Co jest dla nas najważniejsze? (w grach)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Lubię mówić Amtrash (pomijam -eri- bo jest zbedna) i uważam, że to świetne dowcipne słowo określające cechę gier takich jak Arkham Horror, cechę w postaci ogromnej liczy bitsów, pisesy, kardsy, tokeny, chipsy. Lubię tę nazwę bo świetnie pasuje to tych gier, nie ze wzgledu na ich wartość, lecz ze wzgledu na formę.

jar_on - mogłbyś może uzywać zwykłych nawiasów?
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

Podtrzymam fantastycznie zapowiadający sie OT: Ameritrash jest neutralne. Blog fanów AT to Fortress: Ameritrash. Klasyczna Geeklista Robartina niejako definiująca tę klasę gier to "A Tribute to Ameritrash". Microbadge na BGG nazywają się "Ameritrash Fan" itd. Próbowano przeforsować Amerigame, ale wyszedł zwis męski ozdobny.

Porównania do "słowa na N" są obrzydliwe, a nawet w pewien sposób oburzające. Wstyd.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1684 times
Kontakt:

Re: Co jest dla nas najważniejsze? (w grach)

Post autor: BOLLO »

Po głowie chodziło mi to od dawna pytanie dlaczego gram w planszówki i co jest w nich dla mnie najważniejsze? W sumie to nie doszedłem do jakichś wielkich odkryć ale starałem się odpowiedzieć sobie na to z pozoru proste pytanie. A że taki temat widzę w minionym dziesięcioleciu się pojawił to nie widzę potrzeby zakładania nowego wątku (szanujmy zasoby pojemnościowe na forum) .

A więc co jest dla mnie najważniejsze w planszówkach? Pozornie mogłoby się zapewne wydawać że spotkanie przy planszy z rodziną/znajomymi. I owszem to też ale nie ukrywam że mam lepsze opcje na spędzanie czasu z ludźmi. A więc może myślenie nad planszą i główkowanie? I to jest fajne ale to też nie to. No to może obcowanie z komponentami i grą analogową w dobie wszechobecnej cyfryzacji? Jasne to jest oczywiście super ale i to nie do końca odpowiadało mi na postawione pytanie.

A więc co?
Nie wiem jak to nazwać ale dla mnie najważniejsze jest, a może precyzyjnie pisząc najciekawsze to eksplorowanie gry. I nie chodzi mi tutaj o exploracje w pojęciu odkrywania planszy, fabuły czy jakichś treści (chociaż to też). Dla mnie to właśnie odkrywanie gry jako całości powoduje że uwielbiam to hobby. Jaka jest w grze mechanika, jak autor przekuł daną fabułę na plansze, jakich użył komponentów. Jak to wszystko będzie ze sobą działało i jak bardzo będzie to wciągające. Co będę czuł po danej partii i jakie emocje będą się wyzwalały podczas rozgrywki. Uwielbiam to uczucie poznawania nowych gier, nawet jak później się okazuje że to "kasztan" roku.

Dlatego tak chętnie sięgam po nowe tytuły chcąc więcej i więcej. Owszem bardzo lubię siadać do sprawdzonych pozycji ale one dają mi inne spełnienie. Nowe gry zawsze powodują u mnie tak wielki zastrzyk dopaminy i endorfin że w moim przypadku to właśnie to sprawia że lubię to hobby. Oczywiście wszystko inne co napisałem powyżej też jest dla mnie bardzo ważne i bez tego nie byłoby tak zwanego "spełnienia" ale właśnie ta exploracja jest tym co uwielbiam w tym hobby najbardziej.

A co u was powoduje szybsze bicie serca i co jest najważniejsze?
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 213 times

Re: Co jest dla nas najważniejsze? (w grach)

Post autor: Darkstorm »

Jak dla mnie to nie ma jakiejś jednej najważniejszej rzeczy. Na efekt końcowy czyli zadowolenie i wyrzut endrofin składa się suma składowa wszystkich tych czynników o których piszesz i kilka innych. Wszystkie razem tworzą jedną całość i nawet jak któregoś czasem zabraknie to nic się nie stanie.
gregoff
Posty: 794
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 522 times
Been thanked: 153 times

Re: Co jest dla nas najważniejsze? (w grach)

Post autor: gregoff »

Wygląd - co nie znaczy że musi być ładnie bo np. Fantastyczne Fabryki czy Diuna Imperium nie porywają ludzi a mi te gry pasują bardzo bo są też schludne i mechaniczne dobrze zbudowane.

Klimat: gra nie może być pasjansem, chociaż Paladyni Zachodniego Królestwa dosyć mi siedli bo wygląd był fajny a i poczułem klimat gry ;)

Emocje: Gra musi je wywoływać w sposób bezpośredni. Dyskusje nad stołem, negatywna interakcja dodają pikanterii grze.

Długość: jestem fanem gier maks 4/5 h bo powyżej zaczyna mi spadać skupienie i bardziej mi zależy na zakończeniu gry a nie dobrym wyniku.

Przykład gier: John Company, Diuna Imperium, Aoens End (szczególnie Legacy), Legendery Encounters Alien, Lords of Hellas, Detektyw, 51 Stan UE.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Co jest dla nas najważniejsze? (w grach)

Post autor: jacobPL »

Pierwsze primo - frajda/czasu partii+setupu+cleanupu (dobry przykład: Tyrants, Brass).
Secundo - satysfakcja z rozgrywki (dobry przykład: FCM, Cry Havoc)
Ultimo - jakość+zawartość/ceny (dobry przykład: Inis, NewAngeles).
ODPOWIEDZ