Everdell (James A. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Rigidigi »

pan_satyros pisze: 20 gru 2023, 12:21 Podeślęsz tu link do takiego zestawu naklejek na wszystkie dodatki w granicach 15-17?

Na pewno znajdą się chętni, by skorzystać unikając tak wysokich cen.
Może te ceny dotyczą naklejek do poszczególnych dodatków? Do całej gry chyba nie ma szans.
HorribleNick
Posty: 69
Rejestracja: 12 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 9 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: HorribleNick »

Nie wiem na ile to powszechne, ale ja z polowka mamy Complete Collection, ale naklejki zalegają na dnie bo wolimy czyste meeple. Czy sprzedać mogę to musiałbym konsultować, ale myślę, że jest więcej osób które mają je w nadmiarze.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: pan_satyros »

Rigidigi pisze: 20 gru 2023, 12:43
pan_satyros pisze: 20 gru 2023, 12:21 Podeślęsz tu link do takiego zestawu naklejek na wszystkie dodatki w granicach 15-17?

Na pewno znajdą się chętni, by skorzystać unikając tak wysokich cen.
Może te ceny dotyczą naklejek do poszczególnych dodatków? Do całej gry chyba nie ma szans.
Tak mi się też wydaje, ale kolega pisał że widział takie zestawy w niskiej cenie.
Wozik
Posty: 91
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 24 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Wozik »

chalunster pisze: 19 gru 2023, 23:27 Czy jest ktoś w stanie wypowiedzieć się o dodatku Mgielny las? Interesuje mnie czy faktycznie wpływa pozytywnie na rozgrywkę dwuosobową?
Dopytam od razu o wrażenia solo. Ktoś coś?
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Rigidigi »

A kupił ktoś z Was ten zestaw pojemniczków na surowce? Fajne one są? Bardzo trudno znaleźć sensowne zdjęcia...
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: sowacz »

Rigidigi pisze: 22 gru 2023, 13:07 A kupił ktoś z Was ten zestaw pojemniczków na surowce? Fajne one są? Bardzo trudno znaleźć sensowne zdjęcia...
Dokupiłem je po tym, jak je zobaczyłem na żywo. Na tych renderach te pudełeczka wyglądają strasznie biednie, a w rzeczywistości są wykonane z dobrej jakości plastiku i wyglądają porządnie. Dodatkowo fajnie przyspieszają setup, a dzięki wieczku w insercie wszystko się trzyma nawet jeśli pudło postawione jest pionowo. Ja jestem zadowolony z zakupu.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: eveni »

sowacz pisze: 22 gru 2023, 13:18 Dokupiłem je po tym, jak je zobaczyłem na żywo.
Podrzucisz jakieś zdjęcie? Również zastanawiam się nad zakupem.
Awatar użytkownika
RedCavalier
Posty: 12
Rejestracja: 18 sie 2022, 12:26
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: RedCavalier »

Hejka,
Też mam te pojemniczki i te zdjęcia z bgg ładnie je pokazują.
https://shorturl.at/acqBO
https://shorturl.at/elAHY

Jak coś mogę zrobić zdjęcie i pokazać któryś z bliska, ogólnie ładnie pasują w insert i naprawdę spełniają funkcję.
Jedynie pieniek na żywicę mógłby być delikanie szerszy bo czasem z niego się trochę wysypuje.
eveni pisze: 22 gru 2023, 16:27
sowacz pisze: 22 gru 2023, 13:18 Dokupiłem je po tym, jak je zobaczyłem na żywo.
Podrzucisz jakieś zdjęcie? Również zastanawiam się nad zakupem.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: krisow »

W spisie kart edycji kolekcjonerskiej dodatku Stacji Nowoliść wymienione jest 59 kart stworzeń i budowli (zresztą w instrukcji pdf na stronie wydawcy oraz angielskiej również). U siebie w pudle naliczyłem ich 60. Liczyliście u siebie? Szukałem trochę na forum bgg, ale nie widzę odpowiedzi.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: yaro_ »

Zagrałem dwa razy ze stacją (bez biletów i rezerwacji). No nie jest to do końca uczucie którego oczekiwałem.

Minusy:
- downtime wzrósł i to konkretnie. Może to kwestia czasu żeby poznać karty, ale mamy jakiś paraliż decyzyjny.
- ciągle wyciąganie z wora tych żetoników mnie nieziemsko denerwuje i wytrąca z gry
- wydarzeń jest tyle, że w grze na 2 osoby można nie grać kart tylko zbierać wydarzenia i karty gości. Nie wiem czy nie zastosujemy jakiegoś homerule'a żeby je ograniczyć do 3 losowych kartoników
- karty gości - trochę to jak wydarzenia, nawet dają jeszcze więcej punktów. Dziwna decyzja żeby takie coś wprowadzić. Jednemu podpasuje drugiemu nie.. jak trafiły kiepskie warunki to nikt tam nie poszedł przez całą grę.
- złote żetony i wstęgi. Jakoś wprowadza to zamieszanie. Nie do końca jestem pewien czy mam patrzeć na wstęgę na budynku, na stworzeniu, czy muszą się zgadzać oba? Może ktoś mnie oświeci w tym temacie :)

Plusy:
- nowe karty odświeżają rozgrywkę na kolejne kilkadziesiąt partii.
- pole odświeżające łąkę/stację jest super. Pozwala odkryć w sumie 6 nowych kart i do tego daje jakiś zasób więc nie jest się w plecy.

Przy okazji pochwalę się jak upchałem podstawkę, stację, szczyt, święto, małe dodatki i x-traye w pudełko z podstawki. Chyba tylko nietoperze wyleciały z gry bo pionki są za wielkie. Pudło nie domyka się o 1cm, ale do przeżycia.

Obrazek
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: vnzk »

yaro_ pisze: 02 sty 2024, 08:08 - ciągle wyciąganie z wora tych żetoników mnie nieziemsko denerwuje i wytrąca z gry
Polecam zrobić na początku gry stosik zakrytych kafelków tuż obok planszy :) Woreczek miał pewnie przyspieszać setup, ale rzeczywiście w trakcie gry dodaje obsługi.
yaro_ pisze: 02 sty 2024, 08:08 - wydarzeń jest tyle, że w grze na 2 osoby można nie grać kart tylko zbierać wydarzenia i karty gości. Nie wiem czy nie zastosujemy jakiegoś homerule'a żeby je ograniczyć do 3 losowych kartoników
Hm. Ale bez zagrywania kart raczej nie spełnisz żadnego wydarzenia i mało którą kartę gościa :wink:
yaro_ pisze: 02 sty 2024, 08:08 - złote żetony i wstęgi. Jakoś wprowadza to zamieszanie. Nie do końca jestem pewien czy mam patrzeć na wstęgę na budynku, na stworzeniu, czy muszą się zgadzać oba? Może ktoś mnie oświeci w tym temacie :)
To moim zdaniem największa siła tego dodatku, bo wprowadza nowe możliwe kombinacje kart. Stworzenia z dodatku nie mają swoich budowli a budowle stworzeń. Każde stworzenie ze złotą wstęgą możesz zagrać za darmo (używając złotych drzwi) na dowolnej budowli, również tej z podstawki, która spełnia warunek opisany na wstędze. Natomiast do każdej budowli ze złotą wstęgą możesz zagrać za darmo (używając złotych drzwi) dowolne stworzenie, również to z podstawki, które spełnia warunek opisany na wstędze. Dzięki temu nie musisz czekać na idealną parę w alternatywie do ciułania surowców. To oczywiście zabiera nieco ciasności (którą osobiście lubię w Everdellu), ale nie tak mocno, jak się obawiałem i wzamian daje przyjemne kombinowanie. :)
yaro_ pisze: 02 sty 2024, 08:08 Przy okazji pochwalę się jak upchałem podstawkę, stację, szczyt, święto, małe dodatki i x-traye w pudełko z podstawki. Chyba tylko nietoperze wyleciały z gry bo pionki są za wielkie. Pudło nie domyka się o 1cm, ale do przeżycia.
Mam taki sam zestaw (podstawka, Święto Lata, Zimowy Szczyt, Stacja Nowoliść, Więcej! Więcej!, Legendy) i wszystko oprócz plansz (z kartami w koszulkach premium) mieści się w insercie od Folded Space a setup dzięki niemu jest bardzo szybki. Jak dorzuci się plansze, wieko również odstaje, więc obecnie trzymam je w pudle od Nowoliścia (Everdell i tak grany jest niemal wyłącznie w domu).
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: yaro_ »

Śmieje się :) Wiadomo że coś tam musisz zagrać dla wydarzeń.

Co do par ze wstęgą, rozumiem że jak:
- budynek z dodatku ma np dowolne niebieskie stworzenie to stworzenie z podstawki zagrywam za liścia,
- jak stworzenie z dodatku ma 'dowolny niebieski budynek' to mogę zagrać je za liścia

ale czy jak mam parę nowych kart z dodatku to muszą mu się zgadzać i tu i tu ?
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: vnzk »

yaro_ pisze: 02 sty 2024, 09:42 ale czy jak mam parę nowych kart z dodatku to muszą mu się zgadzać i tu i tu ?
Moim zdaniem warunek ze wstęgi to warunek wystarczający do zagrania, więc wystarczy, że jedna z nich będzie się zgadzać. Przykład z instrukcji, który co prawda ilustruje inną sytuację ale się nada:

Obrazek

Tu też mamy dwa wymagania, na stworzeniu "dowolna niebieska", na budowli "Historyk". I do zagrania wystarczy, że zgadza się to pierwsze, drugie ignorujemy.
Wymóg zgodności obu ograniczyłby kombinacje między nowymi kartami, co wydaje się niezgodne z "duchem" tego dodatku :wink:

Edit: a tu temat z BGG, który to potwierdza: KLIK :)
JarJar82
Posty: 1
Rejestracja: 02 sty 2024, 10:24
Has thanked: 2 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: JarJar82 »

Nim wypchniecie starego dziada do FAQ 😅 mam pytanie.. .pytania
1. Czy ktos z szanownych forumowiczów ma książkę opowiadania Everdell?
2. Chciałem dodać forum do obserwowanych ale nie ma takiego buttona na dole strony (oczywiście ze przez telefon)
3. Pomimo ze podstawka jest u nas od roku, i graliśmy z 3..4 razy to z chęcią obejrzę dobry Gameplay...cos polecacie? oprócz pewnej pary ktora na YT ogrywa rundę ale średnio daje wzór jakiejkolwiek taktyce.
4. Przed surowym okiem małżowiny kryję zamiar zakupu Zimowego wzgórza i Święta Lata... Te nowe dwa dodatki stacja i mglisty sobie odpuszczę, perłowy potok.. tu totalnie nie mam zdania... Chyba ze dla kolekcji ..ale wtedy cala resztę tez wypadałoby zakupić. Wtedy to już zapewne rozwód murowany.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: yaro_ »

JarJar82 pisze: 02 sty 2024, 10:43 4. Przed surowym okiem małżowiny kryję zamiar zakupu Zimowego wzgórza i Święta Lata... Te nowe dwa dodatki stacja i mglisty sobie odpuszczę, perłowy potok.. tu totalnie nie mam zdania... Chyba ze dla kolekcji ..ale wtedy cala resztę tez wypadałoby zakupić. Wtedy to już zapewne rozwód murowany.
Olej dodatki póki co, 4 gry to za mało żeby poznać podstawkę. Chyba że Cię bardzo korci to tylko święto lata :)
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: salaba »

Ostatnie dwa dni udało mi się zagrać 2 razy w podstawkę na 2 osoby. Wiadomo, rynek kart wolno się zmienia, ale idzie ogarnąć innymi kartami dobieranie sobie na rękę, więc przemiał jakiś jest.

Powiem tak, podstawka jest dla mnie wystarczająca, bo nie jest to na tyle świetna gra by w nią grać więcej niż właśnie 2 razy pod rząd. Mnie już zmęczyła i wolę wyciągnąć teraz coś innego. Granie w Everdell raz na 2-3 miesiące mi wystarcza w zupełności, dlatego nigdy nie miałam w planach dokupywać dodatków i tak też zostanie w przypadku tego tytułu. Grę mam od 4 lat, jakby co.
Awatar użytkownika
skibo
Posty: 93
Rejestracja: 18 paź 2021, 12:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 19 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: skibo »

EDIT : pytałem o pierwszy fanowski dodatek bo nie zgadzała się ilość kart i nie mogłem oddzielić kart do perłowego potoku.

Już wszystko wiem :) w pierwszym poście jest błąd ilości
Spoiler:
Powinna być taka ilość .

Teraz jest git .
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 06 sty 2024, 16:11 przez skibo, łącznie zmieniany 1 raz.
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: kamilstany »

Hej

posiadam samą podstawkę - przymierzam się do pokazania tej gry dziewczynie i...

Jakie macie rady co do tłumaczenia zasad tej gry?

Szczerze to wydaje mi się że ta gra jest banalna bo ma w sumie dwie zasady/możliwości:
* zagraj kartę
* wyślij pracownika/postaw pionek

...ale w tej grze jest tyle kart/zależności między nimi że bardzo ciężko nowemu graczowi się w tym połapać :P

Macie jakieś rady jak wprowadzić nowego gracza?
albo jaka strategia jest dobra dla nowicjusza w Everdell żby miał jakiekolwiek szanse z "wyjadaczem'? :D
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Neoptolemos »

Jest jeszcze możliwość
*przejdź do kolejnej pory roku
i to dość istotne, żeby ją właściwie opisać :P

Na pewno wytłumacz rodzaje kart - czym sie charakteryzuje każdy z pięciu kolorów, co znaczy zwykły/unikatowy i czym się różnią stworzenia od budynków (oraz jak je osiedlać). Nie trzeba każdej karty z osobna pokazywać (choć kilka wyjątków, jak np. Mąż/Żona czy Błazen warto), ale ogólny podział jest istotny.

Warto też zwrócić uwagę na mocno ograniczający limit kart w ręce, na zamknięte pola akcji, zadania, przypomnieć o ograniczeniu do 15 kart w wiosce...

Ta gra w ogóle nie jest banalna.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: kamilstany »

Neoptolemos pisze: 03 sty 2024, 13:16 Jest jeszcze możliwość
*przejdź do kolejnej pory roku
i to dość istotne, żeby ją właściwie opisać :P

Na pewno wytłumacz rodzaje kart - czym sie charakteryzuje każdy z pięciu kolorów, co znaczy zwykły/unikatowy i czym się różnią stworzenia od budynków (oraz jak je osiedlać). Nie trzeba każdej karty z osobna pokazywać (choć kilka wyjątków, jak np. Mąż/Żona czy Błazen warto), ale ogólny podział jest istotny.

Warto też zwrócić uwagę na mocno ograniczający limit kart w ręce, na zamknięte pola akcji, zadania, przypomnieć o ograniczeniu do 15 kart w wiosce...

Ta gra w ogóle nie jest banalna.
dzieki :)
masz racje !

Chodziło mi o to że w sumie nie masz tam za wiele do roboty w swojej turze bo: Robotnik/Karta/pora roku (pod tym względem banalna)

ale ta głębia... to wszystko co Ty opisałeś

chciałbym zagrać z kimś nowym ale ciężko wprowadzić
zwykle mówię żeby szedł w "roślinki" przynajmniej na początku i jakoś to bedzie ;D
LukaszLozz
Posty: 190
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: LukaszLozz »

Hej,
mimo, że gra jest raczej nieskomplikowana, tak jak piszesz, to jednak jest kilka rzeczy więcej do wytłumaczenia.

1. Możliwości w turze grasza, zgoda - zagranie karty albo wysłanie workera.

2. Struktura rund - rundy są zwane porami roku, co się dzieje między nimi, że nie mają stałej długości i pierwsza jest raczej specyficzna.
3. Kolory kart - jednorazowe, produkcyjne, punktujące, przyczynowo/skutkowe
4. Darmowe zagrywanie kart zwierząt
5. Limit miasta / limit kart na ręce
6. Cele do zdobycia
7. Co punktuje na koniec i jak

Piszę z głowy, jakieś 2 lata nie grałem, mogłem coś pominąć ;)
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: MaciekK5454 »

kamilstany pisze: 03 sty 2024, 12:37 Hej

posiadam samą podstawkę - przymierzam się do pokazania tej gry dziewczynie i...

Jakie macie rady co do tłumaczenia zasad tej gry?

Szczerze to wydaje mi się że ta gra jest banalna bo ma w sumie dwie zasady/możliwości:
* zagraj kartę
* wyślij pracownika/postaw pionek
1. Tłumaczysz na czym polega wysyłanie robotnika oraz działanie poszczególnych pól.

2. Tłumaczysz na czym polega zagrywanie kart, rodzaje kart (zwykle/unikatowe, budowle/stworzenia, typy kart), limity (szczególnie zasadę, że gdy masz limit kart na ręce, to pomijasz część akcji polegająca na dobieraniu kart) oraz dwa rodzaje płatności (surowcami lub dzięki żetonami użycia). Mówisz też od razu o wyjątkach mąż/żona (jedno miejsce zajmują) i wędrowiec (poza miastem)

3. Tłumaczysz akcję przygotowania się do nowej pory roku - podkreślając,nie każdy gracz może ją wykonać w innym czasie i być w innej porze roku - bo to jest tu nietypowe.

4. I tu najważniejsze. Mówisz że akcje wysyłania robotnika wykonasz w ciągu całej gry tylko 15 razy przez calą grę (2, 3, 4, 6). Do tego są to akcje raczej słabe, dające mało surowców, a dobre karty są drogie. Dlatego starasz się grać jak najwięcej kartami poprzez aktywne wyszukiwanie par kart, które dają zniżki jak i do siebie pasują: by jak najwięcej zagrywać kart stworzeń za darmo, by znajdować karty potrzebne do zdobywania wydarzeń, jak i wreszcie oszczędzać robotników np na akcje punktujące pod koniec gry.

5. Gdy zaczniecie grać pokazujesz kolejność czynności które robisz podczas zagrywania karty (wg rozpiski w instrukcji) powtarzając działanie poszczególnych typów kart, dające zniżki etc,

6. No i liczysz się z tym, że pierwsza rozgrywka będzie raczej tutorialowa.
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: kamilstany »

Wielkie dzięki za odpowiedzi i ...

"Łopatologiczne" wprowadzenie nowych graczy w tą jakże piekną gierke :)
Alukes14
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2024, 18:54

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Alukes14 »

Hej. Mam pytanko: czym są fanowskie dodatki i gdzie mogę je kupić ? Widziałem,że są 2 edycję ale nie wiem do końca czy ich potrzebuje i jak one wpływają na rozgrywkę. Dzięki za pomoc. 🙂
Wozik
Posty: 91
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 24 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Wozik »

Czy ktoś gra solo i podzieli się jak zmieniła się rozgrywka z Mgielnym lasem?
ODPOWIEDZ