Pax Renaissance - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: ave.crux »

Darth Kristoff pisze: 14 lut 2024, 15:43 Ad 1. Czyli - żeby być precyzyjnym - w wariancie 1550 mamy pięć warunków zwycięstwa :shock:
tak
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Aleksandreus
Posty: 12
Rejestracja: 25 kwie 2023, 22:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Aleksandreus »

Kiedy represjonuję koncesję na granicy między dwoma imperiami, wybieram na które z tych królestw mam represjonowanego pionka odłożyć?
Awatar użytkownika
wallace
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2022, 09:34
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: wallace »

Aleksandreus pisze: 15 lut 2024, 12:54 Kiedy represjonuję koncesję na granicy między dwoma imperiami, wybieram na które z tych królestw mam represjonowanego pionka odłożyć?
Lokalizacja karty z której odpalasz represję / wynika represja określa gdzie ląduje represjonowany. W przypadku lokalizacji "Wschód" / "Zachód" represjonujesz na to imperium, gdzie wybrałeś działanie / zagranie karty.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Pynio »

Nie wiem czy tu, ale wrzucę tutaj:

Poprawiłbym kartę pomocy, tą polską na BGG, jest tam jedna informacja, która (przynajmniej mnie) dość mocno wprowadza w błąd:

otóż info w prawym dolnym rogu mówi, że: zmiana szlaku, koronacja, apostazja - MUSISZ rozstawić WSYSTKICH agentów inaczej akcja jest niemożliwa do wykonania.

Mam wersję angielską i na takiej bazuje. Tam jest wyraźnie, że trzeba rozstawić wszystkich UNTIL SATURATION, czyli do zapełnienia miejsca.
Z karty odczytuję to w ten sposób, że jeśli np. jeden się nie zmieści to nie można wykonać tej operacji.
Według mnie nie jest to zgodne z regułami, a przynajmniej w dość niejasny sposób opisane.
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: hjk61 »

Ale to tak działa według angielskiej instrukcji z 2021r?
Bo jak kojarzę living rules (instrukcja online na bieżąco aktualizowana), z której korzysta polska instrukcja i fanowskie karty pomocy - to właśnie trzeba rozstawić wszystkich agentów
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: warlock »

Pynio pisze: 15 lut 2024, 15:34 Nie wiem czy tu, ale wrzucę tutaj:

Poprawiłbym kartę pomocy, tą polską na BGG, jest tam jedna informacja, która (przynajmniej mnie) dość mocno wprowadza w błąd:

otóż info w prawym dolnym rogu mówi, że: zmiana szlaku, koronacja, apostazja - MUSISZ rozstawić WSYSTKICH agentów inaczej akcja jest niemożliwa do wykonania.

Mam wersję angielską i na takiej bazuje. Tam jest wyraźnie, że trzeba rozstawić wszystkich UNTIL SATURATION, czyli do zapełnienia miejsca.
Z karty odczytuję to w ten sposób, że jeśli np. jeden się nie zmieści to nie można wykonać tej operacji.
Według mnie nie jest to zgodne z regułami, a przynajmniej w dość niejasny sposób opisane.
MUSISZ umieścić wszystkich. Jeśli nie możesz, bo nie stać Cię na represję tego jednego jedynego rycerza, który się nie zmieści - ONE SHOT nie zachodzi i nie wolno Ci go odpalić. Tak rozumiem tę zasadę i tak to jest opisane w polskiej instrukcji. Jeśli jest inaczej - oczywiście poprawię, ale na ten moment tak rozumiem zapis o anulowaniu.

Zapytam o to na BGG, ale jeśli jest tak jak mówisz to nie rozumiem zapisu w polskiej instrukcji dot. anulowania one-shota.

/edit: Jest tak jak mówiłem i tak jak jest na karcie pomocy: https://boardgamegeek.com/thread/324792 ... 9#43799599
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Pynio »

O widzisz. Cenna wiedza. Zawsze grałem inaczej.

Dzięki za naprostowanie. Bardzo przydatna informacja.
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Svensky95 »

Czy mogę zamienić wasala w swoim tablo na republikę? Jeśli tak to ta republika zostaje na miejscu pod suzerenem czy układam ją na skraju wschodu/zachodu?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Odi »

Weź pod uwagę, że nauczyłem się gry 2 tyg. temu, ale imho:
1. Tak
2. Nie, zostaje pod suzerenem

Edit: no to mnie mądrzejsi koledzy wyjaśnili :D
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: piwko »

1. Tak, ale nie przez głosowanie. Głosowanie nie działa na wasali - ani swoich ani cudzych.
2. Kładziesz na skraju.
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Alucard1982 »

Raczej jestem pewny odpowiedzi, ale moja Współgraczka (w dodatku Żona) żąda potwierdzenia :) :
Akcję z Karty "Wschód" mogę wykonać na Bizancjum, ale akcję z karty Bizancjum tylko na Bizancjum czy na karcie z lokalizacją "Wschód" też?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: mat_eyo »

Na karcie Wschód też. Chodzi pewnie o ścięcie? Ogólnie karty mające lokalizację Zachód/Wschód są potężne, bo mają szeroki zasięg działania, ale też łatwo je z tego względu trafić - coś za coś.
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Alucard1982 »

Czyli zapis "Wschód" można po prostu traktować, tak jakby zamiast niego były tam wypisane wszystkie 4 wschodnie imperia?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: ave.crux »

Alucard1982 pisze: 19 lut 2024, 11:31 Czyli zapis "Wschód" można po prostu traktować, tak jakby zamiast niego były tam wypisane wszystkie 4 wschodnie imperia?
Tak. Karta z lokalizacją wschodu odnosi się do każdego imperium na wschodzie i analogicznie karta z lokalizacją zachód odnosi się do 6 lokalizacji zachodu. Inne lokalizacje na kartach, np.: Sułtanat mameluków odnosi się do sułtanatu oraz kart z lokalizacją wschód.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
pawwda
Posty: 20
Rejestracja: 18 sty 2020, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: pawwda »

Pytania i doprecyzowanie
1. Czy "kampania" można najechać republikę ( jest w tabloid przeciwnika) i co się dzieje z nią jak podpita - przechodzi do nowego gracza jako Republika czy jako królestwo -wasal?
2. Koszt zakupy karty to pozycja na rynku -4 karta od karty szlaku to 4 floreny ) czy koszt to liczba kart bez leżących na nich florenów (4 minus liczba kart na której brak jest florenów)
3. Czy mogą być 2 koncesje na granicy pomiędzy regionami np granica pomiędzy Węgrami a Ottomani tam jedna na obszarze morskim a druga na lądzie ?
mrozigor
Posty: 48
Rejestracja: 23 paź 2008, 20:29
Has thanked: 109 times
Been thanked: 35 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: mrozigor »

pawwda pisze: 19 lut 2024, 14:51 1. Czy "kampania" można najechać republikę ( jest w tabloid przeciwnika) i co się dzieje z nią jak podpita - przechodzi do nowego gracza jako Republika czy jako królestwo -wasal?
Może. Imperium z tablo przeciwnika lub z tronu zawsze wpada po stronie króla.
pawwda pisze: 19 lut 2024, 14:51 2. Koszt zakupy karty to pozycja na rynku -4 karta od karty szlaku to 4 floreny ) czy koszt to liczba kart bez leżących na nich florenów (4 minus liczba kart na której brak jest florenów)
Nie, płacisz zawsze, nawet jak na kartach 'po drodze' leżą jakieś floreny. Z karty którą kupujesz te floreny zabierasz. Brak kładzenia florenów na kartach, które je posiadają jest jedynie wyjątkiem dla bota (w opcji solo).
pawwda pisze: 19 lut 2024, 14:51 3. Czy mogą być 2 koncesje na granicy pomiędzy regionami np granica pomiędzy Węgrami a Ottomani tam jedna na obszarze morskim a druga na lądzie ?
Nie, jedna granica to jedna koncesja. Granica (krawędź pomiędzy królestwami) jest zawsze albo morska, albo lądowa (pomimo, że graficznie może to wyglądać na mix).
pawwda
Posty: 20
Rejestracja: 18 sty 2020, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: pawwda »

Czyli graliśmy dobrze :shock: :)
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 122 times
Been thanked: 5 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Lewy »

Czy karty na ręce są jawne?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: ave.crux »

Lewy pisze: 19 lut 2024, 22:51 Czy karty na ręce są jawne?
Nie, ale ja grałem na jawne karty przy początkowych partiach, które i tak były ciężkie w związku ze śledzeniem tego co się dzieje.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
sgor
Posty: 69
Rejestracja: 24 sty 2009, 15:51
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Has thanked: 41 times
Been thanked: 44 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: sgor »

ave.crux pisze: 19 lut 2024, 23:25
Lewy pisze: 19 lut 2024, 22:51 Czy karty na ręce są jawne?
Nie, ale ja grałem na jawne karty przy początkowych partiach, które i tak były ciężkie w związku ze śledzeniem tego co się dzieje.
My gramy też z jawnymi kartami i tak jak pisze @ave.crux śledzi się tyle informacji podczas rozgrywki (pierwsze nasze partie), że mam wrażenie, że ich jawność-niejawność dużo nie zmienia.
Dodam, że nie ma (chyba, być może sa karty łamiące ową zasadę) sytuacji, żeby ktoś brał na rękę niejawną kartę, więc teoretycznie i tak jesteś w stanie znać co aktualnie na ręce mają przeciwnicy.
Michal1975
Posty: 3
Rejestracja: 22 wrz 2021, 08:17
Been thanked: 1 time

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: Michal1975 »

sgor pisze: 20 lut 2024, 08:33
ave.crux pisze: 19 lut 2024, 23:25
Lewy pisze: 19 lut 2024, 22:51 Czy karty na ręce są jawne?
Nie, ale ja grałem na jawne karty przy początkowych partiach, które i tak były ciężkie w związku ze śledzeniem tego co się dzieje.
My gramy też z jawnymi kartami i tak jak pisze @ave.crux śledzi się tyle informacji podczas rozgrywki (pierwsze nasze partie), że mam wrażenie, że ich jawność-niejawność dużo nie zmienia.
Dodam, że nie ma (chyba, być może sa karty łamiące ową zasadę) sytuacji, żeby ktoś brał na rękę niejawną kartę, więc teoretycznie i tak jesteś w stanie znać co aktualnie na ręce mają przeciwnicy.
Z jednej strony wydaje się absurdalne aby inni gracze widzieli jakie mamy karty na ręce. Instrukcja chyba nic o tym nie mówi, natomiast na BGA jest normalnie wgląd w rękę przeciwnika / przeciwników. Zatem tu chyba trzeba ustalić sobie przed rozgrywką tą zasadę.
niwlak
Posty: 60
Rejestracja: 20 sty 2020, 14:08
Has thanked: 36 times
Been thanked: 30 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: niwlak »

Michal1975 pisze: 20 lut 2024, 09:27
sgor pisze: 20 lut 2024, 08:33
ave.crux pisze: 19 lut 2024, 23:25

Nie, ale ja grałem na jawne karty przy początkowych partiach, które i tak były ciężkie w związku ze śledzeniem tego co się dzieje.
My gramy też z jawnymi kartami i tak jak pisze @ave.crux śledzi się tyle informacji podczas rozgrywki (pierwsze nasze partie), że mam wrażenie, że ich jawność-niejawność dużo nie zmienia.
Dodam, że nie ma (chyba, być może sa karty łamiące ową zasadę) sytuacji, żeby ktoś brał na rękę niejawną kartę, więc teoretycznie i tak jesteś w stanie znać co aktualnie na ręce mają przeciwnicy.
Z jednej strony wydaje się absurdalne aby inni gracze widzieli jakie mamy karty na ręce. Instrukcja chyba nic o tym nie mówi, natomiast na BGA jest normalnie wgląd w rękę przeciwnika / przeciwników. Zatem tu chyba trzeba ustalić sobie przed rozgrywką tą zasadę.
Bezpośrednio z instrukcji ze słownika
RĘKA – Jeśli zakupisz z rynku kartę inną niż Kometa, umieszczasz
ją na swojej ręce, zakrytą przed innymi graczami.
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 489
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 935 times
Been thanked: 210 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Michal1975 pisze: 20 lut 2024, 09:27
Z jednej strony wydaje się absurdalne aby inni gracze widzieli jakie mamy karty na ręce. Instrukcja chyba nic o tym nie mówi, natomiast na BGA jest normalnie wgląd w rękę przeciwnika / przeciwników. [...]
Na BGA ustawiasz czy grasz z odkrytą ręką. Chociaż da się przejrzeć log i sprawdzić co kto i kiedy kupował.
O ten feature to głównie prosili ludzie grający async, a najcześciej kilka partii async równolegle - bez robienia notatek pewnie trudno się połapać co się stało.

Ja zagrałem ostatnio pierwszą partię na żywo z otwartymi rękami i faktycznie odrobinę to zmienia, bo odpada ten element niepewności, jeśli ktoś kisi karty przez kilka tur. Chetnie zagram w taki sposób ponownie, osobiście nie widzę prymatu żadnego wariantu.
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: hjk61 »

Gra w otwarte ręce wpływa jeszcze na jedną zasadę. Sprzedając kartę odkładamy ją niewidocznym awersem.
Jak mamy minimum dwie karty z tej samej talii na ręce, to sprzedając jedną przeciwnicy nie wiedzą, której sie pozbyliśmy.
Chociaż osobiście nie wyrobiłem sobie opinii, ktory wariant lepszy
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Pax Renaissance - pytania

Post autor: NeXuS AlphA »

Szczerze to Pax Renaissance zagrałem dopiero gdy wydala go Galakta, więc nie jestem wyjadaczem (tak jak i moi współgracze). Jednak w otwarte karty to tylko były dwie pierwsze rozgrywki, gdzie każdy i tak się uczył i wzajemnie dyskutował o zasadach.
Każda następna była juz tylko w zakryte karty.

Może to nie jakiś gamechanger (bo nawet te "otwarte" rozgrywki dawały radość i grzały zwoje) ale nie widząc co kilka kolejek temu ktos kupil, a musząc zwracać uwagę i tak na szereg spraw to... Łatwiej zapomnieć o czyhającej kontrze etc :wink:
Jedną gre tak kisiłem kartę, że w efekcie pod koniec pozwoliła mi finalnie, zagrać odpalając one shota a w drugiej akcji dzięki temu ogłosić zwycięstwo - bo wydawało sie że dawno już sie jej pozbyłem i nie ma zagrożenia.
ODPOWIEDZ