Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: Bartoszeg02 »

Witajcie!
Zbliżają się moje urodzinki i z tej okazji chciałem wyprawić planszowe przyjęcie. Będziemy siedzieli w gronie 6 osób i poszukuję jakiegoś planszowego dania głównego. Wszyscy gracze są już całkiem zaawansowani. Czasu na rozgrywkę mamy całkiem dużo. Na ostatnim przyjęciu graliśmy we władców ziemi i rozgrywka całkiem się udała. Teraz szukam czegoś nowego. jakieś propozycje? Nie musi to być żadna kobyła (Twilight Imperium odpada gdyż dziewczęta z grupy nie są fankami area control połączonego z negocjacjami) ale żeby to nie było żadne party game i żeby była jakas interakcja między graczami a nie "każdy sobie rzepkę skrobie". Myslałem o El Grande ale... do 5 osób... ta szóstka jest kurka wodna strasznie niefortunna zauważyłem :)
No cóż, zdaję się na Was. Ostatecznie zagramy w Nemesisa z home ruleami do rozgrywki 6 osobowej ^.^
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: scraber »

Bartoszeg02 pisze: 23 sty 2024, 00:24 gdyż dziewczęta z grupy nie są fankami area control połączonego z negocjacjami
No to jest spory problem bo odpadają takie gry jak:
- Gra o tron
- Dune
- Eclipse

Ale mogę zasugerować:
- Lords of Waterdeep z dodatkiem
- Viticulture
- Betrayal at house on the hill
- Wysokie Napięcie

I z trudno dostępnych, ale równie dobrych
- Spartakus z 2 dodatkami
- Najeźdźcy z Północy z 2 dodatkami
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: K@mil »

Może Caverna?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: Mr_Fisq »

K@mil pisze: 23 sty 2024, 09:22 Może Caverna?
To, że można w nią grać na 6 osób, to nie znaczy, że ktokolwiek powinien :mrgreen:
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: K@mil »

Mr_Fisq pisze: 23 sty 2024, 09:32
K@mil pisze: 23 sty 2024, 09:22 Może Caverna?
To, że można w nią grać na 6 osób, to nie znaczy, że ktokolwiek powinien :mrgreen:
Ha ha, wiem co masz na myśli, ale tak to zostaniemy przy 7 Cudach Świata, Cytadeli, Camel Up
Nawet w Brzdęka Katakumby z Wesołą kompanią gra się dłuży w pełnym składzie, co nie znaczy, że w doborowym towarzystwie się nie da grać :wink:
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: Mr_Fisq »

K@mil pisze: 23 sty 2024, 09:36 Ha ha, wiem co masz na myśli, ale tak to zostaniemy przy 7 Cudach Świata, Cytadeli, Camel Up
Ja do tej listy bym dorzucił Turbo (na zasadach zaawansowanych).
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: K@mil »

Mr_Fisq pisze: 23 sty 2024, 09:45
Ja do tej listy bym dorzucił Turbo (na zasadach zaawansowanych).
Nadawałaby się, pytanie, czy i dla dziewcząt?
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: vder »

Tak turbo jest spoko. Sam system jest prosty i emocji całkiem sporo. Imho jak grają w gry w klimatach SF czy jakies area controle, to bym się nie martwił że tematycznie nie podejdzie - moja córka 14 lat pół ferii teraz na bga z turbo spędziła :D.
Dorzuciłbym jescze oryginalną diunę i concordię venus (gra drużynowa).

Edit: tylko uprzedzam Turbo ma najgorszą instrukcję jaką w życiu widziałem :D
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: Seraphic_Seal »

scraber pisze: 23 sty 2024, 01:58 - Betrayal at house on the hill
-Gra na "danie główne"
-dość zaawansowani gracze
-Dominant Species było ok

Betrayal to jest imo strasznie słaba propozycja, przede wszystkim nie spełnia kryterium, a prawdopodobnie zanudzą się przy tym niemiłosiernie
vder pisze: 23 sty 2024, 09:55 Edit: tylko uprzedzam Turbo ma najgorszą instrukcję jaką w życiu widziałem :D
Jakby co tutorial na BGA robi robotę xD

A teraz co do pytania, bo znalezienie zaawansowanej gry na 6 osób, która nie będzie zawierać area control i gry nad stołem to nie takie oczywiste wyzwanie xD

Na pewien sposób to też area control, za to bez negocjacji - na dniach Czacha powinna wrzucić do swojego sklepu Black Rose Wars: Rebirth, do tego dodatek na 6 graczy i lecicie.

Jeśli nie musi być tak mięsiście to Turbo faktycznie będzie spoko opcją - tam też można miejscami nieźle przymóżdżyć. Z takich już nieco luźniejszych tytułów to może jakaś Libertalia?

I standardowo rzucę jeszcze - zawsze można zainteresować się, czy lokalna biblioteka nie ma jakiś gierek ;) może akurat udałoby się coś fajnego na 6 osób przetestować, czasami nawet już niedostępnych zbytnio w sprzedaży gier
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: scraber »

Seraphic_Seal pisze: 23 sty 2024, 10:18
scraber pisze: 23 sty 2024, 01:58 - Betrayal at house on the hill
-Gra na "danie główne"
-dość zaawansowani gracze
-Dominant Species było ok

Betrayal to jest imo strasznie słaba propozycja, przede wszystkim nie spełnia kryterium, a prawdopodobnie zanudzą się przy tym niemiłosiernie
Ale spełnia np. te kryteria:
Nie musi to być żadna kobyła (...), ale żeby to nie było żadne party game i żeby była jakas interakcja między graczami a n
Może jest to słaby tytuł dla Ciebie i Twojego towarzystwa.
Jak dla mnie spokojnie może to być tytuł na grę wieczoru.
Ktoś może się dobrze bawić przy zwiedzaniu nawiedzonego domu i nagłym twistem 1 vs reszta.
Nie mierzmy wszystkich swoją miarą.
Ja podrzucam tylko propozycje, żeby autor posta miał z czego wybierać.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: vder »

U mnie betrayal ma dużego minusa za ostatnia partię. Ogólnie mam rozegranych lekko pewnie z 30+ partii, tyle że głownie 3 osobowych i wtedy można w 1h się wyrobić i jest spoko. Ale jak zagrałem ostatnio w 5 osób to zrobiło sie długo, dwie nowe osoby umarły praktycznie od razu po rozpoczęciu nawiedzenia i jeszce trochę popykalismy ale ostatecznie złozyliśmy przed dograniem do końca, bo każdy miał dość. Więc na razie idze w odstawkę.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: Bartoszeg02 »

Hej! Dzięki za tak liczny odzew i za wszystkie propozycje. Będę po pracy analizował każdy tytuł z osobna.

Doprecyzuję tylko: nie chcę aby była to gra tak ordynarnie area control w połączeniu z dyplomacją jak TI. Jak pisałem gralismy we wladców ziemi gdzie jak by nie było mamy motyw area control i było naprawdę spoko! Może po prostu tematyka rozwoju kosmicznego imperum i negocjowanie ze wszystkimi na okolo to już nie klimaty naszych pań :)
Taka gra o tron wydaje się całkiem spoko bo jest sporo dyplomacji ale już rozwoj krolestwa jest znacznie uproszczony ale grałem w to lata temu i byla jakaś krzywa akcja z lanisterami i greyjoyami w wyniku której lannisterowie w pierwszych etapach zamiast się rozwijać to muszę się okopać bo inaczej stracą stolicę :P
Aczkolwiek tym razem w pierwszej kolejności będę przeglądał tytuły nie area control aby byl jakiś powiew nowych mechanik; tak więc gra nad stołem jak najbardziej może być ale żeby wtedy np. nie było area control albo żeby bylo jakieś takie prościusieńkie

jeszcze raz dzięki za odzew ^^!

BRW rebirth właśnie doszło ale nie wiedziałem że jest dodatek na 6 osob :P czy znajduje się on w ekskluzywach ze wspieraczki :P? czy to jakieś osobne pudełeczko?

Dla mnie najważniejsze jest żeby gra w miarę szła i żeby nie było zbyt dużego downtime'u. Nie widzę problemu żebyśmy grali 4-5h ale żeby to nie było że robię ruch i na pol godziny mogę isc od stołu :P

Ooo a może przychodzi wam na myśl jakaś taka ostra chamówa abyśmy mogli się przy stole pokłócić (ale wciąż nie gra imprezowa :D ) jakiś taki Bor na 6 osob ^^ ?
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: K@mil »

Bartoszeg02 pisze: 23 sty 2024, 11:03

Ooo a może przychodzi wam na myśl jakaś taka ostra chamówa abyśmy mogli się przy stole pokłócić (ale wciąż nie gra imprezowa :D ) jakiś taki Bor na 6 osob ^^ ?
Może stara dobra Dyplomacja?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: Mr_Fisq »

Bartoszeg02 pisze: 23 sty 2024, 11:03 Ooo a może przychodzi wam na myśl jakaś taka ostra chamówa abyśmy mogli się przy stole pokłócić (ale wciąż nie gra imprezowa :D ) jakiś taki Bor na 6 osob ^^ ?

Gambit ostatnio recenzował:
Cutthroat Caverns
możesz rzucić okiem.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: Seraphic_Seal »

Bartoszeg02 pisze: 23 sty 2024, 11:03 BRW rebirth właśnie doszło ale nie wiedziałem że jest dodatek na 6 osob :P czy znajduje się on w ekskluzywach ze wspieraczki :P? czy to jakieś osobne pudełeczko?
Osobne pudełko, jeszcze w tym tygodniu (a może i nawet jutro) powinno pojawić się w sklepie czachy. W czasie kampanii chyba koło 100 kosztowało.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: Barbarzyńca »

Diuna
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: Apos »

Bartoszeg02 pisze: 23 sty 2024, 00:24 Witajcie!
Zbliżają się moje urodzinki i z tej okazji chciałem wyprawić planszowe przyjęcie. Będziemy siedzieli w gronie 6 osób i poszukuję jakiegoś planszowego dania głównego. Wszyscy gracze są już całkiem zaawansowani. Czasu na rozgrywkę mamy całkiem dużo. Na ostatnim przyjęciu graliśmy we władców ziemi i rozgrywka całkiem się udała. Teraz szukam czegoś nowego. jakieś propozycje? Nie musi to być żadna kobyła (Twilight Imperium odpada gdyż dziewczęta z grupy nie są fankami area control połączonego z negocjacjami) ale żeby to nie było żadne party game i żeby była jakas interakcja między graczami a nie "każdy sobie rzepkę skrobie". Myslałem o El Grande ale... do 5 osób... ta szóstka jest kurka wodna strasznie niefortunna zauważyłem :)
No cóż, zdaję się na Was. Ostatecznie zagramy w Nemesisa z home ruleami do rozgrywki 6 osobowej ^.^
Pozdrawiam
Jak szukacie interakcji i jesteście doświadczeni to zerknijcie na:
- Keyflower
- Age of Steam
- Dominant Species
- John Company
Te gry zwykle gramy w takim składzie.

Polecam też Turbo / Heat - gra dla początkujących, ale zaawansowani też się dobrze bawią. Najlepiej działa na 6 graczy i trwa tylko około 60 minut.

ps. jak jednej osoby nie będzie to El Grande na 5 jest świetne :wink:
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: Cyel »

Wiem, że Imperial 2030 pozornie wygląda jak area control, ale uwierz na słowo, że nie ma tam polityki i negocjacji a w grze nie chodzi o terytoria i czołgi tylko o pieniądze :)

Polecam bardzo na 6 graczy.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: scraber »

vder pisze: 23 sty 2024, 10:42 U mnie betrayal ma dużego minusa za ostatnia partię. Ogólnie mam rozegranych lekko pewnie z 30+ partii, tyle że głownie 3 osobowych i wtedy można w 1h się wyrobić i jest spoko. Ale jak zagrałem ostatnio w 5 osób to zrobiło sie długo, dwie nowe osoby umarły praktycznie od razu po rozpoczęciu nawiedzenia i jeszce trochę popykalismy ale ostatecznie złozyliśmy przed dograniem do końca, bo każdy miał dość. Więc na razie idze w odstawkę.
Oks, uargumentowana opinia przekonuje mnie bardziej niż "gra jest słaba, bo tak mówię i nie kupujcie".
Myślę, że sporo gier z eliminacją ma ten problem.
Pamiętam moją pierwszą rozgrywkę w Grę o Tron w 5/6 osób jakieś 10 lat temu.
Cała partia trwała chyba z 5 godzin, a jednemu ze znajomych po jakiejś godzinie jedyne co pozostało do robienia, to układanie wieży ze statków bo został zniszczony przez kolektyw pozostałych graczy i pozostałe 4 godziny obserwował rozgrywkę.

To samo może się zadziać również w przytoczonym przez autora Nemesisie.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2024, 13:37 przez scraber, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: Irka »

Zastanawiam się, dlaczego nie padło tu Scythe + rozszerzenie Najeźdźcy z dalekich krain, które pozwala grać nawet do 7 osób.
Wydaje mi się, że mogłoby być bardzo dobre, i w sieci można znaleźć bardzo pozytywne opinie z gry w 6 osób.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: vder »

Bartoszeg02 pisze: 23 sty 2024, 11:03 Ooo a może przychodzi wam na myśl jakaś taka ostra chamówa abyśmy mogli się przy stole pokłócić (ale wciąż nie gra imprezowa :D ) jakiś taki Bor na 6 osob ^^ ?
Mall of horror - jak ktoś pamieta jeszcze taką grę :D ale obecnie zeby kupić to chyba tylko podróbki z aliexpress.
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: kuba32 »

Struggle of Empires - Martin Wallace, na 6 siedzi jak złoto, mega pozytywnie zaskoczyłem się rozgrywką
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: bogas »

Kilkukrotnie już mierzyłem się z problemem gier na 6 osób, które nie są imprezówkami i niestety dużego wyboru nie ma.
Z wagi średniej to polecane tu już Viticulture i Scythe.
A z wagi lekkiej, ale nie imprezowej to Ethnos, 7 Cudów i drużynowe Wsiąść do Pociągu - Azja.
Mall of Horror jest na 6 osób, jest dosyć szybka, jest wredna i jest... niedostępna.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: Bartoszeg02 »

kuba32 pisze: 23 sty 2024, 17:24 Struggle of Empires - Martin Wallace, na 6 siedzi jak złoto, mega pozytywnie zaskoczyłem się rozgrywką
nawet o tym myślałem... szkoda że nie ma ani na olx ani na allegro :D
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 64 times

Re: Gra dla 6 zaawansowanych graczy

Post autor: Kajdi »

Jeżeli problemem przy TI było połączenie area control i dyplomacji, a nie sama dyplomacja, to mogę polecić New Angeles. W podobnym klimacie (korpo próbujące się nachapać) jest John Company, ale w to nie grałem.
Jak chcecie party game dla nerdów, to szukaj Stationfall.
No i w większość gier roll&write można grać w naprawdę dużo osób, ale tu będą problemy z doszukaniem się interakcji.
ODPOWIEDZ