Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: BOLLO »

Zapewne wielu z Was usłyszało już informację, że niebawem doczekamy się reskinu gry "Na skrzydłach" w szatach "smokowych" (https://boardgamegeek.com/boardgame/410201/wyrmspan). Wiele wpisów na FB w różnych grupach ukazało mi bardzo spolaryzowane komentarze. Dla niektórych była to super wiadomość a dla reszty to standardowy "skok na kasę". Pojawiały się również bardzo skrajne szkalujące komentarze na temat wydawnictwa jak i samego braku pomysłu na inne gry.

W sumie zastanawiałem się nad tym i absolutnie nie mam z tym żadnego problemu jeżeli chodzi o jakiekolwiek reskiny. Często w takich grach mamy zmianę szaty graficznej ale i lekki lifting zasad czy nawet dodanie jakichś nowych mechanik. Z tytułów które przychodzą mi do głowy to np Mombasa/Skymines, Agricola/Kawerna, Shotten Totten/Spór o Bór, Brzdęk/inne Brzdęki, Pandemic, SmallWorld, TerraMistica/Projekt Gaja. Zombicide itd.

Dla mnie to absolutnie nie skok na kasę a jedynie próba wciągnięcia w dany świat graczy, którzy bardziej odnajdą się być może w takich a nie innych klimatach. Oczywiście pociąga to w pewnym sensie chęć zarobienia bo przecież nikt nie tworzy nowych gier aby jedynie w nie grać (wydawnictwa wydają gry, by na nich zarabiać). I ja jak najbardziej popieram takie akcje. Ktoś lubi S-F a ktoś Fantasy, nie lubisz zwierzątek to może polubisz smoki, nie kręcą cię auta ale lubisz rowery...

Jak dla mnie spoko, że każdy może grać w tę samą lub bardzo podobną grę ale w nieco innym "settingu".
Nie skreślałbym wydawnictwa tylko za to, że gra która zażarła doczekała się nowych szat tego co inni uważają za dobre lub nawet bardzo dobre. Ja np bardzo chętnie kupię DiceThrone w wersji DragonBall lub Pandemica w wersji DragonBall. Dobrym przykładem może być słynne na cały świat "Monopoly". Gra słaba moim zdaniem ale przez to że mamy setki wersji powoduje że powiedzmy jest duża szansa że ktoś kiedyś w jakąś wersję zagrał lub zagra. U mnie córki grają w wersję "My Little Pony", syn "Original" a ja być może "Mariocart".

Warto też dodać że taki "skok na kasę" przedłuża żywotność gry o których czasem już się nie pamięta przy natłoku tylu innych nowości pojawiających się na rynku.

A co Wy o tym myślicie? Chętnie wchodzicie w nowe szaty gier?
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: ScorpZero »

Jakby tak w jakiś sposób zrobili mniejszy, bądź większy reskin Baseball Highlights 2045 na jakieś Soccer coś na Europę to chętnie bym kupił. Bo teraz dostać Baseball i jeszcze cena to eh... :shock:
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: arturmarek »

Nie słyszałem o tym Wyrmspanie wcześniej. Tak na szybko czytając post na BGG widzę, że to nie jest Wingspan w smoczych szatach, tylko gra z podobną mechaniką. Nie znam szczegółów. Co do samego Wyrmspana, to szkoda, że nie zrobili dinozaurów - już jak gra wychodziłą to pisałem w różnych wątkach tu i na BGG, że ta gra by pasowała w klimacie dino.

Jeżeli nie mówimy o 100% przeniosionej mechanice - jak w większości Monopoly, to trudno ustalić jakąś granicę. W Polsce Portal bardzo chętnie przebira swoje gry 51. stan -> Osadnicy -> królestwa; Robinson -> Marsjanie; Detektyw -> cała reszta; nauroshima -> monolith. Pewnie jeszcze trochę tego jest.

Wydaje się bardziej naturalne robienie "po prostu" drugiej edycji, ale moim zdaniem taki reskin przy okazji drugiej edycji jest ciekawym zabiegiem. Ja się domyślam, że są rózne motywacje, niekoniecznie wykluczające się.
1. Widzimy, że gra mogłaby być lepsza, ale nie chcemy dawać pakietów naprawczych, albo byłoby to sbyt karkołomne. Tutaj to akurat Stegmaier mówił wprost, że przy Viticulture się sparzył i już nigdy nie będzie wydawał drugich/essiential edycji gier.
2. Chcemy trafić do nowej publiki. Tutaj przychodzi mi do głowy przykład z mechaniki Command&Colors, które po grach bloczkowych miały też wersje z figurkami (Memoir 44, Bitwy Westeros), ale to chyba inne wydawnictwa wydawały. W przypadku Wings/Wyrm-spana wygląda, że może być taka motywacja, choć realnie myślę, żegrupa graczy, któranie chce grać w ptaki, a chce w smoki jest marginalna.
3. Obserwacja, że jest na rybku popyt na "więcej wingspana", ale dodatki są stosunkowo małe i stosunkowo rzadko jest sens i możliwość wydawania. Także trzeba jakoś kreatywnie zwiększyć podaż. Ten punkt możnaby nazwać "dojeniem", jeśli ma się negatywny stosunek do takich działań biznesowych.

No, ale wybór smoków nie bardzo mi się podoba. Wygląda mi to - choć wiem, że tak nie jest - na "My little Wingspan". Co z resztą chyba byłoby dobrym pomysłem, zrobienie Wingspana dla dzieci.

No, a wracający do pytania. Teoretycznie podoba mi się takie "odświeżanie" gier. Jednak, jak się zastanowię, to sam nie bardzo mam takie w kolekcji.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: BOLLO »

arturmarek pisze: 08 sty 2024, 11:06 Wygląda mi to - choć wiem, że tak nie jest - na "My little Wingspan".
No tak, warto i o tym wspomnieć bo przecież jest już Scythe dla dzieci. Ale to jest lekko co innego bo mechanika w takich grach jest mocno okrojona i dostosowana do młodszych odbiorców.
arturmarek pisze: 08 sty 2024, 11:06 W Polsce Portal bardzo chętnie przebira swoje gry 51. stan -> Osadnicy -> królestwa; Robinson -> Marsjanie; Detektyw -> cała reszta; nauroshima -> monolith.
Fakt nie wpadłem na to. Bardzo dobry przykład. I gdyby NH a raczej MA byłaby wspierana to zdecydowanie wolałbym na planszy Elfy :mrgreen:
Nie wiem bo nie grałem w Warhamerra Fantasy Battle ani 40K ale to chyba też prawie to samo tylko w innym settingu (jak nie to możecie publicznie linczować).

Jakby się tak dobrze zastanowić to generalnie większość jak nie wszystko można przerobić na coś innego, co akurat być może trafiłoby do takiego a nie innego odbiorcy. Często słyszę że dana gra mogłaby być tym i tym....a jest akurat tym czym autor chciał aby było. Ja np nie przepadam za grami politycznymi DieMacher ale można to ubrać w szatki kosmicznego parlamentu niczym obrady wysokiej rady w StarWarsach i już jest dla mnie ciekawiej.

Dlatego osobiście nie mam absolutnie nic jeżeli wydawca robią gry bardzo podobne lub identyczne w oparciu o pierwowzór.
arturmarek pisze: 08 sty 2024, 11:06 1. Widzimy, że gra mogłaby być lepsza, ale nie chcemy dawać pakietów naprawczych, albo byłoby to sbyt karkołomne.
Ciekawy i nie głupawy przykład. To może być punkt odniesienia jeżeli chodzi o starsze nawet gry. Do głowy przychodzi mi np gra https://boardgamegeek.com/boardgame/30865/step-step i słynny "Domek".
Puppet_Master
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2017, 21:35
Lokalizacja: Marki
Has thanked: 11 times
Been thanked: 35 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: Puppet_Master »

Reskiny są mi na dobrą sprawę kompletnie obojętne, bo tak jak znajdują się nabywcy na grę za kilka tysięcy PLN, sztucznie pociętą na 16 pudełek, z toną niepotrzebnego plastiku i gadżetów, których nikt nigdy nie pomaluje i nawet nie wspomni, tak mogą i znaleźć się kupcy na reskin gry, którą już mają i to za więcej, niż kosztowała ta "oryginalna". Nie ma w tym nic złego. Niech takie sprawy reguluje "wolny rynek" i prawa rządzące popytem i podażą.

Powodów wydania "reskina" może być bardzo dużo. Pierwszy z brzegu "inny" powód niż zasugerowałeś, a uzasadniony, to utrata dotychczasowej licencji. Przykład dość znany: - nie każdy ma w kolekcji Świat Dysku, więc jeżeli ktoś chciał w to pograć, z pomocą przyszedł mu wydawca Nanty Narking (akurat mam obie i żadnej się nie pozbywam). Ile gier w świecie Młotka w pewnym momencie przestało być wspieranych bo właściciele praw i wydawnictwa się rozeszli? Część tych gier została/może zostać reskinowana (mechnika itd.).

Reskiny, to też czasem możliwość zakupienia gier "z młodości" np. sprzed 30-40 lat, gdzie wydawnictwo gry już nie istnieje dłużej niż niektórzy forumowicze w ogóle żyją, a czasopismo, które tej grze przyznało jakąś nagrodę- przestało istnieć tuż po okrągłym stole ;)

Z reskinem wspieraczkowym czy reskinem gry, która się nie zestarzała i mogłaby być wydawana nadal w dotychczasowej formie, bo czuję podskórnie, że pijesz konkretnie do tych dwóch typów reskina- nie mam większego problemu. Na dobrą sprawę, jest to takie samo zjawisko socjologiczne, jak niepotrzebne do niczego giga tablety w samochodach, najlepiej w SUVach oczywiście, jak ekrany do sterowania właściwym zamarzaniem skórki wędliny w lodówkach, jak coraz skuteczniej wypalające oczy smartformy w kieszeni, czy bateria na 20 minut w bezprzewodowym odkurzaczu za cztery tysiące. To wszystko, kupowanie tego, nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia, jest wręcz niepotrzebne czy czasem szkodliwe- ale MOŻEMY sobie to kupić, a wielu tego właśnie pragnie. Dyskusja o gustach, a jeżeli okaże się, że ludzie masowych reskinów wcale nie pragną, to po kilku wtopach- nikt nie wyda kolejnych i tyle 8)
Ostatnio zmieniony 08 sty 2024, 12:21 przez Puppet_Master, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: Hardkor »

Moim zdaniem należy to mocno oddzielić:

Reskin
No takie 50/50 bym powiedział. Z jednej strony racją z skokiem na kase - robimy lekką zmianę zasad, zmieniamy lekko szatę graficzną i mamy nowy produkt, którzy przyciągnie nowych do serii, a ci co mają FOMO też kupią. Z drugiej strony w końcu na tym polega firma - na zarabianiu. Widać to dobrze w grach video, widać to powoli w grach planszowych.

Dobrym przykładem jest Brzdęk. Nie siada ci setting fantasy? Ok to tutaj masz poprawione zasady i wersję sci-fun. Co do wyrmspan to zdania nie mam. JA nie kupie, bo all-in wingspan mi wystarczy, ale jak twórcy chcą wydawać to why not. Jak przesadzą to gra zje własny ogon i przestanie się opłacać, a marka umrze (choć mamy przykład Zombicide, który usilnie nie chce umrzeć).

tl;tr ambiwalenty stosunek, raczej na plus.

Remake
Jestem absolutnie za. Powstała masa gier z powiedzmy lat do 2010 i wcześniej, które mają bardzo dobre pomysły, były hitami, ale przestarzałe mechaniki, szata graficzna i czasem brak oryginalnego wydawnictwa sprawiają, że umierają one w zapomnieniu. Poprawa szaty, zrobienie wersji 2.0 to moim zdaniem super pomysł, aby starszych graczy ponownie przyciągnąć do tego tytuły oraz przy okazji pokazać go młodym. Wiele osób też ma podejście, że "stare i brzydkie, szkoda siadać".
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Abiger
Posty: 267
Rejestracja: 28 lut 2006, 12:29
Lokalizacja: Legionowo/Siedlce
Has thanked: 46 times
Been thanked: 95 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: Abiger »

Hardkor pisze: 08 sty 2024, 12:19 ... (choć mamy przykład Zombicide, który usilnie nie chce umrzeć).
Bycie zombiakiem zobowiązuje :)
Xyhoo
Posty: 184
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 312 times
Been thanked: 141 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: Xyhoo »

Bardzo dobrze, że wychodzą reskiny, gry dobre zostają często jeszcze ulepszane, porównujemy sobie, która nam bardziej pasuje, druga leci w świat, zrobiłem tak z Brzdękami, zamówiłem GWT Nowa Zelandia i zobaczę jak się tutaj historia potoczy. Polecam każdemu, bo jednak dobrze mieć najlepszą wersję danej gry na półce
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: arturmarek »

Nie zapominajmy, że Remake jest aktualnie grą wrzechczasów i zajmuje pierwsze miejsce w rankingu BGG.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10922
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: japanczyk »

Hardkor pisze: 08 sty 2024, 12:19 Jak przesadzą to gra zje własny ogon i przestanie się opłacać, a marka umrze (choć mamy przykład Zombicide, który usilnie nie chce umrzeć).
Nie chce umrzec, bo kazda kolejna edycja jest jak WYrmspan -niby core mechaniki ten sam, ale zmiany choc male to sa na tyle istotne ze zmieniaja odczucia z rozgrywki
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 144
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: The Fifth Horseman »

BOLLO pisze: 08 sty 2024, 11:33Nie wiem bo nie grałem w Warhamerra Fantasy Battle ani 40K ale to chyba też prawie to samo tylko w innym settingu (jak nie to możecie publicznie linczować).
Zależy które edycje porównujesz. Tak z sufitu pierwsza rzecz jaka mi przychodzi na myśl, WHFB przez długi czas używał regimentów na prostokątnych podstawkach i miało to znaczenie mechanicznie (do czego The Old World zresztą wraca), WH40K używał okrągłych podstawek i olewał formacje. Frakcje miewają podobne koncepcje tematyczne ale mechanicznie bardzo od siebie odbiegają.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: vnzk »

Jestem za, bo nierzadko gra ma atrakcyjną mechanikę a już nie do końca atrakcyjny (dla mnie) temat. Pierwszy z brzegu nasuwa mi się Ethnos (któremu co prawda zmienili temat, ale niestety zmienili przy okazji mechaniki).

A na reskinach można zrobić cały biznes, czego przykładem jest Restoration Games, która zajmuje się tylko tym (seria Unmatched, Downforce, Return to the Darktower, Thunder Road: Vendetta). :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: BOLLO »

The Fifth Horseman pisze: 08 sty 2024, 13:20
BOLLO pisze: 08 sty 2024, 11:33Nie wiem bo nie grałem w Warhamerra Fantasy Battle ani 40K ale to chyba też prawie to samo tylko w innym settingu (jak nie to możecie publicznie linczować).
Zależy które edycje porównujesz. Tak z sufitu pierwsza rzecz jaka mi przychodzi na myśl, WHFB przez długi czas używał regimentów na prostokątnych podstawkach i miało to znaczenie mechanicznie (do czego The Old World zresztą wraca), WH40K używał okrągłych podstawek i olewał formacje. Frakcje miewają podobne koncepcje tematyczne ale mechanicznie bardzo od siebie odbiegają.
Do żadnego się nie odnoszę bo jak pisałem się na tym nie znam. Ale kuzyn grywał i w to i w to , więc pamiętam że mówił o tym że to jedno i to samo i jedynie się różni klimatem. Myślę że właśnie jeżeli chodzi o bitewniaki to jest to najłatwiejsze do zrobienia. I można grać w bitwach Napoleońskich a innym razem ubijać kosmitów zmieniając jedynie "szaty".
Hardkor pisze: 08 sty 2024, 12:19 Powstała masa gier z powiedzmy lat do 2010 i wcześniej, które mają bardzo dobre pomysły, były hitami, ale przestarzałe mechaniki, szata graficzna i czasem brak oryginalnego wydawnictwa sprawiają, że umierają one w zapomnieniu.
Dokładnie, ja jestem nowy w tym hobby i mam świadomość że masa gier mnie ominęła i w nie nie zagram ze względu na dostępność. I taki Remake pozwala mi cieszyć się tymi tytułami. Nie daleko szukać El-Grande :mrgreen:
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: arturmarek »

Mi jeszcze przez wypowiedzi w stylu "dojenie, wzięli by się za projektowanie nowych gier itd." przebija się jakaś niezdrowa obrona wyjątkowości gier, które posiadamy. W przypadku drugich edycji też się często pojawiają głosy "kupiłem grę z dodatkiem, a teraz wydaja poprawiony/upiększony". No i co z tego? Czy Twój egzemplarz jest przez to gorszy? No nie jest, jest identyczny jak przed wydaniem nowego (lepszego).

Wrócę jeszcze do wspomnianego BGG. Widać, że warto robić remake'i/reskiny, bo dzięki temu mamy coraz lepsze gry.
1. Brass:B - 100% remake
2. Pandemic Legacy - remake
5. TI 4th edition - 4-ta iteracja
8. Szczęki - remake
9. War of the Ring - druga edycja
12. Gaja - remake
14. Cywilizacja - druga edycja
15. GWT - niby tutaj jest oryginał, ale niedługo wskoczy na jego miejsce druga edycja
16. Zamki - tutaj też niby jest oryginał, ale gdyby nie powstał big box (nie mówię o tej nowej edycji), to nie wiem czy byłyby tu gdzie są
18. 7 cudów: pojedynek - remake
19. Eclipse - druga edycja
20. Brass:L - reskin
...

Może niektóre (Zamki) trochę naciągne, ale większość gier w TOP20 BGG to w jakimś stopniu kolejne edycje, remake'i itp. Warto ulepszać gry. Ciężko stworzyć za pierwszym podejściem ideał.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: Hardkor »

arturmarek pisze: 08 sty 2024, 14:43 Mi jeszcze przez wypowiedzi w stylu "dojenie, wzięli by się za projektowanie nowych gier itd." przebija się jakaś niezdrowa obrona wyjątkowości gier, które posiadamy. W przypadku drugich edycji też się często pojawiają głosy "kupiłem grę z dodatkiem, a teraz wydaja poprawiony/upiększony". No i co z tego? Czy Twój egzemplarz jest przez to gorszy? No nie jest, jest identyczny jak przed wydaniem nowego (lepszego).

Wrócę jeszcze do wspomnianego BGG. Widać, że warto robić remake'i/reskiny, bo dzięki temu mamy coraz lepsze gry.
1. Brass:B - 100% remake
2. Pandemic Legacy - remake
5. TI 4th edition - 4-ta iteracja
8. Szczęki - remake
9. War of the Ring - druga edycja
12. Gaja - remake
14. Cywilizacja - druga edycja
15. GWT - niby tutaj jest oryginał, ale niedługo wskoczy na jego miejsce druga edycja
16. Zamki - tutaj też niby jest oryginał, ale gdyby nie powstał big box (nie mówię o tej nowej edycji), to nie wiem czy byłyby tu gdzie są
18. 7 cudów: pojedynek - remake
19. Eclipse - druga edycja
20. Brass:L - reskin
...

Może niektóre (Zamki) trochę naciągne, ale większość gier w TOP20 BGG to w jakimś stopniu kolejne edycje, remake'i itp. Warto ulepszać gry. Ciężko stworzyć za pierwszym podejściem ideał.
Remake to nie jest Legacy albo pojedynek (wersja na 2 graczy). Remake to jest ta sama gra, ale ze zmianami. Coś jak kolejna edycja tylko gdy minęło dużo czasu od poprzedniej. Przynajmniej ja to tak rozumiem (porównując do gier video)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: Mr_Fisq »

Hardkor pisze: 08 sty 2024, 15:13 Remake to nie jest Legacy albo pojedynek (wersja na 2 graczy). Remake to jest ta sama gra, ale ze zmianami. Coś jak kolejna edycja tylko gdy minęło dużo czasu od poprzedniej. Przynajmniej ja to tak rozumiem (porównując do gier video)
:+1:
Dla mnie:
- remake to np.: GWT 2ed (remake GWT)
- reskin to np.: Skymines (reskin Mombasy)

Też nie uważam, żeby 7 cudów: pojedynek było remakiem czegokolwiek, to bardziej "rozwinięcie idei".
Szczęki też dla mnie nie są remakiem, tylko wersją uproszczoną/wprowadzającą.

A taki Frosthaven to IMHO nie remake, ani nie reskin, a po prostu "kontynuacja".
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: Hardkor »

Mr_Fisq pisze: 08 sty 2024, 15:48 - remake to np.: GWT 2ed (remake GWT)
- reskin to np.: Skymines (reskin Mombasy)
Przypomnij mi prosze różnice miedzy gWT 1 ed a 2 ed, czysto gameplayowe
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: antonio3333 »

Remake to raczej bym porównał Pax Pamir 1ed i 2ed. Tak samo Wojna o pierścień.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: rastula »

czasem te reskiny są dyskusyjne...

np. Blitzkrieg in 20 minutes... który wydawca uznał za słaby pomysł na Polskę, więc wydał to w "rodzinnym" klimacie mafijnych gangów... :mrgreen:

nowa wersja libertalii (coś tam zmienili chyba mechanicznie)... cóż, nie sądzę że tum razem switaśne kotecki wygrają z bezzębnymi złoczyńcami...
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: Mr_Fisq »

W sumie to nie jestem fanem Pfister i nie będę udawał, że moja wiedza na temat GWT nie jest pobieżna. Ale cytując BGG:
The changes in the Second edition:
Brand New Artwork by Chris Quilliams
Solo Mode: A New Challenger in the West
Dual-Layered Player Boards
Addition of a new breed of cows: The Simmental breed
Two new reversible buildings (#11 & 12)
Twelve Exchange Tokens, First introduced in the Rails of North Expansion, for more interaction with other players
Four new Master Tiles added for more strategy, replayability, and challenges
?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: Ayaram »

Trzewik a pro po Moonlight Areny wspominał, że robili reskin ze względu na to, że neuroshima w polsce ok, ale w usa nie bardzo chwyta, a generyczne fantasy zawsze dobra. I pod takim kątem mój mózg reskinów nie kuma - nie przypominam sobie za bardzo żadnej sytuacji, gdzie bym przeszedł obok gry obojętnie i nagle dostał hypu przy zapowiedzi zmiany klimatu/settingu/licencji, czegokolwiek.

Za to bardzo lubię reskiny jako edycje 2.0 - co przez to rozumiem - Robimy duży upgrade gry którą naprawdę lubię, zmieniamy trochę zasady, wsadzamy nowe mechaniki, pewne koncepcje itp. itd. i przy tej okazji zmieniamy temat/klimat gry. Wtedy dużo chętniej sięgnę po takie coś niż po prostu "stara gra 2.0".
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: BOLLO »

Ayaram pisze: 09 sty 2024, 07:26 Trzewik a pro po Moonlight Areny wspominał, że robili reskin ze względu na to, że neuroshima w polsce ok, ale w usa nie bardzo chwyta, a generyczne fantasy zawsze dobra. I pod takim kątem mój mózg reskinów nie kuma - nie przypominam sobie za bardzo żadnej sytuacji, gdzie bym przeszedł obok gry obojętnie i nagle dostał hypu przy zapowiedzi zmiany klimatu/settingu/licencji, czegokolwiek.

Za to bardzo lubię reskiny jako edycje 2.0 - co przez to rozumiem - Robimy duży upgrade gry którą naprawdę lubię, zmieniamy trochę zasady, wsadzamy nowe mechaniki, pewne koncepcje itp. itd. i przy tej okazji zmieniamy temat/klimat gry. Wtedy dużo chętniej sięgnę po takie coś niż po prostu "stara gra 2.0".
Monolith Arena :wink:

U mnie odwrotnie to działa. Jak mam jakąś grę 1.0 to raczej reskinów w postaci 2.0 nie potrzebuję . No chyba że jest tam sensownie poprawionego względem ver 1.0.

Mam natomiast lekki dysonans jak sklasyfikować takie Zombicide czarna plnaga/Zielona horda oraz obie wersje Nemesisa. Niby to samo a jednak jakieś kosmetyczne zmiany w mechanice są.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: Hardkor »

BOLLO pisze: 09 sty 2024, 11:12 Mam natomiast lekki dysonans jak sklasyfikować takie Zombicide czarna plnaga/Zielona horda oraz obie wersje Nemesisa. Niby to samo a jednak jakieś kosmetyczne zmiany w mechanice są.
Po prostu nie wpada do do opcji remake ani reskin. Ot standalone expansion albo po prostu inna wersje lekko. Ewentualnie możemy to nazwać nową kategorią "zombicide" xD
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 144
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: The Fifth Horseman »

vnzk pisze: 08 sty 2024, 14:18A na reskinach można zrobić cały biznes, czego przykładem jest Restoration Games, która zajmuje się tylko tym (seria Unmatched, Downforce, Return to the Darktower, Thunder Road: Vendetta). :)
Vendetta to raczej remake niż reskin. Z mało rozbudowanego oryginału została pobieżna koncepcja wraz z podstawami ruchu i walki, ale kolejność graczy funkcjonuje inaczej (na przemian zamiast wszystko na raz), mechanika zderzeń jest inna natomiast system uszkodzeń pojazdów, zagrożenia drogowe i planszetki komend są zupełnie nowe.
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Reskin/Remake i inne szaty tego co już było

Post autor: salaba »

Dla mnie jedynym czynniekiem, który ma tu znaczenie jest "czas". Nowa edycja po 20 latach - ok, po roku - nie! Zmiana szaty graficznej i okłamywanie klientów, że to nie jest absolutnie nie jest to samo to czyste zło.

Info o Wyrmspanie krótko po info odnośnie "nowego" Everdella tak mnie wnerwiły, że aż musiałam przed stworzyć post balansujący do tego tutaj - autor wyraźnie nie ma nic przeciwko tej praktyce reskinów. Ja się absolutnie nie zgadzam - to zaczyna być już niemal standard i z falą tego procederu trzeba walczyć inaczej zaleje rynek...
ODPOWIEDZ