Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Spoiler:
Nie nakładasz tego efektu na siebie, tylko na potwora którego atakujesz. Potwór atakując w swojej turze będzie miał pomniejszone rzuty każdego swojego ataku o 1 lub 2 w zależności ile razy Ty go trafisz biczem.
Czyli załóżmy, że zaatakowałbym biczem 3x - zużyłbym całą kondycję to i tak zmniejszam rzuty potwora o 2 ? Zmniejszam od pierwszego ataku ? i na kolejny i 3ci wychodzi juz bez efektu ? Czy pierwszy bez efektu i kolejne 2 z efektem ?
Czemu przed zamkniętymi drzwiami? Chyba, że zakładasz, że przed nadejściem kolejnej tury te drzwi zostaną otwarte/zniszczone inaczej nikogo nie trafisz za zamkniętymi drzwiami bo blokują line of sight. Co do reszta to moim zdaniem się zgadza, jest 8 kierunków do wyboru i atakujesz w linii prostej w danym kierunku.
Założyłem czysto hipotetyczną sytuacje w grze kiedy można by tego użyć.
Proponuję abyś pierw zagrał, oswoił się z grą bo od tego "przygotowywania" zaczynasz się gubić :) a mogę się założyć, że nawet jak uzyskasz odpowiedzi na wszystkie pytania to w trakcie rozgrywki zapomnisz / zacznie się mieszać / w ogóle nie trafisz na przedmioty / potwory o których działanie pytasz.
Zagrałem 1,5 raza i to są już w większości pytania z tej rozgrywki, więc jak coś kolejnego się pojawi to wolę zapytać , niestety trochę trwa odpowiadanie więc jakbym miał grać i pytać to bym w jeden scenariusz kilka dni grał :)

Jeszcze wróciłbym do ADJUSTABLE SCOPE : zużywam 2x kondycja żeby miec zasieg +4 i kładę żeton , czy kładę 2x żeton i zużywam jedną kondycje żeby tylko uruchomic ? - Sensowniej wydaje mi się pierwsza wersja

I pytanie do bicza : te 2 w kółeczku dotyczy jednego celu czy ilości użycia ? Jeśli zaatakuję 1 cel 2x i drugi 1x to sam decyduję który cel ma redukcję ataku czy 2x redukuje jednemu celowi i 1x dugiemu ? - Sensownie by było po prostu 2x bez względu na ilośc celów...?
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Lossentur »

Spoiler:
BICZ: Dokładnie tak, zmniejszyłbyś rzut potwora o 2. Trzeci atak wykonany w tej samej rundzie nie może już nałożyć efektu długotrwałego. 2 w kółku dotyczy ile razy można nałożyć ten efekt w trakcie danej rundy, możesz nałożyć go 2x na jednego potwora albo 1x na jednego i 1x na drugiego - w obu przypadkach "stack" na umiejętności osiągnie maksimum czyli 2 żetony odkrywcy. Decyduje też kolejność, bo jestem prawie pewien, że atakując 2x jeden cel nie możesz zdecydować, że pierwszy lub drugi atak nie nałoży efektu długotrwałego ponieważ oba nakładają. Dopiero trzeci atak nie nałoży (zakładając, że wszystkie trafią bo to też jest wymóg).

ADJUSTABLE SCOPE: Krok po kroku, zużywasz 1 kondycje aby uzyskać +2 zasięgu i kładziesz żeton, następnie zużywasz kolejną 1 kondycję aby uzyskać dodatkowe +2 zasięgu i kładziesz drugi żeton. Mimo, że mógłbyś mieć jeszcze kondycję do zużycia to nie możesz bo osiągnąłeś maksymalny "stack" żetonów odkrywcy dla tej umiejętności (2 w kółku).

Podsumowując za 2 kondycji uzyskujesz +4 zasięgu, kładziesz na zdolności dwa żetony odkrywcy do zaznaczenia tego i zostaje Ci jeden żeton.

Ten jeden żeton mógłby posłużyć do zaznaczenia jeszcze jednego, innego efektu długotrwałego jeżeli taki uda się nałożyć przy czym nawet jeżeli ten efekt można skumulować np. x2 i miałbyś na to stamine to w tej rundzie już nie możesz, bo wykorzystałeś wszystkie 3 żetony odkrywcy.

Tak to rozumie i mam nadzieję, że tym razem nie mieszam :D
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Spoiler:
i też zakładam, że tak to wygląda :)
Dzięki wielki wszystkim co sie przyłączyli do rozmowy za wyjaśnienia :)
Tak to łopatologicznie powinno sie wyjaśniać , tudzież jeśli ktos lata gra to może dla niego to jest jasne ... niestety w taki rodziaj skomplikowania gry gram pierwszy raz :)

Czyli generalnie maksymalnie na turę WSZYSTKICH efektów długotrwałych możemy wykorzystać 3 razy .... W sumie przy ilości kondycji to ma sens.... DZIĘKI .... mogli to jakos inaczej nazwać ....nadal ta nazwa mi nie pasuje ale cóż ... ktos to wymyślił i tak nazwał :)
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Obrazek

1. Czy dobrze rozumiem zdolność -> za 1 punkt kondycji mogę wyposażyć (zmienić) się w ulepszenie lub wzmocnienie znajdujące sie w plecaku/wyposażeniu bez konieczności "tracenia" 3 punktów kondycji na zdjęcie całego wyposażenia i ponowne jego założenie ?

Podobne zdolności chyba są na elementach wyposażenia?

Obrazek

2. Czy tu mam rozumieć, że wzmacniając lub ulepszając broń mam +1 do każdego ulepszenia/wzmocnienia +1 do rzutu ?

Obrazek

3. Odrzucam kartę do ekwipunku ?
4. Na elementach wyposażenia z dodatków są ładunki i czy jak zdejmę i założę taki ekwipunek to mam z powrotem te ładunki ? Bo nie jest nigdzie napisane, że tylko raz sie "ładuje" taki ekwipunek?
5. Obrazek
co daje to wzmocnienie ? Czyżby chodziło o uzyskanie możliwości bliskiego ataku bezpośredniego ? Nie widzę innego zastosowania takiego wzmocnienia...zakładając że główna boroń ma jakieś booostery do ataków bo chyba pierwszo poziomowe potwory można tym atakować ?
6.Obrazek
Atakując tą bronią, po ataku rzucam kością k10 i jeśli wyjdzie 9 i 0 to muszę zniszczyć tę kartę?
7. Obrazek
druga zdolność/atak jak mam interpretować? Atakuję za 2 na odległość 2 pól 3 białymi i jak trafię (trafię - przebiję się przez pancerz czyli ranie potwora ?) robię drugi rzut kośćmi w przylegającego potwora i to oznacza, że wyposażam jako główną broń ? Mam rozumieć , że po prostu nie odrzucam do wyposażenia tylko pozostawiam na tym miejscu jakie było ? Jeśli nie ma przylegającego potwora to odrzucam do wyposażenia ? Taka różnica ?
8. Czy ekwipunek dający możliwość ataków na jednostki eteryczne przez graczy dotyczy tylko kafelka gracza czy wszystkich graczy na wszystkich kafelkach ( nie ma napisane że dotyczy jednego kafelka).
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Lossentur »

Spoiler:
1. Tak, przy czym pamiętaj, że upgrade można zrobić tylko głównego przedmiotu (tego znajdującego się najniżej). Czyli np. mając tylko torso możesz zrobić upgrade z góry lub augment z boku (jeżeli item na to pozwala), ale już nie z dołu bo wtedy to torso staje się upgradem, a na takie działanie ta zdolność nie pozwala. Dodatkowo w ten sposób możesz zrobić upgrade lub augment tylko 1 przedmiotu.

2. Nie masz +1 do każdego ulepszenia/wzmocnienia, masz za to +1 do rzutu na atak za każdy założony upgrade/augment broni którą atakujesz czyli jeżeli się nie mylę maks. +2.

3. Tak

4. Jest tylko w instrukcji do Eternity: These charges stay on the card regardless if the item is equipped or unequipped, and even if the item changes control. Czyli ilość ładunków pozostaje niezależnie czy przedmiot zostanie ściągnięty i założony ponownie lub przekazany komuś innemu.
Obrazek

5. Pewnie zależy do jakiej broni zostanie dołączone, bo może jest jakaś która ma boost w zależności od ilości ulepszeń/augment. Np. odkrywca Phillip z punktu 2 na tym skorzysta bo dzięki jego pasywnej umiejętności zyska +1 do rzutu na atak bronią główną. W innym wypadku Jagged Karambit samo w sobie jest moim zdaniem słaby zarówno jako broń czy jako ulepszenie bo daje tylko możliwość bezpośredniego ataku 1 białą kością.

6. Tak, przed rzutem na atak rzucasz K10 i jeżeli wypadnie 9 i 0 to musisz znisczyć kartę i atak nie wychodzi (attack rolls are 0).

7. Tak, jak trafisz czyli jak zadasz przynajmniej 1 obrażenie (przebijesz się przez pancerz) to robisz drugi rzut i niezależnie od jego wyniku broń wraca do "ręki" jako główna broń. W innym wypadku broń jest odrzucana do ekwipunku.

8. Według instrukcji (strona 24) to tylko na kafelku na którym jest odkrywca wyposażony w ten przedmiot.
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Skoro torso jak piszesz jest w danej chwili głównym to w instrukcji jest napisane , że głównym jest TYLKO ten co można od góry modyfikować więc to zawsze będą buty aczkolwiek nie znalazłem zapisu czy głównym jest przedmiot który ma MOŻLIWOŚĆ modyfikacji od góry (wtedy torso by pasował) .

ad.7 odpowiedź -> tam jest napisane , że atakujesz jako drugi atak potwora obok .... więc jak ta bronia zaatakuje samotnie stojącego potwora to z automatu wraca do plecaka bez drugiego ataku?
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Svensky95 »

b3lial pisze: 08 lut 2024, 15:29 Skoro torso jak piszesz jest w danej chwili głównym to w instrukcji jest napisane , że głównym jest TYLKO ten co można od góry modyfikować więc to zawsze będą buty aczkolwiek nie znalazłem zapisu czy głównym jest przedmiot który ma MOŻLIWOŚĆ modyfikacji od góry (wtedy torso by pasował) .
Głównym przedmiotem jest ubrany item, który w danym momencie jest najniżej. Jeśli nie posiadasz butów, a masz np. Tors i coś na głowie to tors staje się głównym przedmiotem. Jeżeli miałbyś założone tylko coś na głowie to to jest twoim głównym przedmiotem.

Co do pytania spod punktu siódmego. Jeśli do zrobienia akcji potrzebny jest do spełnienia warunek to musi on być spełniony. W tym przypadku warunkiem jest drugi potwór obok tego którego zaatakowałeś jako pierwszego. Jeśli nie ma sąsiadującego potwora to akcja nie odpala się i musisz zdjąć przedmiot po ataku.
Muszczu
Posty: 78
Rejestracja: 13 wrz 2022, 16:03
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Muszczu »

Obrazek

Jak mam taka sytuacje to moge atakaowac albo jedna albo druga bronią ?
Jeśli tak i zabije potwora wampirycznym karabinem to rozpatruje efekt kiedy zabijesz z zablizniacza ? Czy tylko z efekt z karty użytego przedmiotu ?
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Svensky95 »

Możesz atakować jedną lub drugą bronią.
Jeśli zabijesz potwora wampirycznym karabinem to jego efekt działa na 2 kolejne twoje ataki jakąkolwiek bronią/przedmiotem/artefaktem.
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Lossentur »

Muszczu pisze: 10 lut 2024, 11:43 Obrazek

Jak mam taka sytuacje to moge atakaowac albo jedna albo druga bronią ?
Jeśli tak i zabije potwora wampirycznym karabinem to rozpatruje efekt kiedy zabijesz z zablizniacza ? Czy tylko z efekt z karty użytego przedmiotu ?
Jak zabijesz potwora to rozpatrujesz oba efekty, niezależnie której broni użyłeś.

Potwierdzone oficjalnie przez autora w wątku na BGG
Muszczu
Posty: 78
Rejestracja: 13 wrz 2022, 16:03
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Muszczu »

Kolejne pytanie, zeton wyjścia wystarczy na nim stanąć żeby wyjść ?
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Svensky95 »

Żeby wyjść z planszy trzba stanąć na kafelku wyjścia i zapłacić 2 kondycji.
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Spoiler:
1. Czy sami decydujemy który dlugotrwały efekt aktywujemy ? Skoro mamy do dyspozycji żetony to one działaja z automatu ?
Zakładam, że jest tylko tyle punktów do rozdysponowania że nie będę miał dylematu ale... taka naszła mnie wątpliwość .
2. Czyli jeśli zaatakuję głównym atakiem danej postaci i nim zabiję to od następnych ataków mam ten długotrwały z automatu ? Pomimo , że nie zaatakowałem bronią dającą mi taki bonus?
3. Najpierw ZABIJAM bez efektu i efekt zaczyna działać po zabiciu ? Od następnego ataku ?

Zdarzyło się Wam , że zabrakło żetonów ?
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Lossentur »

b3lial pisze: 11 lut 2024, 19:37
Spoiler:
1. Czy sami decydujemy który dlugotrwały efekt aktywujemy ? Skoro mamy do dyspozycji żetony to one działaja z automatu ?
Zakładam, że jest tylko tyle punktów do rozdysponowania że nie będę miał dylematu ale... taka naszła mnie wątpliwość .
2. Czyli jeśli zaatakuję głównym atakiem danej postaci i nim zabiję to od następnych ataków mam ten długotrwały z automatu ? Pomimo , że nie zaatakowałem bronią dającą mi taki bonus?
3. Najpierw ZABIJAM bez efektu i efekt zaczyna działać po zabiciu ? Od następnego ataku ?

Zdarzyło się Wam , że zabrakło żetonów ?
W tej kombinacji masz tylko jeden efekt długotrwały (po trafieniu, +1 do kolejnych ataków gdzie skumulować to można maks 2x), drugi efekt jest natychmiastowy (po zabiciu, jak wyrzucisz 7-10 przywróć 1 HP).

Jeżeli efekt (długotrwały lub natychmiastowy) jest bezpośrednio powiązany z danym atakiem to aktywuje się tylko jak użyjesz danego ataku i spełnisz wymogi aktywacji efektu.

W analizowanym przykładzie oba efekty nie są przyczepione do ataku. Są zdolnościami pasywnymi które działają o ile warunki zostaną spełnione. Niezależnie czy użyjesz danej broni, czy np. zadasz obrażenia/zabijesz potwora eksplodująca beczka.

Machina Arcana ma specyficzne opisy zdolności i trzeba je traktować dosłownie tak jak są napisane.

Nie jestem pewien jednego, bo może mi się mieszać z innymi tytułami, ale w sytuacji gdy masz dwie pasywne zdolności "on hit" lub "on kill" to wtedy możesz aktywować tylko jedna w momencie spełnienia warunku. Czyli gdy trafisz przeciwnika wybierasz jedna ze zdolności "on hit" do aktywacji, ale jak trafisz go drugi raz znowu możesz zdecydować która aktywować. Tak samo jak zabijesz przeciwnika i jedna zdolności pozwala odzyskać HP, a druga np. energię to musisz wybrać jedno z dwóch
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Spoiler:
Ja bym ten przykład tak sobie przetłumaczył (czytwjąc Wasze odpowiedzi) :
1. trafiam potwora i zabijam - aktywuje mi się długotrwały efekt + odnawia mi sie zdrowie ( zakładam że kościa k10 rzucam 7+)
2. Zabijam potwora kolejnego - mam aktywne +1 do ataku-tego ataku( dokładam żeton -zostaje mi jeszcze jedna aktywacja) + odnawiam zdrowie
3. Zabijam 3ciego potwora - mam aktywne +2 do ataku-tego ataku (dokładam 2gi żeton-aktywacje wykorzystane) + odnawiam zdrowie

Podsumowując - zabijam 3 potwory i doatej +3 życia (zakładając ciągle +7 na kości k10) i ataki te robie narastająco do każdego rzutu , czyli : 0 , +1 , +2.

Zgadza się ? .... zostaje mi 1 żeton.
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Lossentur »

b3lial pisze: 11 lut 2024, 22:14
Spoiler:
Ja bym ten przykład tak sobie przetłumaczył (czytwjąc Wasze odpowiedzi) :
1. trafiam potwora i zabijam - aktywuje mi się długotrwały efekt + odnawia mi sie zdrowie ( zakładam że kościa k10 rzucam 7+)
2. Zabijam potwora kolejnego - mam aktywne +1 do ataku-tego ataku( dokładam żeton -zostaje mi jeszcze jedna aktywacja) + odnawiam zdrowie
3. Zabijam 3ciego potwora - mam aktywne +2 do ataku-tego ataku (dokładam 2gi żeton-aktywacje wykorzystane) + odnawiam zdrowie

Podsumowując - zabijam 3 potwory i doatej +3 życia (zakładając ciągle +7 na kości k10) i ataki te robie narastająco do każdego rzutu , czyli : 0 , +1 , +2.

Zgadza się ? .... zostaje mi 1 żeton.
1. Trafiasz i zabijasz potwora:
- używasz pierwszy żeton odkrywcy (kładziesz go na broni z efektem) ponieważ aktywuje się efekt długotrwały +1 do rzutów ataku (kolejnych) do końca rundy oraz
- odzyskujesz 1 HP (zakładając rzut +7 na kości K10)
2. Trafiasz i zabijasz drugiego potwora:
- używasz drugiego żetonu odkrywcy (kładziesz go na pierwszym żetonie który już znajduje się na broni) i uzyskujesz efekt długotrwały +2 do rzutów ataku (kolejnych) do końca rundy oraz
- odzyskujesz 1 HP (zakładając rzut +7 na kości K10)
3. Trafiasz i zabijasz trzeciego potwora
- po dwóch poprzednich atakach uzyskałeś maksymalny stack dla efektu długotrwałego broni Wampiryczny Karabin (2 w kółku = 2 żetony odkrywcy) dlatego nie możesz dodać kolejnego żetonu odkrywcy, a twój efekt długotrwały nie zwiększa się i dalej masz +2 do rzutów ataku do końca rundy oraz
- odzyskujesz 1 HP (zakładając rzut +7 na kości K10)

Twoje podsumowanie się zgadza, ale dokładanie żetonów odkrywcy jest moim zdaniem nieprawidłowe dlatego się rozpisałem. Żeton odkrywcy służy do zaznaczenia aktywnego efektu długotrwałego dlatego już po pierwszym ataku dokładasz żeton na broń Wampiryczny Karabin.
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Spoiler:
Czyli sie wszystko zgadza.....zostaje mi 1 żeton... czyli wykorzystuje 2 ... 1szy po 1szym ataku (zaczynam atakować bez efektu bo żeby go miec muszę trafić a żeby trafić musze zaatakować .... i dokładam w 2 następne ataki) i 2gi po drugim
Generalnie długotrwały nie działa mi na pierwszym ataku, ale już na pozostałych 2 tak .
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

1. Jak w wydarzeniu grozy aktywuje mi sie +2 do zasięgu potworów to te +2 jest tylko dla potworów strzelających czy te potwory które mają bezpośredni atakują nim na odległość ?
2. dot. potwora YIG : to jakieś szaleństwo , że on przywołuje potwora 3 poziomu ..... czy jak mam 4 potwory na planszetce to on nie przywołuje ? Taki myk wymyśliłem :)
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Lossentur »

b3lial pisze: 15 lut 2024, 19:12 1. Jak w wydarzeniu grozy aktywuje mi sie +2 do zasięgu potworów to te +2 jest tylko dla potworów strzelających czy te potwory które mają bezpośredni atakują nim na odległość ?
2. dot. potwora YIG : to jakieś szaleństwo , że on przywołuje potwora 3 poziomu ..... czy jak mam 4 potwory na planszetce to on nie przywołuje ? Taki myk wymyśliłem :)
1. Dotyczy tylko potworów z atakiem dystansowym. Inaczej ujmując, efekty zwiększające zasięg ataku potworów nie sprawiają, że te z atakiem bezpośrednim zaczną atakować z dystansu.
2. Nie takie szaleństwo bo pierw musi przetrwać 4 rundy aby móc przywołać Spawn of Ghatanothoa :) ponieważ dopiero jak zejdzie z niego ostatni ładunek/charge wtedy przywołuje tego potwora.

Limit 4 potworów na kafelek z odkrywca dotyczy tylko etapu Spawn Phase, a nie zdolności potworów.
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Zauważyłem, że część opisów podwójnych ataków oddzielona jest "." a część z";" i teraz moje pytanie : czy to ma znaczenie ?
Zakładam że ";" to jedno po drugim w ten sam cel, a "." można wybrać inny/zrobić cos innego ?
filip91
Posty: 68
Rejestracja: 18 sty 2022, 19:42
Has thanked: 55 times
Been thanked: 35 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: filip91 »

Nie widzę konkretnego przykładu na karcie więc nie odpowiem.

Podpowiem natomiast, że autor gry mówi o tym, aby niejasności rozstrzygać na swoją korzyść :p
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Spoiler:
W Polskiej wersji jest "." a w angielskiej ";" stąd mi się pomieszało ...
Obrazek
Obrazek
Bardziej przemawia do mnie ";" bo jest jakby kontynuacją działania , natomiast "." to koniec czegoś.... I wnioskowałem , ze tak to będzie działać jak opisałem w pytaniu.... no nic... niby niewielka rzecz ....
Czy dany efekt stosuje się do danego wroga już atakowanego chyba że karta wyraźnie mówi co innego czy można wybrać kolejny :
Obrazek
Rozpatrz je w kolejności... czyli w teorii mogę zaatakować innego potwora ? Czy to już naciąganie zbytnie ?
Ostatnio zmieniony 18 lut 2024, 02:24 przez b3lial, łącznie zmieniany 2 razy.
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Obrazek
Czy tą bronią można siebie wzmacniać, czy tylko innych odkrywców ?
filip91
Posty: 68
Rejestracja: 18 sty 2022, 19:42
Has thanked: 55 times
Been thanked: 35 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: filip91 »

Biczem wskazujesz jednego potwora i rozpatrujesz 2 efekty.
Tą drugą bronią, tak, możesz wskazać siebie :)
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

1. Obrazek

Czy tutaj po pierwszym zablokowanym ataku potwora (pierwszym, który zablokuję ,a nie pierwszym w ogóle), mogę w następnych atakach potworów, które będę rozpatrywać wybrać miedzy moją zbroją a wolą do liczenia czy atak wszedł ? To działa tylko w aktualnej turze potworów jeśli atakują ?

2. Obrazek

Tutaj rozumiem, że w turze odkrywców aktywuje za jedną esencję tę zbroję (aktywuję ją "w ciemno" zakładając że mnie zaatakuja potwory) ? Czy podczas ataku odległościowego potworów w ich rundzie i dopiero esencje wydaję i aktywuję?

3. Obrazek + Obrazek

Wg tego opisu rozdziału kładę żeton wyjścia gdzie strzałka i "znikam" i to koniec rozdziału ? Taki szybki ? Czy coś nie tak interpretuję?

4. Załóżmy, że za zamkniętymi drzwiami są 4 potwory, a przy samych drzwiach stoi potwór z 1 lub 2 kondycji to teoretycznie (wg. instrukcji potwory idą do najbliższego odkrywcy nie patrząc na przeszkody) a ja stoje przy drzwiach wszystkie potwory są zablokowane przez odkrywcę?

5. Wg. instrukcji rozdziały blokujące po wypełnieniu wymagań z karty rozdziału można "z automatu" przejść do następnego bez aktywacji pola rozdziału , natomiast jak wygląda sprawa przy rozdziałach, gdzie do przejścia dalej coś trzeba zrobić np . stracić 4 życia żeby przejść dalej (nie jest blokujący)... to tu nadal musimy uruchomić pole aktywacji rozdziału ? Taka jest różnica ?

6. Przeszedłem pierwszy scenariusz i miałem do końca tylko potwory 1szego poziomu, a przedmioty już trzeciego ... to normalne ? (zagrożenie miałem na przedostatnim poziomie)
ODPOWIEDZ