Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 666
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: Młody Junaku »

Dwie wątpliwości:
1) Jak rozumiecie karty umiejętności gdzie są dwa efekty (np. jak na karcie ze zdjęcia).
Obrazek
Czy robi się obie rzeczy czy wybiera tylko jedną z nich?
2) Gram Bilbo, który ma limit kart obrażeń 3.
Przy ataku dostałem 4 karty obrażenia z czego 3 zostały odkryte i jedna zakryta. Robię test ostatniej szansy, zdaję go i za to mam dostać jeden żeton natchnienia i odrzucić wszystkie zakryte karty obrażeń. Robię to i zostaję mi na ręku 3 odkryte karty obrażeń. Przypominam, że limit kart obrażen Bilba jest 3. Co w takiej sytuacji? Znowu robię test ostatniej szansy? I tak w nieskończoność? Przecież to się zapętla.
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: Giermek »

Junaku, co do pierwszego pytania, to trzeba zawsze czytać co jest konkretnie na karcie. Z tego co kojarzę, to raczej nie ma sytuacji, w których można użyć obu efektów karty. Tak jak na tej, którą podałeš jako przykład - albo w trakcie ataku używasz dolnego efektu (uderzenia) i odrzucasz kartę, albo po ataku używasz górnego efektu i odrzucasz kartę.

Natomiast na drugie pytanie nie znam odpowiedzi. Coś mi się kojarzy, że czytałem o takiej sytuacji na forum bgg. Trzeba by tam poszukać. A swoją drogą trzeba by też sięgnąć do instrukcji i sprawdzić dokładnie test ostatniej szansy - czy aby nie jest tak, że limit obrażeń/strachu sprawdza się tylko po otrzymaniu obrażeń/strachu. Wtedy mógłbyś chodzić z trzema ranami dopóki ponownie nie dostaniesz rany.
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 666
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: Młody Junaku »

Odpowiedź na pytanie drugie znalazłem w glosariuszu
Obrazek
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 666
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: Młody Junaku »

I jeszcze jedno pytanie, czy do limitu 4 przygotowanych kart wliczają się karty tytułów? Moim zdaniem nie.
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: Freshus »

A dlaczego miałby się nie wliczać. Jasno w instrukcji jest napisane, że kartę tytułów dobierasz i przygotowujesz. W danej chwili możesz mieć tylko 4 karty przygotowane, w tym oczywiście wliczają się tytuły.
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 666
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: Młody Junaku »

Obrazek
Myślałem, że karty tytułów nie są kartami umiejętności, ale chyba jednak się myliłem.

Obrazek
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: Seraphic_Seal »

Spoiler:
Ogólnie między innymi przez to sporo osób uważa, że zdecydowana większość tytułów tylko utrudnia grę xdd
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 666
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: Młody Junaku »

Czy ktoś z Was grał w kampanię "Poszukiwania korony żaru"?
Planuję wykupić sobie tą kampanię i moje pytanie brzmi czy w niej kontynuuje się tymi samymi bohaterami co w podstawcę i czy są już rozwinięci czy zaczyna się kompletnie od początku?
Pytam, bo w podstawce gram w aplikacji, a dodatek chcę wykupić na steamie (żeby zosatało mi już na stałe) i nie wiem czy to nie będzie kontynuacja, w którą nie dam rady grać bez przejścia podstawki.
A może da się jakoś przerzucić save z apki na steama?
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: flowerus »

Każdą kampanię zaczynasz od początku, dowolnymi bohaterami od poziomu podstawowego
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 666
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: Młody Junaku »

Jak interpretujecie karte "Harfa". Czy można przy jej pomocy wziąć samemu żeton natchnienia? Z jednej strony nie jest napisane, że inny bohater może wziąć żeton, ale z drugiej strony w instrukcji przy Muzyku jest napisane: "potrafi natchnąć innych, pomagając im odnieść sukces". hmm...
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: zioombel »

Dawno nie grałem, że jak kiedyś szukaliśmy odpowiedzi to doszliśmy do wniosków, że "bohater na Twoim obszarze" to również gracz, którzy posiada przedmiot. Ale nie pamiętam czy znaleźliśmy to gdzieś w kompendium zasad czy może na zasadzie porównania tekstów z innych kart.

Ja mam za to pytanie:

Czy Fréahild zaczyna grę już ze swoim wierzchowcem? Czy musi czekać aż drużyna zdobędzie jakiegoś wierzchowca i zamiast niego może wziąć swoją "Śnieżynkę"?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: Olgierdd »

Młody Junaku pisze: 29 gru 2023, 19:09 Jak interpretujecie karte "Harfa". Czy można przy jej pomocy wziąć samemu żeton natchnienia? Z jednej strony nie jest napisane, że inny bohater może wziąć żeton, ale z drugiej strony w instrukcji przy Muzyku jest napisane: "potrafi natchnąć innych, pomagając im odnieść sukces". hmm...
Postać używająca harfy może sama wziąć natchnienie.
Do tego rola muzyka i harfa to zupełnie osobne tematy - przedmioty i role nie są ze sobą powiązane. Równie dobrze łowca może chodzić z harfą, więc niepotrzebnie sugerujesz się opisem tematycznym roli :)
zioombel pisze: 31 gru 2023, 13:38 Czy Fréahild zaczyna grę już ze swoim wierzchowcem? Czy musi czekać aż drużyna zdobędzie jakiegoś wierzchowca i zamiast niego może wziąć swoją "Śnieżynkę"?
Zaczyna ze swoim wierzchowcem.
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 666
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: Młody Junaku »

Olgierdd pisze: 31 gru 2023, 16:58 Do tego rola muzyka i harfa to zupełnie osobne tematy - przedmioty i role nie są ze sobą powiązane. Równie dobrze łowca może chodzić z harfą, więc niepotrzebnie sugerujesz się opisem tematycznym roli :)
No tak, ale sugerowana rola do Eleny to Muzyk i przedmiot Harfa. Ale też tak gram, że może na siebie.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: zioombel »


Zaczyna ze swoim wierzchowcem.
@Olgierdd
To Twoja opinia czy gdzieś na sieci znalazłeś potwierdzenie?
Bo mój kumpel uważa jak Ty. Ja uważam inaczej.
Nigdzie w instrukcji nie jest napisane, że ona bierze wierzchowca z automatu. Karta postaci mówi o tym, swojego wierzchowca może wziąć zamiast innego podczas przygotowania do gry.
A w instrukcji jest jasno opisane, że wierzchowce zdobyła się podczas gry i na początku podczas przygotowania do gry można rozdzielić zdobyte wierzchowce pomiędzy graczy.
I moim zdaniem tu jest moment gdzie ona może wziąć swoją "prywatną" klacz z w zamian za innego wierzchowca zdobytego wcześniej przez graczy
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: Olgierdd »

zioombel pisze: 31 gru 2023, 21:16 To Twoja opinia czy gdzieś na sieci znalazłeś potwierdzenie?
Zostało to wyjaśnione przez FFG przy prezentacji dodatku:
LINK do youtube
grik81
Posty: 40
Rejestracja: 21 lis 2023, 10:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: grik81 »

Mam takie pytanie - czy kafle terenu dla dodatków zostały jakoś oznaczone, że są z dodatku?

Mam Cieniste Ścieżki i dla przykładu widzę, że zarówno w podstawce jak i dodatku jest kafel 100. Różnią się wyglądem terenu, ale nie zauważyłem różnicy w oznaczeniu samych kafli. W czasie misji te kafle się mieszają i bez oznaczeń ciężko by było potem dojść który jest z którego pudełka.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: Harun »

grik81 pisze: 11 sty 2024, 10:11 Mam takie pytanie - czy kafle terenu dla dodatków zostały jakoś oznaczone, że są z dodatku?

Mam Cieniste Ścieżki i dla przykładu widzę, że zarówno w podstawce jak i dodatku jest kafel 100. Różnią się wyglądem terenu, ale nie zauważyłem różnicy w oznaczeniu samych kafli. W czasie misji te kafle się mieszają i bez oznaczeń ciężko by było potem dojść który jest z którego pudełka.
Odpisuję z pamięci

1. kafle są oznaczone - mikroskopijną ikonką, podobnie są oznaczone karty. Na kaflach jest pod numerem. Dla podstawki, to chyba pierścień. Dla ścieżek, chyba pajęczyna.

2. Bardzo dziwne jest to co piszesz o podwójnym kafelku 100. Może coś przeoczyłem, ale nie wydaje mi się, aby jakiekolwiek numery mogły się dublować. Przeciwnie, kolejne dodatki mają kolejną numerację dla kafli.
grik81
Posty: 40
Rejestracja: 21 lis 2023, 10:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: grik81 »

Harun pisze: 11 sty 2024, 14:11
grik81 pisze: 11 sty 2024, 10:11 Mam takie pytanie - czy kafle terenu dla dodatków zostały jakoś oznaczone, że są z dodatku?

Mam Cieniste Ścieżki i dla przykładu widzę, że zarówno w podstawce jak i dodatku jest kafel 100. Różnią się wyglądem terenu, ale nie zauważyłem różnicy w oznaczeniu samych kafli. W czasie misji te kafle się mieszają i bez oznaczeń ciężko by było potem dojść który jest z którego pudełka.
Odpisuję z pamięci

1. kafle są oznaczone - mikroskopijną ikonką, podobnie są oznaczone karty. Na kaflach jest pod numerem. Dla podstawki, to chyba pierścień. Dla ścieżek, chyba pajęczyna.

2. Bardzo dziwne jest to co piszesz o podwójnym kafelku 100. Może coś przeoczyłem, ale nie wydaje mi się, aby jakiekolwiek numery mogły się dublować. Przeciwnie, kolejne dodatki mają kolejną numerację dla kafli.
Muszę sprawdzić, bo kupiłem używkę Podstawka plus Ścieżki - może są wymieszane. Dodam, że mam dwie podstawki, bo słabo z dostępnością Ścieżek ;)

Ale dzięki za info - dużo wyjaśnia - to mogły być takie same kafle - z dwóch podstawek.

EDIT: Ok wyjaśniło się, były wymieszane. Dzięki :)
Tvisty
Posty: 23
Rejestracja: 10 gru 2015, 09:15
Has thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: Tvisty »

Witam, po rozegraniu pierwszej rozgrywki mam kilka niejasności:

1. Czy z przygotowanych kart umiejętności można korzystać po zakończeniu swojej tury ?
Chodzi o kartę "Nie przejdziesz!" Obrońca 1 - Możesz wykonywać obronę dodatkowo dla pobliskich bohaterów (a nie tylko dla bohaterów na Twoim obszarze) Obrona3 Odrzuć, aby zapobiec otrzymaniu max 3 kart strachu/obrażeń

2. Czy mając przygotowane dwie różne karty, ale o takich samych umiejętnościach pasywnych, te umiejętności się podwajają, czy jest to ta sama umiejętność, ale umieszczona na 2 kartach, aby częściej można było z niej skorzystać ?. Nie pamiętam dokładnie karty, ale chodzi o kartę z talii Gimliego, która w czasie wykonania testu niwelującego dodaje mi automatyczny dodatkowy sukces. O ile pamiętam nazwy tych kart są takie same, co sugerowało by że jest to jedna umiejętność. Czy może mogę przygotować dwie takie karty i podczas testu niwelującego z automatu mieć 2 sukcesy ?
Faello
Posty: 205
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 29 times
Been thanked: 49 times

Re: Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie - pytania i wątpliwości

Post autor: Faello »

Tvisty pisze: 24 kwie 2024, 07:47 Witam, po rozegraniu pierwszej rozgrywki mam kilka niejasności:

1. Czy z przygotowanych kart umiejętności można korzystać po zakończeniu swojej tury ?
Chodzi o kartę "Nie przejdziesz!" Obrońca 1 - Możesz wykonywać obronę dodatkowo dla pobliskich bohaterów (a nie tylko dla bohaterów na Twoim obszarze) Obrona3 Odrzuć, aby zapobiec otrzymaniu max 3 kart strachu/obrażeń
Żeby zrozumieć to zagadnienie należy sobie przyswoić w tej grze pojęcie RUNDY.

RUNDA - Runda gry składa się z poniższych 3 faz.
1. fazy akcji,
2. fazy cienia,
3. fazy przegrupowania.

Tury bohaterzy wykonują w fazie akcji - siłą rzeczy część przygotowanych kart gracz prowadzący danego bohatera będzie mógł wykorzystać tylko poza jego turą lub całą fazą akcji - karta dająca możliwość obrony może być więc wykorzystana w różnych fazach (a w tym po turze danego bohatera).
Tvisty pisze: 24 kwie 2024, 07:472. Czy mając przygotowane dwie różne karty, ale o takich samych umiejętnościach pasywnych, te umiejętności się podwajają, czy jest to ta sama umiejętność, ale umieszczona na 2 kartach, aby częściej można było z niej skorzystać ?. Nie pamiętam dokładnie karty, ale chodzi o kartę z talii Gimliego, która w czasie wykonania testu niwelującego dodaje mi automatyczny dodatkowy sukces. O ile pamiętam nazwy tych kart są takie same, co sugerowało by że jest to jedna umiejętność. Czy może mogę przygotować dwie takie karty i podczas testu niwelującego z automatu mieć 2 sukcesy ?
To nie karta z talii Gimliego, tylko karta z umiejętności roli Obrońca, która jest rekomendowaną rolą dla Gimliego (po angielsku "Ready Defense").Tak, efekt każdej z takich kart się sumuje, jeżeli więcej niż jedna taka karta jest przygotowana przez bohatera (jest to również oficjalne stanowisko FFG/zespołu projektującego tę grę).
ODPOWIEDZ