Przestój w branży

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Przestój w branży

Post autor: litk »

Ostatnio odnoszę wrażenie, że jakoś wychodzi mniej planszówek które by mnie interesowały. Sam nie wiem, czy po prostu już zebrałem wszystko co interesujące, czy to właśnie jakiś przestój, brak nowych rozwiązań, ciekawych pomysłów, czy ciągle odgrzewane kotlety już się przejadły, czy może coś innego. W tym roku na liście nie mam żadnych nowych tytułów do kupienia, niby jeszcze wszystko się u mnie zgadza z noworocznym postanowieniem nie kupowania nowych tytułów, ale wiadomo że śledzi się newsy i nawet jakbym chciał to nie ma nic interesującego. Też tak macie?
Ostatnio zmieniony 18 sty 2024, 12:36 przez litk, łącznie zmieniany 1 raz.
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Przestuj w branży

Post autor: toblakai »

Branża idzie do przodu tak jak zawsze - jedynie ty zostałeś z tyłu ze swoimi pudełkami ;) Nic tylko cieszyć się tym co się ma - po 2-3 latach postu nabywczego i ogrywania ulubieńców będziesz miał mnóstwo pozycji do nadrobienia.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Przestój w branży

Post autor: Coen »

Przepraszam, że poprawiam ;)

Przestój...
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Przestuj w branży

Post autor: sliff »

Raczej po covidowym boomie wracamy do normalnosci.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Przestuj w branży

Post autor: Dako »

Dla mnie osobiście to kolejny raz (czyli gasnąca sinusoida) bardzo trafne:
sliff pisze: 18 sty 2024, 12:32 Raczej po covidowym boomie wracamy do normalnosci.
A humorystycznie od siebie to napiszę:
"Kto nie ma tu na forum w co grać to niech pierwszy rzuci kamieniem"
:D
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Przestój w branży

Post autor: VivoBrezo »

Ja się modlę o jakiś przestój. Jeszcze nie zdążyłem ograć wszystkiego co chciałem a wyszło w 2023 😄.

Jeszcze się dobrze rok nie zaczął , a już Rebel zapowiedział kilka tytułów które na pewno sprawdzę, zaraz Portal dorzuci swoje, potem Galakta.
Dojdą reedycje. Za chwilę pojawia się zapowiedzi od znanych projektantów, wyskoczy jakaś perełka, potem Essen i znowu mamy Boże Narodzenie.

Może będzie tych gier trochę mniej, ale nie nastawialbym się na jakieś drastyczne cięcia.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Przestój w branży

Post autor: _leigam_ »

litk pisze: 18 sty 2024, 12:19 Też tak macie?
nie
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Przestuj w branży

Post autor: Emil_1 »

sliff pisze: 18 sty 2024, 12:32 Raczej po covidowym boomie wracamy do normalnosci.
W punkt. Ja teraz mam mniej czasu na granie, wtedy graliśmy cały czas. Inna sprawa, że już są 2 maluchy a nie jeden :D
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Przestuj w branży

Post autor: VivoBrezo »

Emil_1 pisze: 18 sty 2024, 16:35
sliff pisze: 18 sty 2024, 12:32 Raczej po covidowym boomie wracamy do normalnosci.
W punkt. Ja teraz mam mniej czasu na granie, wtedy graliśmy cały czas. Inna sprawa, że już są 2 maluchy a nie jeden :D
Weź nic nie mów. Małe dziecko to okrutny pożeracz czasu, ale nie żałuję :D
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Przestój w branży

Post autor: salaba »

litk pisze: 18 sty 2024, 12:19 Ostatnio odnoszę wrażenie, że jakoś wychodzi mniej planszówek które by mnie interesowały. Sam nie wiem, czy po prostu już zebrałem wszystko co interesujące, czy to właśnie jakiś przestój, brak nowych rozwiązań, ciekawych pomysłów, czy ciągle odgrzewane kotlety już się przejadły, czy może coś innego. W tym roku na liście nie mam żadnych nowych tytułów do kupienia, niby jeszcze wszystko się u mnie zgadza z noworocznym postanowieniem nie kupowania nowych tytułów, ale wiadomo że śledzi się newsy i nawet jakbym chciał to nie ma nic interesującego. Też tak macie?
Mam tak samo, ale to już się zaczęło pół roku temu. Kupiłam to co mnie interesowało. Przez ostatnie dwa lata kolekcja urosła o połowę - teraz to prawie 50 tytułów (nie licząc dodatków). Tak się wkręciłam w śledzenie rynku, że jestem na bieżąco z tym co wychodzi lub będzie wychodziło w przeciągu roku. Miałam okazję zagrać w sporo nowości z Essen 2023 i nic mnie jakoś nie zachwyciło. Zaczęłam więc wracać do swoich tytułów i dochodzę do wniosku, że dobre gry to ja już mam. Co do gier na liście do kupienia to raptem kilka, ale im więcej o nich czytam tym bardziej chęć kupienia maleje.

Co roku nie może się pojawiać wiele perełek, kreatywność gdzieś się tam kończy. Jednocześnie im bardziej zagrywam się w posiadane tytuły tym wyżej ustawia się poprzeczka. Odnoszę wrażenie, że rynek się tak rozkręcił, że mało wychodzi tych naprawdę dopracowanych gier. Wizualnie wiele nowości budzi zachwyt tylko gameplay okazuje się jednak nie taki, nie dla mnie lub po prostu wychodzi niedoróbka. Jest też tendencja do planowania dodatków nim ludzie jeszcze nacieszą się podstawką i to mnie zniechęca też do kupowania.

Zobaczymy co nasi rodzimi wydawcy wrzucą na ten rok, ale wątpię bym kupiła wiele, może max kilka tytułów pod warunkiem, że sprzedam coś z tego co już mam i mnie już nie bawi. Myślę, że kolekcja 50 tytułów to mój sweet spot.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Przestój w branży

Post autor: Gizmoo »

litk pisze: 18 sty 2024, 12:19 jakiś przestój, brak nowych rozwiązań, ciekawych pomysłów
Ktoś, kto bardzo mało gra w nowości, nie eksploruje rynku i nie śledzi nowinek wydawniczych na KS, tylko obserwuje jedynie polski market, może mieć taką perspektywę.

Ale to perspektywa kogoś, komu zwyczajnie się przejadło, a gry kupuje tylko w empiku.

Dla porównania, to taki ktoś, kto je tylko w domu i nie wychodząc do żadnej restauracji, nie próbuje różnorodnych smaków i kuchni, pisze później, że "nie dają dobrze zjeść na mieście, a żona to lepiej gotuje, niż jacyś tam azjaci". :lol:

Sorry za żarty, ale to kolejny płaczko temat. Ile jeszcze tego narzekania?

Rynek ma się wybitnie dobrze. A jak ktoś nie chce grać w nowości, to wyszły niedawno wspaniałe reedycje klasyków. (El Grande, Amun-Re, Ra) Wydane tak, że można zbierać szczękę z podłogi. Także kupując nowości wydawnicze można też poznać "starocie". No, ale to trzeba śledzić, a nie jęczeć.

A jak uważasz, że mało się dzieje w branży i jest przestój, to proponuje przynajmniej raz pojechać na targi w Essen. Tylko trzeba pojechać, wejść na halę i iść, a nie stanąć, przestać iść i zrobić przestój. :lol:
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Przestój w branży

Post autor: mineralen »

Ja też czuję, że obkupiłem się we wszystko co rynek ma do zaoferowania. I o ile 2022 był dla mnie rekordowym pod względem wydanych pieniędzy na gry, tak w 2023 kupiłem tylko jedną grę (Turbo) i jeden dodatek (Spirit Island Nature Incarnate). Na tę chwilę nie planuje nic kupić w 2024, ale zobaczę co jeszcze zostanie zapowiedziane.

I nawiązując do poprzedniego posta. Raczej stronię od kupowania gier w Empiku. Do tej pory moim sklepem było AM76, gdzie przez prawie dwa lata miałem osiągnięty maksymalny rabat, ale w zeszłym roku go straciłem, bo oprócz Turbo nic nie kupiłem.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Przestój w branży

Post autor: Gizmoo »

mineralen pisze: 19 sty 2024, 00:30 Ja też czuję, że obkupiłem się we wszystko co rynek ma do zaoferowania.
Ale to jest opis twojego zachowania konsumenckiego, a nie specyfika rynku!

Temat jest zatytułowany "Przestój w BRANŻY", a nie "nie kupuję już gier, bo mam kryzys". Więc "przestój w branży" to dosyć górnolotne stwierdzenie.

To tak jakby alkoholik napisał, że jest "przestój w branży alkoholowej", bo on się zaszył i już nie pije. Nie wiem ile musiałby pić, żeby nastąpił "przestój w branży". :lol:

Świat nie kręci się dookoła jednego gracza. Ziemia nie jest płaska, a rynek się nie zawali, że ktoś w 2023 kupił tylko Turbo. :wink:

Z tego miejsca mam taki prosty postulat:

PRZESTAŃMY NARZEKAĆ.

Nie napiszę, że narzekanie to "typowo polskie", bo byłoby to srogie nadużycie i pewnie ludki w Jakucji mają dużo więcej powodów do narzekania. Ale już narzekanie na tym forum, że branża ich dyma, że nie ma ciekawych gier, a recenzenci wciskają kit i są na łapówkach drzwi games, to już totalnie specyfika forum Games Fanatic.

Ogarnijcie się i pochwalcie coś. Albo kogoś. Albo siebie. Albo... Cokolwiek pozytywnego.

Dobre gry były, są i będą. Handlujcie z tym. :wink:
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Przestój w branży

Post autor: kuba32 »

W 2023 dobre, wydane w Polsce gry można policzyć na palcach jednej ręki stolarza. Handluj z tym. Właśnie tak rozumiem "przestój" na rynku.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2024, 07:34 przez kuba32, łącznie zmieniany 1 raz.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Przestój w branży

Post autor: mineralen »

Gizmoo pisze: 19 sty 2024, 01:04
mineralen pisze: 19 sty 2024, 00:30 Ja też czuję, że obkupiłem się we wszystko co rynek ma do zaoferowania.
Ale to jest opis twojego zachowania konsumenckiego, a nie specyfika rynku!
Sorry Gizmo, ale nie zauważyłem w OP zapisu "Zapraszam do dyskusji wyłącznie osoby z branży posiadające statystyki i dane przekrojowe pozwalające obiektywnie stwierdzić czy mamy do czynienia z przestojem na rynku". Co więcej w OP autor (bądź autorka) zapisał(a) swoje subiektywne spojrzenie oraz nastawienie do wychodzących tytułów, więc jak najbardziej mój post wpisuje się w dyskusję. Cieszę się, że wychodzi tak wiele interesujących Ciebie tytułów, ale
Gizmoo pisze: 19 sty 2024, 01:04 Świat nie kręci się dookoła jednego gracza.
więc może daj innym dyskutować na forum dyskusyjnym.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3380
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Przestój w branży

Post autor: psia.kostka »

Ludzie wyszli z covidowego oczadzenia i nie musza juz kupowac agricoli za 250, bo rynek pusty, a w domu nudno. Ale wydawcy wlasnie za mocno biegali po essen i zwiezli z hal sporo crapu, myslac ze eldorado bedzie trwac. A tu zonk, do tego kryzys inflacyjny. Tarcze vatowskie, aby konsumpcja nie siadla w narodzie.

Moze i Wilki, i Woodcraft, i Virtu to solidne gry, ale jak to sie teraz mowi #nikogo ;)

Trzewik sam to mowi, ze mieli za duzo nowych produktow w 2023 i sami nie ogarniali tej kuwety.

Golem to raz, ze nietypowe "granie w kulki", co moze zniechecic niewprawionego gracza, a dwa temat :? Fikumiku kulkami na dachu synagogi, aby wezwac/kontrolowac bestie rodem z kabały. No kto ma taki theme na liscie zakupowej??
Oczywiscie awangarda moze byc ciekawa i rozwojowa, wiec dobrze, ze nie tylko kotki i wikingowie. Ale za niewypaly to ja place, pan placi, pani placi. Spoleczenstwo placi za marnie sprzedajace sie gry, bo ta strata nie jest wliczona w budzet, tylko w cene samograjow wydawcy, typu Zombicide i Podwodne Miasta, czy co tam maja jako autobuy.

Przestoj czy renesans... a co myslicie o Wiedzminie (naszym Polskim ;)) od GoB? Czy wsrod znajomych/sasiadow stal sie gatewayem do kolejnych wspieraczek? Da sie to moze zmierzyc, ze jest przyrost polskich backerow? Czy tez wspieraczki drzwi games lub ceny przedsprzedazy w piszczel games wyleczyly ludzi z takich zakupow? ;)
mineralen pisze: 19 sty 2024, 01:26 Cieszę się, że wychodzi tak wiele interesujących Ciebie tytułów, ale
Gizmoo pisze: 19 sty 2024, 01:04 Świat nie kręci się dookoła jednego gracza.
więc może daj innym dyskutować na forum dyskusyjnym.
d===( ̄▽ ̄*)b
Hihi
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Przestój w branży

Post autor: Irka »

Gizmoo pisze: 18 sty 2024, 21:53 Sorry za żarty, ale to kolejny płaczko temat. Ile jeszcze tego narzekania?
Zawsze znajdą się zarówno pesymiści, jak i optymiści (bywamy w obu grupach, w zależności od tematu). Narzekanie na to nic nie zmieni :) Za to przyjęłabym może taką zasadę/kompromis:
Spoiler:
Z mojego punktu widzenia rynek wciąż oferuje mnóstwo ciekawych gier. Do tej pory zagrałam może w 50, w kolejce czeka 10 własnych i 10 u teściowej. To już wystarczy co najmniej na najbliższy rok. Sytuacja w branży mnie więc nie dotyczy.

Ale ciekawie jest poczytać wypowiedzi osób, które nadążają za nowościami i być może zagrały już w tyle gier, że czegoś im brakuje. W takiej sytuacji u mnie pewnie pojawiłoby się lub wróciło inne hobby. Zastanawiam się, czy może u Was podobnie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Przestój w branży

Post autor: rastula »

@Gizmoo nakieruj mnie na wątek gdzie są opisane te awangardowe nowości i mechaniki skryte przed oczyma profanów, którzy nie jeżdżą na Essen... chętnie poczytam, bo nie wykluczam wcale zakupów... z góry mówię, że figurki i budyneczki drukuję już sobie sam ;)...

na bok złośliwości... wskaż gry, które powinien kupić ktoś taki jak ja, dość solidnie śledzący przez ponad dekadę rynek gier....
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Przestój w branży

Post autor: Gizmoo »

Nie znam dokładnie Twojego gustu, ani preferencji, ale inspiracji możesz poszukać na naszym forum tu:

viewtopic.php?t=81107
viewtopic.php?t=74253

Albo zerknąć np. w ten wątek na BGG:

https://boardgamegeek.com/geeklist/3061 ... -watchlist

Troszkę reaserchu, troszkę wysiłku i cyk.

A do tego jeszcze subskrypcja na Gamefound i śledzenie zapowiedzi na Kickstarterze. Wiem, wymaga to czasu i pracy, ale czego się nie robi dla hobby. 😉
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Przestój w branży

Post autor: hipcio_stg »

Branża to mam wrażenie, że ma się nad wyraz dobrze, tylko nasze oczekiwania są większe. Jak wchodziłem w temat to dziwiłem się kto kupuje pudła z grami za 300-350zł skoro świetne gry są za 80-100zł. Jak widać ktoś zaczął 10 lat wcześniej i już przebrnął przez pierwszy etap 90% pferty dla świeżaków i średnio zaawansowanych graczy. Szuka zwyczajnie tego czego potrzebuje, a nie czegokolwiek bo nie ma nic/ma niewiele. Ja to nawet przestałem śledzić te nowości, bo więcej czytałem na temat gier niż w nie grałem. Od kiedy to zrozumiałem więcej gram, a mniej czytam.

PS. Po naprawdę dłuuugim czasie kupiłem TM kościaną mimo, że po zapowiedzi uznałem, że to temat totalnie nie dla mnie. ;)

Podobna sytuacja ma się praktycznie ze wszystkim. Pierwsze telefony to był szał. Każda mała zmiana dużo wnosiła. Dzisiaj rynek się wypłaszczył, ciężko zaskoczyć czymkolwiek więc nie każdy ma potrzebę wymiany urządzenia na nowe/inne po pół roku. Samochody to samo. Są trendy, linie aut w danym okresie, ale trudno zaskoczyć czymś nowym. Za to jak ktoś dopiero co zdał prawko i ma bardzo ograniczony budżet to jego droga jest długa i fascynująca ;)
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 61 times
Been thanked: 167 times

Re: Przestój w branży

Post autor: strid3rr »

Też jestem w obozie tych co twierdzą, że wychodzi stanowczo za dużo tytułów i rynek może i ma zastój, ale kreatywności.
Wtórność, powtarzalność, kupowanie konsumentów ładnymi grafikami czy renderami figurek (wspieraczki).

Jak już, to mogę ponarzekać na innowacyjność wychodzących tytułów, bo w większości nie wnoszą one nic nowego, albo wyglądają pięknie i obiecują złote góry (znowu wspieraczki), a finalnie wychodzą średniaki albo całkowite babole. Mogę ponarzekać na jakość materiałów u kluczowych wydawców, tutaj najprościej przytoczyć CMON, u którego elementy tekturowe, od pewnego czasu, są żenująco słabej jakości (np. Massive Darkness 2, Bloodborne), nie wspominając już o samych figurkach.

W tym wszystkim główną rolę odgrywa FOMO do pary z impulsywnym kolekcjonerstwem, które trzeba nazwać nałogiem. Jedno z drugim powoduje, że rynek zbytu jest, a że ludzie nie kupują już w takich ilościach jak kiedyś gazet, płyt, czy filmów, więcej siedzą po domach, więc te środki lokują teraz chociażby w planszowej makulaturze. Więc jak jest zbyt, to trzeba rynek próbować nasycić i doić.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Przestój w branży

Post autor: Gizmoo »

strid3rr pisze: 25 sty 2024, 01:07 mogę ponarzekać na innowacyjność wychodzących tytułów,
Trudno oczekiwać wynalezienia koła. Jak już to hipcio_stg napisał - ciężko o jakieś rewolucyjne rozwiązania w branży, w której klient jest już bardzo nasycony. A trudno o zaskakujące rozwiązania, które miałyby zmienić w jakiś sposób perspektywę użytkowania danego przedmiotu.

Planszówki można właśnie porównać do takiego rynku samochodów. Ma być wygodnie, elegancko, przystępnie, czasami ekskluzywnie i ładnie. Reszta to bonus. Ale podstawowym zadaniem samochodu jest to, że ma Ciebie przewieźć z punktu A do punktu B. Można oczekiwać foteli z wibratorem, Wujkiem Rogerem serwującym smażony ryż z jajkiem podczas jazdy, ale raczej nie oczekujmy samochodem lotu w kosmos, czy przeszczepem włosów w miejscach intymnych podczas podróży. To nie to narzędzie.

Wszystko już wynaleziono. Klient stał się mocno wybredny i obecnie przypomina zblazowanego miłośnika kina, który zalewa się łzami, że "kiedyś to było". Jasne, ja też mogę ponarzekać, że kino lat '80 jest ponadczasowe, a Knizia i Feld nie mają współczesnych naśladowców, ale nie do końca będzie to prawda. Nadal na rynku pojawiają się perły. Tylko dzisiaj - po pierwsze - trochę trudniej je wyłowić, a po drugie - to nadal są tylko "perły". Rzeczy zrobione przez małże, z ziarnka piasku (tektury). Nie wiem jak bardzo musiałaby być ewolucyjna mechanika, żeby na nowo zrewolucjonizowała rynek jubilerski. Zerknijmy na elektroniczną rozrywkę. Czy dzisiaj cokolwiek może nas zaskoczyć? Podobno rynek VR stoi w miejscu? 8)

Większość forumowiczów na tym forum jest już doświadczona. Zakładam, że większość jest już po trzydziestce. A są takie stare dziady, jak ja, które są grubo po 40-tce. Widzieliśmy już wszystko i spróbowaliśmy prawie wszystkich smaków, mechanik, gatunków. Jeżeli ktoś zamknie się w swojej bańce, to będzie narzekał, że "drzewiej to bywało, a teraz to jest nudno". Ale to nie jest prawda. Po prostu trzeba ruszyć tyłeczek i tych nowych smaków... Poszukać. A czasami (o zgrozo!) docenić.

Jest taka książka - "1000 potraw z Kartofla". Ktoś, kto spróbował 200, będzie pisał, że poznał je wszystkie. Ja należę do osób, które będą starały się spróbować pozostałe 800. Może będzie kilka rozczarowań po drodze, może większość ziemniaków będzie beznadziejna, ale może będzie kilka takich, które przebiją frytki. :lol: (polecam na YT materiał Joshuy Weissmana, o 43 sposobach przyrządzania ziemniaków i materiał kanału To Znowu Oni o Brotato "Jak gra o ziemniakach podbiła świat")

Także, ten... Warto próbować. :wink:
Awatar użytkownika
Misiek1977
Posty: 91
Rejestracja: 26 kwie 2021, 13:54
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 11 times

Re: Przestój w branży

Post autor: Misiek1977 »

Gizmoo pisze: 25 sty 2024, 02:02 ...A są takie stare dziady, jak ja, które są grubo po 40-tce...
W imieniu tychże - wypraszamy sobie. Jesteśmy w kwiecie wieku. Rozwiniętym kwiecie - ale zawsze.
P.S. Uwaga jest odnośnie wyrażenia "stare". "Dziady" - (z autopsji) pewnie gdzie niegdzie pasuje :(
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Przestój w branży

Post autor: Cyel »

Spoiler:
Czyli teraz na horyzoncie planszówki autonomiczne ?
Ostatnio zmieniony 25 sty 2024, 11:17 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
FretkaFantastyczna
Posty: 110
Rejestracja: 08 lip 2023, 12:31
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Przestój w branży

Post autor: FretkaFantastyczna »

Spoiler:
To chyba już właściwie jest jeśli zaliczysz system Teburu?
Ostatnio zmieniony 25 sty 2024, 11:17 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
ODPOWIEDZ