zasiedliśmy do rozgrywki, graliśmy bez tego mini dodatku z kontraktami. Bardzo fajne jest powiązanie posiadanie 2 punktów wpływu z jakimś bonusem na planszy (3 miejsca na planszy wymagają odpowiedni 2 wpływu konkretnej frakcji, a Bene Gesserit mają bonusowy dociąg kart na karcie odpowiednika ARRAKIS LIASON, plus karta ta ma trait Bene więc łatwiej się je kombuje. Konflikty są bardzo różne, często nawet w wyższych konfliktach nie ma chamskich punktów, ale i tak nagrody są na tyle ciekawe, że opłaca się wchodzić do kombatu robalami (same robale są mocne, ale same z siebie nie wygrywają bitew). Fajna mechanika szpiegów i interakcji związanych z nimi. Karty intryg są dzikie, ale to kwestia przyzwyczajenia się i ogrania z nimi (podobnie było z kartami intryg w DI). Ogólnie wrażenia bardzo na plus :D Jedyne co wydaje się takie se to kolekcjonowanie konfliktów ze znaczkami w pary i zdobywanie za to punktów.

Chętnie zagram kolejny raz :wink: :D
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: pingus »

Irenicus pisze: 14 lis 2023, 18:23 Nie mam pierwszej Diuny i czekam na przyszły rok żeby kupić nową wersję.
Jednak biorąc pod uwagę że dodatki mają być kompatybilne, myślicie że warto teraz zaopatrzyć się w " Potętgę IX i Nieśmiertelność" czy może poczekać na wypadek gdyby miały by być ich nowe wersje ?
Kupowanie dodatków na zapas to moim zdaniem średni pomysł.
Zagraj w podstawkę/nową podstawkę, jak Ci się spodoba i będziesz czuł, że potrzebujesz więcej wtedy dokup jeden dodatek ograj go i jak dalej będzie potrzeba dokup kolejny
#odpowiedzialneZakupyPlanszówkowe
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: Michałku »

Czy ta gra już wyszła u nas? W sklepach pustki, widzę tylko w jednym sklepie, w innych albo nie ma, albo widnieje nadal jako przedsprzedaż (i to w znacznie niższej cenie).
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: Dako »

Michałku pisze: 18 gru 2023, 11:37 Czy ta gra już wyszła u nas? W sklepach pustki, widzę tylko w jednym sklepie, w innych albo nie ma, albo widnieje nadal jako przedsprzedaż (i to w znacznie niższej cenie).
https://boardgamegeek.com/boardgamevers ... sh-edition
https://planszowenewsy.pl/2023/09/dune- ... gry/11369/
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: Michałku »

Dzięki... ale pytałem o wersję angielską. :)
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: Wosho »

Tak, byly co najmniej dwie dostawy w planszostrefie.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: Atk »

A ja dalej nie wiem, czy jest sens wymieniać starą wersję na tą nową 🤔🤷
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

Grałem dotychczas dwa razy na TTS opiszę moje pierwsze wrażenia z perspektywy kogoś kto w oryginalną D:I (z dodatkami) gra praktycznie codziennie.

Nie będę opisywać konkretnych mechanik tylko ogólne wrażenia.

Surowców jest w opór i ich zbieranie nie jest problemem.
Pogoń za swordmasterem została zamieniona na pogoń za makerhooks
Gra jest prostsza w kombowaniu przez co dużo bardziej przystępna.

Póki co grałem za mało, żeby ocenić w porównaniu ze starą D:I ale pierwsze wrażenia mogę opisać:
Uprising oferuje uproszczone doświadczenie z D:I. Wszystko jest prostsze przez obfitość nagród z konfliktów.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: XLR8 »

itsthisguyagain pisze: 21 gru 2023, 11:43 Grałem dotychczas dwa razy na TTS opiszę moje pierwsze wrażenia z perspektywy kogoś kto w oryginalną D:I (z dodatkami) gra praktycznie codziennie.

Nie będę opisywać konkretnych mechanik tylko ogólne wrażenia.

Surowców jest w opór i ich zbieranie nie jest problemem.
Pogoń za swordmasterem została zamieniona na pogoń za makerhooks
Gra jest prostsza w kombowaniu przez co dużo bardziej przystępna.

Póki co grałem za mało, żeby ocenić w porównaniu ze starą D:I ale pierwsze wrażenia mogę opisać:
Uprising oferuje uproszczone doświadczenie z D:I. Wszystko jest prostsze przez obfitość nagród z konfliktów.
Ale prostsze czyli jakie ? Konflikty potrafią być bardzo swingy w Diunie i różnica jednego miecza bardzo może zmienić przebieg całej gry. Jeśli w DIU jest wszystkiego więcej to może jest to po prostu wypłaszczone i mniej każące, a bardziej nagradzające dobre zarządzenie i skill?
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

XLR8 pisze: 21 gru 2023, 11:55 Ale prostsze czyli jakie ? Konflikty potrafią być bardzo swingy w Diunie i różnica jednego miecza bardzo może zmienić przebieg całej gry. Jeśli w DIU jest wszystkiego więcej to może jest to po prostu wypłaszczone i mniej każące, a bardziej nagradzające dobre zarządzenie i skill?

Prostsze w sensie bardziej przystępne. 2 i 3 miejsca dają bardzo obfite nagrody. Zasobów jest więcej, przez co masz dostęp do większej ilości pól nawet mimo zblokowania dodatkowych 2 pól przez wymagania z wpływami frakcji. Jest więcej dobierania kart - w ogóle ilość pół z dobieraniem jest większa to jeszcze za szpiegów można dobierać karty.

Karty są mocniejsze. Nie licząc tych najbardziej przegiętych intryg z podstawki (np Corner the Market i Plans within Plans) nawet intrgi są lepsze.

Wszystkiego masz więcej zasobów, kart a nawet żołnierzy.

Nie mówię, że to dobrze albo źle, jest po prostu luźniej i jest więcej kombosów.

To są moje pierwsze wrażenia napiszę więcej po mniej więcej 10 grze.

Na TTSClub mniej więcej połowa LFG (ogłoszeń) jest na Uprising co moim zdaniem świadczy o dobrym przyjęciu wśród fanatyków.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

Srry za doublepost ale Dune Uprising jest grą roku Efki z No Pun Included.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

No to będzie triple post.

Pograłem trochę więcej i czas na poważne podsumowanie.

TL;DR Uprising i D:I mają się do siebie jak Brass: Lancashire i Brass:Birmingham.

Śmieszne wydają mi się teraz oburzenia jak oni mogli wydawać standalone kiedy można było wydać to jako suplement... tylko praktycznie wszystko co jest w grze z wyjątkiem startowego decku + elementów gracza (te pomalowane drewno) jest zmienione.

Meta jest nowa. Teraz jest rush po robaki. Inaczej się zdobywa VP. W D:I przy dużej wprawie można przewidzieć, że nabijemy 5VP z frakcji, 1 VP z Tleilaxu i planujemy skąd wziąć pozostałe 4VP, żeby wygrać. Jedni nastawiają się na Spice Must Flow inni na Konflikty a jeszcze inni mają farta i zgarną jakąś kartę generator punktów, technologię albo intrygi pod VP (znienawidzone powszechnie kradzieje zwycięstw Plans within Plans i Corner the Market).

Teraz za to robaki... i konflikty z kosmosu. Czy to problem? Nie wiem sami oceńcie.

Obrazek

Mamy tu obok siebie dwie karty konfliktu. Po lewej karta z Uprising, po prawej z D:I. Specjalnie wybrałem podobne karty, żeby drugie miejsce miały podobne nagrody. Od razu rzuca się w oczy, że karta z Uprising ma nagrody o wiele lepsze... a w Uprising są jeszcze robaki, które podwajają nagrody z konfliktu! Nie tylko za wygranie konfliktu ale jakiekolwiek miejsce w konflikcie!

Wyobraźcie sobie sytuację, że idziecie po robaka i wstawiacie jeszcze 2 troopersów z garnizonu (o garnizonach zaraz powiem) licząc na wygraną w konflikcie. Niestety sytuacja się tak rozwija, że zajmujecie drugie miejsce: oj jak przykro... za starania oto ciężarówa zasobów, walizka z diamentami i dwie taczki dolarów... po prywatny odrzutowiec proszę się zgłosić do portiera.

Rozumiem, że to design i pierwsze miejsca nabijają VP drugie dają tony zasobów, żeby nadgonić. W D:I podoba mi się właśnie te napięcie: kiedy wejść w konflikt, jak zaplanować rundę, których kart użyć żeby zmaksymalizować swoje szanse na zwycięstwo w konflicie. Drugie miejsce w konflikcie to straszna porażka - zwłaszcza jak poszedłeś all in. W Uprising nic się w zasadzie nie stało.

No ale ktoś mógłby powiedzieć, że przecież wystawiamy żołnierzy których najpewniej będzie ciężko naprodukować: nic z tych rzeczy. Drugie pójście na High Council produkuje kosmiczne ilości zasobów. Research Station produkuje 2 żołnierzy, jest pole Gather Support. Garnizony niemal nigdy nie są puste możliwości produkcji żołnierzy jest w opór. Na wszystko są zasoby, dobrze rozstawieni szpiedzy gwarantują, że będzie dostęp.

Uprising zdecydowanie przechylił szalę na konflikty. Teraz to główna mechanika produkcji VP (+frakcje oczywiście)

Odnośnie kart: chyba z 70% kart z Imperial row w Uprising ma jakiś tekst. Karty z IR są zdecydowanie bardziej wyspecjalizowane w działaniu.

Intrygi są potężniejsze ale bardziej skillowe. Można jeszcze gorzej albo lepiej grać intrygami. Nawet spoko bo chyba ogólnie gracze mają ich mniej (nie ma pola Arrakeen)

Podsumowując wrażenia to przeczytajcie jeszcze raz co napisałem na początku za TL;DR. Niby ta sama gra ale inna. W Uprising jest luz - dużo dużo więcej zasobów, szpiedzy gwarantują dostęp. Ja lubię tę ciasnotę w D:I - zasoby nie przychodzą łatwo, najlepsze pola na planszy są drogie, żołnierzy ciągle brakuje, jestem trzeci w kolejności rundy a na dodatek przeciwnicy mają więcej ode mnie intryg. Za to kolega z discorda zdecydowanie woli Uprising i do starej D:I nie wraca. Pewnie debaty o wyższości jednej nad drugą jeszcze długo potrwają.

No właśnie porównuję Diunę Imperium z dodatkami z grą pozbawioną dodatków (Uprising). Jak dla mnie każda złotówka wydana na Diunę nie jest złotówką zmarnowaną no ale rozumiem, że nie każdy tak ma. Zestaw D:I + dodatki to chyba jakieś 400 złotych sam Uprising będzie kosztować pewnie ok 200. Jeśli będziesz grać okazyjnie to lepiej czekać na Uprising.
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: ScorpZero »

Wychodzi z tego, że nawet warto mieć obydwie. Jedna ciaśniejsza, bardziej na noże, a druga do swobodnych rozgrywek i napierdzielania się troopsami. :wink:
moneo
Posty: 21
Rejestracja: 19 kwie 2009, 00:51
Has thanked: 26 times
Been thanked: 10 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: moneo »

itsthisguyagain pisze: 19 sty 2024, 23:41.

TL;DR Uprising i D:I mają się do siebie jak Brass: Lancashire i Brass:Birmingham..
Świetny post, dzięki!
A jak oceniasz opcję mieszania zawartości starej i nowej gry? Wnioskuję, że z kartami konfliktów może być dziwnie i nierówno. Ale czy np. przynajmniej część liderów z Uprising będzie miała sens w starej wersji?
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

moneo pisze: 20 sty 2024, 09:05
itsthisguyagain pisze: 19 sty 2024, 23:41.

TL;DR Uprising i D:I mają się do siebie jak Brass: Lancashire i Brass:Birmingham..
Świetny post, dzięki!
A jak oceniasz opcję mieszania zawartości starej i nowej gry? Wnioskuję, że z kartami konfliktów może być dziwnie i nierówno. Ale czy np. przynajmniej część liderów z Uprising będzie miała sens w starej wersji?
Nie mieszałem ale tak z głowy połowa liderów z Uprising może być wykorzystana w D:I bez żadnych modyfikacji reszta odwołuje się do nowych mechanik.

Starzy liderzy działają bez problemu z Uprising (Część z Ix wymaga tego dodatku np Rhombur)
vader777
Posty: 112
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: vader777 »

A czy uprising jest szybszy?jeśli wszystkiego jest więcej rozgrywki powinny być bardziej wyniszczające i szybsze?
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

vader777 pisze: 27 sty 2024, 10:35 A czy uprising jest szybszy?jeśli wszystkiego jest więcej rozgrywki powinny być bardziej wyniszczające i szybsze?
Jeszcze trzeba przerobić te zasoby na VP.

Nie analizowałem ale tak z wrażeń: mniej więcej tak samo długi lub dłuższy średnio o jedną rundę.

Możliwe że to kwestia ogrania ale bardzo często trafiają się gry trwające 9 rund a i grałem w dwie 10R. Grę na 7R grałem raz.

W D:I gra przeciętnie trwa 7-8R a w Uprising. wydaje mi się, że 8-9. Sama runda jest mniej więcej tak samo długa.

Czy to dobrze czy źle? To zależy kogo spytasz. Kiedyś robiłem sobie sam analizę, i kartę kupioną w R1 średnio widziałem 5,5 raza a kartę kupioną w R5 średnio 1,3 raza (na brudno mała próba więc nie publikuję). Przy dłuższej grze bardziej opłaca się deckbuilding.
vader777
Posty: 112
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: vader777 »

Tak poczytałem i zapowiada się fajnie ,postaci chyba ciut bardziej zbilansowane.
Ale dla mnie takie coś w klimacie Westeroes to byłoby to :) i zamiast ,,robali" smoki :]
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: bardopondo »

Przepraszam, że pytam, ale przeszukiawałem wątek i nie zniosłem tego jojczenia, a chciałem się dowiedzieć kiedy się zapowiada wydanie w tym roku po polsku?
Vanatox
Posty: 156
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 32 times
Been thanked: 46 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: Vanatox »

bardopondo pisze: 08 lut 2024, 22:00 Przepraszam, że pytam, ale przeszukiawałem wątek i nie zniosłem tego jojczenia, a chciałem się dowiedzieć kiedy się zapowiada wydanie w tym roku po polsku?
Chyba nie przeszukałeś bo kilkanaście postów wyżej znalazłbyś odpowiedź.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: bardopondo »

Vanatox pisze: 08 lut 2024, 22:03
bardopondo pisze: 08 lut 2024, 22:00 Przepraszam, że pytam, ale przeszukiawałem wątek i nie zniosłem tego jojczenia, a chciałem się dowiedzieć kiedy się zapowiada wydanie w tym roku po polsku?
Chyba nie przeszukałeś bo kilkanaście postów wyżej znalazłbyś odpowiedź.
No tak napisałem, że nie wystarczyło mi cierpliwości. ale dzięki za odpowiedź.
vader777
Posty: 112
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: vader777 »

Chyba 3 kwartał tego roku jedyne co martwi to brak recenzji po PL.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: tomp »

vader777 pisze: 11 lut 2024, 14:43 Chyba 3 kwartał tego roku jedyne co martwi to brak recenzji po PL.
Warto zagrać w Diunę Imperium, jeśli nie grałeś w taki typ gry. Uprising to wariacja podstawowej wersji gry.
Wówczas wyrobisz sobie opinię.

Jeśli chodzi o recenzję, to wydaje mi się, że trochę na to poczekasz.
Zazwyczaj w pierwszym rzucie idą marketingowe frazesy od prezenterów produktów.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
vader777
Posty: 112
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Dune Imperium Uprising (Paul Dennen)

Post autor: vader777 »

W zwykłą Diunę z dod.Ix mam za sobą koło 30 gier więc wiem co i jak,tu wydaje się że wyszlifowaniu niektóre opcje i chyba jest jeszcze więcej do wykonania w turze.
ODPOWIEDZ