Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Degohl
Posty: 30
Rejestracja: 12 lip 2021, 08:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Degohl »

Koniec nakładu, szybko poszło :lol:

Źródło: Galakta FB
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 3805730119
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

Nie martw się, myślę że 75% tych egzemplarzy trafi na OLX ;).
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Kal-El83 »

warlock pisze: 29 sty 2024, 17:44 Nie martw się, myślę że 75% tych egzemplarzy trafi na OLX ;).
Też się zastanawiam nad skalą wysypu po zagraniu :lol: :lol: ale swój i tak preorderowałem :lol:
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 85 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Reku_ »

Nie zdziwię się jak i mój trafi na sprzedaż. Ale za szybko się za to nie zabiorę żeby sprawdzić.

Ale spróbować warto.
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 200
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 160 times
Been thanked: 111 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: misiencjusz »

A ja wcale nie jestem taki pewien. Miał być wysyp Pamira, FCM, a jednak aż tyle ich nie ma. No i nakład raczej nie był jakiś horrendalny bo nadal to raczej eksperyment jak daleko da się przesunąć granicę.
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Kal-El83 »

Pamir wydaje mi się bardzo „elegancki” pod względem zasad. Renesans robi wrażenie bardziej złożonego (co każdy na yt/spotifajach potwierdza).
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: dominGeS »

Zamówiłem w przedsprzedaży i czekam...Boje się tej gry jak żadnej innej do tej pory. Oglądam masę różnych recenzji i omówienia zasad, a odnoszę wrażenie, że nic nie kumam :-( Tak mnie zaintrygowała ta gra, a obawiam się, że może być srogie od niej odbicie. Nastawienie mam jednak bojowe, ale czy znajdę śmiałka do zagrania w PR, który nie skapituluje jak zobaczy z czym to się je...? Tak dużo pytań, a tak mało odpowiedzi ;-)

pozdrawiam
LukaszLozz
Posty: 190
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: LukaszLozz »

OLXowi wysiądą serwery po premierze :twisted:

Żeby nie było, ekspertem nie jestem. Mam na koncie jakieś 20 rozgrywek w Pamira i jadę chyba trzecią w Renesans (korzystam z dobrodziejstw BGA, twardej kopii na ten moment nie kupuję, bo żony do tego nie zaciągnę)

Na YouTube praktycznie na temat gry nie ma nic albo jest mało przystępne. Przebrnąłem kilka (!) razy przez instrukcję i korzystam z pomocy wrzuconej na BGG (ktoś tutaj robił tłumaczenie).
Pierwsze wrażenie - to jedna z najgorszych instrukcji jakie w życiu widziałem i myślę, że kilkukrotnie potęguje odczucie trudności gry. Jeśli rozegra się jedną - dwie partie, weźmie do ręki pomoc z BGG i spojrzy już po wykonaniu ruchów ponownie do instrukci, wszystko nabiera przejrzystości.
Tyle na temat czytelności akcji i struktury gry...

Natomiast złożenie tego w sensowny ciąg akcji i jeszcze ugranie celu zwycięstwa, to inna para kaloszy :D
Ta gra ma taką głębię... z każdą chwilą, z każdą rozgrywką chcę więcej... spróbować innego ruchu, wykminić coś z rynku kart, pokrzyżować komuś plany... jest tu zabawy na długie godziny i na dziesiątki rozgrywek.

Porównując do Pamira, to w afgańskiej wersji jest na oko jakaś połowa złożoności. Jest mocno uproszczony - mniej złożonych akcji, mniej powiązań miedzy akcjami, brak przestrzennej rywalizacji na mapie. Nie wykręca mózgownicy aż tak.

Krótko podsumowując - na pewno warto spróbować, bankowo, na 100%. Renesans jest tego wart w każdym calu. Czy od razu na kartonie? Raczej nie, chyba, że u kogoś (jęsli nie masz doświadczenia z takimi mózgotrzepami). Myślę, też, że dobrze najpierw kilka razy zagrać w Pamira - daje odczucie ale nie topi złożonością.
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: hjk61 »

Nauka renesansu jest o tyle ciężka, że tam zbyt wiele rzeczy się zazębia. Żeby w pełni zrozumieć jedno pojęcie, często trzeba znać jeszcze kilka innych.
Po nauce renesansu z video i czytania instrukcji, niektórych pojęć wielokrotnie wziąłem się za instrukcję pamira.
Różnica ogromna, pamir praktycznie nie ma wyjątków w zasadach i tej głębi działań. Jak dla mnie wykucie obu instrukcji na blachę, to pamir jest ułamkiem renesansu.
Ale żeby nie było tak srogo, to rozumiejąc trzon rozgrywki jako tako można już grać. Wiele niuansów z zasad będzie raz na jakiś czas występować w rozgrywce, a drobne potknięcia w zasadach niekoniecznie muszą mieć istotny wpływ na rozgrywkę/balans
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ave.crux »

Wydaje mi się, że trochę oczerniacie tę instrukcje.
Na razie nie grałem, ale przeczytałem ją dwukrotnie, przetłumaczyłem kartę pomocy i zobaczyłem instruktaż DPS żeby mieć szerszy pogląd na to co będę tłumaczył.
Instrukcja za pierwszym czytaniem nie dała mi za wiele, bo jak się okazało, źle ją czytałem. Przyzwyczajony do instrukcji, która przy słowie klucz po chwili tłumaczy mi co to oznacza leciałem od lewej do prawej kolejne strony, aż przeczytałem całą, a dalej nie wiedziałem co robi Zmiana ustroju. Wówczas zrozumiałem, że jednak warto zatrzymać się przy tekście z kapitalikami i przejść na ostatnią stronę aby dowiedzieć się co to oznacza. Bez tego ciężko jest zrozumieć daną akcje i wydaje się jakby była wytłumaczona po macoszemu (a euro gracze nie lubią jak nie jest konkretnie). Ostatecznie przy drugim podejściu wraz z tłumaczeniem karty pomocy wszystko przebiegło o wiele przyjemniej, a samego czytania nie jest jakoś zbyt wiele (MKUE patrzę na ciebie!). Oczywiście nie dam rady spamiętać, że unicestwienie biskupa ze względu na to, że są oboje na 1 karcie to edykt wormacki, a możliwość zniszczenia represjonowanej figury to pacyfikacja, ale poza tym wszystkie akcje mechanicznie są bardzo dobrze wyjaśnione i opisane. Po prostu trzeba to przeczytać powoli, ze zrozumieniem i koniecznie posługiwać się przykładami (po kilkunastu czy kilkudziesięciu instrukcjach zwykle się je pomija, bo sam tekst wystarczy w zrozumieniu), bo już na sucho dają obraz co będzie się działo w danej akcji.

Jak dla mnie instrukcja jest całkiem dobrze napisana, ale inaczej niż jestem do tego przyzwyczajony. Przerabiałem gorsze instrukcje do prostszych gier, chociażby księgi scenariuszy do Betrayal 2ed.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: skiba »

No i do instrukcji trzeba kilka razy wrócić. My mamy za sobą ze 20 gier lekko i ciągle się dowiadujemy czegoś nowego. Ostatnio np., że po one-shot'cie bitewnym pozostałych agentów trzeba wstawić w wolne pola w docelowym kraju albo represjonować ich na kafelek królestwa, ale NIE można represjonować istniejących już figur, żeby zrobić miejsce. Takich niuansów jest masa i warto ciągle weryfikować swoją znajomość zasad. Albo zagrać na Board Game Arena kilka gier - tam to wychodzi też :D

W pytkę jest wykaz słów kluczowych na końcu instrukcji, w którym wszystkie ważniejsze pojęcia są opisane w sposób łopatologiczny. Na 100% każdy tam będzie wracał kilka razy, żeby sprawdzić, co się dzieje przy "regime change" itd. Jest to bardzo pomocne.
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ave.crux »

Spoiler:
Zła interpretacja.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2024, 10:08 przez ave.crux, łącznie zmieniany 1 raz.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

Spoiler:
Dlaczego? Punkt "represje" wyraźnie mówi, że represjonujesz nadwyżkę agentów (a więc takich, na których nie ma miejsca).
Ostatnio zmieniony 31 sty 2024, 10:16 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ave.crux »

warlock pisze: 31 sty 2024, 10:04
ave.crux pisze: 31 sty 2024, 09:47
Dlaczego? Punkt "represje" wyraźnie mówi, że represjonujesz nadwyżkę agentów (a więc takich, na których nie ma miejsca).
Ah.. czyli ci agenci z karty są represjonowani, a nie represjonują.. My bad.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
niwlak
Posty: 60
Rejestracja: 20 sty 2020, 14:08
Has thanked: 36 times
Been thanked: 30 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: niwlak »

ave.crux pisze: 31 sty 2024, 09:47 @warlock
Pkt 3 na twojej karcie pomocy w zmianie ustroju jest sprzeczny z tym co mówi instrukcja.
Zmiana ustroju w większości przypadków wynika z rozegrania bitwy, a to właśnie po niej rozstawiamy ocalałych agentów. Z formalnego punktu widzenia pkt 3 wykonuje się w fazie bitwy przed zmianą ustroju. Nawet jeżeli pkt 3 zostanie w sekcji zmiany ustroju to nie powinno to kolidować z innymi rzeczami które się dzieją przed. Można ewentualnie go przenieść do sekcji wyżej związanej z bitwą.
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 218
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 187 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Qnnrad »

ave.crux pisze: 31 sty 2024, 08:29 Wydaje mi się, że trochę oczerniacie tę instrukcje.
Na razie nie grałem, ale...
Po pierwsze, bardzo Cię szanuję i dziękuję Ci przetłumaczenie mojej ulubionej karty pomocy dla polskiego towarzystwa! Dzięki niej każdy, kto sobie ją wydrukuje, będzie miał łatwiejsze wejście w system tej gry.

Najważniejsze jednak jest, że podzielałem Twój optymizm tylko na etapie czytania instrukcji.
Wydawało się to całkiem klarowne... do momentu zagrania.
O rany julek, ale to było zderzenie.
Znalezienie czegokolwiek do rozwiania wątpliwości, pomieszanego z poplątanym i z brakującymi odniesieniami - wymaga cierpliwości.
Instrukcja przez całą treść na każdej stronie odwołuje się do terminów które wytłumaczone są grupowo bez ładu na końcu lub gdzieś w środku.
Ostatecznie papierowa wersja poszła pod wypraskę (równie dobrze mógłbym wyrzucić do śmieci) i dalej graliśmy przy wsparciu laptopa z otwartą PDFką - dzięki magicznej zdolności wyszukiwania słów (ctrl+F), bez której byśmy chyba odpuścili.

Pamiętajcie, kochani grający, żeby pierwsze dwie partie grać na luzie - waszym celem jest poznanie tej gry, a nie żadne tam zwycięstwo. I nawet te partie są fenomenalne, świetnie się bawiłem wspinając się po tej krzywej uczenia.
Ale potem jak kliknie, to łolaboga, wasz trud będzie wynagrodzony stukrotnie.
Ta gra to bóstwo planszowego uniwersum.

PS. No i podczas gry odpalcie sobie PDF na komputerze/telefonie i szukajcie słów kluczowych poprzez wyszukiwanie w pliku.
PPS. Jak uczę nowych graczy, to na początek gram tylko z dwoma warunkami zwycięstwa - Imperialnym i Globalizacyjnym.
Na pierwszą grę zwycięstwo Renesansowe i Religijne zostawcie w pudełku - tak ja radzę.
PPPS. Należę do klubu, który uważa, że ta gra byłaby dużo niżej w "ciężkości" na bgg gdyby miała dobrą instrukcję.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2024, 10:26 przez Qnnrad, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 491
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 936 times
Been thanked: 211 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Najlepiej uczyć się tej gry grając pierwszą partię "na sucho" na dwie ręce. Instrukcja jest bardzo dobrze napisana, ale faktycznie trzeba od razu otwierać słowniczek przy jednoczesnej lekturze możliwych akcji.
Przykłady są świetnie zrobione i od razu w obrazowy odpowiadają na pewne pytania i wątpliwości, które mogą się nam nasuwać podczas czytania przepisów.

A tak naprawdę to najlepiej jeśli zagramy z kimś, kto już jest w miarę ograny i wprowadzi nas w grę oraz będzie nadzorował jej przebieg w trakcie.
Ja mam pewnie 30-40 partii na koncie, a i tak grając z podobnie ogranymi graczami czasem coś zagramy źle albo musimy szybko doczytać instrukcję dla specyficznego przypadku, który rzadko się pojawia.
Za to rozgrywki zwracają z nawiązką czas i wysiłek włożone w poznanie tej świetnej gry.
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: hjk61 »

Nie do końca sie zgodzę, że gra ma bardzo dobrze napisaną instrukcję. Zbyt wiele informacji związanych z jednym zagadnieniem trzeba szukać w kilku miejscach. Instrukcja fanowska z bgg w tej materii jest wyraźnie lepsza plus są tam w nawiasach podane punkty, w których jest więcej na dany temat. Choć oczywiście jako całość problemem jest bardziej złożoność gry, niż instrukcja. Choć dałoby się trochę grę uprościć zmieniając kilka drobnych zasad, by gra była bardziej spójną i intuicyjna. Ale to dosłownie tylko kilka rzeczy
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 491
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 936 times
Been thanked: 211 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Każdą grę da się uprościć zmieniając kilka drobnych zasad ;) Jeśli gracie z takimi zmianami to chętnie przeczytam co to za wariant i jak Wam się sprawdza.
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Tijaczer »

Pytanie do tych co zamawiali pax rene.
Czy ktoś już dostał lub chociaż ma paczkę w drodze od sklepu aleplanszówki? U mnie cały czas płatność przyjęta i tyle. Czy ktoś jeszcze został w taki sposób potraktowany?
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: kokosowy14 »

Tijaczer pisze: 31 sty 2024, 17:40 Pytanie do tych co zamawiali pax rene.
Czy ktoś już dostał lub chociaż ma paczkę w drodze od sklepu aleplanszówki? U mnie cały czas płatność przyjęta i tyle. Czy ktoś jeszcze został w taki sposób potraktowany?
Ja od dragoneye odebrałem dzisiaj. Wczoraj wysłali.
Awatar użytkownika
Lomik
Posty: 96
Rejestracja: 21 sie 2017, 21:35
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 18 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Lomik »

3Trolle tez już dostarczyły, ale pytanie było o konkretny sklep
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 200
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 160 times
Been thanked: 111 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: misiencjusz »

Tijaczer pisze: 31 sty 2024, 17:40 Pytanie do tych co zamawiali pax rene.
Czy ktoś już dostał lub chociaż ma paczkę w drodze od sklepu aleplanszówki? U mnie cały czas płatność przyjęta i tyle. Czy ktoś jeszcze został w taki sposób potraktowany?
Moją paczkę od ale planszowek dziś odebrał kurier i ruszyła w drogę
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Odi »

Spokojnie, aleplanszowki to solidny sklep. Wyślą, albo już wysłali.

Swoją kopię już mam. Zacząłem czytać instrukcję od księgi drugiej, od relacji z rozgrywki. Ależ mi zrobiła smaka na grę! Polecam na początek, bo bardzo fajnie pozwala... poczuć klimat gry, zobaczyć też jakieś podstawowe dylematy i akcje. Bardzo zachęcające wprowadzenie. Chyba będę kontynuował czytać księgę II, czyli te artykuły Eklunda i Wehrlego. Mam wrażenie, że to może być właściwy sposób poznania gry, zamiast rzucania się na instrukcję.
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Taungar »

Tijaczer pisze: 31 sty 2024, 17:40 Pytanie do tych co zamawiali pax rene.
Czy ktoś już dostał lub chociaż ma paczkę w drodze od sklepu aleplanszówki? U mnie cały czas płatność przyjęta i tyle. Czy ktoś jeszcze został w taki sposób potraktowany?
Moja paczka w drodze z tego sklepu - dziś nadana.
ODPOWIEDZ