Wyrmspan [Connie Vogelmann]

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Wyrmspan [Connie Vogelmann]

Post autor: toblakai »

Stonemaier Games ogłosiło swoją nową grę - sequel dla Wingspana:



BGG

Tym razem ruszamy w świat smoków. Ciekawe, że powrócono do jeszcze niedawno bardzo oklepanego tematu fantasy - jak wychodził Wingspan to był raczej na szpicy wtedy wschodzącego trendu solidnie wykonanych gier z mocnym tematem osadzonym w naturze.

Same zmiany wydają się sugerować bardziej takiego Wingspana++ niż coś mocno gamerskiego. Aczkolwiek to chyba właśnie domena gier z tej stajni - gry przystepne dla każdego.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Wyrmspan [Connie Vogelmann]

Post autor: vnzk »

Z ciekawostek, projektantką jest autorka Apiary, nie Wingspana. Również uważam, że Wingspan miał bardziej przyciągający temat niż oklepane fantasy, ale na pewno chętnie rzucę okiem, kiedy pojawi się więcej mechanicznych szczegółów.
Na pewno otwiera im to szerzej furtkę na dodatki, niż kontynenty w Wingspanie :wink:
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Wyrmspan [Connie Vogelmann]

Post autor: tomb »

vnzk pisze: 03 sty 2024, 20:27 Na pewno otwiera im to szerzej furtkę na dodatki, niż kontynenty w Wingspanie :wink:
Raczej nie ogranicza mechanicznie, bo 3 dodatki (4 z planowanym) do Wingspan stworzyły pokaźną pulę kart, ale wszystko jakoś tam musi być oparte na naturalnych cechach prawdziwych gatunków. Stworzenia fantastyczne otwierają nowe możliwości.

Mimo powyższego i przy całej mojej sympatii do Na skrzydłach, przetematowienie nie przekonuje mnie. Ptasi temat to była dla mnie główna siła napędowa gry-matki. No, może gdyby nastąpiły spore zmiany w mechanice...
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Wyrmspan [Connie Vogelmann]

Post autor: jax »

Theme mnie nie zachwyca (jak ktoś zauważył, dinozaury byłyby lepsze), ale to must dla fana Wingspana i tableau builderów.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Prototypowo
Posty: 99
Rejestracja: 13 cze 2022, 08:16
Has thanked: 25 times
Been thanked: 67 times

Re: Wyrmspan [Connie Vogelmann]

Post autor: Prototypowo »

Kwestią czasu jest pewnie to, że "zrobią Portal*", czyli wydadzą potem wersję "Wingspana" opartą na "Wyrmspanie" :)

* Stan 51 > Osadnicy: Narodziny Imperium > Stan 51 Master Set.
WYDAWNICTWO COCONUTSALAD: https://coconutsalad.com/
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Wyrmspan [Connie Vogelmann]

Post autor: Uncle_Grga »

Z różnic na pierwszy rzut oka: nie ma kości, za to są dodatkowe akcje z niektórych kart, które zdobędziemy i wystawimy. Mamy dodatkowy tor, na którym umieszamy kostki, wystawiane w ramach ruchu naszych meepli. Mamy dodatkowe karty jaskin, które musimy wystawić, zanim osadzimy smoka..

Z podobieństw: tableau bulder, są karty, są jaja, ruch meeplem generuje start silniczka.

Ciężko sądzić po okładce, ale tak jak ktoś napisał, wygląda na Wingspan++, bardziej pod graczy, choc w ramach sukcesji po oryginale: troche wycięliśmy mu losowość (kości), roche zostawili ( karty), wzmocnilismy element strategii wzgledem taktycznego doboru, a to poprzez dodanie tej dodatkowej smoczej gildii. Ale finalnie wiedzcie, że układamy pasjans..

No ciekawie, czy pomysł odzyska przychylność geekow? Możliwe, że niekoniecznie, ale czas pokaże. Ja spoglądam bo lubię oryginalnego Wingspana. Chociaż czy kupię drugą podobną? No nie wiem.. szczególnie, że graficznie to tak umiarkowanie do mnie przemawia.. wolę ptaszyska.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Wyrmspan [Connie Vogelmann]

Post autor: Apos »



Wygląda na to, ze Rebel już zapowiedział grę. Polska nazwa to Na skrzydłach smoków.

Imo przez zmianę tematyki, gra może spodobać się szerszej grupie odbiorców. Oby była bardzie gamerska i mniej losowa niż poprzedniczna :)
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Wyrmspan [Connie Vogelmann]

Post autor: Grzdyll »

Apos pisze: 10 sty 2024, 11:06 Imo przez zmianę tematyki, gra może spodobać się szerszej grupie odbiorców. Oby była bardzie gamerska i mniej losowa niż poprzedniczna :)
A ja sądzę dokładnie odwrotnie - przez zmianę tematyki z lekko-edukacyjnej na fantastyczną gra traci w stosunku do Wingspana jeden z głównych atutów, będący jej głównym kołem napędowym. Wcześniej nawet jeśli ktoś nie skupiał się bardzo na grze, przynajmniej poznawał faktyczne gatunki ptaków, teraz to znika i robi się z tego jakiś Flamecraft bis... Zrobienie gry bardziej "gamerskiej" też raczej chyba nie pomoże w zdobyciu stołów nie-geeków. Dla mnie osobiście całkowity pas - ani to tematycznie ciekawe, ani gateway, ani dla geeka, wróżę średni sukces.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Wyrmspan [Connie Vogelmann]

Post autor: Coen »

Na kanale Man vs Meeple wczoraj odbyła się transmisja z 2-osobowej rozgrywki:

Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Morkai
Posty: 53
Rejestracja: 05 sie 2022, 10:40
Has thanked: 26 times
Been thanked: 15 times

Re: Wyrmspan [Connie Vogelmann]

Post autor: Morkai »

Grzdyll pisze: 16 lut 2024, 13:37
Apos pisze: 10 sty 2024, 11:06 Imo przez zmianę tematyki, gra może spodobać się szerszej grupie odbiorców. Oby była bardzie gamerska i mniej losowa niż poprzedniczna :)
A ja sądzę dokładnie odwrotnie - przez zmianę tematyki z lekko-edukacyjnej na fantastyczną gra traci w stosunku do Wingspana jeden z głównych atutów, będący jej głównym kołem napędowym. Wcześniej nawet jeśli ktoś nie skupiał się bardzo na grze, przynajmniej poznawał faktyczne gatunki ptaków, teraz to znika i robi się z tego jakiś Flamecraft bis... Zrobienie gry bardziej "gamerskiej" też raczej chyba nie pomoże w zdobyciu stołów nie-geeków. Dla mnie osobiście całkowity pas - ani to tematycznie ciekawe, ani gateway, ani dla geeka, wróżę średni sukces.
Dokładnie tak.... zresztą - proste pytanie: ile jest gier o ptakach, a ile jest gier ze smokami?
=][= WH40k =][= X-wing, Magic, Cthulhu...
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Wyrmspan [Connie Vogelmann]

Post autor: Zet »

A ja akurat odwrotnie. Wingspan mnie lekko nudził, a tutaj tematyka smoków i trochę inne podejście do akcji sprawiły, że przyglądam się grze i rozważam.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Wyrmspan [Connie Vogelmann]

Post autor: kurdzio »

Polska premiera 5 czerwca, w sklepach za mniej więcej 190 zł. Przedsprzedaż odpuszczam, ale chętnie sprawdzę jak nadarzy się okazja.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Wyrmspan [Connie Vogelmann]

Post autor: feniks_ciapek »

Gra jest w sumie nieskomplikowana, zasady są dość proste, ale oferuje miłe drobne móżdżenie ze względu na interakcje między jaskiniami, smokami i celami do spełnienia. W Wingspan nie grałem, więc nie mogę porównać. Smoki do mnie trochę bardziej przemawiają tematycznie.
ODPOWIEDZ