Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: bogas »

Kefas pisze: 09 sty 2024, 15:36 Nie zgłębiałem jeszcze tematu, ale widziałem że jest sporo tych wydań.
Będziemy grać 2-4 osoby
Ojoj. Zamki w 4 osoby to jest wg mnie mocno średni pomysł i żadna wersja tego nie zmieni (tylko online i turowo zostaje). Wariant drużynowy trochę pomaga, ale i tak wskaźnik czas/satysfakcja jest kiepski. A jak jeszcze w jednej rundzie jesteś pierwszy, a w następnej ostatni, to warto mieć pod ręką książkę albo jakiś tablet, żeby w oczekiwaniu na swoją kolej obejrzeć odcinek ulubionego serialu. :twisted: :mrgreen:
Kefas
Posty: 16
Rejestracja: 26 sty 2022, 13:22
Has thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Kefas »

Dzięki!
Wezmę zatem Big Box z trzema złotymi kluczami od R****a :D

Pozdro!
Kefas
Posty: 16
Rejestracja: 26 sty 2022, 13:22
Has thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Kefas »

[/quote]
Ojoj. Zamki w 4 osoby to jest wg mnie mocno średni pomysł i żadna wersja tego nie zmieni (tylko online i turowo zostaje). Wariant drużynowy trochę pomaga, ale i tak wskaźnik czas/satysfakcja jest kiepski. A jak jeszcze w jednej rundzie jesteś pierwszy, a w następnej ostatni, to warto mieć pod ręką książkę albo jakiś tablet, żeby w oczekiwaniu na swoją kolej obejrzeć odcinek ulubionego serialu. :twisted: :mrgreen:
[/quote]

Czyli we 2 najlepiej?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: bogas »

Kefas pisze: 09 sty 2024, 15:59 Czyli we 2 najlepiej?
Z mojego doświadczenia najlepiej. Zagrałem dziesiątki partii na żywo (na kompie grałem wieki temu i tego nie liczę) i za każdym razem jak zdarzało się zagrać w 4 osoby to wszyscy byli bardziej wymęczeni niż usatysfakcjonowani. Oczywiście ktoś zaraz napisze, że w grze na w mniej niż 4 osoby nie wchodzą wszystkie płytki do gry. Owszem, gra przez to skręca bardziej w stronę taktyki niż strategii, ale jak się gra dla przyjemności to najlepiej w 2 osoby.
EDIT: Oczywiście w grze na 4 wchodzą wszystkie kafelki do gry
Ostatnio zmieniony 09 sty 2024, 16:25 przez bogas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1903
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: tomuch »

Mała poprawka do powyższej wypowiedzi: w grze na 4 do gry wchodzą wszystkie kafelki, ograniczając losowość. Na mniejszą liczbę graczy może się okazać, że trudniej iść wybraną strategią ze względu na to, że nie wszystkie kafelki się pokażą w grze.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: yrq »

Kefas pisze: 09 sty 2024, 15:55 Dzięki!
Wezmę zatem Big Box z trzema złotymi kluczami od R****a :D

Pozdro!
Jakby co to sprzedaję zestaw planszetek z nowej edycji ;) Tam były jakieś zmiany balansu i jest parę nowych układów. Heksy będą większe, to trochę może się gryźć.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: litk »

W przeciwnym wypadku bierz Big Box, ma lepszy stosunek zawartość-cena.
Pod jeszcze jednym warunkiem: że nie będzie przeszkadzać brzydota tej edycji.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Irka »

litk pisze: 09 sty 2024, 16:31
W przeciwnym wypadku bierz Big Box, ma lepszy stosunek zawartość-cena.
Pod jeszcze jednym warunkiem: że nie będzie przeszkadzać brzydota tej edycji.
Mam wrażenie, że o brzydocie Big Boxa mówią ci, którzy się przyzwyczaili do pierwszej, stonowanej edycji :)
Jak ktoś zaczyna od BB to raczej nie przeszkadza - taki mamy klimat teraz w planszówkach :). Przy tym ma np. taką zaletę jak podpowiedzi zawarte w wyglądzie budynków.
Nosiadbt1100
Posty: 387
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Czy ktoś wie czy można gdzieś kupić terrain pack (figurki budynków itd) do nowej edycji - bez sundropu? Albo może ktoś chciałby się wymienić? Mam zameczki z terrain pack, ale z sundropem - a naszła mnie wena żeby całość pomalować:) albo czy ktoś próbował malować figurki z sundropem? Boję się że jak pójdzie podkład na figurki, to detale mogą się pogubić...
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: litk »

Irka pisze: 09 sty 2024, 16:37
litk pisze: 09 sty 2024, 16:31
W przeciwnym wypadku bierz Big Box, ma lepszy stosunek zawartość-cena.
Pod jeszcze jednym warunkiem: że nie będzie przeszkadzać brzydota tej edycji.
Mam wrażenie, że o brzydocie Big Boxa mówią ci, którzy się przyzwyczaili do pierwszej, stonowanej edycji :)
Jak ktoś zaczyna od BB to raczej nie przeszkadza - taki mamy klimat teraz w planszówkach :). Przy tym ma np. taką zaletę jak podpowiedzi zawarte w wyglądzie budynków.
No ja z zamkami czekałem na wydanie specjalne, bo nawet na ekranie nie mogłem patrzęć na poprzednie wydanie bigbox.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Irka »

@litk
OK, od kiedy pojawiło się wydanie specjalne, to wolno narzekać na BB ;)
Ale gdyby nie zapowiedziano wersji specjalnej lub gdybyś nie planował dużo wydać, to byś serio nie grał? (edit: albo kupił pierwszą wersję?)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

Błagam nie mielmy tu znowu dyskusji o brzydocie Big Boxa vs brzydocie oryginału vs wyższości oryginału nad edycją specjalną. Niech sobie każdy obejrzy zdjęcia i kupi to co ku się podoba. Jak ktoś bardzo chce, to na tych dwóch stronach wątku zrobiłem trochę fotek porównawczych BB i oryginału (z komentarzem):
viewtopic.php?t=13083&start=1200
viewtopic.php?t=13083&start=1225

Obiektywnie rzecz ujmując, zawartość Big Boxa >>>>>>>>>>>>>>> zawartość podstawki starej edycji, a cenowo sama oryginalna podstawka wychodzi pewnie teraz drożej.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: litk »

Irka pisze: 09 sty 2024, 16:57 @litk
OK, od kiedy pojawiło się wydanie specjalne, to wolno narzekać na BB ;)
Ale gdyby nie zapowiedziano wersji specjalnej lub gdybyś nie planował dużo wydać, to byś serio nie grał? (edit: albo kupił pierwszą wersję?)
Bardzo chciałem pierwszą wersję, podoba mi się bardziej niż edycja specjalna (lubię taką stonowaną grafikę), ale o ile ówcześnie udałoby się wychaczyć podstawkę, to o dodatkach mogłem już zapomnieć.
kamiya
Posty: 119
Rejestracja: 06 lip 2006, 12:03
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 55 times
Been thanked: 35 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: kamiya »

W BigBox nie ma dodatku winnice z tego co się orientuję a w edycji od Awaken to jest w podstawce czy był jako SG ?
Pytam bo po rozgrywce u Gandalfa i Barolka spodobał mi się ten dodatek i zastanawiam się skąd go w razie "w" zakupić
> Kamiya <

"Jestem starszy niż Google"
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: brazylianwisnia »

bogas pisze: 09 sty 2024, 15:54
Kefas pisze: 09 sty 2024, 15:36 Nie zgłębiałem jeszcze tematu, ale widziałem że jest sporo tych wydań.
Będziemy grać 2-4 osoby
Ojoj. Zamki w 4 osoby to jest wg mnie mocno średni pomysł i żadna wersja tego nie zmieni (tylko online i turowo zostaje). Wariant drużynowy trochę pomaga, ale i tak wskaźnik czas/satysfakcja jest kiepski. A jak jeszcze w jednej rundzie jesteś pierwszy, a w następnej ostatni, to warto mieć pod ręką książkę albo jakiś tablet, żeby w oczekiwaniu na swoją kolej obejrzeć odcinek ulubionego serialu. :twisted: :mrgreen:
Dużo razy grałem w 4 osoby i zawsze było świetnie. Każdy był zadowolony. Najdłuższy partia była 2 godziny.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: hipcio_stg »

Zamki to taka gra, że nigdy w żadnym składzie się nie nudziłem. Rozegrałem na prawdę wiele partii na żywo i mnóstwo w internecie.

Co do wyższości edycji nad edycjami. Jak ktoś nie jest przyzwyczajony do żadnej wersji to niech kupi taką która mu się najbardziej podoba, najlepiej jak oferuje komplet minidodatków w cenie. Sam osobiście cisnąłem i skompletowałem komplet wszystkiego do pierwszej edycji, ale najchętniej korzystam albo z plansz monastery, albo z drogi kupieckie, szlaki handlowe?? Nie wiem jak to się nazywa, ale miłe urozmaicenie nie wpływające na rozgrywkę.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: tomb »

Zamki na 4 są najlepsze mechanicznie (najwięcej żetonów w grze, najwięcej przetasowań na torze kolejności), ale mają największy czas oczekiwania na swoją kolej. Ot, taka cecha tej gry - w żadnym gronie nie jest idealna. A i tak trzeba ją znać.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Yappen
Posty: 187
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 81 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Yappen »

eveni pisze: 08 sty 2024, 06:32 Jesteście pewni że są dwie wersję (retail i podstawka+sg)? Może ta wersja, która jest w sklepach także ma w sobie sg?
Muszę jednak przeprosić. Wygląda na to, że nie miałem racji. :!: Przekopałem dzisiaj mnóstwo wątków m.in. na BGG i wygląda na to, że choć początkowo wersja retail miała być trochę okrojona, m.in. bez stretch goals dostępnych w kampanii, to ostatecznie zawiera to samo. Nie udało mi się natomiast znaleźć czy ta informacja o różnicach wyszła bezpośrednio od Ravensburgera, czy od samych sklepów, ale znalazłem info o tym, że były różne zdjęcia i opisy takich produktów, oraz oczywiście inna cena np. 129$ vs 179$ za wersję bez stretch goals i razem z nimi. Ostatecznie do sprzedaży trafiła tylko ta droższa. A teraz najciekawsze jest jedna, mała różnica... Otóż wersja retail w stosunku do tej z gamefound ma o 1 rzecz więcej. :shock: Jest dodane przezroczyste wieczko do trzeciego rzędu insertu, którego nie dostaliśmy w kampanii.

Poniżej linki do unboxingu wersji retail (nie PL)
Spoiler:
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Irenicus
Posty: 17
Rejestracja: 11 cze 2021, 14:56
Been thanked: 2 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Irenicus »

Wiadomo coś czy akrylowe dodatki będą kiedyś znowu w sprzedaży ? Mam heksy ale przez niedopatrzenie tokeny są z tektury i trochę mi to wadzi.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

Irenicus pisze: 09 lut 2024, 20:59 Wiadomo coś czy akrylowe dodatki będą kiedyś znowu w sprzedaży ? Mam heksy ale przez niedopatrzenie tokeny są z tektury i trochę mi to wadzi.
Polecam pisać bezpośrednio do wydawnictwa AR. Raz czy dwa wysyłałam im jakieś zapytania i pamiętam że szybko dostałam odpowiedź :wink:
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Atk »

jazzy pisze: 15 paź 2023, 10:30 Do tej pory nie miałem styczności z Zamkami Burgudii, wiele słyszałem o tej grze ale jak ją zobaczyłem - była po prostu brzydka (oczywiście to moje subiektywne odczucie). Jak dowiedziałem się o nowym wydaniu i zobaczyłem jak ma wyglądać to oczywiście stwierdziłem że muszę ją mieć. Było już dość późno bo kampania się skończyła ale udało mi się wyhaczyć już tylko Majestic pledge za dużo monet. Wiele osób pisze że akrylowe figurki terraion pack są do kitu i źle się z nimi gra. I teraz moje pytanie - czy warto je zostawiać czy może faktycznie są zbędne. I jak z nimi gracie - czy używacie hexów a po wyłożeniu na planszę podmieniacie je na figurki czy też (ale to chyba bez sensu) losujecie je bezpośrednio z woreczka? Obecnie czekam na dosłanie Terrain packa bo wydawca wysłał błędną wersję do sklepu. Stąd moje pytanie.
Podpowiem na przyszłość. Wszystko co jest dodatkiem wizualnym, praktycznie zawsze jest zbedne. Jest to tylko "chęć posiadania" i wywalenie więcej kasy 😉
Awatar użytkownika
jazzy
Posty: 35
Rejestracja: 09 sty 2022, 14:09
Been thanked: 5 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: jazzy »

Spoiler:
Z perspektywy czasu muszę przyznać rację. Wprawdzie plansza wygląda przepięknie z rozłożonymi figurkami jednak po kilku grach nie robią już takiego wrażenia i zaczynają się dodatkowe uciążliwości z ich wykładaniem. Do samej gry wystarczą heksy akrylowe które same w sobie robią robotę.
Ostatnio zmieniony 10 lut 2024, 18:31 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Atk »

jazzy pisze: 10 lut 2024, 17:51
Spoiler:
Z perspektywy czasu muszę przyznać rację. Wprawdzie plansza wygląda przepięknie z rozłożonymi figurkami jednak po kilku grach nie robią już takiego wrażenia i zaczynają się dodatkowe uciążliwości z ich wykładaniem. Do samej gry wystarczą heksy akrylowe które same w sobie robią robotę.
Powiedziałbym, że te żetony są średnie, jeśli ludzie ndorabiają jeszcze naklejki do nich.... A gra swoje kosztowała 😉

Więcej sensu nabierają jak już się ogra zamki i nie musisz patrzeć, co który budynek daje.

Evertsen pisze: 10 lut 2024, 18:40 Ja wziąłem edycję bez miniatur, ale za to dobrałem akrylowe znaczniki i wydaje mi się, że to był strzał w dziesiątkę. Gra sama w sobie jest genialna, od razu nam podeszła, więc papierowe heksy (w sumie teraz mam dwie gry na dwie osoby) do tego czasu by się już zużyły. Z kolei figurki były mega drogie i nie widziałem dla nich zastosowania.
Mam wersję BB, ziomek ma 1 edycję i jeszcze nie widziałem, żeby jakiś żeton się zużył...chyba że ktos by je żul podczas gry 😂
Ostatnio zmieniony 10 lut 2024, 18:43 przez Atk, łącznie zmieniany 1 raz.
Evertsen
Posty: 7
Rejestracja: 17 paź 2021, 18:39
Been thanked: 2 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Evertsen »

Ja wziąłem edycję bez miniatur, ale za to dobrałem akrylowe znaczniki i wydaje mi się, że to był strzał w dziesiątkę. Gra sama w sobie jest genialna, od razu nam podeszła, więc papierowe heksy (w sumie teraz mam dwie gry na dwie osoby) do tego czasu by się już zużyły. Z kolei figurki były mega drogie i nie widziałem dla nich zastosowania.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: tomb »

Ludzie dorabiają naklejki nie wiadomo po co. Do tej pory wszyscy radzili sobie bez opisów na żetonach i było dobrze.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ