Carnegie (Xavier Georges)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: salaba »

jacobPL pisze: 07 sty 2024, 01:40 Gra nie będzie łatwa do wprowadzenia nowych, ale nie z uwagi na złożoność, lecz naczynia połączone.
[...]
Wg mnie krzywa uczenia jest stroma, ale szybko się wypłaszcza, co dla mnie jest zaletą. Natomiast kieruje to do doboru wyrównanej skillem ekipy.
Nie do końca się zgodzę. Jestem po 4 rozgrywkach z rodzicami (lvl >60). Moja mama wygrała dwukrotnie (w pierwszej i drugiej rozgrywce), potem remis i dopiero w ostatniej przegrana. Tato nie gra w planszówki w zasadzie wcale. Mama raz na pół roku, ze mną. Carnegie był aktualnie dla niej najbardziej zaawansowanym tytułem (poza tym zna Ziemię, Terraformacje Marsa, Everdell, Mur Hadriana, Doniczki, Kaskadię, Upadek Imperium, Parki i Wioskę)

Pierwsza rozgrywka była dla wszystkich "pierwsza".

Podsumowując - Carnegie jest proste do zagrania, są łatwe i trudne strategie, doświadczenie wiadomo pomaga, ale nici z niego jak za każdym razem zmienia się układ startowy i trzeba szukać nowych ścieżek do zwycięstwa. Jedynie jedno jest pewne - dotacje są kluczowe.

Wiele zależy od gracza tłumaczącego zasady. To on musi być tym doświadczonym.
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: jacobPL »

salaba pisze: 08 sty 2024, 14:35 Podsumowując - Carnegie jest proste do zagrania, są łatwe i trudne strategie, doświadczenie wiadomo pomaga, ale nici z niego jak za każdym razem zmienia się układ startowy i trzeba szukać nowych ścieżek do zwycięstwa. Jedynie jedno jest pewne - dotacje są kluczowe.

Wiele zależy od gracza tłumaczącego zasady. To on musi być tym doświadczonym.
Do zagrania tak, no bo jest niezwykle przejrzysta i ma proste zasady. Wypowiem się, gdy zagram z wyjadaczami, czuję, że będzie naprawdę ciekawie. Właśnie w związku z tą zmiennością układu, trzeba w nią trochę pograć, żeby rozumieć, co i jak zrobić, żeby nadrobić, gdy ktoś Ci coś spartoli.
Druga strona medalu to właśnie inni gracze. Z niektórymi to będzie niedzielna układnka, ale z tymi właściwymi duże emocje i lawirowanie. Poniekąd przypomina mi Brassa, z tym, że jest w niej więcej zależności, a niżeli "tylko" karty.

Co do tłumaczącego - pełna zgoda.
kasiul3k
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2016, 07:48
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 50 times
Been thanked: 90 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kasiul3k »

Rebel właśnie ogłosił przedsprzedaż tego tytułu oraz datę premiery, która będzie miała miejsce 24.01

Z tej okazji chciałabym Was zaprosić na swoją recenzję

Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: ave.crux »

230zł za carnegie z dodatkiem na polskich sklepach (nie rebelu) to deal życia. Liczę na to, że ta gra wjedzie na polski rynek jak złoto i będzie się utrzymywała w różnorakich topkach dłuższy czas. Miło patrzeć, że jedna z moich ulubionych gier euro pojawia się w tak dobrej cenie.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kuleczka91 »

ave.crux pisze: 09 sty 2024, 10:03 230zł za carnegie z dodatkiem na polskich sklepach (nie rebelu) to deal życia. Liczę na to, że ta gra wjedzie na polski rynek jak złoto i będzie się utrzymywała w różnorakich topkach dłuższy czas. Miło patrzeć, że jedna z moich ulubionych gier euro pojawia się w tak dobrej cenie.
To samo stwierdziłam przed chwilą :D Aczkolwiek z podstawką się cieszyłam, że jednak nie czekałam tych 2 lat tylko kupiłam z Amazonu też za 2 stówki i zdążyłam grę poznać dużo wcześniej, ale cena dodatku do gry w Polsce jest świetna ;). Jak kupować to brać od razu komplet w tej cenie :) Sama jestem ciekawa jak przyjmie się w Polsce. Wychodzi jednak, że nie robili wersji deluxe.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: ave.crux »

kuleczka91 pisze: 09 sty 2024, 10:30 To samo stwierdziłam przed chwilą :D Aczkolwiek z podstawką się cieszyłam, że jednak nie czekałam tych 2 lat tylko kupiłam z Amazonu też za 2 stówki i zdążyłam grę poznać dużo wcześniej, ale cena dodatku do gry w Polsce jest świetna ;). Jak kupować to brać od razu komplet w tej cenie :) Sama jestem ciekawa jak przyjmie się w Polsce. Wychodzi jednak, że nie robili wersji deluxe.
Za 2 stówki deluxe? :O
Nie mogą wydać deluxe w retailu, bo ona była KS exclusive, tak przynajmniej pisało quined games. W sumie wydałem trochę więcej, ale gametrayzy warte każdej złotówki.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: scraber »

ave.crux pisze: 09 sty 2024, 10:34 W sumie wydałem trochę więcej, ale gametrayzy warte każdej złotówki.
Dobra dobra game trayz.
Metalowa ciuchcia to jest główny argument za deluxe :D
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kuleczka91 »

ave.crux pisze: 09 sty 2024, 10:34 Za 2 stówki deluxe? :O
Nie, nie. Retaila mam, ale rozważałam wymianę jeśli rebel wydałby deluxe.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Apos »

Carnegie to solidne euro, cena jest okey. Grę zakupiłem znacznie wcześniej i wtedy wychodziła taniej niż obecnie wydanie PL w ulubionych sklepach ze zniżkami. Tytuł niezależny językowo i jak ktoś potrzebuje, to instrukcja po polsku od początku była dostępna online.
Polecam zaopatrzyć się od razu w dodatek "Departments and Donations", ten z zeszycikiem do customowego startu, nowymi departamentami. Podstawka stała się szybko dla mnie powtarzalna i ten dodatek poprawił sytuację.
Przy grze bawiłem się dobrze, ale po rozegranych ponad 40 rozgrywkach, ostatecznie Carnegie wystawiłem na sprzedaż. Czy to czyni z Carnegie kiepską grę? Wręcz przeciwnie. Gdy poznałem ten tytuł to wprowadził do gatunku euro powiew świeżości. Nie jest to typowy europasjans i jest trochę w nim interakcji. Świetnie działa na 4 osoby, na 3 już trochę słabiej.
W naszej grupie planszowej nadal mamy parę kopii tej gry, a możliwe że wraz z premierą wydania PL, więcej osób zakupi ten solidny tytuł. Polecam grę :)
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: wajwa »

ave.crux pisze: 09 sty 2024, 10:03 230zł za carnegie z dodatkiem na polskich sklepach (nie rebelu) to deal życia. Liczę na to, że ta gra wjedzie na polski rynek jak złoto i będzie się utrzymywała w różnorakich topkach dłuższy czas. Miło patrzeć, że jedna z moich ulubionych gier euro pojawia się w tak dobrej cenie.
I to 230 z wysyłką :shock:
Warto było czekać, choć gra już nieraz była w koszyku :wink:
Cierpliwość popłaca...
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: ave.crux »

wajwa pisze: 09 sty 2024, 11:33 I to 230 z wysyłką :shock:
Warto było czekać, choć gra już nieraz była w koszyku :wink:
Cierpliwość popłaca...
Gdybym był zaopatrzony w wersję retailową ANG to rzeczywiście, lepiej byłoby poczekać i wesprzeć rodzimy rynek (chociaż w sumie asmodee;P). No, ale najważniejsze, że zaraz temat odżyje i mam nadzieję na 20 stron kłótni o to kto ma lepszą taktykę i dlaczego dany departament jest gorszy/lepszy ;)
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 219 times
Been thanked: 63 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: bowie »

Wie ktoś może czy pudło retail i deluxe mają taki sam rozmiar?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: karmazynowy »

bowie pisze: 09 sty 2024, 13:03 Wie ktoś może czy pudło retail i deluxe mają taki sam rozmiar?
Nie mają, Deluxe jest głębsze.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: salaba »

Ja nie żałuję zakupu wersji deluxe w rodzimym sklepie. Za insert, szybkość rozkładania i projekt pudła idealnie wymierzonego bez grama powietrza należą się brawa :) Ponadto grubszy karton i plansza. Niemniej kto nie ma a chce to kupować wersję nawet i PL i nie żałować :)
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: jacobPL »

Super wiadomość, bo tak ciekawa i przystępna gra zasłguje na popularność i rekordy w rankingach. Deluxa nigdy nie oddam <3
paladyn86
Posty: 2
Rejestracja: 11 lut 2022, 15:05
Been thanked: 2 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: paladyn86 »

Czyli rozumiem że wersja od Rebela włącznie z dodatkiem nie będzie posiadała tych fajnych trayz na budynki i ogólnie żadnego insertu? Również pewnie nie będzie się dało tego dokupić? Czyli pewnie będą woreczki strunowe?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: ave.crux »

paladyn86 pisze: 16 sty 2024, 09:06 Czyli rozumiem że wersja od Rebela włącznie z dodatkiem nie będzie posiadała tych fajnych trayz na budynki i ogólnie żadnego insertu? Również pewnie nie będzie się dało tego dokupić? Czyli pewnie będą woreczki strunowe?
tak, tak, tak
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Nilis »

220zl za wersję Retail z dodatkiem uważam za absolutnie doskonałą za grę i jakość jaką dostajemy.

Wersja Deluxe jest naprawdę Deluxe czyli wszystko w środku wspaniale wygląda, inserty są znakomite, jakość Premium ale cena prawie dwa razy większa. Ja polecam wersję Deluxe bo Ta estetyka i inserty robią różnice, nawet za tak duże pieniądze
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: probbi »

Ja za deluxe dawałem ok 280 w przedsprzedaży więc w ogóle jestem zachwycony. I potwierdzam ,wypraska i organizer super sprawa
Klopsik1985
Posty: 89
Rejestracja: 13 lut 2017, 13:22
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Has thanked: 1 time

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Klopsik1985 »

Dostał ktoś może kopie od Rebela? Planszetki graczy u mnie są jakieś takie niedorobione, w miejscach “suwaków” zapadają się do środka.
Yappen
Posty: 187
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 81 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Yappen »

Klopsik1985 pisze: 24 sty 2024, 19:31 Dostał ktoś może kopie od Rebela? Planszetki graczy u mnie są jakieś takie niedorobione, w miejscach “suwaków” zapadają się do środka.
Przypuszczam, że to nie wada, tylko ten typ tak ma, bo mam to samo w angielskiej wersji deluxe. Nie zastanawiałem się nad tym wcześniej. Choć od góry wydaje się minimalnie zapadnięte, to suwaki bez problemu się mieszczą.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2024, 20:13 przez Yappen, łącznie zmieniany 1 raz.
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Klopsik1985
Posty: 89
Rejestracja: 13 lut 2017, 13:22
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Has thanked: 1 time

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Klopsik1985 »

Funkcjonalnie ok, trochę to psuje efekt bo reszta komponentów na wysokim poziomie, chyba coś nie pykło w procesie klejenia, ale jak w deluxe tak samo to nie będę się czepiał :).
Yappen
Posty: 187
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 81 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Yappen »

Fakt, jak się siedzi i na to patrzy dłużej, może trochę denerwować, ale szczerze jakoś w grze mi to nie przeszkadzało do tej pory. :D Trudno powiedzieć czy poszli na łatwiznę i nie pomyśleli, że wierzchnia warstwa nie ma tam podparcia, przez takie wycięcie w tekturze, ale tego się pewnie nie dowiemy.

Poniżej wrzucam dwa zdjęcia, żeby się upewnić czy o to chodziło. Choć nie tak łatwo jest to uchwycić.
https://1drv.ms/i/s!AlCn_LRR2ao4lsAFtIu ... A?e=khJaVA
https://1drv.ms/i/s!AlCn_LRR2ao4lsAEHN6 ... w?e=KtOxGH
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: bogas »

Czy wersja Deluxe zawiera już ten dodatek?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: seki »

bogas pisze: 24 sty 2024, 22:56 Czy wersja Deluxe zawiera już ten dodatek?
Wersja deluxe zawierała dodatek w pudełku.
ODPOWIEDZ