Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: hjk61 »

Jest też błąd, prawdopodobnie w oryginale.
Oneshot konspiracji atakuje także agentem pionka z karty (sprawdziłem, jest aż jedna taka karta!).
Choć prawidłowe jest, że w wojnie religijnej pionek z karty nie atakuje (tutaj tez jedna tylko karta taka istnieje).
I swoją drogą bardzo nie lubię, że w tej grze jest trochę zasad, które mają takie dziwne wyjątki, nie wynikające z umiejętności pasywnych kart.
Taki szalony nie jestem, by twierdzić czy owe wyjątki wpływają pozytywnie/negatywnie na balans, ale nie widzę powodu by tak komplikować.
Niech już zawsze atakują wszyscy agenci z kart nie licząc biskupa, albo niech wywalą koncesje z obu ww kart, czy niech nie walcza agenci z kart, którzy nie atakują jeśli znajdują się już na mapie.
No i niestety takich zasad jest jeszcze kilka.
A jak już o szeroko pojętym balansie, to podstawowemu setupowi i 1550 z kartami promo też można nieco nawrzucać
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

Mówisz o mojej karcie? Bo do mojej go "dorysowalem" - zwracałem nawet uwagę na BGG autorowi, że jest jedna taka karta z pionkiem agenta :).

Wrzuciłem wersję z wektorowym tekstem, powinna być lepsza jakość druku - pobierzcie sobie na nowo.
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: hjk61 »

Miałem na myśli pomoc gracza, którą spolszczył inny użytkownik
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ave.crux »

hjk61 pisze: 19 sty 2024, 11:58 Jest też błąd, prawdopodobnie w oryginale.
Oneshot konspiracji atakuje także agentem pionka z karty (sprawdziłem, jest aż jedna taka karta!).
Czyli w starej karcie pomocy też jest error? Trzeba w takim razie poprawić.

Edit: gotowe i zaktualizowane.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: hjk61 »

Jeśli nic nie zmieniłeś w grafice, to błąd jest w oryginale.
Być może w międzyczasie były zmiany w living rules.
A Twojej pomocy gracza Warlock jeszcze nie przejrzałem jak co. Coś na telefonie nie chcialo mi jej odtworzyć. Ale potem chętnie zajrzę na komputerze
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: hjk61 »

@Warlock nie zauważyłem nic co było sprzeczne z zasadami, jedynie przy inkwizycji punkt 1 i 2. Powinny być w odwrotnej kolejności, pierw dwóch biskupów się uśmierca, a w drugiej kolejności, jeśli żadnego tam nie było wcześniej można zabić represjonowaną jednostkę.
A tak to co najwyżej kwestia dodania dodatkowych informacji/doprecyzowanie.
Np bardziej wprost zapisane, że w kampanii musi każdy rycerz zaatakować.
W tradeshift oneshot pierw wystawiamy agentow z karty, represjonujac za darmo, następnie przestawiamy żeton emporium.
Przy ścięciu króla/królowej - bishop przeżywa jeśli znajdował się na karcie króla (to chyba wynika z innych punktów).
Przy sprzedaży karty odrzucamy ją awersem do dołu (w sensie, że to jest chyba niejawna informacja jaką karte sprzedajemy z ręki )
Osobiście uważam za dobry pomysł dodanie nowej rubryki z samymi informacjami kiedy królowa i biskup umierają, a kiedy nie.
Przy wygranej wojnie religijnej w imperium osmańskim gracz może przestawić jednostki znajdujące się w Konstantynopolu.
Istotne może być też jak sie oblicza dominującą religię i że pirat leżący bezpośrednio między dwiema teokracjami jego wyznania liczy sie podwójnie - po razie dla obu z osobna.
Zebrane razem informacje nt kiedy represja jest obowiązkowe, kiedy za darmo lub wiąże sie z zapłata/otrzymaniem florena.
Pewnie trochę przydatnych informacji by się znalazlo, szczególnie z konkretnymi umiejętnościami na kartach.
Ale to wtedy coraz mniej pomoc gracza, a coraz bardziej instrukcja. Więc kwestia wlasnego widzimisie, niemniej podałem rzeczy które ja uważam za potencjalnie warte rozpatrzenia
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

I super! Dzięki wielkie, poczekam na szerszy feedback, zbiorę wszystkie uwagi i zrobię większy update ;). Nie zawrę tu wszystkiego, nie ma opcji - za dużo tekstu się zrobi... Kusi mnie dodanie rubryki z warunkami zwycięstwa, ale to za jakiś czas.
ckbucu
Posty: 354
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 395 times
Been thanked: 551 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ckbucu »

hjk61 pisze: 19 sty 2024, 14:26 W tradeshift oneshot pierw wystawiamy agentow z karty, represjonujac za darmo
Jesteś pewien, że wystawiając agenta represjonujesz za darmo? Wydaje mi się, że zawsze, wystawiając agenta z karty, jeśli chcesz zrobić represję (wstawić agenta w miejsce innego pionka w lokacji), musisz za nią zapłacić. A jak Cię na nią nie stać i nie ma miejsca na agenta z one-shota bez walki, to nie możesz go wykonać.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

W tym przypadku represjonowanie za darmo wynika nie z wystawienia agentów, tylko z zakrycia danego miejsca dyskiem. ;)
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: hjk61 »

Faktycznie. Coś sobie w głowie pomieszałem. Darmowa repesja przy trade shift zapewne odnosi się wyłącznie do represji jednostki na której stawia się dysk. A ja coś sobie pociągnąłem to dodatkowo pod represjonowanie agentami z karty
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: DarkSide »

Jak będą wersje ostateczne, to niech mi ktoś na priva podeśle linki to zamieszczę je w pierwszym poście tematu :)

EDIT: Wrzuciłem do pierwszego posta link do plików z kartami pomocy od ave.crux. Jeśli ten tymczasowy hosting będzie się robił się nieaktywny to postaram się odświeżać. Gdy tylko plik będzie dostępny przez BGG to podmienię linka.
EDIT 2: Również plik od warlocka jest już w pierwszym poście. Również zmieniłem kolejność i teraz wydanie najświeższe od Galakty jest u góry strony, a wydania starsze niżej.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2024, 14:55 przez DarkSide, łącznie zmieniany 2 razy.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

Moja karta jest na ten moment gotowa. Jeśli ją rozwinę to z czasem ;). Na razie wszystko jest ok (wersja z dopiskiem 1.12).
Awatar użytkownika
Vuk0
Posty: 67
Rejestracja: 28 mar 2021, 12:46
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Vuk0 »

Potrafi ktoś porównać Pax Renaissance z Wojną o Pierścień co do mikro zasad, angażującej rozgrywki,
głębi, czy satysfakcji po zakończeniu?
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Deem »

Vuk0 pisze: 21 sty 2024, 13:09 Potrafi ktoś porównać Pax Renaissance z Wojną o Pierścień co do mikro zasad, angażującej rozgrywki,
głębi, czy satysfakcji po zakończeniu?
Na wstępie: PR to moje absolutne top 1, WoP top 3

Mikro zasady: W PR nie ma ich więcej, ale… paxy (przynajmniej te podstawowe Renesans, Porfiriana, Pamir 1ed.) tworzą praktycznie swój własny podgatunek gier. Jak już je załapiesz, to śmigają bezproblemowo, ale pierwszy kontakt może być trudny, bo ciężko porównać je z jakimś innym growym doświadczeniem. W WoP łatwiej o skojarzenie mechanik z innymi grami.

Zaangażowanie w rozgrywkę: remis ze wskazaniem na PR - w obu grach trzeba obserwować ruchy przeciwnika, rozumieć sytuację i, cytując komentatorów sportowych, „antycypować grę”; główna różnica polega chyba na tym, że PR jest bardzo ofensywny, nie da się okopać i zabezpieczyć, a czasami częścią strategii jest pozbycie się królestwa zanim je stracimy i coś na tym zyskać, zamiast topić zasoby

Satysfakcja po zakończeniu - remis; w obu tytułach jest masa sytuacji, które później się wspomina, rozkminia, chwali, rozpamiętuje bez względu na rezultat. Ja po obu mam efekt „zagrajmy jeszcze raz”
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
inny_89
Posty: 158
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 214 times
Been thanked: 89 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: inny_89 »

Vuk0 Grywam w obie. Bardziej cenię sobie PR głównie ze względu na kompaktowość, intensywność rozgrywki i czas gry.

Ale! Należałoby zaznaczyć, że te gry są totalnie inne i nijak je można porównać.

W Pax Renaissance jest od cholery mikrozasad. Wydaje mi się, że łatwiej mi było ogarnąć WoP.

Wystarczy przejrzeć dyskusję na temat pomocy gracza by dowiedzieć się, że od ogólnych zasad są wyjątki, które dotyczą jakichś konkretnych kart.

Co więcej w WoP wygrywasz militarnie albo poprzez wrzucenie pierścienia do góry albo jak Frodo dostanie szajby od zepsucia. Więcej opcji na zwycięstwo jest w Pax Renaissance.

W Pax Renaissance też jest istotne na ilu grasz. Jeżeli na 2 to masz rozgrywkę szachową. (Ja nie lubię)
Na 3 jest najlepszy balans pomiędzy chaosem na planszy a obraną strategią. Na 4 to często wręcz loteria jeżeli chodzi o to jak będzie wyglądać scena Europy zanim znowu do Ciebie wróci tura.

W WoP jest rozgrywka ZNACZNIE powolniejsza. Bardziej w WoP czuje klimat zagrywanych kart. W PR znowu właściwie możesz olać nazwę karty nie mówiąc o tym, żeby czytać co to za wydarzenie zagrywasz. Liczą się symbole i kolory.

Znacznie bardziej angażujący w rozgrywkę jest z pewnością Pax Renaissance. Ponieważ musisz non-stop śledzić zmiany i blokować wygraną u następnego gracza a samemu dążyć do celu.

Natomiast jeżeli chodzi o satysfakcję z rozgrywki to u mnie są te gry na równi. Uważam , że są na tyle różne że ta kwestia jest bardzo indywidualna.

No ale jedną partię w Pax Renaissance robię w 1,5 h około, czasami dłużej. W WoP napalam minimum 4h.
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ave.crux »

@warlock
Przeglądałem BGG w związku z promo kartami, które też zakupiłem dla wariantu 1550. Pytałeś tam o wtasowanie tych kart do ogólnej talii i granie z nimi w wariant podstawowy. Jak ostatecznie zrobiłeś i czy wtasowanie tych kart coś zmieniło w związku z balansem/odczuciami z rozgrywki?
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

ave.crux pisze: 23 sty 2024, 07:36 @warlock
Przeglądałem BGG w związku z promo kartami, które też zakupiłem dla wariantu 1550. Pytałeś tam o wtasowanie tych kart do ogólnej talii i granie z nimi w wariant podstawowy. Jak ostatecznie zrobiłeś i czy wtasowanie tych kart coś zmieniło w związku z balansem/odczuciami z rozgrywki?
Nie zagrałem jeszcze z tym wariantem - na razie ciężko mi znaleźć stałą ekipę do Pax Rena (kiedyś graliśmy regularnie z Piotrkiem z Dżentelmentów przy Stole, ale to dawne dzieje... :().

Szczerze mówiąc zostawiłbym ten wariant w pudełku na pierwsze -dziesiąt rozgrywek ;).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

Na razie jedyna rzecz w tłumaczeniu jaka mnie gryzie to przetłumaczenie "regime change" jako "zmiana ustroju". Zmiana ustroju kojarzy mi się z przejściem np. z monarchii na republikę (co jest tylko jedną z możliwości w Pax Renie). Ale jak Król się żeni albo zostaje podbity to monarchia nadal pozostaje monarchią - chyba wolałbym, żeby ktoś to przetłumaczył jako "zmiana władzy" albo "zmiana rządów".

Pewnie się czepiam, ale to kluczowe pojęcie przewijające się przez całą grę ;).
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ave.crux »

warlock pisze: 25 sty 2024, 07:04 Na razie jedyna rzecz w tłumaczeniu jaka mnie gryzie to przetłumaczenie "regime change" jako "zmiana ustroju".
Spoiler:
Nie grałem, ale przy tłumaczeniu pomocy miałem dosłownie takie same przemyślenia. Musiałem sobie wpoić że to bardziej słowo klucz. Na pewno będzie to sprawiało graczom problemy w związku z tym czy obracać króla czy nie.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
GapcioMaluszek
Posty: 150
Rejestracja: 30 paź 2019, 13:10
Has thanked: 11 times
Been thanked: 37 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: GapcioMaluszek »

Krótki materiał o tym jak wygląda Pax Ren, może kogoś zainteresuje :D

Awatar użytkownika
bexolini
Posty: 218
Rejestracja: 02 kwie 2020, 23:04
Has thanked: 61 times
Been thanked: 137 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: bexolini »

@warlock Świetna karta pomocy gracza ! Btw czy w punkcie 5 zmiany ustroju nie powinno być słowo "Wyzwolić" zamiast emancypować ?
Mój wątek sprzedażowy: viewtopic.php?f=65&t=66909
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: dave8 »

Świetna jest implementacja tej gry na BGA. Gra się rewelacyjnie - polecam.
RafalRafal
Posty: 12
Rejestracja: 09 lis 2018, 17:10
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: RafalRafal »

Prosiłbym o podpowiedź, jak zagrać w PR na bga. Bo rozumiem, że na razie jest w wersji testowej?
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: hjk61 »

Wejdz na discord wydawcy Ion Game Design i tam pod kanalem pax renaissance jest podkanal alpha acces. Poproś tam o dodanie i podaj swój nick z BGA
Link do discorda
https://discord.gg/ATSatqry3c
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

bexolini pisze: 26 sty 2024, 18:32 @warlock Świetna karta pomocy gracza ! Btw czy w punkcie 5 zmiany ustroju nie powinno być słowo "Wyzwolić" zamiast emancypować ?
Tak, poprawię to przy okazji jakoś ;). Nie wiem dlaczego wydawało mi się że w wersji PL to figuruje jako emancypacja ;)
ODPOWIEDZ