Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Post autor: DarkSide »

Jako, że 2 gry w klimatach Formuły 1 na półce to jednak przegięcie (budżet+miejsce), uznałem że przydałoby się porównać oba tytuły i zapytać mądrzejszych od siebie. A gdzieżby ich znaleźć jeśli nie tu na forum? Czy są jacyś maniacy wyścigówek, którzy mają ograne oba tytuły i pewnikiem zdecydowali się na jeden z nich, a przy tym podzieliliby się swą opinią tutaj?

Z jednej strony znam i lubię mechanikę Rallyman z Dirt'a (choć pewnie w GT są jakieś kosmetyczne różnice), ale z drugiej strony słyszałem wiele ciepłych słów o Turbo... :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Xyhoo
Posty: 184
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 312 times
Been thanked: 141 times

Re: Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Post autor: Xyhoo »

Nikt ci nie powie co lepsze dla ciebie. Kup obie, zagraj, jedną sprzedaj
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Post autor: tomg »

Przy czym dla większości graczy Turbo jest "lepszą" grą. Ja też tak uważam. GT nie wzbudzało u mnie emocji.

Ale faktycznie, ostatecznie liczy się tylko Twój gust.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Post autor: Apos »

DarkSide pisze: 23 sty 2024, 11:46 Jako, że 2 gry w klimatach Formuły 1 na półce to jednak przegięcie (budżet+miejsce), uznałem że przydałoby się porównać oba tytuły i zapytać mądrzejszych od siebie. A gdzieżby ich znaleźć jeśli nie tu na forum? Czy są jacyś maniacy wyścigówek, którzy mają ograne oba tytuły i pewnikiem zdecydowali się na jeden z nich, a przy tym podzieliliby się swą opinią tutaj?

Z jednej strony znam i lubię mechanikę Rallyman z Dirt'a (choć pewnie w GT są jakieś kosmetyczne różnice), ale z drugiej strony słyszałem wiele ciepłych słów o Turbo... :roll:
Hej, najlepiej ograć samemu :) Mogę Ci podpowiem, że miałem te dwa tytuły i ostatecznie najchętniej gram w inną grę wyścigową. Lubię wyścigi - najbardziej jeździć w symulatorach i rywalizować w rozgrywkach ligowych. Oczywistym było, że szukałem przeniesienia emocji wyścigowych na plansze. Zaczynałem od m.in. Rallymana GT, w którym nie czułem tych samych emocji jakie ma się za kierownicą bolidu GT3. Gra była losowa i nie przedstawiała umiejętności kierowcy, charakterystyki pojazdu, a trasy były kafelkowe. Ponadto na więcej niż 4 osoby, Rallyman strasznie się dłużył oraz nużył i nie reprezentował dynamiki wyścigów.

Grę sprzedałem i zakupiłem Turbo / Heat, które jest fajną grą rodzinną. Z każdym w to można zagrać, zasady są dość proste i działa świetnie na 5-6 osób, a rozgrywka trwa tylko godzinę. W/g mnie nad Rallymanem ma przewagę dzięki mechanice zagrywania kart, która lepiej obrazuje umiejętności kierowcy oraz bolidu. Interesujący jest tryb zaawansowany z modułem garażu. Nadal brakuje kilku kluczowych elementów, prawdziwych tras, ale zabawa jest dobra.

Obecnie najchętniej grywam w Race! Formula 90 2nd Ed. Mechanika jest zbliżona do tej w Heat, bo opiera się na zagrywaniu kart. Tu mamy jednak wiele smaczków, które przemawiają na korzyść nad innymi grami. Mamy licencjonowane tory z odzwierciedlonymi ich charakterystycznymi elementami - zakręty pokonujemy w podobny sposób jak w RL. Np. te zakręty, które faworyzują wyprzedzających, w Race! też takie są. Znajdziemy tu takie elementy z prawdziwych wyścigów jak late braking, tory optymalnego przejazdu, strategie jazdy, pitstopy, dynamiczną pogodę, rożne typy opon i wiele więcej. Nie jest to już gra dla początkujących, bo poziom trudności przypomina np. GWT, ale frajda z jazdy jest nieporównywalnie większa moim zdaniem. To tytuł, w którym fani sportów samochodowych poczują się jak w domu.

Na półce mam te dwie gry wyścigowe i wyjmuję je na zupełnie inne okazje. Nie wykluczają się z kolekcji.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Post autor: Seraphic_Seal »

Mechanicznie Turbo można sobie szybciutko przetestować na BGA, włącznie z interaktywnym samouczkiem
Apos pisze: 23 sty 2024, 13:58
Obecnie najchętniej grywam w Race! Formula 90 2nd Ed. Mechanika jest zbliżona do tej w Heat, bo opiera się na zagrywaniu kart. Tu mamy jednak wiele smaczków, które przemawiają na korzyść nad innymi grami. Mamy licencjonowane tory z odzwierciedlonymi ich charakterystycznymi elementami - zakręty pokonujemy w podobny sposób jak w RL. Np. te zakręty, które faworyzują wyprzedzających, w Race! też takie są. Znajdziemy tu takie elementy z prawdziwych wyścigów jak late braking, tory optymalnego przejazdu, strategie jazdy, pitstopy, dynamiczną pogodę, rożne typy opon i wiele więcej. Nie jest to już gra dla początkujących, bo poziom trudności przypomina np. GWT, ale frajda z jazdy jest nieporównywalnie większa moim zdaniem. To tytuł, w którym fani sportów samochodowych poczują się jak w domu.
https://boardgamegeek.com/boardgame/349 ... nd-edition zerknąłem sobie na same zdjęcia i faktycznie wygląda ciekawie. Do tego ocena 8,9 i złożoność prawie 4 - no nie jest już to prosta gierka jak Turbo. No i najwyraźniej partia na kilka godzin. Jak z dostępnością tego tytułu?
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 151
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 22 times
Been thanked: 40 times

Re: Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Post autor: Piskal »

Seraphic_Seal pisze: 23 sty 2024, 14:04 Mechanicznie Turbo można sobie szybciutko przetestować na BGA, włącznie z interaktywnym samouczkiem
Rallymana zresztą też :)
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
rodan77
Posty: 763
Rejestracja: 26 lut 2021, 11:00
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 17 times
Been thanked: 18 times

Re: Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Post autor: rodan77 »

Seraphic_Seal pisze: 23 sty 2024, 14:04 Mechanicznie Turbo można sobie szybciutko przetestować na BGA, włącznie z interaktywnym samouczkiem
Apos pisze: 23 sty 2024, 13:58
Obecnie najchętniej grywam w Race! Formula 90 2nd Ed. Mechanika jest zbliżona do tej w Heat, bo opiera się na zagrywaniu kart. Tu mamy jednak wiele smaczków, które przemawiają na korzyść nad innymi grami. Mamy licencjonowane tory z odzwierciedlonymi ich charakterystycznymi elementami - zakręty pokonujemy w podobny sposób jak w RL. Np. te zakręty, które faworyzują wyprzedzających, w Race! też takie są. Znajdziemy tu takie elementy z prawdziwych wyścigów jak late braking, tory optymalnego przejazdu, strategie jazdy, pitstopy, dynamiczną pogodę, rożne typy opon i wiele więcej. Nie jest to już gra dla początkujących, bo poziom trudności przypomina np. GWT, ale frajda z jazdy jest nieporównywalnie większa moim zdaniem. To tytuł, w którym fani sportów samochodowych poczują się jak w domu.
https://boardgamegeek.com/boardgame/349 ... nd-edition zerknąłem sobie na same zdjęcia i faktycznie wygląda ciekawie. Do tego ocena 8,9 i złożoność prawie 4 - no nie jest już to prosta gierka jak Turbo. No i najwyraźniej partia na kilka godzin. Jak z dostępnością tego tytułu?
Np. tu https://www.philibertnet.com/en/gotha-g ... 44123.html albo tu https://www.dungeondice.it/31449-race-f ... g-box.html
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Post autor: Apos »

Seraphic_Seal pisze: 23 sty 2024, 14:04
Spoiler:
Tak jak pisałem, początkującym oraz graczom rodzinnym bym tego nie zaproponował. Natomiast średniozaawansowani będą czuli się jak w domu. Jeden kolega stwierdził, że ocena trudności jest na wyrost na BGG. Ocena natomiast w/g mnie w pełni zasłużona, bo rozgrywka jest miodna :D.
Na razie grałem tylko w wariant pełnego wyścigu z dodatkowymi zaawansowanymi modułami na 4 osoby + 4 AI. Rozgrywka za każdym razem trwała 3h bez tłumaczenia zasad. Po ograniu, sądzę że ten czas spadnie do 2,5h.
Race! można też zagrać w wariancie podstawowym, bez kwalifikacji oraz w wariancie skróconym. Wtedy podejrzewam, że rozgrywka bez problemu będzie mniej niż 1,5h.

Dostępność: kolega już podlinkował sklepy. Mi udało się kupić od znajomego z Discorda wersję All-In.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Post autor: japanczyk »

Turbo jest bdb, bardzo fajna gra
Rallyman jest zdecydowanie wolniejsze, mniej interaktywne i nie czuc tam tego wyscigu i rywalizacji
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Post autor: Furan »

Oba tytuły można przetestować na BGArenie... więc łatwo osobiście przekonać się co przyjemniejsze. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Marbel
Posty: 219
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Post autor: Marbel »

Mam Allina Rallymana GT i Dirta. Obie mi się podobają, ale znajomym czy rodzinie średnio. Mi szczególnie podoba się Dirt jest trochę inny i nie ma konieczności dziwnego ścigania się, choć dla mnie obie gry są bardzo dobre.
Za Turbo trochę chodziłem, kupić na promce lub zdobyć w inny sposób. I dostałem w Poczcie Planszówkowej i to jest fajna Prosta gra, w podstawowym trybie. Faktycznie rodzinna, czego bym o RGT czy Dirt nie powiedział. Mnie się znudziło po 5 partiach, ale poza trybem solo (no i multi do 4) nie przetestowałem tych zaawansowanych trybów. Dla mnie Rallymany lepsze bo sporo różnych tras można zrobić.
McNab
Posty: 221
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 139 times

Re: Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Post autor: McNab »

Miałem Rallyman i sprzedałem, Turbo mam i nie planuję sprzedawać.
Problemem Rallymana jest setup, rozłożenie tych kafelków aby zrobić konkretny tor zajmuje ruski rok, dla zobrazowania trwa to dłużej niż jeden wyścig, w Turbo w zależności z jakimi modułami gramy setup nie przekracza 5 min.
urbo ma w sobie kilka moduło-dodatków które znacznie rozszerzają możliwości gry, ma też prostą w obsłudze i dobrze działającą obsługę Ai kierowców.
Rally man ma możliwość jazdy solo na czas, działa to zadziwiająco dobrze, ma też prostą i fajnie działającą symulację uszkodzeń (przez zabieranie kostek przyspieszania, hamowania z dostępnej puli).
Rallyman uwzględnia też zmienna pogodę podczas wyścigu co za tym idzie wymusza zjazd do boksu i zmianę opon, ale zdarzyła nam się sytuacja, w której zanim jeden z graczy zdążył się ruszyć pogoda zmieniła się 3 razy, trochę to dziwne.
Obie gry zupełnie inaczej mechanicznie podchodzą do wyścigu, przekreśliłem Rallymana głównie ze względu na bardzo długi setup, zanim go rozłożę to w HEAT jestem już na drugim kółku.
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Post autor: garg »

Dla mnie obie gry są fajne, ale Rallyman cierpi na problem związany z projektem - to jest gra na więcej osób, ale mamy wtedy przestoje. Jeśli zaś gramy w mniej osób, przestojów nie ma, ale rozgrywka jest mniej emocjonująca.

Dlatego polecałbym Turbo :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
GP1
Posty: 28
Rejestracja: 06 lis 2020, 01:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Post autor: GP1 »

Co do układania torów w Rallyman to polecam aplikację, która pokazuje konkretne ułożenie kafli - problem setupu to rozwiązuje. Do Turbo nie porównam, nie grałem
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 519 times
Been thanked: 153 times

Re: Rallyman GT vs. Turbo (Heat)

Post autor: gregoff »

W skrócie: Rallyman GT - Szachy na torze.
Turbo - radosna zabawa w zagrywanie kart ale jak spotka się 5/6 równych graczy to ułożenie kart wpłynie na kolejność kart na ręce wpłynie na końcowy wynik wyścigu.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
ODPOWIEDZ