Przygodówka podobna do Wiedźmina

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Kapel
Posty: 51
Rejestracja: 22 maja 2020, 12:49
Has thanked: 40 times
Been thanked: 38 times

Przygodówka podobna do Wiedźmina

Post autor: Kapel »

Cześć,

ostatnio z poczty planszówkowej wpadł nam do przetestowania Wiedźmin i szukam czegoś podobnego, tylko nieco bardziej rozbudowanego/zaawansowanego. Z reguły gram w innego rodzaju gry (area control z dużą dawką interakcji między graczami), ale właśnie brakuje mi jakiejś wciągającej gry przygodowej. To, co podobało mi się we Wiedźminie, to karty eksploracji, gdzie wybory były ciekawe zarówno mechanicznie, jak i klimatycznie. Często kupując grę zwracam dużą uwagę na klimat, ale po zakupie okazuje się, że nie ma on dla mnie znaczenia - kluczowa jest mechanika. I tak na przykład przyciągnęła mnie klimatem Zerywia, ale bardzo szybko przestałem nawet zwracać uwagę na tekst na kartach, ograniczając się tylko do mechanicznych aspektów eksploracji. O ile gra solo w miarę mi się podobała, to na 4 osoby zupełnie nie zdała egzaminu, a że solo raczej nie gram za często, to wystawiłem na forum.

To, co najbardziej podobało mi się we Wiedźminie, to właśnie te wybory, które miały potem realny wpływ na grę (choć samych kart eksploracji w podstawce było bardzo mało i szybko zaczęły się powtarzać). Świetnie było to zrealizowane w This War of Mine (księga skryptów), ale sama gra mechanicznie mnie nie porwała. Preferowałbym PvP, ale obstawiam, ze takich gier nie ma wiele. Z podobnych gier mam Western Legends (tam mechanika "Opowieści" jest beznadziejna, ale interakcje między graczami całkiem OK).

Podsumowując, szukam przygodówki dla 2-4 osób z fajnym klimatem, wciągającą opowieścią (idealnie, gdyby gra wymagała od graczy podejmowania decyzji na podstawie opisanych wydarzeń, które później miałyby duży wpływ na rozgrywkę). Fajnie byłoby, gdyby było to coś bardziej złożonego niż Wiedźmin. Cena teoretycznie nie gra roli, ale wiadomo, że nie zainwestuję olbrzymich funduszy na grę, nie mając przekonania czy się sprawdzi. Zwłaszcza, że ma to być raczej uzupełnienie posiadanej kolekcji: https://boardgamegeek.com/collection/us ... =boardgame

Z góry dzięki za propozycje! ;)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Przygodówka podobna do Wiedźmina

Post autor: psia.kostka »

Ktos z pewnoscia to napisze, wiec czemu by nie ja :mrgreen:
Rozwazales Wiedzmina z dodatkami rozbudowujacymi mechanike (tropienie potworow, karty zaawansowane wiedzminow) oraz ten z multum kart przygodowych? :P

Karty z wyborami sa w planszowym Fallout +2dodatki, ale to raczej coop. Klimat wizualnie jest, jak znasz i lubisz.

Jak Yuri przyjdzie, to zaprosi do sekty SoB. Tam duzo turlania i z tabelki sprawdzasz jakie nieszczescie Cie spotkalo. W kopalni, na statku kosmicznym lub brzuchu wieloryba :mrgreen: Tylko ENG, figurki do sklejania, troche drogo i bardzo duzo pudeleczek do kupienia i kolekcjonowania. A i slabo z dostepnoscia.

Ale Fallouta dodatki tez juz znikly ze sklepow :?
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Przygodówka podobna do Wiedźmina

Post autor: Cyel »

Brzmi jak Łowcy AD2114.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Przygodówka podobna do Wiedźmina

Post autor: Yuri »

psia.kostka pisze: 07 lut 2024, 13:22 ...Jak Yuri przyjdzie, to zaprosi do sekty SoB...
Stawiam sie na wezwanie jak diabeł z pudełka !
W kwestii SoB nalezy pamiętać, że to tzw. "lifestyle game" i należy po prostu mocno w ten tytuł grać, inaczej inwestycja czasu/środków/przestrzeni może okazać się za wysokim progiem.
Niemniej nie ma co rezygnować i się bać tego tytułu....wszak...
Spoiler:
Prócz wspomnianego tytułu polecę Ci rodzimą Zerywie. Rulebook jest już poprawiony (zresztą na starym też grałem), a kwestia tygodni to poprawiona Księga Scenariuszy. Nawet Heksera znajdziesz w środku, by przejście z poprzedniego tytułu było łatwiejsze :)

Poprawka... bo widzę, że już grasz w Zerkę nawet :) To w takim układzie poczekaj na Zerywie Quest i nie kombinuj :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1490
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Przygodówka podobna do Wiedźmina

Post autor: Tringa »

Z przygodówek moją ulubioną jest bezsprzecznie Star Wars Zewnętrzne Rubieże (z dodatkiem). Wiedźmin duuuzo słabszy wg mnie i mojej ekipy :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Kapel
Posty: 51
Rejestracja: 22 maja 2020, 12:49
Has thanked: 40 times
Been thanked: 38 times

Re: Przygodówka podobna do Wiedźmina

Post autor: Kapel »

Yuri pisze: 07 lut 2024, 18:20 Stawiam sie na wezwanie jak diabeł z pudełka !
W kwestii SoB nalezy pamiętać, że to tzw. "lifestyle game" i należy po prostu mocno w ten tytuł grać, inaczej inwestycja czasu/środków/przestrzeni może okazać się za wysokim progiem.
Tak, SoB przewijało się na forum wielokrotnie (głównie w twoich postach), ale właśnie szukam raczej uzupełnienia kolekcji niż gry lifestyle'owej. Zwłaszcza, że mam już jedną grę pochłaniającą mnóstwo czasu/środków/przestrzeni (Europa Universalis: POP) i przygodówka nie miałaby dużych szans w tej rywalizacji. Z tego samego powodu nie biorę pod uwagę ATO.
Yuri pisze: 07 lut 2024, 18:20 To w takim układzie poczekaj na Zerywie Quest i nie kombinuj :)
No właśnie Zerywia ostatecznie blado wypadła w rozgrywkach wieloosobowych i nie sprawdziła się w grupie. Grając solo była całkiem przyjemna, bo szybko rozwijało się bohatera i można było sobie ciekawie kombinować w wyzwaniach. Grając w 4 osoby, przez 2 godziny do znudzenia powtarzaliśmy te same testy, które nie dawały żadnych ciekawych efektów. W pewnym momencie sam zaproponowałem, by dać sobie spokój i rozłożyć coś innego i głupio my było, że w ogóle Zerywię zaproponowałem. :P A że solo zagrałem dwie kampanie i nie ciągnie mnie do kolejnej (zwłaszcza, że rzadko chce mi się grać solo), to od razu wystawiłem ją na sprzedaż.
psia.kostka pisze: 07 lut 2024, 13:22 Ktos z pewnoscia to napisze, wiec czemu by nie ja :mrgreen:
Rozwazales Wiedzmina z dodatkami rozbudowujacymi mechanike (tropienie potworow, karty zaawansowane wiedzminow) oraz ten z multum kart przygodowych? :P
Wiedziałem, że ta propozycja padnie i trudno odmówić jej logiki. Ale, że ja ogólnie jestem fanem poznawania nowych gier i jeśli już mam inwestować w daną grę, wydając pieniądze na dodatki i rozszerzenia, to musi być to gra, która mega siadła i wiem, że będzie często wychodzić na stół. W tym wypadku aż takiego efektu "wow" nie było i szukam czegoś do zagrania od czasu do czasu. Fakt poznania "Wieśka" już mnie satysfakcjonuje i byłem ciekaw czy jest coś innego, co da podobne wrażenia, ale może bardziej wciągnie w klimat (bo Wiedźmina nie czytałem, nie oglądałem, ani nie grałem, a moja wiedza o tym świecie ograniczyła się do przeczytania artykułu z fabułą na Wikipedii przed pierwszą rozgrywką :D).
Tringa pisze: 07 lut 2024, 18:26 Z przygodówek moją ulubioną jest bezsprzecznie Star Wars Zewnętrzne Rubieże (z dodatkiem). Wiedźmin duuuzo słabszy wg mnie i mojej ekipy :)
Tytuł znany, ale przez zupełnie obojętną mi tematykę nigdy nie czytałem o nim więcej. Z drugiej strony, jeśli mechanika działa, to - tak, jak pisałem - tematyka schodzi na drugi plan. Tylko dość niski "Complexity Rating" i zdaje się brak elementu narracji.
Cyel pisze: 07 lut 2024, 18:04 Brzmi jak Łowcy AD2114.
O tym wcześniej nawet nie słyszałem. Tylko chyba wolałbym coś z dużą mapą niż świat budowany w stylu dungeon crawlerów.

Wiem, wybredny jestem. Ale miejsca na półkach coraz mniej, więc trzeba bardziej racjonalnie podchodzić do zakupów. :D

W każdym razie, dzięki za wszystkie propozycje!
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Przygodówka podobna do Wiedźmina

Post autor: Cyel »

Kapel pisze: 08 lut 2024, 11:01
Cyel pisze: 07 lut 2024, 18:04 Brzmi jak Łowcy AD2114.
O tym wcześniej nawet nie słyszałem. Tylko chyba wolałbym coś z dużą mapą niż świat budowany w stylu dungeon crawlerów.

Tam jest duża mapa rozbudowywana podczas gry z lokacjami pomiędzy którymi podróżuje drużyna by wykonywać misje i załatwiać różne fabularne sprawy. Plansza z polami dla figurek rozkładana jest wtedy, gdy drużyna natrafi na jakichś przeciwników i wywiązuje się walka.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 61 times
Been thanked: 167 times

Re: Przygodówka podobna do Wiedźmina

Post autor: strid3rr »

Obadaj sobie Runebound 2 lub 3 ed. może trafi w twój gust, albo Arkham Horror 3 ed.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Przygodówka podobna do Wiedźmina

Post autor: Goldberg »

Jesli nie SoB (dzieki Yuri, serioooooo....po co komu kupowwc samochod jesli mozna kupic nowe dodatki do sob....) ;)
To wlasnie runebound! Albo....hmmmm, Destenies z didatkami?
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Przygodówka podobna do Wiedźmina

Post autor: sqb1978 »

Zaintrygowiście mnie, od czego to skrót jest SoB?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Przygodówka podobna do Wiedźmina

Post autor: Curiosity »

sqb1978 pisze: 15 lut 2024, 16:59 od czego to skrót jest SoB?
Normalnie też bym się zastanawiał, ale jak obok tego skrótu pojawia się @Yuri, to odpowiedź może być tylko jedna:
https://boardgamegeek.com/boardgame/146 ... y-ancients
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Przygodówka podobna do Wiedźmina

Post autor: itsthisguyagain »

@OP Runebund 3e.

Widać wyraźnie, jak wookie się inspirował R3 przy robieniu Wiedźmina. Jedynie co to zmienił mechanikę z żetonów na karty - w Runebound miałeś pulę żetonów którymi rzucałeś przed każdą rundą następnie przeciwnicy na przemian używali jednego z nich żeby zadawać obrażenia/bronić się przed obrażeniami/przerzucać żetony itp.

I karty w wiedźminie mają mniej rozbudowane opisy. W R3 masz np opis: Spotykasz Pustelnika, pustelnik opowiada ci historię o ukrytym skarbie, wykonaj test sprytu: <możliwe wyniki>

Za to mechanicznie Wiedźmin nie ma podejścia do Runebounda.

Ja te dwie gry stawiam obok siebie bo wrażenia są bardzo podobne. Jedynie co to z dostępnością R3 jest słabo. Podstawka daje jakiś fun ale dodatki bardzo ulepszają rozgrywkę (a było ich chyba 5, 1 duży i 4 małe)
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 166
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Przygodówka podobna do Wiedźmina

Post autor: SwistakCZC »

Łowcy 2114 to jest właśnie to. Ewentualnie teraz wychodzą jeszcze Łowcy w wersji dark fantasy jak nie lubisz post-apo, a jak lubisz to może jeszcze Waste Knights, Fallout (z dodatkiem coop). Uśpieni Bogowie (nie grałem jeszcze), czeka na półce, ale są wybory i księga skryptów, eksploracja i historia. Może Time Stories jeszcze (jednoscenariuszowa). Wspomnianego Destinies nie polecam zbytnio bo każdy scenariusz jest taki sam w moim odczuciu.

W ogóle opus magnum przygodowek to popularna Posiadłość Szaleństwa- dla mnie najlepsza, bo jednoscenariuszowa, prosta, fabuła może nie zawsze powala, ale zazwyczaj jest spoko, dużo klimatu, tylko fabuła nie na kartach a w apce. A jak wiecej historii i klimatu tylko na deck buildingu to może Horror w Arkham LCG , też są wybory i różne zakończenia, sporo opcji a fabularnie moim zdaniem wciąga.

Mechanicznie większość z w/w jest bardzo w porządku, może TS nie ma co w mechanice za wiele do zaoferowania bo to jednak bardziej odkrywanie przygód, a WK dość losowe walki.
ODPOWIEDZ