Orleans (Reiner Stockhausen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
maciejos91
Posty: 62
Rejestracja: 29 mar 2021, 22:21
Has thanked: 7 times
Been thanked: 15 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: maciejos91 »

Torquemada666 pisze: 10 sty 2024, 12:13
maciejos91 pisze: 10 sty 2024, 11:19

P.S. macie może jakieś zestawy budynków promo nadmiarowo ? Rozpaczliwie szukam.
Tu masz kilka:
https://www.fantasywelt.de/index.php?qs=Orlean

Ja jeszcze brakujące zamawiałem na bgg.
Jakie ceny za wysyłkę od DE?
Always Whyduck
Torquemada666
Posty: 787
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Torquemada666 »

Dawno temu (2021) zamawiałem to było 5.7 euro.
Janusz_Wykidajlo
Posty: 54
Rejestracja: 11 kwie 2022, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 217 times
Been thanked: 39 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Janusz_Wykidajlo »

Rabaty: portal = 6%, planszostrefa = 10%, planszomania = 10%, 3trolle = 2%.
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Lolas »

Janusz_Wykidajlo pisze: 11 sty 2024, 16:03 Ten upgrade kit jest u Adama:
https://planszostrefa.pl/pl/p/Orleans-T ... -Kit/15743
Dzięki za cynk - zamówione!
Fajnie, że Adamowi udało się to ściągnąć bo na Essen wydawca deklarował, że upgrade pack będzie dostępny tylko w ich sklepie internetowym.

Czy ktoś grał już z dodatkiem PLaga i może podzielić się pierwszymi wrażeniami?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: bogas »

Lolas pisze: 11 sty 2024, 16:52 Czy ktoś grał już z dodatkiem PLaga i może podzielić się pierwszymi wrażeniami?
Ech, nadrabianie zaległości (Uczta dla Odyna), jakieś nowości (Beyond the Sun), święta i Wsiąść do Pociągu Legacy z rodziną, stali bywalcy (Ark Nova, Podwodne Miasta i Wędrowcy) i jakoś tak się nie udało :( Ale jest postanowienie żeby w ten weekend zagrać w Plagę 8)
LukaszLozz
Posty: 190
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: LukaszLozz »

Zaczęliście temat upgrade packów, no i próbuje kupić. Nigdzie nie widać poza stroną wydawcy. Niestety przesyłka kosztuje tyle co elementy.

Co do Plagi, to mam podobną sytuację - czeka rozpakowana i zakoszulkowana na swoją kolej.
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: antonio3333 »

Jak coś to w Planszostrefie są te kafle promo co ktoś tu namiętnie szukał :P
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: bogas »

antonio3333 pisze: 12 sty 2024, 11:43 Jak coś to w Planszostrefie są te kafle promo co ktoś tu namiętnie szukał :P
No nie ma właśnie. Jest (a raczej będzie) 5 zestawów "Neu Ortskarten", ale są jeszcze 3 zestawy "Promo Ortskarten".
Torquemada666
Posty: 787
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Torquemada666 »

Ktoś wie czy jest szansa na zdobycie drewienek (poddanych) dla rozgrywki w pięciu graczy? Mam zestaw na czterech. Do piątego tylko naklejki.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: ENDryu »

Torquemada666 pisze: 12 sty 2024, 20:42 Ktoś wie czy jest szansa na zdobycie drewienek (poddanych) dla rozgrywki w pięciu graczy? Mam zestaw na czterech. Do piątego tylko naklejki.
Tu znajdziesz: https://planszostrefa.pl/pl/searchquery ... url=orlean
Torquemada666
Posty: 787
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Torquemada666 »

ENDryu pisze: 15 sty 2024, 17:28
Torquemada666 pisze: 12 sty 2024, 20:42 Ktoś wie czy jest szansa na zdobycie drewienek (poddanych) dla rozgrywki w pięciu graczy? Mam zestaw na czterech. Do piątego tylko naklejki.
Tu znajdziesz: https://planszostrefa.pl/pl/searchquery ... url=orlean
To nie jest to. Ja wersję drewienkowa dla czterech graczy mam. Kupiłem zestaw dla piątego gracza, ale tam nie ma potrzebnych drewienek poddanych niezbędnych do rozgrywki. Znalazłem tylko to ale chyba od dawna niedostępne
https://www.planszomania.pl/strategiczn ... gurek.html
LukaszLozz
Posty: 190
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: LukaszLozz »

Lolas pisze: 11 sty 2024, 16:52
Janusz_Wykidajlo pisze: 11 sty 2024, 16:03 Ten upgrade kit jest u Adama:
https://planszostrefa.pl/pl/p/Orleans-T ... -Kit/15743
Czy ktoś grał już z dodatkiem PLaga i może podzielić się pierwszymi wrażeniami?
Poszła w weekend pierwsza partia w Plagę. Zastrzegam, że po jednej rozgrywce, to mogą być mocno naciągane wnioski ;)

Jest pozytywnie. Chociaż pierwsze zderzenie może być różne, ale to zaraz.
Dodatek zmienia sporo i ma się wrażenie świeżości.

Plusy:
+ Spora talia kart zmieniających setup i warunki rozgrywki. Losujemy trzy, które mogą wpłynąć na ograniczenie pewnych akcji, liczby elementów, itp. Wybór jest duży, więc zmienność tych kart będzie spora.

+ Nowe kafle wydarzeń. Część jest kopią już znanych, część jest całkiem nowa. Jest ich oczywiście więcej niż potrzeba do jednej rozgrywki, więc tutaj też pozytywny wpływ na regrywalność.

+ Nowa mechanika zapychaczy Marketu (zielone żetony trumien)

Minusy:
- Miejscami zakręcone zasady, do których trzeba przywyknąć i na początku popełnicie sporo błędów lub będziecie mieli dłuższe narady dotyczące interpretacji. Są dwa miejsca gdzie to występuje - nowe karty "celów" oraz odrzucanie zielonych żetonów z Marketu.
Nowe karty celów są generalnie ciekawe i jest to całkiem fajny element nowej mechaniki. Natomiast ich egzekucja jest delikatnie zakręcona. Musicie je wykonywać natychmiast w momencie zajścia wymaganej sytuacji, "aktywnie" jak to instrukcja stara się wyjaśnić. Np - karta wymaga wejścia na pole "gwiazdka z 3 punktami" na torze Rozwoju (Development Track), musicie już mieć tę kartę na ręce i tylko i wyłącznie w momencie wchodzenia na to pole macie prawo z niej skorzystać. Kiedy już tam jesteście i dopiero wtedy dobieracię tę kartę, wtedy warunek nie jest spełniony.
Ciężko się na to przestawić i pilnować tych sytuacji. Ale to pewnie kwestia pierwszej artii.
Co do odrzucania zielonych żetonów, to jest tam zestaw mikro zasad, które trzeba przyswoić - odrzucacie wszystkie lub żadnego w fazie 6, ale w fazie 3 możecie odrzucić do 5 jeśli macie więcej... niby już pamiętam, ale jest to takie... upierdliwe?

- mam też delikatne podejrzenie, że można grać trochę obok nowych zasad. Zielona zapychacze w naszej pierwszej partii niespecjalnie przeszkadzały i to nam obojgu. Może trochę na początku partii. Później w trakcie już praktycznie nie przeszkadzały. Karty cełów trochę ściągają uwagę, bo jest na nich sporo punktów, ale trzeba trafić na odpowiednie i pytanie czy warto się pod nie specjalnie ustawiać.

- filetowy lekrza - dżoker jest, mam wrażenie, zbyt dużym ułatwieniem.

- nowe Beneficial Deeds (dodatkowa plansza) ma mnóstwo pół pod żetony. Nie zgarnęliśmy żadnego z Mieszkańców z niej (zapełnienie wszystkich pół danej sekcji. To pewnie kwestia gry w dwie osoby.

Podsumowując:
Mimo, że objętościowo minusów wypisałem więcej, dodtek uważam za udany. Jest ciekawy, zmienny między rozgrywkami. Ciekaw jestem jak zmienią się moje odczucia co do minusów z kolejnymi partiami, szczególnie waga zielonych zetonów.
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: antonio3333 »

Czy ktoś byłby tak miły I zmierzył dla mnie wielkości płytek odmierzających ilość rund jak i budynków?
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: ENDryu »

Torquemada666 pisze: 15 sty 2024, 19:22
ENDryu pisze: 15 sty 2024, 17:28
Torquemada666 pisze: 12 sty 2024, 20:42 Ktoś wie czy jest szansa na zdobycie drewienek (poddanych) dla rozgrywki w pięciu graczy? Mam zestaw na czterech. Do piątego tylko naklejki.
Tu znajdziesz: https://planszostrefa.pl/pl/searchquery ... url=orlean
To nie jest to. Ja wersję drewienkowa dla czterech graczy mam. Kupiłem zestaw dla piątego gracza, ale tam nie ma potrzebnych drewienek poddanych niezbędnych do rozgrywki. Znalazłem tylko to ale chyba od dawna niedostępne
https://www.planszomania.pl/strategiczn ... gurek.html
Zobacz post na FB Planszostrefy z 12.01. tam jest wszystko wyjaśnione
Torquemada666
Posty: 787
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Torquemada666 »

ENDryu pisze: 21 sty 2024, 12:54
Torquemada666 pisze: 15 sty 2024, 19:22
ENDryu pisze: 15 sty 2024, 17:28
Tu znajdziesz: https://planszostrefa.pl/pl/searchquery ... url=orlean
To nie jest to. Ja wersję drewienkowa dla czterech graczy mam. Kupiłem zestaw dla piątego gracza, ale tam nie ma potrzebnych drewienek poddanych niezbędnych do rozgrywki. Znalazłem tylko to ale chyba od dawna niedostępne
https://www.planszomania.pl/strategiczn ... gurek.html
Zobacz post na FB Planszostrefy z 12.01. tam jest wszystko wyjaśnione
Przewidują tylko, wariant drewienkowy dla 4 lub 5 graczy. Po co mam wydawać 150 zł na zestaw drewienek dla pięciu graczy, jak mam już dla czterech i chciałbym zestaw, żeby piąty też mógł grać drewienkami.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: ENDryu »

kampania była dawno temu - ja wziąłem od razu 5 w drewnie. Na 90% nie dało się tylko dokupić dla 5 -> albo się brało 4 lub komplet 5.
Janusz_Wykidajlo
Posty: 54
Rejestracja: 11 kwie 2022, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 217 times
Been thanked: 39 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Janusz_Wykidajlo »

ENDryu pisze: 22 sty 2024, 15:28 kampania była dawno temu - ja wziąłem od razu 5 w drewnie. Na 90% nie dało się tylko dokupić dla 5 -> albo się brało 4 lub komplet 5.
Swego czasu jak z dlp zamawiałem, to przez pomyłkę wziąłem zestaw dla 4 graczy. Później dokupiłem dla 5 graczy, a tamten sprzedałem.

Innych pomysłów na ogarnięcie kompletu dla piątego gracza nie widzę :)
Rabaty: portal = 6%, planszostrefa = 10%, planszomania = 10%, 3trolle = 2%.
Torquemada666
Posty: 787
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Torquemada666 »

Wydaje mi się, że to jest rozwiązaniem, tylko już niedostępne. 4 meple początkowe dla piątego gracza plus dokładnie tyle ile się dokłada przy grze w pięciu (17). Najciekawsze, że w zestawie, który kupowałem (rynek wtórny :)) mam naklejki na te 21 mepli :D

https://www.planszomania.pl/strategiczn ... gurek.html
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: bogas »

antonio3333 pisze: 20 sty 2024, 21:38 Czy ktoś byłby tak miły I zmierzył dla mnie wielkości płytek odmierzających ilość rund jak i budynków?
Budynki: 67 x 60 mm
Kafle rund: 30 x 30 mm
HorribleNick
Posty: 69
Rejestracja: 12 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 9 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: HorribleNick »

Wszedłem dziś w posiadanie Orleans razem z Trade/Intrigue, jestem bardzo podekscytowany grą.
Szukałem i w temacie i na BGG odnośnie erraty i powiem szczerze, że trochę jestem zagubiony. Widziałem, że Bathouse ma kilka wersji oficjalnych (?), są warianty z eventami. Czy ktoś z Was poratuje wiedzą co jest aktualne/gdzie szukać? Nie chciałbym odbić ekipy.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: Neoptolemos »

Szczerze mówiąc, gram w Orlean od kilku lat i nawet nie wiedziałem, że była jakaś errata. Nie szukaj, zagrajcie tak jak macie w pudełku - na pewno się nie odbijecie z powodu błędów; jeśli nawet były jakieś drobne poprawki w balansie, to raczej nie zauważycie tego w pierwszych grach.

No i oczywiście standardowo polecam odłożenie dodatku na bok, dopóki nie zagracie kilka razy w podstawkę. Gwarantuję, że nie jest w żaden sposób wybrakowana ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
LukaszLozz
Posty: 190
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: LukaszLozz »

HorribleNick pisze: 20 lut 2024, 19:32 Wszedłem dziś w posiadanie Orleans razem z Trade/Intrigue, jestem bardzo podekscytowany grą.
Szukałem i w temacie i na BGG odnośnie erraty i powiem szczerze, że trochę jestem zagubiony. Widziałem, że Bathouse ma kilka wersji oficjalnych (?), są warianty z eventami. Czy ktoś z Was poratuje wiedzą co jest aktualne/gdzie szukać? Nie chciałbym odbić ekipy.
Hej,
na forum BGG jest kilka dyskusji na temat różnic w wydaniach. Jeśli kupiłeś teraz to masz pewnie druk 2021. Z tyłu na opakowaniu jest gdzieś info.
Bathouse był uważany za OP i został osłabiony - w nowych drukach za koszt Followers dobierasz dwóch i odrzucasz jednego (piszę z głowy). Wcześniej bodajże się zostawiało dwóch.
Dodatkowo w nowych drukach kafle wydarzeń mają segregację po literach od A do D. Wcześniej tego nie było.
Nie pamiętam czy jakieś zmiany w zasadach były, raczej kosmetyka.

Jeśli masz ten druk 2021 to więcej zmian nie było i masz najnowszą wersję zasad.
rogal
Posty: 245
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 45 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: rogal »

Ja bym polecał grać razem z dodatkiem ( intrygi/ handel)
Podstawka jest nudna i przewidywalna.
HorribleNick
Posty: 69
Rejestracja: 12 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 9 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: HorribleNick »

LukaszLozz pisze: 20 lut 2024, 20:37 Hej,
na forum BGG jest kilka dyskusji na temat różnic w wydaniach. Jeśli kupiłeś teraz to masz pewnie druk 2021. Z tyłu na opakowaniu jest gdzieś info.
Bathouse był uważany za OP i został osłabiony - w nowych drukach za koszt Followers dobierasz dwóch i odrzucasz jednego (piszę z głowy). Wcześniej bodajże się zostawiało dwóch.
Dodatkowo w nowych drukach kafle wydarzeń mają segregację po literach od A do D. Wcześniej tego nie było.
Nie pamiętam czy jakieś zmiany w zasadach były, raczej kosmetyka.

Jeśli masz ten druk 2021 to więcej zmian nie było i masz najnowszą wersję zasad.
Odkupiłem używana wersje z 2016 (od DLP), także dobrze, że mówisz. Drażnią mnie trochę kafelki tylko po niemiecku, ale przeboleję. Poszukam w takim razie na temat różnic.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Orleans (Reiner Stockhausen)

Post autor: bogas »

HorribleNick pisze: 20 lut 2024, 23:01 Odkupiłem używana wersje z 2016 (od DLP), także dobrze, że mówisz. Drażnią mnie trochę kafelki tylko po niemiecku, ale przeboleję. Poszukam w takim razie na temat różnic.
Dziwne trochę. Powinny być DE/EN, bo nie ma wersji tylko DE (tak przynajmniej wynika z BGG).
A poprawiony (osłabiony) kafelek Łaźni powinien być w dodatku Handel i intryga.
ODPOWIEDZ