Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
inny_89
Posty: 159
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 214 times
Been thanked: 89 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: inny_89 »

kaimada pisze: 03 lut 2024, 23:40 Ja grałem po obejrzeniu filmiku Wojennika z poprzedniej edycji i nie było większych problemów po przeczytaniu instrukcji.
O, nie widziałem, że WojennikTV coś nagrał w tym temacie. Dzięki, sprawdzę.
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1028 times
Been thanked: 1946 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

https://boardgamegeek.com/filepage/2723 ... -pomocy-pl

Zrobiłem mały update karty pomocy (emancypacja zmieniona na "wyzwolenie" i uzupełniłem punkt 3 zmiany ustroju o dodatkowy "podmiot" ;).
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Golin »

btw jak ktoś czeka na monety to polecam się zainteresować pakietem monet do Glory: Droga do Chwały, w zestawie są srebrne praskie grosze i złote floreny więc ideoloo
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1594
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ave.crux »

Po dwóch rozgrywkach dwuosobowych.
Gra może skończyć się szybko i boleśnie. Wypłukanie się z kasy i odświeżenie rynku, gdzie wchodzi kometa to pewna wygrana oponenta.
Dowiedziałem się, że zarobek na wyprawie handlowej powoduje diametralną zmianę w królestwach i trudności w odpalaniu one-shotów/przejmowaniu królestw.
Niewiadoma na rynku może spowodować, że nie naprawisz już złego ruchu.
Zrozumienie tego co dzieje się na mapie i w tablicach graczy to kluczowa sprawa żeby grać świadomie, jeszcze kilka rozgrywek minie zanim będę to rozumiał tak jak powinienem.
Niby nic nie robiące karty rynku po chwili namysłu zlepiają się w sensowny ciąg przyczynowo skutkowy np.: Kupię kartę, która da mi tylko koncesje z akcji jednorazowej. Wrzucę koncesję na interesującą mnie granicę, zagram oblężenie z tablicy i wówczas będę mógł zagrać kartę z one shotem powstania chłopskiego, która też mi daje koncesje i będę miał przewagę w tej bitwie.
Rekrutacja psuje plany, lepiej wkładać agentów takich jacy są nam potrzebni do planu.
Jak nie grasz wojen religijnych i zwycięstwa religijnego to kolory cię nie interesują.

Na razie jest to dla mnie gra dość dziwna, nigdy nie grałem w coś co mogłoby być podobne. Jedynie w on mars miałem wrażenie po wytłumaczeniu zasad, że nie wiedziałem po co mam wykonywać dane akcje, ale tam jednak wszystko się zlepiało w całość już w połowie rozgrywki. Tutaj konsekwencje poczynań graczy mogą zmienić tyle, że trzeba przemodelować kompletnie swój plan, a i samo wyobrażenie sobie tego co się stanie jest na razie dość trudne. Na ten moment gra po prostu pokazuje mi nowe rzeczy, z których trzeba wyciągać wnioski i wplatać je do kolejnych rozgrywek.
Mam zamiar do końca przyszłego tygodnia zagrać jeszcze kilka razy.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2024, 19:28 przez ave.crux, łącznie zmieniany 1 raz.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: azazelmo »

Golin pisze: 04 lut 2024, 19:19 btw jak ktoś czeka na monety to polecam się zainteresować pakietem monet do Glory: Droga do Chwały, w zestawie są srebrne praskie grosze i złote floreny więc ideoloo
Ja mam dwa komplety, ale złotych (w obu) jest tylko 18. Nie wiem ile tu w Renie wchodzi serio do gry (grałem tylko na dwóch), ale oryginalnych jest więcej. Można oczywiście grać srebrnymi, ale ikony pokazują złote.
Srebrne są super do Pamira.
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Golin »

złote wartość 2 lub 3 a srebrne 1 i git, a Pamir to akurat swoje dedykowane ma idealne
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: NeXuS AlphA »

Właśnie z uwagi na wcześniejsze doświadczenia z Pamirem i dedykowanymi monetami, po popatrzeniu na obecne w Pax Renaissance "pastylki" uznałem, że może nie do końca klimatycznie pasuje ale dedykowane metalowe "jedynki" od John Company są już lepsze i robia +10 do klimatu :mrgreen:
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 218
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 187 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Qnnrad »

W ruskim wydaniu drugiej edycji Pax Rena nie robili sobie jaj z tymi czopkami plastikowymi tylko zrobili kartonowe monety, mające jakikolwiek klimat.
Nigdy nie pojmę co artysta miał na myśli wymyślając te "monety" w drugim Pax Ren, i tym bardziej nie pojmę dlaczego w dodruku dalej to robią.

Ruskie wydanie, z bgg:
Spoiler:
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: flissak »

Nienawidzę kartonowych monet. Wolę już ten plastik. Jeśli pojawią się w podobnej cenie jak do Pax Pamira metalowe to dokupię.
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Uncle_Grga »

flissak pisze: 04 lut 2024, 21:56 Nienawidzę kartonowych monet. Wolę już ten plastik. Jeśli pojawią się w podobnej cenie jak do Pax Pamira metalowe to dokupię.
Swego czasu kupiłem dwa zestawy monet do gry Glory: droga do chwały ? Tak się chyba nazywała ta gra. 30 PLN za paczkę.. Gold & Silver medieval.. idealnie odgrywają rolę florenów.. 8)
Awatar użytkownika
bexolini
Posty: 218
Rejestracja: 02 kwie 2020, 23:04
Has thanked: 61 times
Been thanked: 137 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: bexolini »

Cześć, nagrałem wideoinstrukcję do paxa (po 8 rozgrywkach). Wrzucam ją tutaj nie po to by kogoś nauczyć jak grać bo podejrzewam, że są tutaj więksi wyjadacze niż ja, ale prosiłbym właśnie takie osoby o to, że jak znajdą jakieś błędy to by dały mi o tym znać tutaj lub na priv. Ten materiał ma głownie pomóc wejść nowym osobom w świat paxa :D

Mój wątek sprzedażowy: viewtopic.php?f=65&t=66909
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1594
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ave.crux »

pierwsza rozgrywka(trzecia w sumie), gdzie już w miarę świadomie graliśmy.
Jaka ta gra jest miodna to jest głowa mała, tu sułtanat mameluków zmieniony na państwo katolickie, watykan świecki, kampanie francją na anglie i zrobienie z króla anglii wasala.
Moja luba rozkminiła zwycięstwo na republiki głosowaniami i mi usuwała teokracje z państw żebym nie szedł w zwycięstwo religijne.
Ja musiałem wykupować komety z rynku odblokowując inne zwycięstwa tak żeby jej nie dać wygrać, ale ostatecznie byłem o krok od zwycięstwa imperialnego i globalizacyjnego, a ona ogłosiła zwycięstwo na republiki.
Miałem 0 kasy, a zostały 2 karty na rynku zachodnim, jedna z nich to na 100% kometa. Zrobiła wyprawę handlową na 1 florenie więc ja nic z tego nie dostałem, a kolejną kartę kupiła więc było pewne że wejdzie kometa. Ja nie miałem żadnej możliwości żeby ją na tym etapie powstrzymać, bo nawet gdybym sprzedał parę królewską i kupił kometę to jeszcze z rynku wschodniego weszła kolejna kometa.
Przesuperancka jest ta gierka, ale serio 2 pierwsze gry to w porównaniu do tej teraz to były takie jałowe jak chrupki dla małych dzieci.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2024, 16:15 przez ave.crux, łącznie zmieniany 1 raz.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
mrozigor
Posty: 48
Rejestracja: 23 paź 2008, 20:29
Has thanked: 109 times
Been thanked: 35 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: mrozigor »

inny_89 pisze: 01 lut 2024, 23:47 No i to jest wygląd i ergonomia (...)
Nawiązują co powyższego posta dorzucę swoją wersję - kupiona w sklepie skrzyneczka drewniana + zrobione z tektury 3mm pudełka na elementy (powodzenia przy robieniu ząbków w ściankach :D).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
inny_89
Posty: 159
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 214 times
Been thanked: 89 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: inny_89 »

Czy tylko ja nie widzę obrazków, które wrzucił mrozigor ?
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: khuba »

inny_89 pisze: 05 lut 2024, 15:23 Czy tylko ja nie widzę obrazków, które wrzucił mrozigor ?
u mnie dziala
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 218
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 187 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Qnnrad »

U khuby działa, więc można się rozejść.

Wrzucam te focie jako linki dla tych, co im się nie otwierają:
http://mrozigor.net/pax-ren-crate/elements.jpg
http://mrozigor.net/pax-ren-crate/elements-in.jpg
http://mrozigor.net/pax-ren-crate/elements-in-2.jpg
inny_89
Posty: 159
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 214 times
Been thanked: 89 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: inny_89 »

Dziękuję Qnnrad. Twoje linki działają.

mrozigor wygląda spoko. Podobne rozwiązanie zrobiłem w przypadku Małych Epickich Podziemi bo razem z dodatkiem to nijak się to mieści w pudełko.
Jednak mam problem, że to wtedy waży dużo :P
Może mniej stylowym rozwiązaniem byłoby po prostu upchać karty do pojemnika takiego typu:


Obrazek

Zmieszczą się karty plus monety. W sumie oprócz planszy to jeszcze planszetki graczy są zbędne :P
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
paladyn86
Posty: 2
Rejestracja: 11 lut 2022, 15:05
Been thanked: 2 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: paladyn86 »

Spoiler:
Cześć, przy akcji głosowania z tego co doczytałem to nie można przeciwko królowi ani wasalowi na tronie. Na filmiku tego nie było.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2024, 00:15 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Awatar użytkownika
bexolini
Posty: 218
Rejestracja: 02 kwie 2020, 23:04
Has thanked: 61 times
Been thanked: 137 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: bexolini »

Zgadza się, zapomniałem o tym wspomnieć. Całe szczęście jest to na karcie pomocy :D oczywiście dodam to zaraz do napisów klingońskich. Dzięki za feedback !
Mój wątek sprzedażowy: viewtopic.php?f=65&t=66909
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1028 times
Been thanked: 1946 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: warlock »

Dziś nieco z innej beczki ;). To że ta gra to arcydzieło to rzecz wiadoma ;). Ale jako że mam obecnie zarówno wersję PL jak i EN i miałem okazję porównać ze sobą trochę kart, zauważyłem bardzo ciekawą rzecz - otóż tekst historyczny na wielu kartach został mocno zmodyfikowany: czasem jest niemalże zupełnie zmieniony, a czasem rozbudowany o dodatkowe fakty i informacje.

Absolutnie nie twierdzę, że to źle! Na załączonych fotkach nasza rodzima wersja ma o wiele ciekawszy "fluff" od oryginału. Ciekawi mnie natomiast powód tych zmian - czy Galakta uznała, że o pewnych sprawach warto napisać szerzej/ciekawiej, czy np. po konsultacjach historycznych przy procesie tłumaczenia wyszło np., że Eklund i spółka wypisali tam jakieś bzdury, które trzeba skrupulatnie odfiltrować i zastąpić rzetelnymi informacjami.

Obrazek
Obrazek
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: khuba »

Pewnie jest to wynik wspomnianych na tyle instrukcji konsultacji merytorycznych (aż 4 osoby wymienione - co jest samo w sobie ewenementem)
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
GapcioMaluszek
Posty: 151
Rejestracja: 30 paź 2019, 13:10
Has thanked: 11 times
Been thanked: 38 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: GapcioMaluszek »

warlock pisze: 06 lut 2024, 18:07 Dziś nieco z innej beczki ;). To że ta gra to arcydzieło to rzecz wiadoma ;). Ale jako że mam obecnie zarówno wersję PL jak i EN i miałem okazję porównać ze sobą trochę kart, zauważyłem bardzo ciekawą rzecz - otóż tekst historyczny na wielu kartach został mocno zmodyfikowany: czasem jest niemalże zupełnie zmieniony, a czasem rozbudowany o dodatkowe fakty i informacje.

Absolutnie nie twierdzę, że to źle! Na załączonych fotkach nasza rodzima wersja ma o wiele ciekawszy "fluff" od oryginału. Ciekawi mnie natomiast powód tych zmian - czy Galakta uznała, że o pewnych sprawach warto napisać szerzej/ciekawiej, czy np. po konsultacjach historycznych przy procesie tłumaczenia wyszło np., że Eklund i spółka wypisali tam jakieś bzdury, które trzeba skrupulatnie odfiltrować i zastąpić rzetelnymi informacjami.

Obrazek
Obrazek

Po prostu tekst historyczny w wersji angielskiej w wielu miejscach był średnio rzetelny, stąd spore korekty. :)
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: buhaj »

Brakuje mi husarii
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1151 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Bruno »

khuba pisze: 06 lut 2024, 18:12 Pewnie jest to wynik wspomnianych na tyle instrukcji konsultacji merytorycznych (aż 4 osoby wymienione - co jest samo w sobie ewenementem)
A kim byli ci konsultanci? Jakieś znane nazwiska? :D
warlock pisze: 06 lut 2024, 18:07 Na załączonych fotkach nasza rodzima wersja ma o wiele ciekawszy "fluff" od oryginału.
Spoiler:
Czy ja wiem...
Ad. Michał Anioł:
z karty PL dowiesz się, że Vasari uczynił Michała celebrytą jeszcze za jego życia :wink: , ale za to z karty ANG - że wtedy właśnie rodził się manieryzm. Pytanie, co dla kogo jest ciekawsze :wink:

Ad. Pospolite ruszenie:
tu faktycznie, tekst na karcie ANG ewidentnie jest dostosowany do zagranicznego odbiorcy, który nie potrzebuje wiedzy szczegółowej, tylko krótkiego wyjaśnienia, co ten niezrozumiały zapis w ogóle znaczy (ten brak tłumaczenia "pospolitego ruszenia" sam w sobie jest dziwaczny, bo utrudnia odbiór [to tak, jak by w naszej wersji dać zapis dotyczący np. zjawiska na Węgrzech po madziarsku :)]).
Polski wydawca uznał, że rodzimym graczom można darować banały klepane im do głów na każdym etapie edukacji, tylko dla kolorytu dodać więcej szczegółów.

Swoją drogą (dygresja), my Polacy, lubimy szczegóły. Tak nas tresuje ten nasz w istocie pruski model edukacji.
Jeśli już ktoś się w szkole wyuczył, czy częściej wykuł, budowy pantofelka / pogłowia bydła hodowanego w latach 70. w Patagonii / liczby armat pod Grunwaldem, to potem nierzadko traktuje deficyty tak detalicznej informacji u innych niczym kamień obrazy rzucony w twarz Atenie. Cóż jednak z tego, kiedy jako społeczeństwo mamy problem z rozumieniem tzw. big picture...
Z kolei wiele zachodnich systemów edukacji premiuje raczej wiedzę opartą na zrozumieniu systemów w danej dziedzinie, niż szczegóły budowy każdego elemenciku tej struktury.
Być może więc takie jest źródło różnic w treści przynajmniej niektórych kart w Pax Renaissance między wydaniem ANG i PL :?:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Odi »

warlock pisze: 06 lut 2024, 18:07 Dziś nieco z innej beczki ;). To że ta gra to arcydzieło to rzecz wiadoma ;). Ale jako że mam obecnie zarówno wersję PL jak i EN i miałem okazję porównać ze sobą trochę kart, zauważyłem bardzo ciekawą rzecz - otóż tekst historyczny na wielu kartach został mocno zmodyfikowany: czasem jest niemalże zupełnie zmieniony, a czasem rozbudowany o dodatkowe fakty i informacje.
Wzbogacanie historycznego fluffu to bardzo fajne podejście i gorące brawa za to dla Galakty. W ogóle tłumaczenie gry wydaje się bardzo dobre.

Podobnie zrobił zespół odpowiadający za polskie wydanie Imperial Struggle - również dodano sporo rzeczy tam, gdzie ich brakowało, powstało dedykowane wprowadzenie historyczne.

Fajnie, że wśród odbiorców gier są tacy, którzy podobne podejście doceniają.
ODPOWIEDZ