Dominion - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

Nie. Ty kupujesz jedno Złoto, a ja zgarniam cały stos Srebrników za jednym razem.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: agt »

Też uważam, że karta ma za mocne działanie. Ale zaraz żeby to był cały stos Srebrników przy jednym Złocie?

A z dodawaniem jednego Srebrnika byłoby Twoim zdaniem, morris, ok?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

agt pisze: 06 sie 2023, 15:02 Też uważam, że karta ma za mocne działanie. Ale zaraz żeby to był cały stos Srebrników przy jednym Złocie?

A z dodawaniem jednego Srebrnika byłoby Twoim zdaniem, morris, ok?
Karta generalnie nie jest mocna. To taki Drwal z dodatkowym efektem, który chyba niezbyt łatwo wykorzystać. Jedynie konstrukcja tej Reakcji jest niewłaściwa i prowadzi do zgarnięcia całego stosu Srebrników za jednym razem (o ile ktoś chce).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: agt »

morris pisze: 06 sie 2023, 19:54 Karta generalnie nie jest mocna. To taki Drwal z dodatkowym efektem, który chyba niezbyt łatwo wykorzystać. Jedynie konstrukcja tej Reakcji jest niewłaściwa i prowadzi do zgarnięcia całego stosu Srebrników za jednym razem (o ile ktoś chce).
Wyjaśnisz? Bo czytam tę kartę i czytam i nie widzę..
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

Kupujesz Złoto. Ja odkrywam tę kartę, biorę dwa Srebrniki. Odkrywam ponownie, biorę dwa Srebrniki. Odkrywam ponownie... i tak do wyczerpania Srebrników.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: agt »

Serio? Naprawdę trzeba napisać, że raz?
Przy innych reakcjach jest napisane, że raz?
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: agt »

A Tajna komnata? Gracz może wpaść w pułapkę rekurencji z tym dobieraniem i odrzucaniem kart i wymieniać godzinami, bo nie napisali, że raz?
To, że karta została usunięta w Drugiej edycji to żaden argument w tej sprawie. ;)
Ale nawet jeśli, to co z kartą Diplomat? Możesz sobie odkrywać i działać ile chcesz, aż zejdziesz poniżej 5 kart na ręce?
Nie sądzę by o to chodziło autorowi :)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

Dokładnie tak to działa. Możesz (ale nie musisz) odkrywać Tajną komnatę w nieskończoność, a Dyplomatę tyle razy, na ile pozwala Ci liczba kart, które masz na ręce.

Inne karty Reakcji zwykle są przemieszczane po ich odkryciu (np. odkładane na bok, jak Banda koniokradów, albo zagrywane, jak Pasażer na gapę, albo odrzucane, jak Beggar), więc nie znajdują się na ręce przez co nie można ich ponownie odkryć, i w związku z tym nie zawierają żadnego określenia że niby można je odkryć "tylko raz".
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: Miszon »

Eee, to totalnie dziwne. :roll: Jak to, w nieskończoność można reagować na jedno zagranie? A nie że aby była reakcja, musi być akcja?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
akurczak
Posty: 60
Rejestracja: 11 mar 2018, 13:12
Has thanked: 146 times
Been thanked: 31 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: akurczak »

Akcja zaistniała raz i możesz na nią reagować tak długo jak masz na ręku karty reakcji odpowiednie dla tej akcji, łącznie z odpalaniem tej samej karty reakcji wiele razy:
https://wiki.dominionstrategy.com/index.php/Reaction pisze: For the Reaction cards that are revealed from hand and remain in hand after being resolved, it is permissible to reveal the same Reaction multiple times in response to the same event; however, Reaction abilities are balanced in such a way that doing so rarely has any additional effect.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: agt »

nakago pisze: 06 sie 2023, 13:29 czy ta karta wydaje się zbalansowana?


Obrazek
Czyli, biorąc pod uwagę powyższe niusy ( ;) ) o kartach Reakcji, można by np. zamienić odkrywanie karty na odrzucenie i byłoby już ok?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

agt pisze: 06 sie 2023, 23:22
nakago pisze: 06 sie 2023, 13:29 czy ta karta wydaje się zbalansowana?


Obrazek
Czyli, biorąc pod uwagę powyższe niusy ( ;) ) o kartach Reakcji, można by np. zamienić odkrywanie karty na odrzucenie i byłoby już ok?
Technicznie? Tak. Strategicznie? Wydaje mi się, że $5 za tę kartę to za dużo.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: agt »

Czy są jakieś zasady co do budowy talii Czarnego rynku w przypadku stosów mieszanych?

Na karcie Czarnego rynku jest zapis:
(Przed rozpoczęciem gry należy stworzyć talię Czarnego rynku wykorzystując po jednej karcie Królestwa każdego rodzaju, który nie znalazł się w Zasobach)
Na Dominion Wiki Polska jest zapis:
Stosy mieszane to takie, które składają się z więcej niż jednego rodzaju karty, ułożone w określonej kolejności.
Czy można z tego wnioskować, że w talii Czarnego rynku powinny pojawić się np. i Sauna i Przerębel?
I co wtedy ze stosem np. Zamków?

Jednocześnie, instrukcja do Imperium, gdzie stosy mieszane pojawiły się po raz pierwszy, nie mówi o rodzajach, tylko o wzorach kart:
W Imperium pięć stosów kart Królestwa składa się z dwóch różnych wzorów kart (po 5 kopii z każdego)
Czy w takim razie rodzaj to stos, czy wzór karty?

Oficjalne reguły Czarnego rynku mówią (za Dominion Wiki Polska):
Nie ma ścisłych reguł dotyczących tworzenia talii Czarnego rynku - gracze powinni podjąć wspólną decyzję jakie karty tam się znajdą (np. po jednej karcie Królestwa tylko z rozszerzenia, które nie bierze udziału w bieżącej rozgrywce).
Czy może zatem jest to kwestia zupełnie umowna i zależy tylko od tego, jak gracze się dogadają?

Wydawało mi się, że gdzieś były jakieś wyjaśnienia na tę okoliczność, jednak nie mogę ich znaleźć.

P.S. Znalazłam zapis (w objaśnieniach do karty Czarny rynek na Dominion Wiki Polska):
W talii Czarnego rynku można umieścić tylko jedną kartę typu Knight.

Jednak karty typu Knight nie tworzą stosu mieszanego, więc powyższe niewiele wnosi do sprawy.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

"Rodzaj" w tekście Czarnego rynku odnosi się jakby do całego stosu kart. W przypadku stosów mieszanych (jak np. Zamki z Imperium, Sauna/Przerębel, stosy 4x4 z dodatku Allies itp.) zawsze bierze się tylko tę (jedną) kartę, która byłaby na wierzchu takiego stosu przy rozpoczęciu gry. W przypadku Rycerzy (z Dark Ages) sprawa jest nieco inna, bo ten stos zawsze się tasuje przed rozpoczęciem gry, więc też losowo wybiera się Rycerza do talii Czarnego rynku.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: agt »

A skąd wiadomo, że tak jest?
Gdzieś to jest napisane?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

Na angielskiej Wikipedii. Tak na dobrą sprawę to jest tylko zalecenie, a nie sztywna reguła. ¯\_(ツ)_/¯

Obrazek
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: agt »

O. I chyba to najbardziej chciałam usłyszeć :wink:
Dzięki, że wkleiłeś ten post z forum :)

To forum z wiki czy bgg?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

To jest z forum.dominionstrategy.com

A tu link do tego konkretnego wpisu: https://forum.dominionstrategy.com/inde ... #msg609802
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: nakago »

pytanie do M.. (raczej):

Sailor/Żeglarz - jego efekt zagrania kart następstwa jeśli w turze z Żeglarzem dodałem kartę następstwa:
mogę zagrać dodaną kartę, ale: mam pominąć efekty +akcji na tej karcie. Jeśli akcja następstwa byłaby kupiona w fazie B to rozumiem bo faza A już minęła, ale dlaczego muszę to robić nawet jeśli karta następstwa byłaby dodana np. przez Warsztat? przecież moja faza A dalej trwa (?)

Druga sprawa analogiczna:
dodaje kartę następstwa przy Żeglarzu w fazie kupna, zagrywam tę kartę następstwa i daje mi ona dociąg dwóch z decku, które okazują się skarbami, ponoć nie mogę za nie nic kupić, nawet jakbym miał jeszcze jeden zakup z zagranych wcześniej kart akcji! Dlaczego? Przecież jestem w fazie zakupu w tym momencie.
akurczak
Posty: 60
Rejestracja: 11 mar 2018, 13:12
Has thanked: 146 times
Been thanked: 31 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: akurczak »

nakago pisze: 24 sty 2024, 12:30 Sailor/Żeglarz - jego efekt zagrania kart następstwa jeśli w turze z Żeglarzem dodałem kartę następstwa:
mogę zagrać dodaną kartę, ale: mam pominąć efekty +akcji na tej karcie. Jeśli akcja następstwa byłaby kupiona w fazie B to rozumiem bo faza A już minęła, ale dlaczego muszę to robić nawet jeśli karta następstwa byłaby dodana np. przez Warsztat? przecież moja faza A dalej trwa (?)
W fazie akcji normalnie dostajesz efekty +akcji, pominięcie dotyczy tylko pozyskania w fazie zakupu
nakago pisze: 24 sty 2024, 12:30 dodaje kartę następstwa przy Żeglarzu w fazie kupna, zagrywam tę kartę następstwa i daje mi ona dociąg dwóch z decku, które okazują się skarbami, ponoć nie mogę za nie nic kupić, nawet jakbym miał jeszcze jeden zakup z zagranych wcześniej kart akcji! Dlaczego? Przecież jestem w fazie zakupu w tym momencie.
Z instrukcji podstawki, z opisu fazy zakupu:
Nie wolno ci zagrywać kolejnych kar Skarbu po dokonaniu zakupu - najpierw zagrywa się skarby, a dopiero później dokonuje zakupów
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: morris »

nakago pisze: 24 sty 2024, 12:30 pytanie do M.. (raczej):

Sailor/Żeglarz - jego efekt zagrania kart następstwa jeśli w turze z Żeglarzem dodałem kartę następstwa:
mogę zagrać dodaną kartę, ale: mam pominąć efekty +akcji na tej karcie.
A gdzie to jest napisane, że masz pominąć te efekty?
nakago pisze: 24 sty 2024, 12:30 Jeśli akcja następstwa byłaby kupiona w fazie B to rozumiem bo faza A już minęła, ale dlaczego muszę to robić nawet jeśli karta następstwa byłaby dodana np. przez Warsztat? przecież moja faza A dalej trwa (?)
"Efekty +akcja" pomijasz tylko wtedy, gdy karta specjalnie ci to nakazuje. Jedyną taką kartą jest Zaśnieżona wioska (Snowy Village) z dodatku Menagerie. W każdym innym przypadku akumulujesz "+akcje", co najwyżej nie będziesz mógł ich wykorzystać.
nakago pisze: 24 sty 2024, 12:30 Druga sprawa analogiczna:
dodaje kartę następstwa przy Żeglarzu w fazie kupna, zagrywam tę kartę następstwa i daje mi ona dociąg dwóch z decku, które okazują się skarbami, ponoć nie mogę za nie nic kupić, nawet jakbym miał jeszcze jeden zakup z zagranych wcześniej kart akcji! Dlaczego? Przecież jestem w fazie zakupu w tym momencie.
Zależy w wyniku czego dodajesz tę kartę w fazie zakupu. Jeśli w wyniku zakupu - to rzeczywiście nie możesz zagrać kolejnych kart Skarbu, bo reguły tego zabraniają (co zacytował akurczak). Jeśli zaś wynika to z innej właściwości (nie z dokonania zakupu) - np. po zagraniu Młotka dodasz (nie kupisz!) Zejście na ląd, i po jego zagraniu dobierzesz karty Skarbu, to możesz je zagrać.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: nakago »

kurcze niby zrozumiałem po 1 poście dlaczego tych kart skarbu dociągniętych nie mogę zagrać, a potem po twoim poście Morris znowu nie kumam

przecież jeśli zagrałem Młotek (Skarb) to rozpocząłem/zużyłem już fazę zakupu, nawet jeśli potem z młotka dodam Zejście na ląd i zagram je dzięki Żeglarzowi to dlaczego miałbym dociągnięte kart skarbu znów rzucić i dokonać zakupu? przecież faza zakupu moja minęła
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: nakago »

morris pisze: 25 sty 2024, 16:41

A gdzie to jest napisane, że masz pominąć te efekty?
W Instrukcji.
Pisze, że nie możesz korzystać z efektu +akcji jeśli zagrana karta następtswa (dzięki Zeglarzowi) była dodana (obojętnie czy kupno czy dodanie z innej karty) w fazie zakupu,
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: Leser »

nakago pisze: 26 sty 2024, 13:12 kurcze niby zrozumiałem po 1 poście dlaczego tych kart skarbu dociągniętych nie mogę zagrać, a potem po twoim poście Morris znowu nie kumam

przecież jeśli zagrałem Młotek (Skarb) to rozpocząłem/zużyłem już fazę zakupu, nawet jeśli potem z młotka dodam Zejście na ląd i zagram je dzięki Żeglarzowi to dlaczego miałbym dociągnięte kart skarbu znów rzucić i dokonać zakupu? przecież faza zakupu moja minęła
Każdą kartę skarbu grasz osobno - nie rzucasz ich kupą na stół. Młotek dodaje ci kartę, Żeglarz ją zagrywa. Kończysz wszystkie efekty i dalej grasz karty skarbów.

Jeżeli natomiast w którymś momencie dokonasz ZAKUPU, czyli w wyniku najbardziej podstawowych zasad mechaniki wydasz posiadane $ na kartę, to już więcej kart skarbu w tej fazie nie możesz zagrywać.
nakago pisze: 26 sty 2024, 13:28 W Instrukcji.
Pisze, że nie możesz korzystać z efektu +akcji jeśli zagrana karta następtswa (dzięki Zeglarzowi) była dodana (obojętnie czy kupno czy dodanie z innej karty) w fazie zakupu,
Jest dokładnie tak, jak napisał morris i nic z tego, co piszesz temu nie przeczy. Dodatkowych akcji nie możesz wykorzystać - mamy fazę zakupu. Ale to nie znaczy, że pomijasz akcje. Dostajesz je, tylko są one nieprzydatne. Zazwyczaj, bo np. Diadem z Rogu obfitości wygeneruje ci za to dodatkowy $.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Dominion - zasady, pytania

Post autor: nakago »

Ok dzięki Leser. Ale nasunąłeś mi też dodatkowe pytanie w podobnym temacie...
Mam 1 podstawowy zakup. Kupuję efekt karty Zdarzenia, który daje m.in. +1 zakup. Zgodnie z tak przyjętymi zasadami ogólnymi jak wcześniej pisałeś, czy nie byłoby tak, że nie mógłbym skorzystać z tego +1 zakup bo moja faza zakupu minęła. Jednak w grze online mogłem kontynuować zakupy przy kupnie takiego zdarzenia.

aa gubie się już
ODPOWIEDZ