Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: jacobPL »

Golin pisze: 17 gru 2023, 09:15
jacobPL pisze: 16 gru 2023, 00:15 Grałem z osobą, która grała już każdą frakcją ze 3 razy i powiedziała, że największy fun jest przy 2 lub 4 os, czyli odmiennie niż część mówi, tj. 3 os. z automatem państowym.
ale we dwie osoby z 2 automami?
Jedną, chyba jako Państwo tylko - nie pamiętam :(

Akwamarynowy pisze: 17 gru 2023, 17:10
jacobPL pisze: 16 gru 2023, 00:15 Grałem z osobą, która grała już każdą frakcją ze 3 razy i powiedziała, że największy fun jest przy 2 lub 4 os, czyli odmiennie niż część mówi, tj. 3 os. z automatem państowym.
Nie tylko Twój kolega. BGG również tak mówi ;)
Szczerze mówiąc, osobiście jestem nastawiony (nadal, bo nie grałem w ten posób), że zarówno czas rozgrywki i wymóg czwartej osoby uratuje fakt, że 3 os. skład z automatem państwoym działa wystarczająco dobrze. Czy nie można potraktować automy Pańśtwa jako pewna losowość/regrywalność, coś jak wydarzenia w innych grach? Dla 2 os. są lepsze gry, dla 4 os. siądą parę razy w roku, ale to w 3 os. rozgrywce upatrywałbym powodu do zakupu. Muszę sprawdzić.
fuflak
Posty: 11
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:35
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: fuflak »

Nie ma w "Hegemony" automy Państwa. Państwo jako grywalna frakcja jest dostępna tylko w rozgrywkach 4-osobowych i zawsze gra nim człowiek. Czyli jeśli chce się zagrać Państwem w trybie solo to trzeba sterować trzema przeciwnikami-automami (pozostałe frakcje). Państwo jako frakcja jest najbardziej płynna w swoich decyzjach i ciężko tutaj o automę. W rozgrywkach 3- oraz 2-osobowych (Klasa Robotnicza + Kapitalista + Średnia) gra się bez frakcji Państwa - jest ono wtedy biernym bytem, niejako "rynkiem", który zmienia się pod wpływem ustaw i decyzji grywalnych frakcji.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: tomp »

Próbował grać w dwójkę na dwie ręce?

Np. wynik rozstrzygać jak w Dominant Species, końcowy wynik to minimalna wartość z wyników z frakcji, które były obsługiwane przez gracza.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Janusz1120
Posty: 5
Rejestracja: 25 sty 2019, 15:28
Has thanked: 1 time

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Janusz1120 »

1. Czy grając w dwie osoby, zawsze używa się klasy robotniczej i kapitalistów ? Czy mając automy, możemy wybrać dowolną z trzech opcji?

2.Wtedy rozumiem, że państwo jest wypadkową decyzji podejmowanych przez graczy?

3.I czy faktycznie gra jest dobra na dwie osoby ? Bo właśnie w tym celu chciałbym ją zakupić.

4.Lubię obsługiwać automy, myślicie, że jest szansa rozegrać sobie partie solo z dodatkowymi automami ? I jak one działają, są wymagające, duża losowość w nich występuje, w zależności od tego co już się wydarzyło na planszy?

5.Interesuje mnie też wasze zdanie na temat dodatku z wydarzeniami historycznymi. Wnosi dużo regrywalnosci ?

Planuję kupić wszystko co wyszło po polsku.

Wiem, że dużo pytań, ale będę wdzięczny za pomoc z waszej strony. Obejrzałem kilka instrukcji, recenzje, troszkę poczytałem i gra wydaje mi się mega klimatyczną i ciekawa. Dlatego jestem bardzo mocno nakręcony na tytuł.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Apos »

Czy łatwo zasiąść za sterami klasy społecznych, kontrolować aspekty państwa oraz dbać o swój lud? Kilka słów o Hegemony - wyjątkowej grze o nietuzinkowej temacie, niedawno wydanej przez Portal Games Polska na naszym rynku.

Hegemony to gra o polityce, ekonomii oraz życiu codziennym. Przeciąganie liny między trzema klasami społecznymi oraz państwem. Każdy gracz ma swój interes w grze i stara się zmienić sytuację w kraju na swoją korzyść, kosztem innych graczy. Państwo to natomiast “opiekun” tego całego grajdołu, musi zdobywać poparcie klas społecznych, reagować na kryzysy i dbać o ład i skład.

Ta gra jest trudna do przedstawienia za pierwszym razem. Występuje tu bowiem duża asymetria klas. Najpierw tłumaczymy podstawy, a później każdemu graczowi o co ma grać (cele są inne), jakie ma "narzędzia" aby je osiągnąć oraz jak ma oddziaływać na pozostałych. Wrażenia, przebieg rozgrywki oraz jej dynamika będą inne, w zależności od obranej roli. Przypomina mi to gry takie jak Root bądź Zatoka Kupców.
Gdy rozgrywka ruszy to się dzieje. Dla mnie najfajniejszą częścią jest dynamika rozgrywki na planszy oraz rozmowy nad planszą. W grze bardzo dużo się dzieje, bo w każdej rundzie powstają nowe firmy, ludzie znajdują zatrudnienie lub są zwalniani, zmieniają się ustawy, są różne sytuacje polityczne, kryzysy... Jest też ciekawy system głosowania, gdzie klasy dogadują się między sobą, głosują w swoim interesie. Państwo głosów nie ma, ale może w pewien sposób na to wpływać.
W naszej pierwszej rozgrywce, gracze w połowie gry doprowadzili do upadku finansowego państwo i mieli niezłe zdziwienie gdy przyszedł nowy rząd i już nie było tak kolorowo…

Wrażenia - trudno spotykane w planszówkach. Cały czas rozmawiamy o tej czy innej akcji, o cenach, o podatkach. Jak ktoś siedział obok, to mógł się za głowę złapać, w co oni grają. Jest to bardzo oryginalna, tematyczna i klimatyczna gra. Zupełnie inna od typowego euro czy ameri i wywołuje ogrom emocji. Były salwy śmiechu, poważne rozmowy o współpracy oraz płacz gdy trzeba było zaciągać pożyczki.

Co mi się podobało:
- Klimat!
- Sposoby punktowania
- Satysfakcja ze zdobywania punktów
- Dynamika rozgrywki
- Interakcja między graczami
- Asymetria oraz rozgrywka 4-osobowa
- Niska i kontrolowana losowość

A co mniej:
- Czas pierwszej rozgrywki oraz tłumaczenie zasad. Ten “minus” od drugiej partyjki stanie się tak naprawdę nieaktualny
- rozgrywka zależy od wybranej roli i trzeba zagrać w sumie 4 razy, aby znaleźć ulubioną.

Powiem Wam, bawiłem się świetnie, mimo tego że byłem zmęczony tłumaczeniem wszystkich zasad, klas, zależności oraz pilnowania całej rozgrywki. Teraz, gdy zasady weszły w krew i już wiem co jest od czego - kolejna gra pójdzie znacznie sprawniej jak i tłumaczenie nowym graczom.
Po skończonej grze, jeszcze przez pół godziny dyskutowaliśmy o rozgrywce. Emocje nie opadły i było nam mało. Bardzo chętnie zagram ponownie na 4 graczy, a gdy będzie chętnych więcej, to wyciągniemy John Company. Na mniej graczy zagram w co innego.
Jest to jedna z najbardziej oryginalnych i emocjonujących gier w jakie grałem w 2023. Hegemony blisko do wyśmienitego John Company czy rewelacyjnego Voidfall.
Atk
Posty: 1395
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Atk »

Spoiler:
Ja znów słyszałem, że JC jest zajefajne ale Hegemony jeszcze lepsze, dlatego tylko skusiłem się na Hegemony, a nie na JC. Teraz zaczynam myśleć o JC 🤔
Ostatnio zmieniony 24 gru 2023, 22:30 przez Atk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Apos »

Atk pisze: 24 gru 2023, 16:00 Ja znów słyszałem, że JC jest zajebiste ale Hegemony jeszcze lepsze, dlatego tylko skusiłem się na Hegemony, a nie na JC. Teraz zaczynam myśleć o JC 🤔
Łączy je trochę elementów jak tematyka, gra nad stołem, interakcja, semi-cooperacja.
Obie gry mogę być trudne na początku ze względu na nieszablonową rozgrywkę. JC2 gramy z marszu od drugiej rozgrywki i idzie to zaskakująco sprawnie. Większość gry to rozmowy i emocje nad stołem. Elementy takie jak akcje z poszczególnych ról, konflikty w Indiach, głosowania wykonujemy mechanicznie, bo tak na dobrą sprawę są one proste. W Hegemony, od drugiej gry myślę, że będzie podobnie :)

Różnice pojawiają się w np. losowości i tak paru znajomych nie przepada za JC2, bo drażnią ich kostki czy losowych dociąg uchwał lub wydarzeń. Inna kwestia to asymetria, która objawia się na różne sposoby. W JC2 raz piastujesz rolę gubernatora i prezydenta, a raz zarządzasz handlem i wojskiem. Dodatkowo sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, bo członkowie rodziny przechodzą na emeryturę, a współgracze chętnie zabiorą Ci piastowane wcześniej stanowiska. W Hegemony wybierasz na początku rolę i grasz nią do końca. Grasz pod określone cele punktowe swojej klasy, lawirujesz między innymi graczami, sytuacją na rynku oraz w państwie.

U siebie widzę miejsce dla obu tych gier na regale i bardzo chętnie obie będę wyciągał na stół. Wszystko zależy czy mamy 4 czy 5 graczy.
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: kamilpr »

Jak oceniacie trudność grania poszczególną klasa ? Gramy dziś 1 raz i zastanawiam się jakiemu graczowi dać która klasę/państwo.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4474
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 849 times
Kontakt:

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Hardkor »

kamilpr pisze: 29 gru 2023, 10:30 Jak oceniacie trudność grania poszczególną klasa ? Gramy dziś 1 raz i zastanawiam się jakiemu graczowi dać która klasę/państwo.
Najprostrza jest wg mnie klasa robotnicza. Potem na równi państwo i kapitaliści (aczkolwiek uważam państwo za minimalnie łatwiejsze). Państwo wymaga wyczucia kiedy co robić i z kim się kiedy przymierzyć, zaś kapitaliści to excel i optymalne opróżnianie magazynów i kupowanie do nich. Klasę średnią uważam za najtrudniejszą klasę do gry.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Atk
Posty: 1395
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Atk »

kamilpr pisze: 29 gru 2023, 10:30 Jak oceniacie trudność grania poszczególną klasa ? Gramy dziś 1 raz i zastanawiam się jakiemu graczowi dać która klasę/państwo.
Na państwie polecam również dać takiego, który jest najbardziej wygadany, tam nie może być osoba zamulająca.
gregoff
Posty: 794
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 522 times
Been thanked: 153 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: gregoff »

Ja byłem państwem i mogę częściowo potwierdzić. Jednak według mnie pierwsza rozgrywka i tak do piachu. My mimo przeczytania instrukcji, pomocy graczy i jednak w towarzystwie ogranym planszówkowo pierwsza runda ponad 2h. Bez rozkładania zaczynaliśmy koło 14:30 a kończyliśmy 3 rundę koło 19 i niestety dwóch graczy musiało się zmywać bo do domu wracali.

Liczę, że około 45 minut - 1h na rundę trzeba liczyć od drugiej rozgrywki kiedy już wszyscy zagrali przynajmniej raz.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: crazygandalf »

Nagraliśmy rozgrywkę dwuosobową w tenże tytuł wraz z naszą opinią. Może kogoś zainteresuje.:D
Hegemony
Awatar użytkownika
Robin Wood
Posty: 78
Rejestracja: 06 lis 2021, 17:10
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Robin Wood »

Oczywiście jest już gotowy insert dla wersji Polskiej.

Dokładnie taki jak w poście poniżej. Wymienione są wszystkie opisy na wersję polską.

Zapraszam :)

SZNUREK do insertu
mement0
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2017, 19:53
Been thanked: 3 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: mement0 »

witam
czy może ktoś posiada w pdf dwustronnicowy skrót zasad jaki był dołączany do niektórych gier i mógłby mi podesłąc ;)
z góry wielkie dzięki.
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: profes79 »

Ja po pierwszej rozgrywce jestem zachwycony. Zagraliśmy nie ustrzegając się drobnych błędów (bo ilość drobiazgów o których trzeba pamiętać jest imponująca) ale ogólne wrażenie zostawiłą pozytywne. Wygrało Państwo przed Kapitalistami i Klasą Średnią. Szykujemy się na kolejną rozgrywkę - nadal chyba jeszcze bez dodatków.

Co mnie nieco razi to słabo złożona instrukcja - zamiast dać wszystkie rzeczy "wspólne" w jedno miejsce a potem omawiać poszczególne klasy, instrukcja jest w połowie rozdzielona i efekt jest taki, że non stop sie lata z jednej strony na drugą bo w zasadzie to co jest w instrukcji dotyczącej poszczególnych klas i tak jest na kartach pomocy.

Edit: grałem Państwem i widzę, że ta frakcja ma zadanie balansujące pomiędzy poszczególnymi pozostałymi trzema frakcjami a do tego musi kierować się bieżącymi programami politycznymi, które często nijak sie mają do tego, czym Państwo akurat się rządzi. Do tego mocno lubią namieszać wydarzenia - w pierwszej rundzie wysadziłem z siodła Robotników bo wydarzenie "konflikt zewnętrzny" skłoniło mnie do wydania całych zasobów opieki zdrowotnej na wydarzenie :) Generalnie asymetryczność czuć; najbardziej chyba napocić się muszą robotnicy i klasa średnia; państwo ma misję taką trochę reagującą (chociaż mam ochotę zagrać nieco inaczej kolejnym razem) a kapitaliści w zasadzie siedzą i sobie dłubią swoje. Niemniej jednak gra póki co trafia u mnie na pierwsze miejsce w 2024 roku. Dawno po pierwszej partii nie byłem tak grą zachwycony.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2024, 09:15 przez profes79, łącznie zmieniany 1 raz.
Atk
Posty: 1395
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Atk »

profes79 pisze: 28 sty 2024, 08:57 Ja po pierwszej rozgrywce jestem zachwycony. Zagraliśmy nie ustrzegając się drobnych błędów (bo ilość drobiazgów o których trzeba pamiętać jest imponująca) ale ogólne wrażenie zostawiłą pozytywne. Wygrało Państwo przed Kapitalistami i Klasą Średnią. Szykujemy się na kolejną rozgrywkę - nadal chyba jeszcze bez dodatków.

Co mnie nieco razi to słabo złożona instrukcja - zamiast dać wszystkie rzeczy "wspólne" w jedno miejsce a potem omawiać poszczególne klasy, instrukcja jest w połowie rozdzielona i efekt jest taki, że non stop sie lata z jednej strony na drugą bo w zasadzie to co jest w instrukcji dotyczącej poszczególnych klas i tak jest na kartach pomocy.
Graliście w 3 osoby? Bo jeśli tak to państwo zdaje mi się jest obsługiwane "samo". Pytam bo nie wiedzę roboli wymienionych.
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: profes79 »

Atk pisze: 28 sty 2024, 09:14
profes79 pisze: 28 sty 2024, 08:57 Ja po pierwszej rozgrywce jestem zachwycony. Zagraliśmy nie ustrzegając się drobnych błędów (bo ilość drobiazgów o których trzeba pamiętać jest imponująca) ale ogólne wrażenie zostawiłą pozytywne. Wygrało Państwo przed Kapitalistami i Klasą Średnią. Szykujemy się na kolejną rozgrywkę - nadal chyba jeszcze bez dodatków.

Co mnie nieco razi to słabo złożona instrukcja - zamiast dać wszystkie rzeczy "wspólne" w jedno miejsce a potem omawiać poszczególne klasy, instrukcja jest w połowie rozdzielona i efekt jest taki, że non stop sie lata z jednej strony na drugą bo w zasadzie to co jest w instrukcji dotyczącej poszczególnych klas i tak jest na kartach pomocy.
Graliście w 3 osoby? Bo jeśli tak to państwo zdaje mi się jest obsługiwane "samo". Pytam bo nie wiedzę roboli wymienionych.
Graliśmy w czwórkę i Robotnicy byli na szarym końcu; już nie chciałem ich dodatkowo piętnować :P
Wyniki były Państwo 98, Kapitaliści 88, Klasa średnia 85, Robotnicy 76
mapy
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2021, 22:33

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: mapy »

Montesque pisze: 14 gru 2023, 12:24
brutusss pisze: 09 gru 2023, 13:13 Pytanie do posiadaczy wersji PL.

W pudełku od dodatku Kryzys i Kontrola, w osobny woreczku jest żółta karta automy 'przydziel pracowników'.

Czy to jest jakaś poprawka, bo obejrzałem te karty i nie widze różnicy między tymi ofoliowanymi a tą dodaną luzem?
Niepoprawna karta ma robotnika z klasy robotniczej na grafice, zamiast klasy średniej.
Nie jest czasem odwrotnie? Powinno być tych kart priorytetu akcji po 6 dla klasy (6 czerwonych, 6 żółtych, 6 niebieskich). Po wymienieniu karty zgodnie z tym co napisałeś (na "przydziel pracowników" z grafiką klasy średniej) kart z grafiką klasy średniej (żółtych) będzie 7, a tych czerwonych będzie 5.

Nie grałem jeszcze. Mogę nie mieć racji. Pytam bo dorwalem grę gdzie to wszystko jest wymieszane i staram się porozdzielać.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: andrzejstrzelba »

Od czwartku przez 3 dni mieliśmy okazję poznawać tę grę i chciałem podzielić się wrażeniami.
Do tej pory graliśmy głównie w dungeon crawlery a najtrudniejszy "nie DC" to chyba Wyprawa do El Dorado.
Zagraliśmy łącznie 7 razy za każdym razem na trzech graczy. Pierwsza rozgrywka 8 godzin z czytaniem zasad dla wszystkich i zaglądaniem do instrukcji a i tak zrobiliśmy błąd w przygotowaniu który (jak się później okazało) zupełnie zdyskwalifikował partię. Później też jeszcze błędy robiliśmy ale nie jakieś kluczowe. Co rozgrywkę zmienialiśmy sobie frakcje, żeby mieć okazje jak najlepiej je poznać. Tak naprawdę dopiero za 7 razem zagraliśmy bez błędów. Wtedy też nasze wyniki punktowe znacząco wzrosły ale to też pewnie też przez to że wiedzieliśmy już jak grać.

Dla nas ta gra jest absolutnie wyjątkowa. Pewnie wpływ na to ma nasz nikłe doświadczenie z tytułami podobnej ciężkości i tematyki. Pomimo rozgrywek do 3 - 4 w nocy i zmęczenia wciąż mieliśmy ochotę na więcej. Po każdej kolejnej rozgrywce można było usłyszeć "aaaa, teraz już wiem jak grać tą frakcją, teraz już wiem jak trzeba grać żeby wygrać" po czym gdy przyszło do gry okazywało się że jednak nie tędy droga.

Podsumowując 3 dni grania, 7 partii, 27 godzin i tak naprawdę dopiero ostatnia rozgrywka świadoma, z dosyć optymalnymi ruchami. Być może wynika to z naszego słabego ogrania, a być może tej grze rzeczywiście trzeba dać sporo czasu na jej poznanie, ale naszym zdaniem warto. Rewelacyjna gra i jeżeli tylko ktoś może zainwestować w nią sporo czasu to warto.
chrislion73
Posty: 37
Rejestracja: 08 lip 2018, 21:56
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: chrislion73 »

Myślę o zakupie Hegemony, ale ponieważ gramy raczej w 2 osoby (rzadko w 3) od razu zakładam zakup dodatku: Kryzys i kontrola.
Tylko nasuwają mi się pytania:
1 - Jak skomplikowana jest obsługa automy? Wiem, że w pudełku są dwa rodzaje autom: łatwa i trudna, tylko co to znaczy łatwa?
2 - O ile będzie wydłużona gra 2 osobowa + łatwa automa a o ile + trudna automa?
3 - Czy łatwa automa (np. Klasy Średniej) także na wpływ na głosowanie? Zakładam, że trudna automa ma taki wpływ, choć może się mylę?
4 - W dodatku są zdaje się nowe karty dla Państwa. Jak bardzo zmieniają one grę? (zakładając grę 2os + automa)
Może ktoś zna odpowiedzi na te pytania?
bosik111
Posty: 296
Rejestracja: 12 gru 2013, 13:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 32 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: bosik111 »

chrislion73 pisze: 05 mar 2024, 20:13 Myślę o zakupie Hegemony, ale ponieważ gramy raczej w 2 osoby (rzadko w 3) od razu zakładam zakup dodatku: Kryzys i kontrola.
Tylko nasuwają mi się pytania:
1 - Jak skomplikowana jest obsługa automy? Wiem, że w pudełku są dwa rodzaje autom: łatwa i trudna, tylko co to znaczy łatwa?
2 - O ile będzie wydłużona gra 2 osobowa + łatwa automa a o ile + trudna automa?
3 - Czy łatwa automa (np. Klasy Średniej) także na wpływ na głosowanie? Zakładam, że trudna automa ma taki wpływ, choć może się mylę?
4 - W dodatku są zdaje się nowe karty dla Państwa. Jak bardzo zmieniają one grę? (zakładając grę 2os + automa)
Może ktoś zna odpowiedzi na te pytania?
To ja się dołączę do pytań kolegi, grał ktoś może z automą solo, i jak wrażenia? Dwie automy w grze to za dużo do ogarnięcia czy da się pociągnąć?
fenrir86
Posty: 29
Rejestracja: 26 cze 2015, 14:10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: fenrir86 »

chrislion73 pisze: 05 mar 2024, 20:13 Myślę o zakupie Hegemony, ale ponieważ gramy raczej w 2 osoby (rzadko w 3) od razu zakładam zakup dodatku: Kryzys i kontrola.
Tylko nasuwają mi się pytania:
1 - Jak skomplikowana jest obsługa automy? Wiem, że w pudełku są dwa rodzaje autom: łatwa i trudna, tylko co to znaczy łatwa?
2 - O ile będzie wydłużona gra 2 osobowa + łatwa automa a o ile + trudna automa?
3 - Czy łatwa automa (np. Klasy Średniej) także na wpływ na głosowanie? Zakładam, że trudna automa ma taki wpływ, choć może się mylę?
4 - W dodatku są zdaje się nowe karty dla Państwa. Jak bardzo zmieniają one grę? (zakładając grę 2os + automa)
Może ktoś zna odpowiedzi na te pytania?
1-2.Zaawansowana jest bardzo czasochłonna - dodaje czasu jak u zwyklego gracza blisko +1 h. W trudnej masz cały algorytm - jaka akcja jest dla automy najbardziej opłacalna ( sama gra jest ciężka + obsługa zaawansowanej automy to dla mnie zbyt wiele). Łatwa to około +40 minut do czasu gry - dobierasz kartę i wykonujesz pierwszą możliwą z w sumie 6 akcji ( 4 symbole+specjalna+akcja jak już nie może nic zrobić).
3. Dla każdej automy masz taki sam algorytm do głosowania - do pomocy masz 3 karty i wynajdujesz w jakiej sytuacji się znajdujesz. Działa to ok.
4. Kryzys i kontrola dodaje karty dla każdej klasy - karty z negatywną interakcją - masz do wyboru czy z nimi grać. Z nowymi kartami interwencji IMF nie graliśmy.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Apos »

fenrir86 pisze: 07 mar 2024, 08:54
Spoiler:
4. Kryzys i kontrola dodaje karty dla każdej klasy - karty z negatywną interakcją - masz do wyboru czy z nimi grać. Z nowymi kartami interwencji IMF nie graliśmy.
Możesz powiedzieć coś więcej o tych kartach z negatywną interakcją? Jak one wypadają w praniu?
Gramy zawsze w pełnym składzie i uwielbiamy interakcję - im tej więcej, tym lepiej :D
fenrir86
Posty: 29
Rejestracja: 26 cze 2015, 14:10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: fenrir86 »

Szczerze jeszcze nie graliśmy z tymi kartami - każda decyzja w podstawowej grze na kogoś wpływa i jest to dla nas wystarczające - w tej grze jest 110% interakcji:) i nie ma potrzeby by komuś ukraść kostki wpływu lub coś w tym stylu. Dodatek bym kupił tylko dla automy
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Hegemony (V. Bagiartakis, V. Timotheou)

Post autor: Apos »

fenrir86 pisze: 07 mar 2024, 11:46 Szczerze jeszcze nie graliśmy z tymi kartami - każda decyzja w podstawowej grze na kogoś wpływa i jest to dla nas wystarczające - w tej grze jest 110% interakcji:) i nie ma potrzeby by komuś ukraść kostki wpływu lub coś w tym stylu. Dodatek bym kupił tylko dla automy
Dla mnie tej interakcji mogło być więcej :). Jesteśmy przyzwyczajeni do "dżentelmeńskiej" walki na noże rodem z Paxów, Splotterów czy 18XX.
Dodatek ten kupiłbym tylko dla elementów innych niż autora, bo z takich rozwiązań nie korzystamy. Zawsze mamy pełny skład na Hegemony :D
ODPOWIEDZ